Ubezpieczenie turystyczne na Cypr – ile kosztuje i jakie kupić?
Redakcja
Zaktualizowano: 2024-10-16
Egzotyczne wakacje w zasięgu ręki? Cypr to idealna destynacja! Zagraniczny urlop na gorącej plaży wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, jak zaplanować bezpieczny wypoczynek oraz o czym pamiętać, by nie narazić się na nieprzewidziane koszty.
Cypr – małe państwo przyciągające turystów z całego świata swoją egzotyką. Tak naprawdę to zlepek wielu kultur – przede wszystkim greckiej oraz tureckiej, ponieważ to właśnie stamtąd pochodzi większość mieszkańców wyspy. Choć wyspa jest zaliczana do azjatyckich, Cypr jest krajem członkiem Unii Europejskiej, co czyni go jeszcze chętniej wybieranym przez polskich turystów kierunkiem urlopowego wyjazdu. Charakteryzuje się pięknymi, gorącymi plażami, lazurową wodą oraz… kotami. Legenda głosi, że zwierzęta te zostały sprowadzone na wyspę w IV wieku z Egiptu, aby zwalczyć plagę węży. Zostały na niej do dzisiaj, stając się nie tylko symbolem tego miejsca, ale i nieodzowną częścią kultury oraz codziennego życia mieszkańców. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć przed urlopem na Cyprze. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Cypr – jak obecnie wyglądają obostrzenia podczas wjazdu?
Obecnie możliwe jest odbywanie podróży na Cypr, jednak podtrzymane zostało rozróżnienie na osoby zaszczepione i te, które szczepienia nie posiadają. Osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy muszą przy wjeździe okazać unijny certyfikat covidowy. Uznawane szczepionki to: Johnson & Johnson/Janssen, AstraZeneca, (Vaxzervia, COVISHIELD, SKBio), Pfizer/BioNTech, Moderna, Sputnik V (Gam-COVID-Vac), Sinopharm (BBIBPCOVID-19), Sinovac (CoronaVac), Covaxin, Novavax Nuvaxovid COVID-19 i Sputnik light (tylko w przypadku podania jako dawka przypominająca).
Osoby zaszczepione: brak konieczności wykonywania testów przed przyjazdem. Po przyjeździe pasażerowie losowo wybranych samolotów mogą zostać poddani testom PCR po przylocie na wyspę (na koszt władz cypryjskich). Kwarantanna obowiązuje tylko w przypadku pozytywnego wyniku testu lub braku zgody na jego wykonanie. Wszyscy podróżni muszą także wypełnić ankietę on-line, tzw. Cyprus Flight Pass (max 48h przed planowaną podróżą). Brak ankiety może skutkować mandatem 300 euro.
Osoby niezaszczepione: przed przyjazdem konieczne będzie wykonanie testu PCR (max 72h przed wylotem) lub antygenowego (max 24h przed wylotem). Po przylocie trzeba wykonać test PCR na koszt pasażera (15 euro na lotnisku w Larnace i 19 euro na lotnisku w Pafos). Do czasu otrzymania wyniku testu konieczna jest samoizolacja (ok. 3-4h). Kwarantanna będzie wymagana w przypadku pozytywnego wyniku testu (na koszt władz cypryjskich) lub w przypadku odmowy jego wykonania po przylocie (na koszt pasażera). Jeśli chodzi o formularz lokalizacyjny, obowązują takie same zasady jak w przypadku osób zaszczepionych.
Obostrzenia na miejscu
Obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych przez osoby powyżej 6 roku życia zarówno w publicznych przestrzeniach otwartych oraz w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywa więcej niż 1 osoba. Wyjątek stanowią: plaże, baseny, miejsca aktywności fizycznej, prywatne mieszkania i samochody prywatne. Nieprzestrzeganie nakazu grozi mandatem 300 euro.
Zaleca się zachowanie dystansu społecznego 2m oraz noszenie równocześnie dwóch maseczek chirurgicznych lub jednej maseczki o wyższym stopniu ochrony (np. KN95, FFP2).
W miejscach publicznych, w których może gromadzić się powyżej 10 osób, trzeba mieć przy sobie tzw. Safe Pass, dokument potwierdzający szczepienie lub negatywny wynik testu PCR lub antygenowego.
Kiedy najlepiej jechać na Cypr?
Na Cypr najlepiej wyjechać wiosną lub jesienią, kiedy temperatury są wysokie, ale nie przesadnie upalne. Latem mogą ona bowiem sięgać nawet 40 stopni, co może nieco utrudniać zwiedzanie i aktywny wypoczynek. Przed i po sezonie na wyspie temperatury wahają się w granicach 25-35 stopni, dzięki czemu można odpocząć w przyjemniejszym klimacie.
Co więcej, w typowo letnich miesiącach na Cyprze panują tłumy. Ze względu na liczne atrakcje, piękne plaże i stosunkowo przystępne dla Europejczyków ceny, w sezonie wyspę zalewa prawdziwa fala turystów. Jeśli chcemy wypocząć i zobaczyć kawałek wyspy bez nadmiernego hałasu i zgiełku, wybierzmy się na urlop w kwietniu, maju, wrześniu, a nawet październiku.
Czy Karta EKUZ obowiązuje na Cyprze?
Choć Cypr oficjalnie przynależy do Azji, od 2004 roku jego południowa część jest również państwem członkowskim Unii Europejskiej. W związku z tym, turyści podróżujący w ten rejon wyspy z jednego z krajów UE lub UEFTA, mogą korzystać tam z nieodpłatnej, podstawowej opieki medycznej, jaką zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Inaczej jest w przypadku podróżnych, którzy wybierają część północną, tzw. Turecką Republikę Północnego Cypru – tam, bez odpowiedniego ubezpieczenia, za leczenie trzeba będzie zapłacić w całości z własnej kieszeni.
Trzeba jednak pamiętać, że nawet EKUZ nie gwarantuje pełnego zabezpieczenia przed nieprzewidzianymi kosztami, wynikającymi z nagłych chorób czy wypadków w trakcie urlopu. Europejscy turyści mogą bowiem korzystać z darmowej opieki medycznej na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej ubezpieczeni obywatele Cypru. Jeśli więc jakieś świadczenie nie jest refundowane przez tamtejszy odpowiednik NFZ, również posiadający EKUZ turysta będzie musiał za nie zapłacić- mówi Patrycja Pałka specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl
Na jaką pomoc można liczyć? Bezpłatny będzie na przykład pobyt w publicznym szpitalu, czy – w sytuacji zagrożenia życia – transport poszkodowanej osoby karetką. Refundacji podlega także leczenie w przypadku zachorowania na COVID-19. Obok tego jest jednak wiele usług, których Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie refunduje – oto najważniejsze z nich:
Prywatna opieka medyczna – zarówno jeśli chodzi o zwykłą poradę w przychodni, jak i bardziej skomplikowane leczenie. Prywatna wizyta u specjalisty, badania, a także pobyt w placówce medycznej – wszystko to opłacić trzeba będzie samodzielnie. Koszty mogą okazać się tymczasem naprawdę wysokie. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to koszt około 50 euro, a doba spędzona w prywatnym szpitalu – 150-200 euro.
Kwarantanna – choć pomoc w przypadku zachorowania na covid jest darmowa, wszelkie koszty związane z kwarantanną – jak np. zakwaterowanie, wyżywienie, czy pobyt opiekuna w związku z chorobą dziecka – już nie. Konieczność odbywania kilku lub kilkunastodniowej kwarantanny może natomiast sporo kosztować.
Transport medyczny do kraju – jeśli w wyniku choroby lub wypadku, poszkodowana osoba nie będzie mogła samodzielnie wrócić do Polski i konieczny będzie jej transport powrotny, z pewnością mocno odbije się to na turystycznej kieszeni. Taka usługa ostatecznie może bowiem kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro!
Akcje ratownictwa – w większości krajów poza Polską, w tym na Cyprze, wszelkie akcje ratunkowe wiążą się z dodatkowym wydatkiem. Im bardziej skomplikowana operacja, tym wyższa będzie cena takiej usługi.
Zakup leków – choć podstawowe wizyty lekarskie i zakup przepisanych przez lekarza leków nie są w pełni odpłatne, najczęściej wymagają dopłaty.
Przykładowe koszty leczenia:
Wizyta na oddziale pierwszej pomocy
10 euro
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (z EKUZ)
6 euro
Wizyta u specjalisty
10 euro (ze skierowaniem) lub 25 euro (bez skierowania)
Prywatna wizyta lekarska
Od 50 euro
Doba spędzona w publicznym szpitalu (poza nagłymi wypadkami)
90 euro
Doba spędzona w prywatnym szpitalu
150-200 euro
Zakup leków
2 euro dodatkowo do recepty wypisanej przez lekarza, przy okazaniu EKUZ
Badania zlecone przez lekarza
Min. kilkadziesiąt euro, w zależności od rodzaju badania
opracowanie: polisaturystyczna.pl
Ubezpieczenie turystyczne na Cypr. Co powinna zawierać polisa?
Koszty leczenia na Cyprze są wysokie, dlatego każdy wyjeżdżający na wyspę turysta, poza EKUZ powinien posiadać także dodatkowe ubezpieczenie. Bez odpowiednio dobranej polisy, z własnej kieszeni trzeba bowiem opłacić nie tylko usługi medyczne, ale także koszty powstałe w wyniku wypadków i innych nieszczęśliwych zdarzeń. Jakie elementy powinna obejmować taka ochrona?
Ubezpieczenie kosztów leczenia – w dobie trwającej wciąż pandemii COVID-19, każda kompleksowa polisa powinna przede wszystkim chronić turystę w razie zachorowania na koronawirusa. Trzeba również pamiętać, że zarówno leczenie specjalistyczne jak i szpitalne będzie wymagało wcześniejszego skierowania od internisty. Wyjątek stanowią nagłe przypadki, w których dochodzi do zagrożenia życia. EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia prywatnego, dlatego też warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. To, jaki będzie jego zakres oraz jego gwarantowane sumy w przypadku leczenia, kwarantanny, czy izolacji, zależy oczywiście od ceny polisy. W wielu przypadkach pozwoli ono jednak zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli podczas wyjazdu zachorujemy lub doznamy wypadku, który będzie wymagał leczenia. Jeśli chodzi o podróż na Cypr, suma ubezpieczenia KL nie powinna być niższa niż 20 000 euro.
Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – w sytuacji gdy po wypadku w trakcie podróży lub chorobie niezbędne będzie przewiezienie poszkodowanej osoby do szpitala, może wiązać się to z dodatkowym wydatkami. Transport medyczny do kraju będzie jeszcze droższy. Za taką usługę trzeba zapłacić od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Jeżeli przed wakacjami wykupiliśmy polisę, firma ubezpieczeniowa zwróci nam poniesione z tego tytułu koszty. Ubezpieczenie przyda się również, gdy konieczne będzie sprowadzenie do kraju wyjazdu krewnego poszkodowanej osoby, jeśli stan zdrowia tej ostatniej nie będzie pozwalał na samodzielne odbywanie podróży. Podczas urlopu na Cyprze, suma gwarantowana tego elementu polisy nie powinna być niższa niż 5 000 euro.
Assistance – ochrona Assistance zapewnia całodobową pomoc informacyjną oraz organizacyjną. Najczęściej obejmuje ona takie usługi, jak wsparcie tłumacza, pomoc prawna, dojazd osób bliskich do poszkodowanego, pomoc finansową, a nawet opiekę nad nieletnimi dziećmi, jeśli ich opiekun nie jest w stanie samodzielnie takiej sprawować
NNW, czyli ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – ubezpieczenie NNW będzie ochroną w sytuacji, jeśli dojdzie do wypadku, w wyniku którego doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, a także jeśli będzie wymagane dalsze leczenie lub rehabilitacja. W przypadku śmierci poszkodowanego, również jego bliscy otrzymają określoną w OWU procentową część sumy ubezpieczenia.
OC, czyli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej – ubezpieczenie OC pomoże zrekompensować szkody, których w wyniku naszego działania doznały osoby trzecie lub ich mienie. Jeśli np. spowodujemy wypadek, w którym ucierpi inny turysta albo jego rzeczy, ubezpieczyciel zwróci nam poniesione w związku z tym koszty. Polisa pokryje między innymi wydatki związane z leczeniem poszkodowanego, jego rehabilitacją, a także naprawą sprzętu, który uległ zniszczeniu. To szczególnie istotny element każdej polisy na wyjazd, ponieważ w przypadku poważnych szkód ich wartość może okazać się naprawdę bardzo wysoka.
Ubezpieczenie bagażu – będzie szczególnie przydatne, jeżeli na wakacyjny urlop zabieramy ze sobą sprzęt sportowy lub elektroniczny. Jeżeli podczas podróży bagaż zostanie zniszczony lub opóźniony, ubezpieczyciel wypłaci nam z tego tytułu należne odszkodowanie.
Klauzula alkoholowa – dzięki temu elementowi ubezpieczenia będziemy mogli czuć się bezpiecznie także wtedy, gdy do wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie w sytuacji, gdy będziemy pozostawali pod wpływem alkoholu.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Cypr?
Jeden dzień ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby, to koszt kilku złotych. W ramach tej kwoty zyskujemy nie tylko pomoc w sytuacjach problematycznych, ale i ochronę naszych finansów.
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł✔ Pokrycie kosztów testu na COVID-19: Tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 400 PLN/dzień (max 7 dni)Zakwaterowanie i wyżywienie 5 400 PLNAssistance W ramach kosztów leczeniaUszczerbek na zdrowiu 14 000 PLN
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł✔ Pokrycie kosztów testu na COVID-19✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 100 euro/dzień (max7 dni), 20 000 euro koszty transportu✔ Transport medyczny do kraju: Bez limitu✔ Assistance: W ramach kosztów leczenia✔ Uszczerbek na zdrowiu: 15 000 PLN
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 200 000 PLN✔ Assistance W ramach kosztów leczenia✔ Uszczerbek na zdrowiu: 20 000 PLN
Ubezpieczenie na Cypr
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł✔ Pokrycie kosztów testu na COVID-19: Tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 400 PLN/dzień (max 7 dni)Zakwaterowanie i wyżywienie 5 400 PLNAssistance W ramach kosztów leczeniaUszczerbek na zdrowiu 14 000 PLN
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł✔ Pokrycie kosztów testu na COVID-19✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 100 euro/dzień (max7 dni), 20 000 euro koszty transportu✔ Transport medyczny do kraju: Bez limitu✔ Assistance: W ramach kosztów leczenia✔ Uszczerbek na zdrowiu: 15 000 PLN
Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl pozwala na wygodne i dokładne przeanalizowanie ofert ubezpieczycieli dostępnych na rynku. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu i gwarancja bezpiecznych wakacji, z których przywieziemy tylko pozytywne wspomnienia.
Co warto zobaczyć na Cyprze?
Nikozja – stolica Cypru, która podzielona jest na część grecką oraz turecką, a granicą jest „Zielona Linia”. Warto zobaczyć przede wszystkim bramy Nikozji, mury weneckie oraz Plac Atatürka, który dawniej stanowił polityczne centrum kraju.
Plaże – na Cyprze jest ich wiele, a każda zachwyca swoim pięknem. Turkusowa, ciepła woda w połączeniu z rozgrzanym piaskiem stanowią idealne okoliczności do wypoczynku. Na wyspie znaleźć można zarówno te typowo turystyczne, bardziej rozrywkowe plaże, jak choćby Nissi Beach, Pissouri Beach, czy Konnos Beach, jak i równie piękne, ale o wiele spokojniejsze miejsca, np. Makronissos Beach, Kalymnos Beach, czy Kourion Beach.
Pafos – kameralne i spokojne miastezko, które kiedyś było stolicą Cypru. Tak naprawdę dzieli się na dwie cześci – Ktima Pafos, czyli Pafos Górny, oraz Kato Pafos (Nowy Pafos). Warto odwiedzić Łaźnię Afrodyty, Muzeum Bizantyjskie, Zatokę Lara, czy Odeon Pafos. Obecnie część miasta jest również świetnie przygotowana pod względem turystycznym, zachowując przy tym swój lokalny, charakterystyczny klimat.
Cape Greco – park narodowy, w którym podziwiać można nie tylko niezwykłą przyrodę, ale także zniewalające piękno morskich brzegów i stromych klifów. Znajduje się tam wiele punktów widokowych i jaskiń, w których można nurkować. Charakterystycznym miejscem jest kościół Agioi Anargyroi, którego schody prowadzą wprost do morza. Zobaczyć warto także Most Miłości, łuk skalny Kamara tou Koraka, czy Jaskinię Cyklopa.
Grobowce Królewskie – starożytna nekropolia sporych rozmiarów, zlokalizowana w pobliżu miasta Pafos. Wykute w skałach podziemne grobowce pochodzą z IV/III w p.n.e. i niegdyś stanowiły miejsce spoczynku arystokracji.
Larnaca Salt Lake – wyjątkowe miejsce, którego nie może zabraknąć na turystycznej mapie Cypru. W sezonie letnim woda odparowuje, a dno jeziora pokrywa skorupa soli. Będąc w tej okolicy, warto odwiedzić również położony na zachodnim brzegu meczet Świątynia Hala Sultan Tekke. Od listopada do marca, na jeziorze spotkać można natomiast stada różowych flamingów.
Kato Pafos – czyli prawdziwy raj dla wszystkich miłośników starożytnej historii. Tak naprawdę Kato Pafos to park archeologiczny, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu stare ruiny i zabytki, takie jak zamek Saranta Kolones, rzymskie wille, antyczny teatr, czy nazywane skarbem Pafos Mozaiki.
Petra tou Romiou – czyli skała Afrodyty, to położona na południowym wybrzeżu Cypru wyjątkowa formacja skalna i chyba jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc z cypryjskich pocztówek. Zgodnie z legendą, to właśnie tu narodziła się bogini miłości – Afrodyta. Obecnie warto udać się w tym miejscu na romantyczny spacer i podziwiać zapierający dech w piersiach zachód słońca.
Limassol – miasteczko idealne dla osób, dla których najważniejsza na wakacjach jest rozrywka. To przepiękna okolica przepełniona barami, kawiarniami i lokalnymi restauracjami, w których mieszkańcy prowadzą bujne życie towarzyskie. Wieczorami to tu budzi się turystyczne, nocne życie wyspy.
źródło: opracowanie własne
Wyjazd na Cypr – pytania i odpowiedzi
Jakie dokumenty są potrzebne aby przekroczyć granice Cypru? Polscy turyści mogą podróżować na Cypr na podstawie dowodu osobistego, paszportu, lub paszportu tymczasowego. Nie ma obowiązku posiadania wizy. Trzeba mieć przy sobibe również paszport covidowy lub negatywny wynik testu na COVID-19.
Czy na Cyprze jest bezpiecznie? Tak, ale MSZ zaleca polskim turystom zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Na Cyprze nie wprowadzono zagrożenia terrorystycznego, a zagrożenie przestępczością jest niewielkie.
Czy można podróżować po północnej części Cypru? Tak, choć jest to część wyspy oficjalnie uznawana jedynie przez Turcję. Nie ma jednak problemów z przekraczaniem wydzielonej strefy. Trzeba natomiast pamiętać, że w części północnej nie obowiązuje karta EKUZ.
Czy leczenie na Cyprze jest drogie? Tak, zdecydowanie Cypr należy do jednego z droższych miejsc w UE, wybieranych jako cel wakacyjnego urlopu. Dlatego EKUZ nie wystarczy podczas podróży. Prywatna wizyta lekarska będzie kosztowała minimum 50 euro, a doba spędzona w szpitalu – od 90 do nawet 200 euro. Każdy turysta przed wyjazdem powinien więc wykupić dodatkową polisę, której gwarantowane sumy ubezpieczenia KL to minimum 20 000 euro.
Podsumowanie
Obecnie można podróżować na Cypr. Honorowane są covidowe paszporty szczepień, które ułatwiają przekraczanie granicy (brak testów przed przyjazdem, losowe testy po przylocie). Turyści bez szczepienia są objęci dodatkowymi obostrzeniami (testy przed i po przylocie).
Leczenie na Cyprze jest drogie. Obowiązuje EKUZ, ale ochrona, jaką zapewnia, jest nieodpłatna tylko w podstawowym zakresie.
EKUZ nie pokryje np. kosztów kwarantanny czy izolacji, leczenia w placówkach prywatnych, czy transportu chorej osoby z powrotem do kraju.
Aby uchronić się przed dodatkowymi kosztami w podróży, przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie, które obejmuje między innymi K, NNW, OC i pakiet assistance.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia podstawowe wsparcie w razie problemów ze zdrowiem za granicą. Nie w każdym kraju zapewnia jednak ten sam poziom usług,...
Zastanawiasz się, czy wakacje na Cyprze to coś dla Ciebie? Zobacz, ile może Cię wynieść pobyt w tym kraju i dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne na Cypr....
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji to pewność zwrotu poniesionych kosztów, gdy konkretne sytuacje życiowe przekreślają możliwość realizacji zaplanowanego wyjazdu. Zobacz,...
Którą plaże na Macie wybrać? Możliwości masz całkiem sporo, dlatego przeczytaj nasz poradnik i zdecyduj czy bardziej odpowiada Ci plaża piaszczysta, czy kamienista, zobacz...