ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii – ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-10-16

Klimatyczne uliczki, malownicze wybrzeża, atlantyckie widoki i zabytki niemal na każdym kroku – Portugalia to idealne miejsce na wypoczynek. Mimo że od lat przyciąga rzesze turystów, w Portugalii nadal można trafić na prawdziwe nieodkryte perełki. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu turystycznym do Portugalii.

Portugalia – najważniejsze informacje

Portugalia leży w Europie Południowej, na Półwyspie Iberyjskim, nad Oceanem Atlantyckim. Do Portugalii należy także archipelag wysp Madera i Azory. Obowiązującą w Portugalii walutą jest Euro, a językiem – portugalski. W większych miastach bez problemu można jednak porozumieć się w języku angielskim.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Portugalia od lat przyciąga turystów spragnionych plażowania. Portugalskie wybrzeże ma ponad 800 km. Liczba słonecznych dni w roku wynosi ponad 300. Portugalia jest także jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie dla miłośników surfowania.

Czy w Portugalii jest drogo?

Ceny w Portugalii, w szczególności w miejscach turystycznych, są wyższe niż w Polsce. Cena obiadu w restauracji dla jednej osoby to ok. 15-20 Euro, a ceny atrakcji turystycznych rozpoczynają się od ok. 30 Euro. W większości miejsc można płacić kartą.

Wybierając się na wakacje do Portugalii warto również pamiętać o cenach za usługi medyczne.

 Jeśli masz ubezpieczenie, za wizytę w przychodni publicznej zapłacisz ok. 5 euro (opłata administracyjna), a w przyszpitalnej izbie przyjęć – ok. 20 euro. Portugalia ma rozwiniętą sieć prywatnych przychodni i szpitali. Cena standardowej, prywatnej wizyty wynosi ok. 80 euro. Za badania trzeba zapłacić dodatkowo – podaje rządowa strona gov.pl 

Co zabrać na urlop w Portugalii? Dokumenty na wyjazd do Portugalii

Urlop w Portugalii a dokumenty: które będą niezbędne, a jakie warto zabrać dodatkowo? Jako kraj członkowski Unii Europejskiej Portugalii przyjmuje obywateli krajów członkowskich wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego – nie ma konieczności wyrabiania paszportu, jednak jeśli jest ważny, warto zabrać do ze sobą, o czym piszemy niżej.

Jakie dokumenty do Portugalii?

  • Dowód osobisty lub paszport – do wjazdu będzie potrzebny jeden z tych dokumentów. Pamiętaj, aby wyrobić dowody osobiste dla dzieci, jeśli się z nimi wybierasz.
  • Karta studencka – studiujesz? Nie zapomnij o międzynarodowej legitymacji studenckiej (ISIC) oraz innych kartach np. Euro26. Oferują wiele zniżek, od opłat za wstępy do muzeów, galerii do noclegów i transportu.
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – zapewni dostęp do podstawowej, bezpłatnej opieki medycznej w placówkach publicznych.
  • Ubezpieczenie turystyczne – umożliwi skorzystanie z szerszej pomocy medycznej (również w placówkach prywatnych) oraz zapewni OC, OC sportowe, NNW, Assistance i wiele innych usług.
  • Certyfikat poświadczający szczepienie przeciwko COVID-19 – lub wymiennie negatywny wynik testu lub potwierdzenie przechorowania.

Teoretycznie wyjeżdżając do kraju europejskiego, szczególnie planując pobyt w większym mieście, nie trzeba się zanadto stresować tym, że czegoś zapomnieliśmy spakować do walizki. Ubrania, kosmetyki, gadżety, leki bez problemu można nabyć na miejscu. Jednak tyle teoria. W praktyce najczęściej sporo przepłacimy za dokupienie ładowarki do telefonu, klapek pod prysznic czy butów na kamienistą plażę. Każdy też, kto musiał w nocy szukać apteki dla gorączkującego i płaczącego dziecka, wie że mimo podróży do Europy w XXI wieku, zdecydowanie dobrze mieć podstawowe leki przy sobie, na wyciągnięcie ręki. Szczególnie, gdy ma miejsce podróż z dzieckiem.

Co zabrać do Portugalii?

  • Apteczka (leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, na chorobę lokomocyjną, na problemy z żołądkiem, plastry, środek odkażający, pęseta).
  • Klapki pod prysznic
  • Buty do wody i na kamienistą plażę
  • Lekka lniana koszula/narzutka, osłaniająca ramiona od słońca
  • Krem z filtrem
  • Czapka/kapelusz przeciwsłoneczne
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Saszetka lub nieduża torebka przez ramię
  • Wygodne buty do zwiedzania i buty trekkingowe (jeśli w planach są górskie wycieczki).

Kiedy jechać na wakacje do Portugalii?

Pogoda w Portugalii najbardziej sprzyja wyjazdom w maju, czerwcu, licu, sierpniu i wrześniu, przy czym najwyższe temperatury odnotowuje się w lipcu i sierpniu. Miesiące wakacyjne oznaczają także więcej turystów i wyższe ceny, więc jeśli wiosenne temperatury w okolicach 18-21 stopni są dla Ciebie odpowiednie, to gorąco rekomendujemy Portugalię przed szczytem sezonu.

W lipcu i sierpniu średnie temperatury wynoszą 22-24 stopnie i wtedy też jest tu najwięcej dni słonecznych, bo aż 29-30 dni miesięcznie. Najmniej dni słonecznych – ale dalej porównując do Polski bardzo dużo – odnotowuje się w grudniu (22 dni) oraz w styczniu (21 dni).

Deszcz w Portugalii – kiedy jest go statystycznie najwięcej? Jeśli pragniesz zwiedzać Portugalię w słońcu, to zdecyduj się na wyjazd w lipcu, a najprawdopodobniej nie uświadczysz opadów w ogóle. Wyjeżdżając w grudniu czy styczniu, należy się już liczyć z ryzykiem zwiedzania w deszczu – średnie opady wynoszą 9-10 dni/miesiąc.

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temperatury w dzień 14 14 15 16 18 21 22 23 22 20 17 15
Temperatury w nocy 10 10 11 12 14 16 18 18 18 16 13 11
Dni słoneczne/miesiąc 22 21 24 23 26 29 31 30 26 22 21 21
Deszcz/miesiąc 9 7 7 7 5 1 0 1 4 9 9 10

źródło: wakacje.pl

Czy w Portugalii jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo w Portugalii można porównać do Polski. Obowiązuje tu umiarkowany stopień zagrożenia terrorystycznego. Można spotkać się z kradzieżami ulicznymi oraz włamaniami do samochodów. Rekomenduje się nietrzymanie w zaparkowanych pojazdach cennych przedmiotów, dokumentów i pieniędzy. Warto ubezpieczyć bagaż i sprzęt elektroniczny od zaginięcia i kradzieży.

W Portugalii dość często dochodzi do pożarów, występują trzęsienia ziemi, a także trzeba uważać na wysokie fale, które zagrażają nie tylko kąpiącym się w oceanie, ale także tym plażowiczom, którzy przebywają blisko wody.

Z uwagi na częste kradzieże dokumentów w Portugalii Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje zabieranie na wyjazd zarówno dowodu osobistego, jak i paszportu oraz przechowywanie ich w osobnych miejscach. W razie kradzieży jednego z dokumentów, będzie możliwość swobodnego, bezproblemowego wyjazdu z Portugalii.

Czy Karta EKUZ do Portugalii wystarczy?

Jednym z ważniejszych dokumentów, jakie należy zabrać w podróż do Portugalii, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. To potwierdzenie o ubezpieczeniu w Polsce, które jest honorowane w krajach UE i EFTA i umożliwia bezpłatną, podstawową i niezbędną pomoc medyczną za granicą.

Co ważne, a o czym wiele osób zapomina bądź nie wie – EKUZ zapewnia leczenie na takich zasadach, jakie obowiązują w danym kraju obywateli. Nie można kierować się zakresem bezpłatnej pomocy, jaka obowiązuje w Polsce, np. wyjątkiem jest bezpłatna pomoc ratowników medycznych w górach, czy to na szlaku, czy na stoku. W większości krajów na świecie koszt akcji ratowniczej pokrywa poszkodowany, bez względu na to, czy jest ubezpieczony, czy też nie. Ponadto w wielu krajach ubezpieczeni obywatele są zobligowani do partycypowania w kosztach leczenia.

Jak wygląda leczenie w Portugalii?

  • Do wizyty lekarskiej pacjent dopłaca średnio 40 zł
  • Doba hospitalizacji to koszt ok. 20 zł
  • Wizyta w placówce prywatnej – ok. 350 zł

Karta EKUZ nie zapewnia także wielu innych usług okołomedycznych. Należą do nich:

  • leczenie w placówkach prywatnych,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie OC i OC sportowe,
  • assistance,
  • transport medyczny do domu,
  • ubezpieczenie bagażu.

Skoro EKUZ w Portugalii to niewystarczające zabezpieczenie, najlepszą rekomendacją jest uzupełnienie go o ubezpieczenie turystyczne, które zapewni pełną i należytą ochronę.

Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii – dlaczego jest potrzebne?

Wyjazd do Portugalii w pełni zabezpieczony i ze spokojem ducha, że w sytuacji kryzysowej, zyskamy niezbędną pomoc, możliwy jest wyłącznie z ubezpieczeniem turystycznym. Zagwarantuje ono szereg różnych form wsparcia, od leczenia po pomoc prawnika czy tłumacza, a to wszystko za cenę porównywalną do kawy w portugalskiej restauracji.

A więc dlaczego na wyjazd zagraniczny potrzebna jest polisa podróżna? Oto, co gwarantuje ubezpieczenie turystyczne:

  • Koszty leczenia – zostaną pokryte do sumy gwarantowanej w ubezpieczeniu, więc warto zwrócić uwagę jakie koszty leczenia oferuje ubezpieczyciel. Na podróż w obrębie UE wystarczające będzie ok. 150 tys. zł. Kwotę taką oferują już jedne z tańszych ubezpieczeń turystycznych.
  • Ratownictwo – w większości krajów jest pełnopłatne i pokrywane przez poszkodowanego, bez znaczenia na powód, dla którego pomoc była potrzebna. Koszt akcji ratowniczej w górach czy wodzie może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od sytuacji i zaangażowanych jednostek/sprzętu.
  • Ubezpieczenie NNW – zapewni odszkodowanie, jeśli w wyniku urazu czy wypadku doszło do uszczerbku na zdrowiu. Możliwe jest też pokrycie kosztów rehabilitacji czy wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego.
  • Ubezpieczenie OC – mało kto o nim pamięta, a to niezwykle przydatna rzecz na wyjazdach. W sytuacji wyrządzenia szkody na zdrowiu lub mieniu osobie trzeciej, ubezpieczenie zapewni zwrot kosztów leczenia lub wypłatę odszkodowania dla poszkodowanego.
  • Ubezpieczenie bagażuskradziony lub zgubiony bagaż na wyjeździe to spory problem. Ubezpieczenie bagażu pokryje koszty zakupu najpotrzebniejszych rzeczy, których brakuje turyście w związku z brakiem bagażu oraz zapewni wypłatę odszkodowania. Koniecznie należy sprawdzić w OWU, jak powinno się przechowywać i zabezpieczać bagaż, aby ubezpieczyciel nie odmówił wypłaty.
  • Ochrona Covid-19 – w zależności od ubezpieczyciela zapewnia pokrycie kosztów leczenia, opłacenie dodatkowego noclegu i transportu do kraju, a nawet przyjazd osoby bliskiej do opieki na niepełnoletnimi uczestnikami wyjazdu.

 Przypadek naszej klientki: Pani Aleksandra wykupiła dobre ubezpieczenie turystyczne na podróż do Portugalii. Zdarzyły jej się różne przygody i choroby w podróży, więc unikała zbędnego ryzyka. Podczas podróży z lotniska do apartamentu, zaparkowała na obiad i zostawiła walizki w aucie. Niestety doszło do kradzieży i turystka straciła wszystkie ubrania, kosmetyki, akcesoria i sprzęt elektroniczny. Po zgłoszeniu kradzieży do ubezpieczyciela okazało się, że Pani Aleksandra nie otrzyma odszkodowania, ponieważ zgodnie z OWU bagaż pozostawiony bez opieki w samochodzie (nawet zamkniętym) nie podlega ochronie.

Przykład pani Aleksandry pokazuje, jak ważne jest, aby czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To, co turyście wydaje się oczywiste, może w praktyce wyglądać zupełnie inaczej – w powyższym przykładzie turystka kojarzyła, że ma ubezpieczony bagaż, ale nie zapoznała się ze szczegółami ubezpieczenia, co niestety zadziałało na jej niekorzyść.

Dlatego rekomendujemy zakup ubezpieczenia turystycznego przez internet, aby w domowym zaciszu, spokojnie, bez pośpiechu zapoznać się z OWU. Na polisaturystycznapl OWU dołączone są w formie PDF do ściągnięcia do każdego ubezpieczenia. Można się z nimi zapoznać jeszcze przed zakupem polisy, bez konieczności logowania się czy wypełniania dokumentów.

Plusem zakupu przez Internet jest również intuicyjny kalkulator ubezpieczeń turystycznych, który pozwoli sprawnie porównać ze sobą kilkanaście różnych ofert i wybrać najbardziej korzystne. Nie bez znaczenia są również bardzo korzystne ceny – najtańsze ubezpieczenia turystyczne zakupisz, dzięki porównywarce internetowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Portugalii?

Cena ubezpieczenia turystycznego do Portugalii zaczyna się od 3,92 zł za dzień. Najdroższe ubezpieczenie kosztuje 20 zł za dzień. Jak widać różnice są znaczne, ale nie działa tutaj zasada: im drożej, tym lepiej. Dlatego zapoznanie się z ofertą jest niezbędne, aby wybrać polisę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb.

Pamiętaj, że kupując na polisaturystyczna.pl, możesz indywidualnie uzupełnić polisę o potrzebne Ci aspekty, np. rozszerzenie o choroby przewlekłe, uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy klauzulę alkoholową. Dzięki temu ochrona nie jest przypadkowa, ale dopasowana dokładnie pod kierunek i cel wycieczki 

mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w polisaturystyczna.pl

Poniższa tabela zawiera porównanie kilku najciekawszych ofert ubezpieczenia turystycznego do Portugalii dla 1 osoby na jeden dzień. Można je zakupić nawet ostatniego dnia przed wyjazdem, co jest niezwykle przydatne, gdy wycieczka organizowana jest spontanicznie.

Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,90 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
182 585 zł
Ratownictwo
31 952 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ochrona COVID-19 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ochrona COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
13,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ochrona COVID-19 OC sportowe: 1000 zł Sprzęt sportowy: 4000 zł
Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii
AXA
3,90 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19
Signal Iduna
10,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
182 585 zł
Ratownictwo
31 952 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ochrona COVID-19 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
10,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ochrona COVID-19
Allianz
13,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ochrona COVID-19 OC sportowe: 1000 zł Sprzęt sportowy: 4000 zł

Co koniecznie zwiedzić w Portugalii?

Portugalia to zachwycające plaże, wspaniały ocean, imponujące zabytki i architektura, pyszne jedzenie i ciekawa kultura. Ten wyjątkowy kraj należy odwiedzić choć raz w życiu.

Oto, co warto zwiedzić w Portugalii:

  • Stolica kraju, zwana „perłą Atlantyku”, to punkt obowiązkowy na każdej liście zwiedzania. Szczególnie warto zobaczyć dzielnicę Alfamę wraz z jazdą słynnym tramwajem 28, dzielnicę Belem, Zamek św. Jerzego, klasztor Hieronimitów, Katedrę Se de Lisboa.
  • Obidos – to historyczne miasto, które pierwotnie było własnością królowej Portugalii. Zachwyca urokliwymi uliczkami, tradycyjnymi domami i średniowiecznym zamkiem. Z uwagi na bliskość od Lizbony to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę ze stolicy.
  • Miasto znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zwiedzić m.in. imponujący kościół św. Franciszka, ogród i pałac Jardins do Palácio de Cristal oraz zabytkowy Palácio da Bolsa. Spacer po Porto można zacząć od Placu Wolności, z którego biegnie słynna ulica Avenida dos Aliados. Warta zobaczenia jest dzielnica Ribeira wraz z pięknym nabrzeżem i oczywiście most Ludwika I. Koniecznie trzeba odwiedzić XII-wieczną Katedrę Se, znajdującą się na wzgórzach Porto i wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • To jeden z piękniejszych regionów Portugalii. W zachodnim Algarve warto zobaczyć miasto Albufeira, plażę Benagil i słynną grotę Algar de Benagil, plażę Carvalho oraz miasta Lagos i Portimão. We wschodnim Algarve warto odwiedzić port rybacki Olhão, rezerwat Parque Natural da Ria Formosa oraz zachwycające miasteczko Tvira.

Portugalia w czasie pandemii – zasady wjazdu

Przy podróży do Portugalii nie ma żadnych obostrzeń. 

Podsumowanie
  1. Portugalia to świetna destynacja dla osób kochających morze, góry, architekturę i miejskie atrakcje. Najlepszy czas na przyjazd tutaj to wiosna i wczesne lato – temperatury są bardzo przyjemne, ryzyko deszczu niewielkie, a można uniknąć tłumu turystów.
  2. Portugalia jako kraj członkowski UE oferuje polskim turystom bezpłatną, podstawową pomoc medyczną za okazaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Turystycznego.
  3. Sam EKUZ to jednak za mało, na wyjazd zagraniczny rekomendowane jest ubezpieczenie turystyczne, które zapewni leczenie także w placówkach prywatnych oraz szereg innych form pomocy, nieodstępnych w ramach EKUZ, tj.: ratownictwo, ubezpieczenie OC, OC sportowe, ubezpieczenie NNW, assistance, ochrona Covid-19, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie lotu.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Portugalii można nabyć już od 3,92 zł.
  5. Kupując ubezpieczenie warto pomyśleć o niezbędnych rozszerzeniach, np. od chorób przewlekłych czy klauzuli alkoholowej.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Portugalii

  1. Czy mogę kupić ubezpieczenie w dzień wyjazdu, czy musi minąć jakiś okres karencji?

    Ubezpieczenie na polisaturystyczna.pl można zakupić nawet z lotniska tuż przed wylotem. Nie obowiązuje żaden okres karencji, a ubezpieczenie działa od momentu zakupu. Zaletą kupowania przez internet jest fakt, że można to zrobić w ostatniej chwili bez konieczności kontaktu z biurem obsługi klienta, zakładania konta, wykonywania telefonów, podpisywania umów. Jednocześnie rekomendujemy, aby w domowym zaciszu zapoznać się z OWU jeszcze przed podróżą. To kolejny plus zakupu przez internet – dokumenty można przeczytać bez ponaglania, stresu i pośpiechu we własnym fotelu.

  2. Jestem w ciąży i marzę o podróży do Portugalii. Wiem, że w mojej sytuacji nie ma mowy o podróży bez ubezpieczenia. Jakie powinnam kupić? Czy potrzebuję rozszerzenia?

    Ubezpieczenie kobiety w ciąży zazwyczaj nie wymaga zakupu dodatkowych rozszerzeń, wystarczy podstawowa polisa. Jednak każde TU może mieć odmienne wskazania do polisy dla ciężarnych, więc przede wszystkim należy odesłać do OWU, gdzie temat ubezpieczenia w ciąży jest poruszony. Natomiast istotne jest, który to tydzień ciąży. Większość ubezpieczycieli bez problemu ubezpieczy kobiety do 32 tygodnia ciąży, potem w przypadku przedwczesnego porodu lub komplikacji w ciąży, ubezpieczenie nie ochroni. Warto również zwrócić uwagę na obostrzenia w tym względzie narzucane przez linie lotnicze – często po 28 tygodniu ciąży potrzebna jest zgoda lekarza.

  3. Mamy za sobą nieprzyjemny incydent na wakacjach: syn niechcący zrzucił ze stolika telefon innego gościa i byliśmy zmuszeni pokryć kilkutysięczne koszty nowego telefonu. Planujemy kolejny wyjazd i chcemy się zabezpieczyć przed podobnymi sytuacjami.

    W przypadki uszkodzenia mienia trzeciej osoby, pomocne jest ubezpieczenie OC, które pokrywa koszty do sumy gwarantowanej. OC obejmuje też dziecko ubezpieczonego, pod warunkiem, że w trakcie zdarzenia było pod opieką osoby ubezpieczonej. Jak zawsze odsyłamy do OWU, gdzie każdorazowo ubezpieczyciel określa zakres ochrony.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.7/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments