ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Holandii – ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-10-16

W ostatnich latach Holandia stała się popularnym krajem, w którym Polacy szukają zatrudnienia oraz idealnym miejscem dla studentów na przeżycie wymiany czy zagranicznych praktyk. Wyjazdy do kraju wiatraków nie wiążą się jednak tylko z pracą zarobkową i studiami. Holandia jest także celem licznych wyjazdów wakacyjnych. Turystów do Holandii przyciąga zabytkowa architektura, którą można zwiedzić podróżując rowerem. Stworzono tam ponad 15 tys. km ścieżek rowerowych, którymi poruszanie się jest tam rzeczą naturalną.

Kraj ten jest atrakcyjny szczególnie wiosną, kiedy to trawy pokryte są kolorowymi dywanami. A to za sprawą kwitnących tulipanów, które są jeszcze jednym symbolem Królestwa Niderlandów. Holandia jest jednak stosunkowo drogim krajem. Korzystanie z tak prozaicznych usług, jak chociażby wizyta u lekarza mnoży koszty naszego wyjazdu. Niezbędne jest zatem ubezpieczenie się na wyjazd.

Ubezpieczenie kosztów leczenia a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Pierwszym krokiem w ubezpieczeniu się na wyjazd jest sięgnięcie po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia podstawową opiekę medyczną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, opłacanego przez nas w NFZ. Na podstawie EKUZ możemy udać się do lekarza w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej. Jej założeniem jest udzielanie pomocy turystom w taki sam sposób, jak dzieje się to w przypadku Holendrów. Oznacza to, że jeśli leczenie jest tam bezpłatne, my również nie będziemy musieli za nie płacić. Jeśli jednak holenderscy pacjenci są zobowiązani opłacić całość lub część kosztów udzielonej im pomocy, my także będziemy objęci takim obowiązkiem.

Aby móc bezpłatnie korzystać z porady lekarskiej w Holandii konieczne jest uprzednie zgłoszenie się do AGIS. Tam też uzyskamy informację o lekarzach, którzy przyjmują w ramach EKUZ. Kartę należy przedstawić również jemu. Jej kopię będzie on musiał zachować. W przypadku konieczności udania się do specjalisty lub hospitalizacji niezbędne jest otrzymanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli jednak przypadek jest nagły mamy prawo udać się bezpośrednio do szpitala, jednak w ciągu 48 h musimy okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego administracji szpitala i najszybciej jak to możliwe skontaktować się z AGIS. Jeśli wybierzemy wyższy standard pobytu w szpitalu, cześć kosztów będziemy musieli ponieść sami.

Leczenie stomatologiczne, jak zresztą w większości krajów Unii Europejskiej, jest w pełni odpłatne. Prawo do bezpłatnej opieki dentystycznej mają jedynie dzieci (tym przywilejem nie objęte są bowiem zabiegi związane z wstawianiem korony, mostków i ortodoncji). Wizyty u stomatologa nie wymagają opłat również od dorosłych, jednak tylko w przypadku wizyt profilaktycznych. Istnieje możliwość refundacji leków przepisanych przez lekarza, który ma podpisaną umowę w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

EKUZ nie refunduje jednak wszystkiego, dlatego nie jest to wystarczające zabezpieczenie na wyjazd za granicę. Powinniśmy zatem dokupić dodatkową polisę turystyczną, aby oprócz kosztów leczenia mieć zapewniony transport do Polski i inne świadczenia.

Pomoc Assistance

To polisa, która może być przydatna w każdej sytuacji, bez względu na charakter naszego wyjazdu (czy zamierzamy uprawiać sport, czy tylko zwiedzać). W jego ramach otrzymamy pomoc najszybciej jak się tylko da, a może ona obejmować:

  • opiekę nad nieletnimi dziećmi – jeśli z powodu choroby czy urazu trafimy do szpitala, a naszymi dziećmi nie ma się kto zająć;
  • pomoc tłumacza – gdy konieczna jest rozmowa z policjantem lub lekarzem, a my nie znamy języka holenderskiego;
  • odzyskanie dokumentów – zgubienie dokumentów, zwłaszcza za granicą, jest bardzo stresujące. Dzięki Assistance nie musimy sami zajmować się zgłaszaniem zaginięcia. Wszelkie potrzebne kroki podejmie ubezpieczyciel, łącznie z zablokowaniem kart kredytowych, jeśli zostanie przez nas do tego upoważniony;
  • transport sanitarny do Polski – jeśli kontynuacja leczenia będzie konieczna na terenie Polski, jednak stan zdrowia nie pozwoli na przewóz zwyczajnym środkiem transportu, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci karetkę lub inny pojazd, który umożliwi bezpieczne przewiezienie do Polski.

Assistance dostępne jest zazwyczaj w dwóch wariantach podstawowym i rozszerzonym. Od tego, który wybierzemy zależało będzie, na jakie usługi będziemy mogli liczyć.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Ze względu na nieprzewidywalność wypadków, na jakie jesteśmy narażeni zarówno na co dzień, jak i w trakcie wakacji, powinniśmy ubezpieczyć się przed ich konsekwencjami. Ubezpieczenie to chroni nasze portfele przed wydatkami na leczenie i rehabilitację, która może być potrzebna po wypadku, w którym doznaliśmy trwałego uszczerbku na zdrowiu. To jak dużą część kosztów pokryje polisa zależy od wysokości sumy ubezpieczenia. Im ona wyższa, tym na większe odszkodowanie możemy liczyć.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC w podróży polecane jest zwłaszcza turystom uprawiającym jakiś sport. To bowiem podczas tego typu aktywności najłatwiej wyrządzić szkodę innej osobie. Ale nie jest to jedyny przypadek, w którym taka ochrona może nam się przydać. Za każdą szkodę, jaką wyrządzimy osobie trzeciej na wakacjach, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Także zepsuty przez nas sprzęt czy wyposażenie hotelu mogą być powodem obciążenia nas dodatkowymi kosztami. Pół biedy, jeśli dotyczą one mienia, choć i takie potrafią sięgać tysięcy złotych. W zdecydowanie gorszej sytuacji jest turysta, który swoimi działaniami spowodował uszkodzenie ciała innej osoby. Wówczas możemy spodziewać się wezwania do opłacenia leczenia oraz rekompensaty za ból i cierpienie, a dodatkowo za nieudany urlop poszkodowanego.

Posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zwalnia nas z konieczności wypłacenia tych pieniędzy z własnych oszczędności. Sumą, która należy się poszkodowanej osobie obciążony zostanie ubezpieczyciel. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia NNW, w polisie OC nie małe znaczenie ma suma ubezpieczenia. Zbyt niska może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów.

Ubezpieczenie bagażu

Polisa ta chroni naszą własność w trzech przypadkach: zaginięcia, zniszczenia oraz kradzieży. Może to dotyczyć zarówno walizek, jak i sprzętu sportowego. Jednak to, czy ubezpieczenie bagażu obejmuje ochroną również wyposażenie sportowe zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele bowiem oferują zabezpieczenie sprzętu w osobnej polisie.

Zniszczenie bagażu dotyczy uszkodzenia jego zawartości. Nie wszystkie towarzystwa biorą odpowiedzialność za uszkodzoną walizkę czy plecak. Jeśli z kolei bagaż nam zaginie, np. w transporcie samolotem, ubezpieczyciel pomoże nam go odzyskać oraz zwróci koszty zakupu najpotrzebniejszych przedmiotów (ubrań i środków higieny osobistej), które będziemy musieli zakupić, aby w miarę zwyczajnie funkcjonować do czasu dostarczenia nam naszej własności. Kradzież za to wymaga jak najszybszego zgłoszenia tego zdarzenia miejscowej policji, która wystawi odpowiednie zaświadczenie potwierdzające, że rzeczywiście miała miejsce. Na podstawie takiego dokumentu towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje o przyznaniu odszkodowania i jego wysokości.

źródło: opracowanie własne

Co warto zwiedzić w Holandii?

  • Amsterdam – w stolicy Holandii wszystkie najważniejsze zabytki usytuowane są w centrum. Poza tymi miejscami warto także odwiedzić dzielnice reprezentujące różne mniejszości etniczne i kulturowe, m. in. dzielnicę żydowską czy dzielnicę Czerwonych Latarni. Amsterdam obfituje też w muzea: Rijksmuseum, Muzeum Tropikalne czy Muzeum Heinekena, które szkoda by było przegapić.
  • Wiatraki w Kinderdijak – park wiatraków, z których nota bene słynie Holandia. Obszar, w którym położone są wiatraki należy do najbardziej depresyjnych. To uzasadnia wybudowanie ich akurat w tym miejscu. Miały one bowiem wypompowywać wodę z tego terenu.
  • Pałac Loo – znajduje się na prowincji Gelderland. Był siedzibą myśliwską rodziny królewskiej. Dziś znajduje się tam muzeum, w którym zaprezentowane są owoce różnych dziedzin sztuki oraz pamiątki pozostawione przez rodzinę królewską (np. powozy). Pałac został odrestaurowany w stylu XVII – wiecznym.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (6 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments