ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa

Agnieszka Banasiak

Zaktualizowano: 2024-11-29

Podróż do Kosowa może być niezapomnianym przeżyciem, gdyż ten niewielki kraj oferuje niesamowite doznania architektoniczne, kulturowe i krajobrazowe. Należy tylko pamiętać, że EKUZ nie jest tu honorowany, a więc turysta powinien samodzielnie wykupić polisę podróżną, a w umowie ubezpieczenia nie może zabraknąć ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenia OC i rozszerzenia, gdyby zaistniało zaostrzenie choroby przewlekłej. Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kosowo to niewielki kraj położony na Bałkanach, sąsiadujący z Serbią, Czarnogórą, Albanią i Macedonią Północną. Górzyste ukształtowanie terenu tworzy malowniczy krajobraz, idealny dla miłośników górskich wędrówek i dziewiczej, zachwycającej natury. W trakcie podróży zagranicznej do Kosowa turyści mają możliwość doświadczenia nie tylko piękna przyrody, ale też wielokulturowości – osmańskiej, serbskiej i albańskiej – która odzwierciedla się w tradycji, kulturze i architekturze.

Kosowo

Ten niewielki kraj, który dopiero niedawno uzyskał niepodległość (w 2008 r., ale wciąż bywa kwestionowana), nie jest pierwszym wyborem podróży zagranicznej w celach urlopowych. W biurze podróży nie znajdziemy ofert do Kosowa, a brak dostępu do morza nie zachęca turystów spragnionych plażowania.

Dlatego, by odczarować Kosowo i zachęcić do dania temu krajowi szansy, przedstawiamy główne atrakcje, rozrywki i zalety tego miejsca:

  1. Prizren – drugie co do wielkości miasto Kosowa, położone nieopodal granicy z Albanią, u podnóża pasma górskiego Szarska Płanina. Powstałe w II wieku n.e. przez wielu uznawane jest za najpiękniejsze miasto w Kosowie. Znajdują się tutaj liczne zabytki osmańskie, m.in. słynny Most Kamienny, twierdza Kalaja górująca nad miastem i zapewniająca niezwykły widok na okolicę, a także cerkiew Bogurodzicy będąca na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wrażenie na turystach robi też meczet Paszy z 40-metrowym minaretem zlokalizowany w zabytkowej dzielnicy Shatërvan.
  2. Park Narodowy Bjeshkët e Nemuna – w zachodnim Kosowiena powierzchni 630 km2 znajdują się wspaniałe krajobrazy, stanowiące południowe przedłużenie geologiczne Alp Dynarskich. Turkusowe jeziora, malownicze góry i doliny, wodospady i jaskinie – przyroda jest tu zachwycająca i zachęca do pieszych wędrówek. Park krajobrazowy jest domem dla 37 gatunków ssaków, 148 gatunków ptaków, 10 gatunków gadów, 13 gatunków płazów i 129 gatunków motyli.
  3. Kanion Rugowa – kanion położony jest wzdłuż rzeki Pećka Bistrica w Alpach Albańskich w sąsiedztwie miasta Peja, przy granicy z Czarnogórą; położony na terenie Parku Narodowego Bjeshket e Nemuna. Ma 25 km długości i 1000 metrów głębokości i stanowi najdłuższy i najbardziej głęboki kanion w Europie. W obrębie kanionu znajduje się 25-metrowy wodospad oraz wiele jaskiń, m.in. Gryka e Madhe, Shpella e Karamakazit i Shpella e Kallabes.
  4. Park Narodowy Sharri – położony w południowo-zachodniej części Kosowa zajmuje obszar 532,72 km2 i jest jednym z największych rezerwatów przyrody w Kosowie. Wśród 500 gatunków roślin naczyniowych aż ok. 300 to endemity bałkańskie. Majestatyczne góry, obłędne widoki, jezioro, liczne trasy trekkingowe i fantastyczna przyroda to największe zalety Parku Narodowego Sharri.
  5. Monaster Visoki Dečani – zlokalizowany w północno-zachodniej części Kosowa, 12 kilometrów na południe od miejscowości Peć, jest głównym monasterem Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Powstał w 1327 r., zbudowany jest z różowo-purpurowego, jasnożółtego i onyksowego marmuru i posiada cechy architektury romańskiej. W 2004 r. UNESCO umieściło go na liście światowego dziedzictwa, przede wszystkim ze względu na znajdujące się w nim unikatowe freski.

Kosowo z biurem podróży to rzadko spotykana oferta, ale zdecydowanie warto rozważyć samodzielne zorganizowanie podróży zagranicznej do tego nieodkrytego turystycznie kraju. W dobie tanich linii lotniczych, możliwości znalezienia noclegów z wygodnego fotela z miejsca zamieszkania i załatwiania spraw online (możesz przez internet zakupić nawet ubezpieczenie turystyczne i otrzymać umowy ubezpieczenia na skrzynkę mailową) – zaplanowanie takiej podróży zagranicznej to nie problem.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżne to podstawa bezpiecznego wyjazdu. Szeroki zakres ochrony oraz możliwość indywidualnego dopasowania polisy do własnych potrzeb sprawia, że ubezpieczenie turystyczne jest w stanie zabezpieczyć w większości sytuacji, które spotkać mogą podróżnego.

Kiedy może przydać się ochrona ubezpieczeniowa?

  • Pokrycie kosztów leczenia w placówkach prywatnych – jeśli stan zdrowia poszkodowanego nie będzie pilny, może się okazać, że jedyną możliwością będzie skorzystanie z prywatnego leczenia, za który zapłacić będzie musiał poszkodowany turysta. Zdarza się również, że w popularnych kurortach turystycznych jest dostęp tylko do prywatnej placówki medycznej, a do najbliższego państwowego szpitala turysta musiałby dojechać np. 100 km, na co może nie być czasu w sytuacjach nagłych. Pamiętajmy przy tym, że w Kosowie bez ubezpieczenie będziemy musieli zapłacić za każdą pomoc medyczną.
  • Ratownictwo – w Polsce akcja ratownicza zawsze jest bezpłatna, nawet jeśli wypadek jest spowodowany nieodpowiedzialnością czy brakiem pokory turystów (np. wyjście w góry mimo komunikatów ostrzegawczych). Jednak Polska jest tu wyjątkiem. W większości krajów ratownictwo jest pełnopłatne i pokrywane przez poszkodowanego turystę. Jeśli więc planujemy aktywności ryzykowne, a do takich zaliczyć można nawet spróbowanie rekreacyjnego nurkowania, spływ kajakiem po rzece czy trekking górski, to koniecznie zadbajmy o ubezpieczenie kosztów leczenia obejmujące koszty ratownictwa z wysokimi sumami gwarantowanymi.
  • Ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków – uprawianie sportu, kontuzja, wypadek samochodowy i inne nieszczęśliwe sytuacje mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a mając ubezpieczenie turystyczne ubezpieczony otrzyma odszkodowanie. Możliwe będzie także pokrycie kosztów rehabilitacji i leczenia już w kraju. Przy zakupie ubezpieczenia pamiętaj o tym świadczeniu, jeśli planujesz takie aktywności jak: kajakarstwo na rzekach górskich, aktywności na nartach wodnych, narciarstwo itp.
  • OC w życiu prywatnym – chroni zdrowie osoby trzeciej i jej mienie, jeśli ubezpieczony wyrządzi szkody materialne lub zdrowotne innej osobie. OC w życiu prywatnym jest szczególnie przydatne, gdy podróżujemy z dziećmi i małoletnimi członkami rodziny oraz zwierzętami. Pokryje niezbędne świadczenia, których wymaga poszkodowany w wyniku działania ubezpieczonego.
  • Indywidualne rozszerzenia polisy – wykupując ubezpieczenie koniecznie pomyśl o rozszerzeniach, które mogą przydać się w Twojej indywidualnej sytuacji, np. wybierasz się surfować, na wspinaczkę wysokogórską lub chcesz skorzystać z rekreacyjnego nurkowania, wykup rozszerzenie o sporty ekstremalne; chorujesz na cukrzycę typu 1, zabezpiecz się, gdyby nastąpiło zaostrzenie choroby przewlekłej, doszło do nagłego zachorowania i konieczna była pomoc lekarska. Brak rozszerzenia w takich sytuacjach może spowodować, że ubezpieczyciel będzie miał prawo do odmowy pokrycia kosztów leczenia.
  • Opłacenie transportu medycznego do kraju – gdy stan zdrowia nie pozwala na powrót z zagranicy samolotem lub samochodem, to ubezpieczyciel pokryje koszty transportu medycznego poszkodowanego. Transport medyczny samolotem z krajów europejskich to koszt od kilkudziesięciu do ponad 100 tysięcy złotych, zależnie od odległości i wymaganego sprzętu, więc brak ubezpieczenia może być niezwykle kosztowny. ​
  • Transport zwłok – najczęściej zadawane pytania u ubezpieczyciela przy zakupie ubezpieczyciela, to czy transport zwłok rzeczywiście musi wchodzić w skład polisy. Czy warto zwracać na to uwagę? W razie nagłego zachorowania i śmierci czy śmiertelnego wypadku za granicą, profesjonalne przewiezienie zwłok do kraju to koszt od kilkudziesięciu do 200 tysięcy złotych. Te koszty będzie musiała pokryć rodzina, która najczęściej nie będzie przygotowana na taki wydatek. Ochrona ubezpieczeniowa, w tym przypadku śmierci, to więc zadbanie nie tylko o siebie, ale też o bliskich, którzy w obliczu żałoby mogą zostać z ogromnym obciążeniem finansowym. Pomoc ubezpieczyciela jest też bezcenna w aspekcie załatwiania formalności na miejscu w trakcie podróży, szczególnie jeśli stan emocjonalny członków rodziny nie pozwala na sprawne zajęcie się dokumentacją.

Wyjazd z biurem podróży zazwyczaj zawiera ubezpieczenie turystyczne w cenie wycieczki, jednak najczęściej jest to najtańsza polisa, obejmująca ubezpieczenie kosztów leczenia na niewielkie kwoty oraz nie uwzględniająca wielu istotnych składowych, np. OC czy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Biuro podróży oferuje Ci polisę w cenie wycieczki? Świetnie, ale samodzielnie również zadbaj o ubezpieczenie turystyczne.

Wypowiedź eksperta

Dobre ubezpieczenie zawiera również ubezpieczenie OC, NWW i pakiet Assistance. Warto także poszukać oferty, zapewniającej dodatkowo pokrycie kosztów ratownictwa i poszukiwania. Ubezpieczyć można również sprzęt sportowy, który w przypadku narciarstwa bywa naprawdę kosztowny.
Magdalena Kajzer

Co zabrać na urlop w Kosowie? Dokumenty na wyjazd do Kosowa

W podróży zagranicznej do Kosowa potrzebny będzie paszport. Dokumenty powinny być ważne minimum 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu.

Obywatele RP mogą przebywać na terytorium Republiki Kosowa do 90 dni (w okresie 180 dni) bez posiadania wizy. W przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni konieczne jest wystąpienie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kosowa o wydanie zezwolenia na pobyt tymczasowy.

W ciągu 24 godzinach pobytu w Kosowie należy zgłosić meldunek. Konieczne jest również wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (ubezpieczenie OC), gdyż tzw. zielona karta nie jest tu honorowana. Koszt zakupu ubezpieczenia na granicy to ok. 30 euro.

Dodatkowo warto wziąć kilka dodatkowych dokumentów. Należą do nich:

  • Prawo jazdy – honorowany jest polski dokument,
  • Dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa – ubezpieczenie turystyczne kupisz online nawet w dzień wyjazdu, a polisa przyjdzie na wskazany adres mailowy.

Czy w Kosowie jest bezpiecznie?

Republika Kosowa to kraj, w którym turyści narażeni są przestępczością pospolitą. W trakcie podróży zagranicznej do Kosowa należy unikać dłuższych postojów na małych parkingach ulokowanych na uboczu, jak również noclegów w motelach czy hostelach na obrzeżach miasta. Szczególną ostrożność należy zachować w transporcie publicznym, na lotniskach i w miejscach, gdzie jest dużo turystów – istnieje duże ryzyko zostania ofiarą kieszonkowca.

Wypowiedź eksperta

W związku z utrzymującymi się napięciami etnicznymi na północy Republiki Kosowa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie podróży, które nie są konieczne, do regionu Mitrowica w Kosowie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca także zachowanie szczególnej ostrożności przez podróżujących do pozostałych regionów Republiki Kosowa
www.gov.pl

Nie trzymaj wszystkich dokumentów w jednym portfelu czy torebce. Zrób skany dokumentów i schowaj je w osobnym miejscu, a także przechowuj online.

Karta EKUZ w Kosowie – czy jest honorowana?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana w Kosowie, gdyż kraj nie należy do Unii Europejskiej.

Ubezpieczenie turystyczne to więc jedyna alternatywa, aby nie płacić za leczenie z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie zdrowotne pozwoli uniknąć nie tylko opłat za wizytę u specjalisty czy udzielenie pierwszej pomocy. To też często dużo bardziej skomplikowane sytuacje, np. w przypadku poważnego nagłego zachorowania niekiedy turysta spędza w szpitalu za granicą długie tygodnie, nawet miesiące. Dopóki stan nie ulegnie poprawie, kontynuacja leczenia w kraju jest niemożliwa, a lekarze nie zezwolą na transport medyczny chorego. A to oznacza, że za każdą taką dobę w szpitalu naliczana jest opłata.

Wniosek z tego taki, że do krajów, w których Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie funkcjonuje, turyści nie tylko powinni wykupić ubezpieczenie turystyczne, ale też zadbać, aby posiadało odpowiednio wysokie ubezpieczenie kosztów leczenia. Rodzaj ubezpieczenia i zakres oraz sumy świadczonej pomocy są istotne – szukaj ich w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: „Stan sanitarny kraju nie jest najlepszy, co widać również w placówkach służby zdrowia. Turystom udziela się świadczeń medycznych (w tym zabiegów) w nagłych przypadkach – za opłatą (zwykle kilkadziesiąt euro). Koszt prywatnej wizyty u lekarza to 10-20 EUR.”

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne do krajów spoza Unii Europejskiej powinno być wybierane ze szczególną uważnością. Wyjeżdżając nie masz bowiem absolutnie żadnej ochrony. Czy gorączka, czy złamanie ręki, czy zawał serca, zaostrzenia choroby przewlekłej czy w końcu wypadek podczas rekreacyjnego nurkowania – za każdą udzieloną pomoc lekarza, przychodni i szpitala będzie trzeba zapłacić z własnych pieniędzy. A może to być 10-20 euro, jak i 100 tysięcy euro.

Tak duże ryzyko i niewiadoma są najlepszą motywacją do wykupienia polisy podróżnej obowiązującej poza granicami Polski.

Na co zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenie turystyczne?

  • Wysokie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia – kupić ubezpieczenie to jedno, ale jeśli będzie zawierać tylko podstawowe świadczenia i to na najmniejsze kwoty, to może sie okazać niemal bezużyteczne. Zadbaj, aby koszty leczenia obejmowały co najmniej 300 tys. euro.
  • Wysokie sumy ratownictwa – szczególnie jeśli planujesz aktywności na nartach wodnych, kajaki na rzekach górskich, jazdę na motocyklu, rowerze wyczynowym, kitesurfing czy surfing. Ryzyko wypadku bardzo wzrasta. Przy podejmowaniu takich aktywności konieczne jest rozszerzenie o sporty ekstremalne/sporty wysokiego ryzyka.
  • Assistance – pomoc tłumacza, prawnika czy specjalisty na infolinii poza granicami Polski bywa bezcenna, gdy dojdzie do trudnej sytuacji za granicą, a dodatkowo u poszkodowanych w grę wchodzą duże nerwy i silne emocje. Zwróć uwagę, by kupić ubezpieczenie, zawierające tę usługę.
  • Karencja – możesz kupić ubezpieczenie turystyczne nawet ostatniego dnia przez internet, ale sprawdź, jaki jest okres karencji i kiedy polisa zacznie skutecznie chronić. Z powodu choroby czy wypadku możemy trafić do szpitala nawet pierwszego dnia, konieczne jest więc pełne zabezpieczenie od pierwszej chwili wycieczki.
  • Odpowiedzialność cywilna (OC w życiu prywatnym) – przydatna w wielu sytuacjach nagłych, gdy dojdzie do uszkodzenia mienia czy zdrowia osoby trzeciej. Niezbędne na nartach czy podczas uprawiania pozostałych sportów w towarzystwie innych osób.

Warto też pomyśleć o jednej istotnej rzeczy dotyczącej urlopu i choroby czy wypadku. Co będzie z naszymi towarzyszami podróży, jeśli trafimy do szpitala: Czy będą musieli wrócić do Polski? Czy będą mieć możliwość i środki na powrót? Co jeśli poszkodowany jest jedynym kierowcą, a na urlop rodzina przyjechała autem?
To bardzo ważne aspekty podróżowania, które należy wcześniej przemyśleć. Ubezpieczenie turystyczne daje w tym zakresie znaczną ochronę: pokrywa koszty zakwaterowania wydłużające urlop, jeśli ubezpieczony musi zostać w szpitalu (a kontynuacja leczenia nie jest możliwa w Polsce), zorganizuje transport powrotny rodziny poszkodowanego (np. wynajmie kierowcę zastępczego). Ubezpieczenie działa również w zakresie pokrycia innych aspektów wydłużonego pobytu, np. wydatki na codzienne życie.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Kosowa kosztuje już 4 zł za dzień ochrony dla jednej osoby wyjeżdżającej. Każdy członek rodziny powinien mieć wykupione osobne ubezpieczenie.
Sprowadź i porównaj, ile kosztują przykładowe ubezpieczenia do Kosowa:

Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa dla 1 osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
130 000 zł
Ratownictwo
21 000 zł
Bagaż
13 000 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dni
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
6,21 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Proama
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
0 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
14,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
24,43 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne do Kosowa dla 1 osoby
Europa
4,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
130 000 zł
Ratownictwo
21 000 zł
Bagaż
13 000 zł
AXA
6,21 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Proama
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł
Generali
14,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł
AXA
24,43 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł

Podsumowanie
  1. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który nie jest honorowany w Kosowie, gdyż kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej.
  2. Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego w celu ochrony zdrowia i życia w Kosowie.
  3. Najtańsze ubezpieczenie do Kosowa można kupić już za 4 zł.
  4. Ubezpieczenie działa nawet od 4 h po zakupie – sprawdź warunki karencji.
  5. Możliwy jest zakup ubezpieczenia turystycznego przez internet, nawet już z lotniska w dniu podróży – całość formalności załatwisz online.

najczęściej zadawane pytania

  1. Czy do Kosowa potrzebna jest zielona karta?

    Zielona karta nie jest honorowana w Kosowie. Pojazd wymaga dodatkowego zakresu ochrony w postaci wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego. Można to zrobić za granicą, a orientacyjny koszt to 30 euro. Pokrycie kosztów konsekwencji ewentualnego wypadku musi zostać zabezpieczone w postaci zakupu dodatkowego ubezpieczenia.

  2. Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?

    W podróży zagranicznej, a szczególnie do kraju spoza UE, konieczne jest wykupienie polisy podróżnej. Możesz ją kupić w placówce ubezpieczyciela lub nabyć online, np. korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, w którym nie tylko nabędziesz polisę, ale wcześniej porównasz najpopularniejsze oferty. Do każdego ubezpieczenia dołączone jest OWU, więc przed zakupem masz dostęp do wszystkich szczegółowych informacji. Ubezpieczenie działa od momentu wskazanego w polisie. Najkrótsze okresy karencji wynoszą już 4 godziny.

  3. Gdzie się ubezpieczyć na wyjazd zagraniczny?

    Umowy ubezpieczenia nie musisz podpisywać osobiście, więc polisę na wyjazd zagraniczny z powodzeniem można kupić przez internet. Wybór konkretnej oferty powinien być podyktowany potrzebami wyjeżdżającego (stan zdrowia, rodzaj urlopu i planowanych aktywności, miejsce urlopu) - w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdzie się pełen zakres ochrony, więc każdą ofertę można dopasować pod własne wymagania. W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych można porównać ubezpieczenia i wybrać oraz kupić to najlepsze dla siebie.

  4. Czy EKUZ działa w Serbii?

    Nie, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana w Serbii, gdyż kraj ten nie należy do Unii Europejskiej. Sposobem na zabezpieczenie swojego życia i zdrowia w podróży zagranicznej do Serbii jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, inaczej pokryjemy koszty leczenia samodzielnie. Polisa podróżna powinna uwzględniać następstwa nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie OC, koszty transportu medycznego, koszty leczenia, medyczny transport ubezpieczonego, transport zwłok. Przyda się również ubezpieczenie bagażu i rozszerzenie w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej (jeśli dotyczy).

  5. Na jakie kraje działa EKUZ?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) honorowana w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), tj. w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Łącznie obejmuje 31 państw. Należą do nich: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania i Irlandia Północna (zgodnie z obowiązującymi po Brexicie zasadami).

Źródła

  • www.gov.pl
  • www.pacjent.gov.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Agnieszka Banasiak
Redaktor

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments