ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Brazylii – ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-10-16

Chyba każdy słyszał co najmniej raz o Rio de Janeiro, które zasłynęło sobie z hucznych, kolorowych imprez. To brazylijskie miasto to tylko jedno z wielu punktów Brazylii, które obowiązkowo należy wpisać w plan wycieczki. Sama Brazylia, położona w Ameryce Południowej, będąca jednym z największych i najludniejszych państw tego kontynentu, przywodzi na myśl ogromny pomnik Jezusa, rytmiczną sambę, Amazonkę i całą gamę barw.

To miejsce kryje jednak o wiele więcej tajemnic i przepięknych krajobrazów, którymi corocznie przyciąga masę turystów. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

W naszym artykule podpowiadamy, jak zorganizować wyjazd do Brazylii, co spakować, o czym pamiętać i co warto zobaczyć!

Brazylia: jak się przygotować?

Zaczynając przygotowania do podróży, warto zacząć od zadbania o stosowne dokumenty. Aby przekroczyć granice Brazylii, potrzebujemy paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do kraju. Nie potrzebujemy specjalnej wizy. Podróżujący z Polski mogą być spokojni o tę kwestię, jeśli planują przebywać na terenie Brazylii maksymalnie 90 dni w celach turystycznych. Powyżej 90 dni, konieczne jest wystąpienie o pozwolenie na pobyt.

Na lotnisku w Brazylii otrzymamy kartę wjazdu, którą warto zachować aż do wylotu. Zdarza się, że służby proszą o pokazanie biletu powrotnego lub udowodnienie, że dysponujesz odpowiednią sumą pieniędzy, by wrócić do swojej ojczyzny.

Ile kosztuj podróż do Brazylii?

Loty do Brazylii nie należą do najtańszych. Lot z Warszawy do Brazylii, z przesiadką we Francji, to koszt około 6 200 złotych dla jednej osoby dorosłej w obie strony z liniami Air France. Taka podróż trwa blisko 16 godzin. Ceny wyglądają zresztą bardzo podobnie, jeśli lecimy z Gdańska, Wrocławia czy Katowic. Tańszy lot możemy zarezerwować pod warunkiem, że zdecydujemy się na dwie przesiadki i podróż trwającą ponad 24 godziny, jednak jej koszt nie jest znacząco niższy, bo waha się w granicach 5 300 złotych.

Noclegi są tu jednak zaskakująco tanie. Za świetny hotel w centrum Rio de Janeiro zapłacimy około 200 złotych za dobę, zaś w stolicy Brazylii średnia cena za dobę w trzygwiazdkowym obiekcie to 300 złotych, zaś w jednogwiazdkowym spokojnie znajdziemy nocleg w cenie mniej niż 100 złotych dla jednej osoby. Jeśli natomiast szukamy hotelu gdzieś w mniejszej miejscowości lub na obrzeżach większych miast, to zamkniemy się nawet w 50 zł za noc za osobę.

Brazylia: kiedy jechać? Jaka jest pogoda w Brazylii?

Idealny czas na wakacje w Brazyli to… ferie zimowe! To właśnie w okresie od grudnia do lutego panują tam najwyższe temperatury, sięgające nawet średniej 32 stopni Celsjusza!

Optymalny czas na wyprawę po brazylijskich zakamarkach to także kwiecień i maj, bo wówczas wciąż jest ciepło, jednak temperatury nie są już tak wysokie – średnio wynoszą 25 stopni Celsjusza. Wtedy również nieco mniej pada, bo podaje się 10 dni deszczowych (w grudniu jest ich 20). Na odpoczynek w Brazylii raczej odracza się okres wakacyjny, no chyba że ktoś uwielbia zwiedzanie zimą. Lipiec i sierpień to bowiem najchłodniejsze miesiące w tym kraju.

Brazylia leży w strefach klimatu równikowego (90% powierzchni kraju) oraz zwrotnikowego wilgotnego, dlatego musimy być gotowi na częstsze opady deszczu. Według średnich prognoz, od 20 (w najcieplejszym miesiącu) do 7 (w najchłodniejszym miesiącu) dni w miesiącu jest deszczowych. W takim klimacie lubują się owady, jednak najwięcej komarów rejestruje się w okresie czerwiec-wrzesień, więc raczej w chłodniejszym sezonie.

Szczyt turystyczny przypada z kolei na luty. To wówczas kraj jeszcze bardziej tętni życiem przez obecność wielu turystów, dlatego jeśli ktoś nie przepada za tłumami, warto odpuścić ten miesiąc, a już na pewno planować podróż z dużym wyprzedzeniem.

Brazylia: co zabrać ze sobą na wyjazd?

Pakowanie się w tak odległą podróż na drugi koniec świata może okazać się wyzwaniem, dlatego zostawiamy tutaj listę obowiązkowego ekwipunku, dzięki któremu z pewnością w naszym bagażu niczego nie zabraknie.

W naszym bagażu powinny znaleźć się rzeczy jak:

  • dokumenty: dowód osobisty oraz paszport,
  • karta płatnicza,
  • pieniądze w gotówce w obowiązującej w Brazylii walucie (real) lub w dolarach amerykańskich, które z łatwością wymienimy w kantorze na miejscu,
  • bilety lotnicze,
  • potwierdzenie rezerwacji noclegu (najlepiej wydrukowane),
  • ważną książeczkę szczepień,
  • lekarstwa (w tym: leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, przeciwbakteryjne, np. węgiel aktywny, wapno, elektrolity, środki odkażające oraz opatrunki oraz wszelkie leki, które przyjmujemy na stałe); powinny się one znaleźć w bagażu podręcznym, gdyż to jedyny legalny sposób na przewiezienie środków leczniczych do Brazylii; 
  • probiotyki (warto suplementację już przed wylotem),
  • przejściówkę turystyczną,
  • reduktor do prądu (to bardzo nieoczywisty i bardzo potrzebny w Brazylii gadżet, gdyż poziom napięcia elektrycznego nie jest ustandaryzowany, nie ma jednego napięcia obowiązującego w całym kraju; w niektórych miejscach napięcie w gniazdkach wynosi 110 woltów, w innych 127 woltów lub 220 woltów, co może uszkodzić nasze ładowarki i/lub urządzenia elektryczne);
  • powerbank,
  • parasol (przyda się szczególnie na porę deszczową),
  • środek na oparzenia,
  • krem z filtrem UV,
  • nakrycie głowy.
  • środek na komary,
  • środek po ukąszeniu komarów,
  • płaszcz przeciwdeszczowy,
  • rzeczy osobiste (warto postawić na wygodne ubrania i obuwie; powinniśmy spakować również ubrania na nieco chłodną porę, tym bardziej, że w Brazylii znaczna część obiektów jest klimatyzowana, a temperatura ustawiona na raczej niską).

Bezpieczeństwo w Brazylii: na co uważać w Brazylii?

Brazylia uważane jest za bezpieczne państwo, jednak należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie w sezonie karnawałów i masowych imprez. Na takich nietrudno o kradzieże. Jeśli nieznajomy proponuje nam podwózkę powinniśmy odmówić.

Zamiast tego warto skorzystać z takiej aplikacji jak Easy Taxi czy 99Taxis (odpowiednik polskiego bolta czy ubera). Nie należy również przyjmować upominków – zdarza się, że kolorowa bransoletka to oznaczenie nas jako potencjalną ofiarę. O rady warto pytać właścicieli hoteli, pensjonatów, przewodników i inne sprawdzone osoby. W Rio de Janeiro na przykład lepiej nie iść pieszo do figury Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado, a zamiast tego wybrać się kolejką, co powie nam każdy doświadczony pracownik branży turystycznej.

W Brazylii również niewiele osób komunikuje się po angielsku, jednak w dobie translatorów w telefonach nie powinno być to problemem. Problem może być natomiast dostanie tymczasowej karty SIM, gdyż wszystkie muszą być zarejestrowane, dlatego lepiej kupić kartę na stoisku danej sieci niż w zwykłym kiosku. Turyści często wybierają sieć TIM, bo oferuje ona serwis dostosowany do potrzeb przyjezdnych, na przykład pakiety tygodniowe, angielską infolinię czy pakiet 1.5 GB Internetu za około 25 złotych w przeliczeniu na polską walutę. Mimo posiadania wifi warto mieć tymczasowy, brazylijski numer, gdyż obywatele są tam nieufni wobec zagranicznych numerów.

PAMIĘTAJ❗ W Brazylii zawsze musimy posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem, jednak z uwagi na bezpieczeństwo wystarczy mieć przy sobie skan paszportu. Funkcjonuje również policja turystyczna DEATUR, której funkcjonariusze chętnie pomogą i dogadają się z nami po angielsku.

Szczepienia i zdrowie w Brazylii

Do Brazylii nie ma obowiązkowych szczepień, pod warunkiem, że w ciągu ostatniego pół roku nie przebywaliśmy w krajach, w których występuje zwiększone ryzyko zakażenia żółtą febrą. Jeśli przebywaliśmy w m.in Boliwi, Ekwadorze, Kolumbii czy Wenezueli, musimy mieć szczepienie na żółtą febrę. W innym przypadku żadne szczepienie nie jest konieczne, choć zaleca się zaszczepić przeciw:

  • COVID-19,
  • zapaleniu wątroby typu A i B,
  • wściekliźnie,
  • tężcowi,
  • krztuścowi,
  • żółtej febrze.

Warto mieć na uwadze, że szacuje się, iż sporo osób w Brazylii jest nosicielami wirusa HIV, dlatego w razie kontaktów seksualnych należy zachować szczególną ostrożność. W Brazylii można zarazić się malarią, na nią jednak nie ma szczepionek, istnieją za to probiotyki, jednak w większości przypadków skuteczny środek przeciw owadom regularnie aplikowany na ubrania i skórę powinien zapewnić nam spokój i bezpieczeństwo. 

Publiczna ochrona zdrowia w Brazylii nie stoi na najwyższym poziomie, dlatego w większości przypadków o wiele lepiej udać się do prywatnego ośrodka po pomoc medyczną. To jednak generuje koszty, więc na podróż najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne.

EKUZ w Brazylii: czy dokument jest honorowany?

Europejska Karta Ochrony Zdrowia, zwana w skrócie jako EKUZ, nie jest dokumentem honorowanym w Brazylii ani jakimkolwiek innym kraju Ameryki Północnej czy Południowej. EKUZ działa jedynie w krajach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA, i dzięki niej możemy skorzystać jedynie z publicznej ochrony zdrowia.

Dlatego podróżując poza Europę, powinniśmy skorzystać z możliwości wykupienia polisy turystycznej, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i nie być narażonym na ogromne koszty leczenia, transportu czy wypłaty rekompensaty, gdy nieumyślnie spowodujemy wypadek. 

Jakie ubezpieczenie wybrać do Brazylii?

Wykupienie polisy turystycznej to równie istotna kwestia co rezerwacja noclegu czy lotów. W końcu w razie wypadku, choroby czy innych awaryjnych sytuacji, będziemy zmuszeni skorzystać z opieki zdrowotnej, a ta nie zawsze jest tania. Dzięki ubezpieczeniu na podróż to ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia z własnej kieszeni do określonej sumy gwarantowanej. To gwarancja komfortu i bezpieczeństwa, którego cena to zazwyczaj zaledwie kilka do kilkunastu złotych za dzień.

PAMIĘTAJ❗ Ważne jest również, aby ubezpieczenie turystyczne dopasować do swoich potrzeb i lokalizacji wyjazdu.

Te polisy, które oferuje nam biuro podróży, niejednokrotnie zawierają absolutne minimum, a te może nie wystarczyć. Dobra polisa turystyczna powinna składać się z takich elementów, jak:

  • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
  • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków – na co najmniej 20 000 zł (w tym ochronę na wypadek śmierci),
  • OC – ochronę cywilną – dzięki której otrzymamy świadczenia dla osoby poszkodowanej na skutek spowodowanego przez nas, nieumyślnego wypadku,
  • pakiet Assistance,
  • ubezpieczenie bagażu (jest ono opcjonalne, jednak na lotniskach często zdarzają się zaginięcia bagażu czy uszkodzenia, więc warto być na to przygotowanym).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Brazylii?

Ubezpieczenie turystyczne do Brazylii kosztuje nieco więcej niż polisy na podróż po Europie, jednak wciąż koszt jest stosunkowo niewielki. Za kilka złotych dziennie, ubezpieczyciel zobowiązuje się opłacić nam leczenie do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Porównania dostępnych na podróż ofert z łatwością dokonamy dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń.

Przykładowe oferty polis do Brazylii:

Koszt jednodniowego ubezpieczenia turystycznego
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
7,46 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł OC Sportowe 137 595 zł Ochrona COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł OC Sportowe 19 000 zł Ochrona COVID-19
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
0 zł
12,45 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC Sportowe 1500 000 zł Ochrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
14,11 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł OC Sportowe 300 000 zł Ochrona COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
0 zł
25,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł OC Sportowe 300 000 zł Sprzęt sportowy 1 000 zł Ochrona COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
27,16 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł OC Sportowe 100 000 zł Sprzęt sportowy 4 000 zł Ochrona COVID-19
Koszt jednodniowego ubezpieczenia turystycznego
AXA
3,92 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19
Signal Iduna
7,46 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł OC Sportowe 137 595 zł Ochrona COVID-19
Generali
10,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł OC Sportowe 19 000 zł Ochrona COVID-19
AXA
12,45 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł OC Sportowe 1500 000 zł Ochrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
14,11 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł OC Sportowe 300 000 zł Ochrona COVID-19
Generali
25,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł OC Sportowe 300 000 zł Sprzęt sportowy 1 000 zł Ochrona COVID-19
Allianz
27,16 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł OC Sportowe 100 000 zł Sprzęt sportowy 4 000 zł Ochrona COVID-19

Możesz dokonać takiej kalkulacji dla siebie, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

To świetne i darmowe narzędzie, które porówna za Ciebie oferty ubezpieczycieli na rynku. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, możesz zapoznać się z warunkami OWU i dokładnymi zasadami, na których zawierana jest umowa ubezpieczeniowa. To przydatne rozwiązanie, szczególnie w przypadku tak odległej podróży, jak podróż do Brazylii.

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego do Brazylii

Obowiązkowe elementy ubezpieczenia turystycznego to jedynie baza, która powinniśmy dobrać do własnych potrzeb. Polisę możemy bowiem poszerzyć o dodatkowy zakres ochrony na wybrane przez nas sytuacje.

Często wybieranym rozszerzeniem jest klauzula alkoholowa. To ochrona na wypadek zdarzeń, które miały miejsce po alkoholu. Bez tego rozszerzenia ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty sumy na leczenie, jeśli podczas zdarzenia byliśmy pod wpływem alkoholu. Dlatego jeśli nie jesteśmy całkowitym abstynentem, to rozszerzenie powinno znaleźć się w naszym pakiecie.

Jeśli planujemy uprawiać sporty wysokiego ryzyka również konieczne jest poszerzenie ochrony. Podobnie w przypadku nurkowania, surfowania. Inna polisa będzie potrzebna dla osoby chorującej przewlekle – wtedy zapewne zapłacimy za polisę nieco więcej, ale wzrośnie również zakres ochrony. Warto przeanalizować dostępne rozszerzenia lub zapytać o nie swojego ubezpieczyciela. W razie wątpliwości konieczne jest zapoznanie się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Tam znajdziemy wszystkie niezbędne informacje o ewentualnych sytuacjach, w których ochrona nie obejmuje lub na wystąpienie których należy dokupić stosowne rozszerzenie.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

Co robić i zobaczyć w Brazylii?

Jeśli planujecie wyjazd na własną rękę to możecie czuć się zdezorientowani ilością polecanych atrakcji. Na taką ewentualność zostawiamy Wam listę miejsc, w których na pewno będziecie się świetnie bawić.

  • Rio de Janeiro to swoista wizytówka Brazylii i wcale nie zostało nią bez powodu. Niezwykły klimat miasta, ogromne imprezy, cała gama kolorów oraz ogromna różnorodność kulturowa to cechy rozpoznawcze Rio de Janeiro. Nazywa się je również miastem kontrastów, bo obok nowoczesnej architektury znajdziemy największy na świecie las miejski. Z pewnością warto zobaczyć tutaj słynny na cały świat posąg Chrystusa Zbawiciela.
  • Wodospady Iguacu znajdują się na granicy Brazylii z Argentyną i uznawane są za cud świata. Najbardziej imponujący z nich to wodospad Gardło Diabła i ma on aż 82 metry wysokości. Ten widok z pewnością zwali z nóg każdego.
  • Pantanal to miejsce polecane miłośnikom przyrody. Największe na świecie mokradła to przepiękny widok oraz różnorodność flory i fauny. Przyroda tu jest dzika i unikatowa. Nie ma drugiego takiego miejsca na ziemi, więc zdecydowanie warto.
  • Jericoacoara to “Brazylijskie Malediwy”, gdyż przepiękne plaże otacza błękitna laguna na spokojnych wodach, co do złudzenia przypomina Malediwy. Krajobrazy zapierają dech w piersiach, a wschód słońca jest absolutnie nie do opisania.
  • Salwador to miasto będące pierwszą stolicą Brazylii. To miejsce przyciąga tłumy turystów i z pewnością zakochają się w nim miłośnicy barokowej architektury, ale i miłośnicy plażowania, bowiem plaż z przepięknym widokiem w Salwadorze nie brakuje.

Warto również udać się do stolicy, Brasilii, największego miasta na świecie, a jednocześnie miasta bardzo młodego.

źródło: opracowanie własne

Podsumowanie
  1. Brazylia to państwo Ameryki Południowej, które kryje w sobie wiele uroku: od szalonego i kolorowego Rio de Janeiro, przez dzikie dżungle, aż po cudy natury jak Wodospady Iguacu czy słynne, brazylijskie malediwy.
  2. Do Brazylii najlepiej wybrać się w okresie od grudnia do marca, gdyż wówczas w kraju jest najcieplej. Szczyt turystyczny datuje się na luty.
  3. Aby przekroczyć granice Brazylii nie musimy posiadać wizy, wystarczy jedynie ważny paszport.
  4. Na czas wyjazdu warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, gdyż wówczas to ubezpieczyciel pokryje koszty naszego ewentualnego leczenia w razie wypadku.
  5. Polisa turystyczna powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb dzięki dostępnym rozszerzeniom.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Brazylii

  1. Gdzie kupić ubezpieczenie do Brazylii?

    Zakupu ubezpieczenia najłatwiej dokonać online. Cały proces może nam zająć mniej niż godzinę, wszystkie formalności dopniemy bez wychodzenia z domu, a polisę otrzymamy na maila. Warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który pokaże nam dostępne, najkorzystniejsze dla nas oferty i przekieruje na stronę, na której opłacimy wybraną polisę. Polisę możemy kupić najpóźniej w dniu wyjazdu.

  2. Czy w Brazylii jest drogo?

    W Brazylii wcale nie jest drogo. Zdecydowanie największym kosztem dla turysty jest dotarcie na miejsce. Ceny produktów spożywczych są niższe niż w Polsce, tańsze są również noclegi, posiłki w restauracjach, przejazdy taksówkami czy różne atrakcje.

  3. Jaka waluta obowiązuje w Brazylii?

    W Brazylii obowiązuje real brazylijski. Wartość jednego reala brazylijskiego jest zbliżona do wartości jednego polskiego złoty.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (10 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments