ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Iranu

Agnieszka Banasiak

Zaktualizowano: 2024-12-24

Iran to kraj o fascynującej historii, bogatej kulturze i malowniczych krajobrazach, który przyciąga podróżników i badaczy z całego świata. Liczne zabytki jeszcze z czasów starożytnego Imperium Perskiego znalazły należyte miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co zobaczyć w Iranie i jak przygotować się do tej podróży zagranicznej?

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Iran nie jest obecnie kierunkiem typowo turystycznym ze względu na napiętą sytuację polityczną w regionie. Ten niezwykły kraj warto jednak zobaczyć, gdy Ministerstwo Spraw Zagranicznych określi podróże do Iranu jako bezpieczne. Przed wyjazdem należy dowiedzieć się więcej o kulturze Iranu, szczególnie jeśli chcemy odwiedzić obiekty kultu religijnego i atrakcje turystyczne, które wymagają szczególnego zachowania od turystów – niekiedy innego od międzynarodowych standardów. W trakcie wyjazdu zachowaj ostrożność i uważność. Dobrze przemyśl zakup ubezpieczenia turystycznego. Zadbaj, by zakres ubezpieczenia był wystarczający szeroki, a suma ubezpieczenia kosztów leczenia możliwie jak największa.

Iran

Iran to kraj leżący w Azji południowo-zachodniej, nad Zatoką Perską i Omańską, na Bliskim Wschodzie. Sąsiaduje z Armenią, Azerbejdżanem, Turkmenistanem, Afganistanem, Pakistanem, Turcją oraz Irakiem.

Liczący ponad 88 mln mieszkańców, jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów tego regionu. Stolica Iranu, Teheran, to jedno z największych azjatyckich miast. Oficjalną walutą jest rial irański (IRR), a językiem urzędowym – perski.

Iran charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem i ukształtowaniem terenu, co ma wpływ nie tylko na mnogość doświadczeń i malowniczych widoków, ale też niekiedy skrajne warunki pogodowe. Góry Elburs z najwyższym szczytem Iranu Wulkanem Demawend (5610 m n.p.m.), zielone i porośnięte roślinnością Góry Zagros, rozległa i niezwykle gorąca Wielka Pustynia Słona i Pustynia Lut, malownicza Zatoka Perska i Omańska, Wyżyna Irańska – każdy z tych regionów odznacza się odmiennym, wyjątkowym krajobrazem.

CIEKAWOSTKA!
Iran znany jest na całym świecie z tradycyjnego rzemiosła, m.in. przepięknych tkanych dywanów perskich, które są uznawane za jedne z najlepszych na świecie.

Iran – atrakcje turystyczne

Wizyta w Azji Południowo-Zachodniej to niebywałe doświadczenie dla europejskiego turysty. Niezliczone skarby kulturowe sięgające VIII wieku p.n.e., kiedy to Persowie przybyli na teren Iranu ze stepów Azji Centralnej, przypominają o potędze Imperium Perskiego.

Jednym z najwspanialszych zabytków są starożytne ruiny Persepolis, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstałe jeszcze za czasów Dariusza I, jednak rozwinął je i rozbudował Kserkses I, władca z dynastii Achemenidów. Zachwycają rozmachem, bogactwem reliefów i historią.

Inne starożytne ruiny i zespoły pałacowe, które warto zobaczyć w Iranie to: Pasargada położona w środkowym Iranie, Suza oraz Ekbatana, znana lokalnie jako Hegmataneh, jedno z najstarszych miast starożytnych w kraju.

Tętniąca życiem stolica Iranu, Teheran, słynie z bogatej architektury: imponujących meczetów, kościołów, synagog oraz świątyń. Warto tu zobaczyć imponujący Pałac Golestan, dawną rezydencję królewską pełną kunsztownych dekoracji. Aby poczuć klimat miasta, udaj się na Wielki Bazar Teheranu – jeden z największych i najstarszych bazarów na Bliskim Wschodzie, którego historia sięga X wieku.

Trzecie co do wielkości miasto Iranu – Isfahan skrywa prawdziwą architektoniczną perłę, tj. Plac Naqsh-e Jahan, otoczony meczetami i pałacami o zdobieniach zapierających dech w piersiach.

Miłośnicy natury docenią Mazandaran, region położony nad Morzem Kaspijskim, gdzie natura, wspaniałe wodospady, zielone przestrzeni, wybijają się na pierwszy plan i zachwycają turystów.

A jeśli uwielbiasz plażować i poznawać podwodny świat podczas snurkowania, to za cel podróży obierz Kish, niedużą, ale imponującą wyspę w Zatoce Perskiej, zwanej Irańskim Dubajem. Bajeczna rafa koralowa, turkusowe, ciepłe morze, świetne hotele, centra handlowe i bogata infrastruktura sprawiają, że czas podróży będzie niezapomniany.

Pogoda w Iranie – kiedy najlepiej jechać?

Położenie między dwoma pasmami górskimi sprawia, że klimat Iranu jest bardzo specyficzny. Latem temperatury przekraczają 40 stopni C, dochodząc nawet do 50, przy prawie zerowych opadach. Zimy natomiast bywają bardzo mroźne, z temperaturą do – 20 st. C.
Południowe wybrzeże kraju to stale wysokie temperatury, które zimą nie spadają poniżej 20 st. C, ale latem znacząco przekraczają 40 st. C.

Kwiecień i październik to najlepsze miesiące na wyjazd do Iranu.

Co zabrać do Iranu? Dokumenty na wjazd do Iranu

Podczas podróży zagranicznej do Iranu potrzebny będzie paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu przylotu do kraju, wiza, powrotny bilet lotniczy, jedno zdjęcie paszportowe oraz ubezpieczenie turystyczne. W przypadku chęci poruszania się samochodem, kierowca musi posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Wiza jest wymagana zarówno podczas podróży do Iranu, jak i w sytuacji, gdy Iran jest krajem tranzytowym w podróży. Dokument wydawany jest na 30 dni i otrzymać go można w Ambasadzie Iranu w Warszawie lub uzyskać za pośrednictwem agencji turystycznych. Czas oczekiwania na wizę do Iranu to ok. miesiąc.

Wypowiedź eksperta

Obywatele polscy udający się do Iranu na podstawie zwykłych paszportów w celach turystycznych mogą ubiegać się o wizy (maksymalny czas pobytu – 30 dni) w Ambasadzie Iranu w Warszawie z możliwością odbioru wizy na lotniskach międzynarodowych: Teheran - Imam Chomeini i inne w pozostałych miastach kraju. Do odbioru wizy potrzebna jest wystawiona przez placówkę irańską promesa wizowa. Odradzamy taką formę odbioru wizy z uwagi na liczne utrudnienia ze strony przewoźników, którzy odmawiają wpuszczenia na podkład pasażerów jedynie z promesą wizową.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Na czas podróży przyda się również:

  • Dobrze wyposażona apteczka,
  • Kremy przeciwsłoneczne,
  • Okrycia głowy chroniące przed słońcem,
  • Luźne ubranie osłaniające całe ciało,
  • Dodatkowa chusta do osłonięcia włosów,
  • Zakryte buty.

Dodatkowo warto wziąć

  • Aplikacje iPolak,
  • Kilka power banków do awaryjnego ładowania telefonu,
  • Gotówkę.

Czy w Iranie jest bezpiecznie?

Aktualna (na dzień 19.12.2025 r.) sytuacja w Iranie stanowi zagrożenie dla przebywających tam osób.
W związku z możliwością eskalacji konfliktu na linii Iran-Izrael oraz wystąpienia działań zbrojnych Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Iranu. Obywatele polscy, którzy przebywają w Iranie, powinni natychmiast opuścić jego terytorium.

Inne aspekty bezpieczeństwa, o których musi wiedzieć osoba przebywająca w Iranie, to:

  • Kraj położony jest na obszarze aktywnym sejsmicznie – przebiega tam kilka dużych uskoków tektonicznych i trzęsienia ziemi zdarzają się dość często, nierzadko ze skutkami katastroficznymi.
  • W Iranie obowiązuje segregacja płciowa w środkach komunikacji publicznej – osobne wagony przeznaczone są dla kobiet, osobne dla mężczyzn.
  • Obowiązują ścisłe zasady dotyczące ubioru w miejscach publicznych – dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety powinny mieć osłonięte włosy i nosić luźny strój okrywający całą sylwetkę. Mężczyźni muszą nosić długie spodnie i koszule z długimi rękawami.
  • Istnieje ryzyko zarażenia się cholerą we wschodnich prowincjach Iranu – przestrzegaj zasad higieny, stosuj środki dezynfekujące, pij tylko wodę butelkowaną. Jeszcze na terenie Polski, przed wyjazdem, warto odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej, który przygotuje do podróży.
  • W Iranie zabronione jest fotografowanie infrastruktury uznawanej za kluczową dla bezpieczeństwa państwa. Należą do niej m.in. budynki rządowe, mosty.
  • Podczas prowadzenia pojazdu należy zachować szczególną ostrożność – stan dróg jest zły, po drogach poruszają się pojazdy w złym stanie technicznym, a kierowcy jeżdżą w sposób nieostrożny.

Wypowiedź eksperta

Za naruszenie przepisów odnośnie strojów grożą grzywny od około 160 do 8 000 dolarów, a przy kolejnych wykroczeniach kara więzienia do pięciu lat, zakaz podróży oraz korzystania z mediów społecznościowych. Kary są ściśle egzekwowane.
Magdalena Kajzer

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w Iranie:

  • miej dokumenty i trochę gotówki zawsze przy sobie,
  • zadbaj o zawsze naładowany telefon i power bank,
  • zapisz w telefonie i na kartce najważniejsze kontakty,
  • tankuj do pełna i regularnie uzupełniaj zapasy paliwa,
  • posiadaj zapas prowiantu i wody,
  • nie myśl o spożyciu alkoholu – jest to zabronione i srogo karane.

EKUZ w Iranie – czy działa?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia bezpłatne leczenie jedynie w krajach Unii Europejskiej i EFTA (Lichtenstein, Islandia, Norwegia, Szwajcaria), a więc nie będzie honorowana w Iranie.

Za leczenie i pomoc medyczną w trakcie wyjazdu do Iranu turysta płaci z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że jedynym sposobem uniknięcia opłat jest ubezpieczenie podróżne – możesz liczyć nie tylko na zwrot kosztów leczenia, ale też dodatkowe zabezpieczenie jak: ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW, assistance, ubezpieczenie bagażu.

Koszt opieki medycznej w Iranie to:

  • wizyta lekarska – 100 dolarów
  • stomatolog – 50 dolarów
  • hospitalizacja – 45 dolarów/doba.

Placówki medyczne są powszechnie dostępne w większych miastach i regionach turystycznych.
W mniejszych miejscowościach dostęp do specjalistycznej opieki medycznej może być ograniczony.
W przypadku nagłego zachorowania turysta może skorzystać zarówno z placówek publicznych, jak i prywatnych, tu jednak koszty leczenia bywają dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe.

Ubezpieczenie turystyczne do Iranu jest nie tylko rekomendowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale też stanowi konieczność przy wyrabianiu wizy.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Iranu wybrać?

Zakres ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny powinien obejmować wysokie sumy kosztów leczenia, min. 100 tysięcy euro. Turysta powinien liczyć się z koniecznością skorzystania z pomocy prywatnych placówek, w których leczenie jest droższe niż w publicznych.

Zakup ubezpieczenia turystycznego powinno poprzedzić zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których znajdują się szczegóły odnośnie zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia oraz instrukcje, jak zachować się, gdy w trakcie podróży pomoc medyczna będzie potrzebna.

Ubezpieczenie podróży zagranicznej powinno zawierać:

  • Koszty leczenia – najważniejsza składowa polisy, w przypadku nagłego zachorowania czy wypadku pozwoli pokryć koszty pomocy medycznej; suma gwarantowana powinna być nie mniejsza niż 100 000 euro.
  • Koszty ratownictwa – pokryją koszty akcji poszukiwawczych np. w górach; ważna składowa polisy, gdy planujesz uprawiać sporty wysokiego ryzyka.
  • Ubezpieczenie NNW – zapewni wypłatę odszkodowania do sumy gwarantowanej w polisie w przypadku wypadku powodującego uszczerbek na zdrowiu.
  • OC w życiu prywatnym – pokrywa koszty leczenia osoby trzeciej, jeśli ubezpieczony nieumyślnie doprowadził do wyrządzenia szkody na zdrowiu; zapewni też zwrot kosztów za zniszczony sprzęt.
  • Transport medyczny – posiadając polisę turystyczną, masz zapewnione pokrycie kosztów transportu medycznego do sumy gwarantowanej.
  • Ubezpieczenie bagażu – możesz liczyć na odszkodowanie w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia Twoich rzeczy zabranych w podróż, np. walizek czy sprzętu elektronicznego.  
  • Assistance – w razie kłopotów za granicą ubezpieczyciel zapewni pomoc informacyjną, medyczną lub prawną. W przypadku nagłego zachorowania, szczególnie jeśli turysta podróżuje samodzielnie, pomoc organizacyjna z zewnątrz jest bezcenna.

Zwróć uwagę, że zwrot kosztów za usługi medyczne uzależniony jest od sumy gwarantowanej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Samo wykupienie ubezpieczenia może nie być wystarczające. Jeśli kwoty są zbyt małe, to w razie nagłego zachorowania czy wypadku poszkodowany może być zmuszony dopłacać do leczenia, operacji czy innych zabiegów. Dlatego tak ważne jest szeroki zakres ubezpieczenia i aby polisa obejmowała możliwie wysokie kwoty.

Z pomocą kalkulatora ubezpieczenia turystycznego porównasz kilkanaście oferty polis podróżnych do Iranu i znajdziesz tę, najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb. Najtańsze ubezpieczenie kosztuje już od 4 zł za dzień ochrony. Cena ubezpieczenia turystycznego uzależniona jest od tego, jakie sumy obejmuje i ile składowych zawiera, np. najtańsze polisy nie obejmują zupełnie kosztów OC.

Sprawdź pozostałe oferty na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych – wyjazd zagraniczny/Iran/1 os.:

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby, na 1 dzień (poza Europą)
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
7,95 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
9,27 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
11,52 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
21,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby, na 1 dzień (poza Europą)
AXA
7,95 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
9,27 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Uniqa
11,52 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Generali
21,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19

PAMIĘTAJ! Kup ubezpieczenie turystyczne do Iranu, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i finanse. Przed zakupem sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zakres ochrony, by uniknąć nieprzewidzianych kosztów, nieujętych w polisie.

Podsumowanie
  1. Iran jest państwem zagrożonym terroryzmem. W trakcie podróży zagranicznej śledź komunikaty władz.
  2. Kraj leży w sferze aktywnej sejsmicznie, występują tu trzęsienia ziemi.
  3. Obowiązuje tu ścisłe zasady dotyczące stroju, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Niestosowanie się może skutkować zatrzymaniem przez władze.
  4. Na południu kraju istnieje ryzyko zarażenia cholerą. Dbaj o higienę, nie pij wody z kranu.
  5. Zakup ubezpieczenia turystycznego do Iranu to obowiązkowy element przygotowań, niezbędny do uzyskania wizy.
  6. Najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Iranu powinno obejmować koszty leczenia min. 100 tys. euro. Dopasuj polisę do swoich potrzeb.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy w Iranie jest bezpiecznie 2024?

    Iran jest krajem zagrożonym terroryzmem. W związku z trwającym konfliktem na linii Iran-Izrael, istnieje ryzyko wszczęcia działań zbrojnych. Wyjazd zagraniczny do Iranu nie jest obecnie bezpieczny i Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże w te regiony. Jeśli jednak jest to Twój cel podróży, kup ubezpieczenie turystyczne do Iranu na jak największe sumy gwarantowane.

  2. Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne?

    Na czas podróży zawsze należy wykupić najlepsze ubezpieczenie turystyczne, na jakie nas stać i dopasować je do swoich potrzeb. A im cel podróży jest odleglejszy od Polski i z droższą opieką medyczną, tym kwoty powinny być wyższe. Dlatego ubezpieczenie turystyczne do Iranu powinno obejmować koszty leczenia min. 100 tys. euro. Możesz jednak kupić ubezpieczenie w przystępnych cenach, które gwarantuje pokrycie kosztów leczenia do kwoty aż 40 mln zł (ok. 9 mln euro).

  3. Co jest lepsze EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

    Przede wszystkim EKUZ nie działa na całym świecie, a jedynie na czas podróży w krajach Unii Europejskiej i krajach EFTY (Islandii, Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii) i nie obowiązuje w placówkach prywatnych. W pozostałych krajach jedynym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa koszty leczenia i zapewnia dodatkową ochronę (ubezpieczenie OC, ubezpieczenie NNW, rozszerzenie o sporty ekstremalne). W krajach, w których działa EKUZ, nadal warto mieć polisę podróżną, gdyż daje one pełniejszy zakres ochrony. Kup ubezpieczenie turystyczne, jeśli chcesz mieć pewność pełnego zabezpieczenia zdrowia i życia w trakcie podróży.

  4. Czy można wjechać do Iranu?

    Wyjazd zagraniczny do Iranu jest możliwy, lecz obwarowany szeregiem formalności. Podróżny musi posiadać ważny min. 6 miesięcy od wjazdu paszport. Konieczna jest także wiza, na którą czeka się ok. miesiąca. Ponadto: powrotny bilet lotniczy, jedno zdjęcie paszportowe, ubezpieczenie medyczne uwzględniające szeroki zakres ochrony.

  5. Na co uważać w Iranie?

    Iran jest krajem o odmiennej kulturze i obyczajach, dlatego podróżni z Europy powinni zapoznać się z obowiązującymi zwyczajami. Należy uważać na ubiór w miejscach publicznych - obowiązują ścisłe zasady dotyczące osłaniania ciała, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W niektórych środkach komunikacji publicznej obowiązuje segregacja płciowa. Na południu kraju istnieje ryzyko zarażenia cholerą. Istnieje ryzyko eskalacji konfliktów zbrojnych między Iranem a Izraelem.

  6. Ile wynosi opłata za wizę do Iranu?

    Wizę do Iranu uzyskuje się w Ambasadzie Iranu w Warszawie. Opłata konsularna za wizę do Iranu wynosi 65 euro.

Źródła

  • https://www.gov.pl/
  • https://www.gov.pl/web/iran
  • https://pacjent.gov.pl/ekuz
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Agnieszka Banasiak
Redaktor

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments