Zaktualizowano: 2023-01-19
Zakynthos to niewielka wyspa na Morzu Jońskim, które jest prawdziwą perłą wśród greckich wysp. Oferuje niezapomniane widoki i jedne z najpiękniejszych plaż w Europie. Unikalny gatunek żółwi morskich Caretta Caretta to wizytówka wyspy i potwierdzenie czystości tutejszych wód.
Zakynthos wybierają ci, którzy pragną nasycić oczy pocztówkowymi krajobrazami, ale także amatorzy aktywnego wypoczynku w zniewalającej scenerii: można tu uprawiać kajakarstwo, snorkeling, nurkować, jeździć na nartach wodnych czy quadach. Zachodnia część wyspy to strome klify otaczające wybrzeże i zazwyczaj kamieniste plaże. Dlatego to właśnie wschód wyspy – z piaszczystymi, szerokimi plażami, Błękitnymi Jaskiniami i licznymi punktami widokowymi – jest chętniej odwiedzany przez turystów. Wakacje na wyspie Zakhynthos to zawsze niezapomniana przygoda.
Grecja aktualnie nie wymaga okazywania jakichkolwiek dokumentów związanych z Covid-19: ani testów, ani certyfikatów zaszczepienia. Nie trzeba też wypełniać formularza lokalizacyjnego.
Osoby, które zaobserwowały u siebie lekkie objawy COVID-19 powinny zadzwonić na całodobową linię alarmową dla przypadków koronawirusa pod numerem 1135 (obsługa w języku angielskim) oraz pozostać w izolacji.
W Grecji kontynentalnej oraz na wyspach, w tym na Zakynthos, nie ma obowiązku noszenia maseczek ochronnych na nos i usta w otwartych oraz zamkniętych przestrzeniach publicznych. Wyjątek stanowią pojazdy komunikacji publicznej takie jak autobusy, tramwaje, metro, statki wycieczkowe, jachty, łodzie rekreacyjne, promy. Tu noszenie maseczki jest obowiązkowe, a złamanie nakazu grozi grzywną w wysokości 300 euro. Z obowiązku zwolnione są dzieci do 4. roku życia.
Wejścia do innych przestrzeni zamkniętych, klubów, dyskotek, restauracji, muzeów itp. – bez dodatkowych obostrzeń, bez testów i bez okazywania certyfikatu szczepienia.
Podróże po Grecji kontynentalnej oraz wyspach możliwe są bez jakichkolwiek obostrzeń.
Zakynthos stanowi popularną destynację wakacyjną wśród Polaków. Co roku nasi rodacy stanowią nawet 13% wszystkich turystów, których w sezonie jest nawet 200 tys. Ta trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Jońskim stanowi ważny punkt na turystycznym rynku Grecji. Podróżni przybywają tu, by podziwiać przede wszystkim niespotykaną i zachwycającą naturę i krajobrazy, a punktem obowiązkowym jest wycieczka do wraku statku w Zatoce Wraku.
Wycieczkę na Zakynthos można zorganizować na własną rękę lub skorzystać z gotowych propozycji biura podróży.
Zakynthos na własną rękę – co trzeba wiedzieć, koszty:
Zakynthos z biurem podróży – co trzeba wiedzieć, koszty:
Zatoka Wraku (Shipwreck) – niewielka zatoka z zardzewiałym wrakiem znajdującym się na plaży Navagio to niemal wizytówka wyspy. Do wraku można dostać się drogą morską, z lądu dojście do plaży Navagio jest niemożliwe. Organizowane są liczne wycieczki do Zatoki Wraku, a każdy statek czy wodna taksówka może tu spędzić maksymalnie 1,5 godziny, aby zwolnić miejsce następnym. Starczy czasu na obejrzenie wraku statku, przejście się po plaży i zażycie kąpieli w krystalicznie czystej wodzie, co jest zasługą wapieni znajdujących się w tym miejscu na dnie. Wrak można obejrzeć z bliska na plaży oraz z tarasu widokowego, który został umiejscowiony na szczycie klifu. Zdjęcie z klifu ze statkiem w tle to niemal obowiązkowa pamiątka z wycieczki na Zakynthos. Atrakcje turystyczne wyspy nieodzownie kojarzą się ze słynnym statkiem.
Jaskinie Blue Caves – te niezwykłe jaskinie swoją nazwę zawdzięczają efektowi wizualnemu, który tworzy się w jej wnętrzach. Wpadające do środka promienie słońca rzucają na jej ścianach malownicze, błękitne refleksy. Zachwycające jaskinie i groty można znaleźć w różnych częściach wyspy. Najbardziej okazałe, czyli Blue Caves, znajdują się na północy Zakynthos – na przylądku Skinari. Jaskinie tworzą prawdziwe wodne tunele, do których można wpłynąć niewielkimi łodziami.
Xigia – to niewielka plaża położona na wschodnim wybrzeżu wyspy. Znana jest jako naturalne spa z uwagi na znajdujące się tutaj ujście źródeł siarkowych, które wpływają bezpośrednio do morza. Ich zapach jest specyficzny, a woda nieco mętna, chociaż w rzeczywistości czysta. Jednak warto znieść te niedogodności, gdyż po kąpielach siarkowych skóra jest niezwykle przyjemna w dotyku, miękka i gładka. Plaża jest niewielka, więc w sezonie jest duża szansa na napotkanie tu wielu zainteresowanych spa turystów.
Zakynthos – będąc na Zakynthos koniecznie trzeba zobaczyć stolicę wyspy, która nosi taką samą nazwę jak sama wyspa. Leży na wschodnim wybrzeżu i stanowi jej główny port. Łatwo się do niej dostać – niemal z każdego miejsca na wsypie można dojechać do stolicy komunikacją miejską. W stolicy czuć klimat małego nadmorskiego miasteczka, z wąskimi uliczkami i malowniczymi kamienicami. W architekturze odnaleźć można wpływy weneckie i neoklasyczne, choć miasto mocno ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi w 1953 roku, kiedy to bezpowrotnie zniszczonych zostało wiele budowli.
Miejsca warte odwiedzenia w stolicy wyspy to: Bazylika Agios Dionisos, Kościół Nikolaos tou Molou, Muzeum Biznatyjskie (można w nim zobaczyć makietę przedstawiająco miasto sprzed trzęsienia ziemi), czy wenecka forteca Kastro (z niesamowitym widokiem na wyspę).
Wysepka Cameo – to mała wysepka stanowiąca przedłużenie miejscowości Laganas. Prowadzi do niej niezwykle malowniczy mostek, który jest ulubioną scenerią turystów do zdjęć. Przejście przez most jest darmowy, jednak po wejściu na strome schody prowadzące na górę wyspy, należy uiścić niewielką opłatę. W tej cenie odwiedzający można skorzystać z drinka lub napoju znajdującego się na szczycie baru.
Malownicze plaże (Vassilikos, Gerakas, Spiantza) – Zakynthos słynie z najpiękniejszych plaż wśród wysepek jońskich. Plaża Gerakas to miejsce zamieszkania słynnych żółwi Caretta Caretta. Z tego powodu panuje tu ścisły regulamin i ograniczenie plażowania do 3h oraz nie dłużej niż do zmierzchu.
Na półwyspie Vassilikos znajduje się plaża Dafni i tu również żółwie Caretta Caretta składają swoje jaja. Dojazd na nią jest utrudniony, ale widoki rekompensują te trudności. Druga znajdująca się tu plaża, Porto Zoro, ma doskonałe warunki do snorkelingu, czyli nurkowania z rurką i maską. Można tu podejrzeć niesamowite okazy fauny i flory morskiej.
Żółwie morskie Caretta Caretta i Zatoka Laganas – tamtejsze piaszczyste plaże są najdłuższe na całym Morzu Śródziemnym. Cieszą się odznaczeniem Błękitnej Flagi, która przyznawana jest najpiękniejszym i najlepiej zagospodarowanym plażom w Europie. Zakynthos z dzieckiem warto zacząć od spaceru nimi, ponieważ są siedliskiem żółwi morskich. Można je spotkać w dzień. W nocy plaże są zamknięte, gdyż wtedy żółwie wychodzą na nie, aby złożyć jaja i zakopać je w piasku. Zwierzęta można z niemal 100% pewnością spotkać podczas zorganizowanych wycieczek statkiem.
Plaże wschodniego wybrzeża (Tsilvi, Zatoka Alikon) – piaszczyste i szerokie plaże to jeden z głównych powodów, dla których Zakynthos z dzieckiem to dobry pomysł. Szczególnie warte polecenia dla rodzin są plaże na wschodnim wybrzeżu – Tsilivi oraz Zatoka Alikon. Zatokę otacza wiele gajów oliwnych. Natomiast plaża Tsilivi jest najczęściej polecana dla rodzin z dziećmi – jest długa, szeroka i piaszczysta, a woda turkusowa, krystaliczna, ciepła i z łagodnym zejściem. Obok plaży ulokowane są tawerny i bary oraz sklepy. Panują tu doskonałe warunki do plażowania z małymi dziećmi.
Fabryka oliwy i gaje oliwne – będąc na Zakynthos z dzieckiem nieco starszym, warto zabrać je do Fabryki Oliwy Aristeon w miejscowości Lithakia. W muzeum można obejrzeć wiele eksponatów związanych z wytłoczeniem oliwy, a także spróbować jej w nietypowych smakach, np. cytrynowej lub pomarańczowej. Na miejscu jest także możliwość zakupienia oliwy prosto od producenta – idealny pomysł na prezent z wyspy. Fabryka działa od 1850 roku. Zakynthos słynie z gajów oliwnych, więc po wycieczce w Fabryce Oliwy można ruszyć szlakiem aromatycznych gajów.
Najczęściej na Zakynthos bezpieczeństwo turystów może być zagrożone przez złodziei, którzy wyrywają turystom plecaki i torebki, a następnie uciekają na skuterach. Ataki są na tyle niespodziewane i sprawnie przeprowadzone, że poszkodowany zwykle nie wie, co zaszło. Aby ich uniknąć, warto odpowiednio zadbać o swoje rzeczy osobiste – nie kłaść plecaka przy krześle w tawernie, nosić go na dwóch ramionach, nie trzymać wszystkich dokumentów, kart płatnościowych i gotówki w jednej torbie czy plecaku. Ponadto Grecja, z uwagi na położenie w strefie aktywnej sejsmicznie, jest narażona na trzęsienia ziemi.
Bez względu na to, czy wycieczka na Zakynthos organizowana jest na własną rękę czy z biurem podróży, nie można zapomnieć o najważniejszych rzeczach, które przydadzą się w podróży:
Jednym z ważniejszych aspektów udanych wakacji za granicą jest ubezpieczenie turystyczne, które zabezpieczy turystę w razie niespodziewanej choroby czy wypadku. Jednak aspekty zdrowotne to nie jedyna ochrona, jaką daje ubezpieczenie turystyczne.
Wakacje na Zakynthos, mimo że jest to wyspa europejska, gdzie obowiązuje EKUZ, również wymagają odpowiedniego ubezpieczenia. Dlaczego? EKUZ to za mało! Zapewnia tylko podstawową i niezbędną pomoc medyczną, w dodatku wyłącznie w placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę z kasą chorych. Jeśli wypadek zdarzy się w kurorcie turystycznym, w którym znajduje się wyłącznie lekarz czy placówka prywatna, to poszkodowany turysta będzie miał możliwość: albo z niej skorzystać i zapłacić rachunek za pomoc, albo jechać do lekarza oddalonego np. 50 km od hotelu.
Jaką pomoc zapewnia ubezpieczenie turystyczne dla osób planujących wakacje na Zakynthos?
✈ ✈ Przykład z życia naszego klienta:
Pan Filip wyjechał na wakacje do Egiptu. Nie zamierzał nic zwiedzać, podróżować, celem był relaks w obrębie obiektu hotelowego. Stąd decyzja, że nie wykupi ubezpieczenia na wyjazd. Zdawało się, że nie będzie mu potrzebne. Jednak podczas wyjazdu nieszczęśliwie skoczył do wody, poślizgnął się i rozbił głowę. Konieczna była pomoc lekarzy w szpitalu i hospitalizacja celem obserwacji. Z powodu braku ubezpieczenia, Pan Filip musiał pokryć rachunek za leczenie.
Ubezpieczenie turystyczna na wakacje na Zakynthos kosztuje od 3,74 zł do 37,20 zł za dzień ochrony. Różnice są spore, a ich zakres uzależniony jest w dużej mierze od wielkości ochrony i sum gwarantowanych. Jednak nie jest regułą, że czym droższe ubezpieczenie, tym wyższa i pełniejsza ochrona. Nic bardziej mylnego.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | 76,00 zł 2 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 1 800 zł | 128,40 zł 2 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną | ||||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | 151,00 zł 2 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19 | ||||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 154,00 zł 2 os. / 10 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy |
76,00 zł 2 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 | |||
128,40 zł 2 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 1 800 zł | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną | |||
151,00 zł 2 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19 | |||
154,00 zł 2 os. / 10 dni | |||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy | |||
Stąd konieczne jest wczytanie się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia, gdzie wykazane są wszystkie sumy gwarantowane i składowe ubezpieczenia. Kupując polisę na rankomat.pl za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, jeszcze przed zakupem można przeanalizować oferty wraz z OWU. Bez konsultacji z biurem obsługi, bez telefonów, bez czekania na odpowiedź konsultanta, bez ukrytych, dodatkowych kosztów – wszystkie informacje i ceny dostępne są dla każdego. Nie trzeba się nawet logować. System wymaga jedynie wypełnienia krótkiego formularza z podstawowymi informacjami, które pozwolą dopasować ubezpieczenia – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl
Ubezpieczenie na wakacje na Zakynthos to konieczna forma zabezpieczenia, które pozwoli uniknąć dużych obciążeń finansowych w razie wypadku czy choroby. Koszt jednodniowego ubezpieczenia można porównać do zakupu dobrej kawy w restauracji, więc argument ceny nie powinien przemawiać za rezygnacją z ubezpieczenia. Zdrowie, szczególnie podczas wyjazdów zagranicznych, jest bardzo ważne i należy rozsądnie zaplanować i przygotować podróż, aby móc cieszyć się beztroskimi, udanymi wakacjami.
Planuję wakacje na Zakynthos, ale będę wtedy w 4 miesiącu ciąży. Czy mogę się jakoś dodatkowo ubezpieczyć?
Fakt bycia w ciąży koniecznie trzeba zgłosić zarówno podczas lotu, jak i ubezpieczycielowi. Linie lotnicze powyżej 28. tygodnia ciąży wymagają zgody lekarza prowadzącego na lot ciężarnej. Z kolei ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z pogorszeniem stanu zdrowia związanego z ciążą i komplikacjami w ciąży tylko do 36. tygodnia ciąży. Koniecznie więc należy zgłosić fakt bycia w ciąży i sprawdzić w OWU, do którego tygodnia ubezpieczyciel zapewnia ochronę. Kobieta w ciąży szczególnie powinna zadbać o świadome zaplanowanie podróży i ochronę, ale musi wiedzieć, że nie będzie ona zapewniona do samego rozwiązania.
Na jaką kwotę należy się ubezpieczyć, wyjeżdżając do takich krajów jak Hiszpania, Włochy, Grecja? Często latam na krótkie tripy w obrębie popularnych krajów europejskich i wstyd się przyznać, nigdy nie pomyślałem o ubezpieczeniu. Wydawało mi się, że na 3-4 dni to się nie opłaca i nie trzeba
Każda wycieczka zagraniczna, bez względu na jej długość wymaga ubezpieczenia. Choroba czy wypadek mogą przytrafić się nawet podczas weekendowego city break’u, nawet jeśli planuje się tylko zdawałoby się bezpieczne i spokojne zwiedzanie miasta. W przypadku podróży do krajów UE i EFTA obowiązuje karta EKUZ, ale wskazane jest także wykupienie ubezpieczenia, co rekomenduje nawet Ministerstwo Zdrowia. Sumy gwarantowane kosztów leczenia na tego typu wyjazd to co najmniej 300-400 tys. zł.
Kiedy najlepiej kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny? Ile przed wycieczką?
To bardzo dobre pytanie, bowiem każde ubezpieczenie objęte jest okresem karencji. W zależności od ubezpieczyciela wynosi ona od 4 godzin do nawet 3 dni. Dodatkowo ochrona zaczyna być skuteczna następnego dnia po zawarciu umowy i opłaceniu składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe chronią się w ten sposób przed wykupywaniem ubezpieczeń już po zajściu zdarzenia. Polisę podróżną najlepiej jest kupić na tydzień przed podróżą – podróżny będzie miał czas na analizę ofert i wybór odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia, a ochrona będzie działała już od pierwszego dnia podróży.
Oceń artykuł: