Ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii – ile kosztuje i jakie kupić?
Patrycja Pałka
Zaktualizowano: 2024-09-05
Wybierasz się do Kolumbii? Taka podróż może być prawdziwą przygodą. Ten kraj położony w Ameryce Południowej przyciąga turystów unikalnymi zabytkami, pięknymi widokami, a także warunkami naturalnymi – sawannami, puszczami równikowymi i pokrytymi śniegiem szczytami. Sprawdź jakie ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii będzie Ci potrzebne i o czym pamiętać?
Kolumbia – poznaj najważniejsze informacje
Kolumbia leży w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Zajmuje fragment puszczy amazońskiej, a kraj przecina łańcuch Andów. Jest jedynym państwem na tym kontynencie, które leży nad dwoma oceanami.
To duży kraj – dwa razy większy od Francji i trzy razy większy od Polski.
Stolicą państwa jest Bogota. Miasto ma ponad 7 mln mieszkańców i jest trzecim pod względem populacji ośrodkiem w Ameryce Południowej. Leży w północnych Andach na wysokości 2640 m n.p.m. Od wieków stanowi centrum przemysłowe, handlowe i kulturalne kraju.
Językiem urzędowym w Kolumbii jest hiszpański. Poza rejonami turystycznymi może być trudno porozumieć się w innych językach.
Waluta to peso kolumbijskie (COP). Jeden COP to 0.0009 PLN. W większości turystycznych obszarów można płacić kartą, w kraju funkcjonuje rozwinięta sieć bankomatów.
Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji jest Cartagena. To miasto-forteca, które zachwyci miłośników historii. To również piękne plaże, które tętnią życiem przez całą dobę. Za szczególnie polecaną uchodzi plaża Bocagrande.
Kolumbia to ojczyzna kawy. W tak zwanym trójkącie kawowym można odwiedzać ogrody botaniczne, zobaczyć proces powstawania kawy, a także poznać sam unikalny region.
To wyjątkowy kraj, który obfituje w liczne atrakcje turystyczne.
Co zabrać na urlop w Kolumbii?
Nie można zapomnieć o dokumentach, które pozwolą na wjazd i legalny pobyt w kraju. Przed wyjazdem należy również wykupić ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii, z uwzględnieniem odpowiedniej sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Zobacz, co jeszcze przyda się podczas podróży
Dokumenty
Polacy do Kolumbii mogą wjechać wyłącznie na podstawie paszportu. Można natomiast przebywać na terenie kraju bez wizy.
Okres bezwizowy wnosi dla turystów do 90 dni (z możliwością odpłatnego przedłużenia o kolejny okres.
Maksymalna długość pobytu na terenie Kolumbii w roku kalendarzowym to 180 dni.
Podczas wjazdu do kraju należy zadeklarować charakter pobytu. Na tej podstawie uprawnione służby podejmują decyzję dotyczącą dopuszczalnego czasu pobytu i podają termin opuszczenia kraju, dokonując stosownego zapisu w paszporcie. Od decyzji funkcjonariusza zależy więc ostateczna długość przebywania na terenie kraju.
Turyści korzystający z usług hoteli muszą się zameldować. W praktyce sprowadza się to do wypełnienia formularza meldunkowego i okazania paszportu.
Nie można zapomnieć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego do Kolumbii. Nie jest to wymagane przepisami, ale pozwoli uchronić się przed wysokimi kosztami leczenia w razie choroby lub wypadku.
Wypowiedź eksperta
W związku z tym, że opieka medyczna w Kolumbii ma charakter prywatny, za brak odpowiedniego ubezpieczenia pokrywającego wszystkie koszty medyczne, odpowiada podróżny. Koszty opieki medycznej w przypadku braku ubezpieczenia są ogromne.
www.gov.pl
Co jeszcze zabrać na wyjazd?
Co zabrać do Kolumbii [LISTA]:
Lekka, oddychająca odzież – idealna na gorący i wilgotny klimat.
Buty trekkingowe – przydatne na górskie wędrówki i eksplorację przyrody.
Kurtka przeciwdeszczowa – niezbędna w tropikalnym klimacie, zwłaszcza w regionach górskich i amazońskich.
Czapka lub kapelusz przeciwsłoneczny – ochrona przed intensywnym słońcem.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – ochrona oczu przed silnym promieniowaniem.
Krem z wysokim filtrem UV – na silne słońce w tropikach.
Repelent na owady – szczególnie ważny w wilgotnych regionach, gdzie występują komary.
Butelka z filtrem – przydatna do oczyszczania wody w miejscach, gdzie dostęp do wody pitnej może być ograniczony.
Mała apteczka – zawierająca środki na biegunkę, ból, skaleczenia, a także leki przeciwmalaryczne (jeśli zalecane).
Plecak na jednodniowe wycieczki – lekki i wygodny na krótkie wypady.
Adapter do gniazdek – Kolumbia korzysta z napięcia 110V, więc adapter może być konieczny.
Chusteczki nawilżane – przydatne w podróży, zwłaszcza w mniej rozwiniętych regionach.
Szybkoschnący ręcznik – praktyczny w tropikalnych warunkach.
Strój kąpielowy – na wybrzeże Karaibów lub Pacyfiku.
Przenośna bateria (powerbank) – na wypadek braku dostępu do ładowania.
Zatyczki do uszu – na głośne miejsca, np. autobusy czy tętniące życiem miasta.
Środek do dezynfekcji rąk – przydatny w podróży po mniej dostępnych miejscach.
Mapy offline w telefonie – na wypadek braku zasięgu w mniej turystycznych regionach.
Lekki szal lub chusta – może chronić przed słońcem lub chłodem w wyższych partiach gór.
Kłódka do bagażu – przydatna do zabezpieczenia rzeczy w hostelu lub w transporcie.
Należy również spakować odzież adekwatną do pogody i planowanych aktywności.
Czy w Kolumbii jest bezpiecznie?
Ryzyko terrorystyczne jest tutaj wysokie.Global terrorism index wynosi niemal 7. Wynika to działalności organizacji Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN) oraz aktywności licznych zorganizowanych grup przestępczych.
Turyści nie muszą się obawiać klęski żywiołowej. Ryzyko jej wystąpienia jest niewielkie.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu w większości regionów kraju. Drogi mogą być zalane i nieprzejezdne. Osuwiska ziemi i lawiny błotne mogą stanowić nawet zagrożenie życia.
Szczególnie niebezpieczne są tereny przygraniczne przy granicach z Brazylią, Ekwadorem, Panamą, Peru i Wenezuelą. Działa tam wiele grup przestępczych. Mogą dokonywać porwań i aktów zbrojnych.
Należy uważać na napady i kradzieże w pojazdach komunikacji miejskiej.
Wypowiedź eksperta
Ambasada RP w Bogocie przypomina osobom planującym wyjazd do Kolumbii o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w tym kraju. Kradzieże, napady z bronią w ręku są w Kolumbii (na terenie całego kraju) na porządku dziennym. Bardzo często ofiarami przestępstw padają turyści. Ambasada odradza noszenie w widocznym miejscu biżuterii, zegarków, telefonów, aparatów fotograficznych itp.
WWW.GOV.PL
Karta EKUZ w Kolumbii – czy jest honorowana?
Karta EKUZ jest w Kolumbii nieprzydatna, ponieważ nie jest tam uznawana. Jedynym sposobem na zapewnienie sobie dostępu do opieki medycznej jest pokrycie jej kosztów z własnej kieszeni lub zakup ubezpieczenia turystycznego do Kolumbii.
Rekomenduje się, aby suma gwarantowana kosztów leczenia na podróż do Kolumbii nie była niższa niż 30 000 USD. Wynika to z tego, że opłaty za skorzystanie z opieki lekarskiej są w tym kraju nieco wyższe niż w Polsce. Jej poziom jest stosunkowo wysoki, jednak w niektórych rejonach usługi medyczne są oferowane wyłącznie przez prywatne kliniki.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii?
Zanim wykupisz ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii, zastanów się, jaki zakres polisy będzie dla Ciebie odpowiedni. Przede wszystkim uwzględnij koszty leczenia. Suma gwarantowana musi być nie niższa niż 30 000 USD.
Odpowiednią polisę szybko i wygodnie znajdziesz, korzystając z porównywarki internetowej. Wystarczy podać podstawowe dane, by przeglądać propozycje od wielu firm.
Ubezpieczenie warto także rozszerzyć o dodatkowe opcje. Przydadzą się szczególnie, gdy masz zamiar wędrować po górach lub uprawiać sporty ekstremalne, ale nie tylko.
Polecane elementy, które powinny znaleźć się w polisie ubezpieczeniowej do Kolumbii to między innymi:
klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka,
klauzula chorób przewlekłych, jeśli na nie cierpisz,
Zawsze dobieraj polisę do tego, co masz zamiar robić podczas wyjazdu, gdzie przebywać i jakie ryzyka to ze sobą niesie.
Ile kosztuje ubezpieczenie do Kolumbii?
Wypowiedź eksperta
Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się kilka czynników. Wpływ na koszt polisy mają głównie: kierunek wyjazdu, długość urlopu, charakter wyjazdu (aktywne spędzanie czasu, czy spokojne zwiedzanie), stan zdrowia podróżującego (czy cierpi na jakieś schorzenia przewlekłe), wybór konkretnego zakresu ochrony. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się ceną ubezpieczenia, a zakresem ochrony. To właśnie od zakresu ochrony zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie, opłatę leczenia, czy pomoc ubezpieczyciela. Dlatego podczas wyboru konkretnej polisy tak ważne jest porównanie różnych ofert.
Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.
Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii?
Dobre ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii jest dopasowane do Twoich potrzeb, a także do tego, jakie aktywności przewidujesz podczas wyjazdu. Jednak obowiązkowymi elementami polisy powinny być wymienione poniżej pakiety ochrony.
Koszty leczenia – to podstawa, by móc skorzystać z pomocy medycznej w razie potrzeby. Minimum to 30 000 USD gwarantowanej sumy kosztów leczenia.
Koszty ratownictwa – jeśli planujesz wyprawę w Andy, nie możesz ich pomijać. Koszt akcji ratunkowej może być bardzo wysoki.
Ochrona bagażu – bardzo przydatna w Kolumbii, gdzie zdarzają się kradzieże i napady na turystów.
Koszt transportu medycznego i sprowadzenia zwłok – w razie poważnego wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty podróży do Polski. Ubezpieczenie ochroni także Twoich bliskich na wypadek tragicznej sytuacji. Nie będą musieli ponosić ogromnych wydatków związanych z transportowaniem ciała do Polski.
NNW – jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu, firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci adekwatne odszkodowanie.
Dobrze dobrana polisa to podstawa przed każdym wyjazdem. Nie można jej lekceważyć zwłaszcza podczas tak dalekich podróży.
Podsumowanie
Kolumbia to duży i zróżnicowany kraj. Turyści mogą skorzystać z wielu atrakcji, w tym wędrówki po dżungli czy wysokich górach.
Najlepiej zaplanować podróż w trakcie polskiej zimy – od grudnia do marca.
Karta EKUZ nie działa w Kolumbii, dlatego trzeba wykupić ubezpieczenie podróżne.
Należy uważać na kradzieże w środkach komunikacji zbiorowej.
Najczęściej zadawane pytania
Czego unikać w Kolumbii?
Nie należy epatować drogim sprzętem, biżuterią czy gotówką, aby nie narazić się na napaść. Nie zostawiaj także bagażu bez opieki, nawet na krótką chwilę. Dajesz w ten sposób okazję złodziejom.
Czy w Kolumbii jest bezpiecznie?
Ten kraj nie należy do bezpiecznych. Należy unikać podróżowania do rejonów przygranicznych oraz innych, które wskazuje polskie MSZ. Zdarzają się tam napady zbrojne, porwania i kradzieże.
Czy w Kolumbii jest drogo?
Ceny podstawowych produktów są niższe niż w Polsce. Średni koszt zakwaterowania mieści się w od 75 PLN (w hostelu) do 140 PLN (w 3-gwiazdkowym hotelu).
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji to pewność zwrotu poniesionych kosztów, gdy konkretne sytuacje życiowe przekreślają możliwość realizacji zaplanowanego wyjazdu. Zobacz,...
Zobacz ile powinno kosztować tyle, żeby zapewnić odpowiednią ochronę. Na co zwrócić uwagę podczas jej kupowania i jak znaleźć najtańszą? zapraszamy do poradnika. ...
Wycieczki górskie to doskonała forma spędzania wolnego czasu. Bywają jednak ryzykowne i mogą zakończyć się kontuzjami. Warto na wszelki wypadek mieć ubezpieczenie podróżne...