ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Chin – Ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2025-02-12

Chiny to państwo w Azji Wschodniej, które przyciąga turystów niezwykłą kulturą, bogatą starożytną historią oraz miejscami, które odwiedzone raz, na długo zostają w pamięci. Wraz ze zniesieniem obostrzeń związanych z COVID-19 ponownie stały się atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnym. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym do Chin!

Wyjazd do Chin a karta EKUZ — co warto wiedzieć?

Turyści z wieloletnim stażem doskonale znają przywileje przysługujące obywatelom RP na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Prawdopodobnie wiedzą też, dlaczego dokument ten nie powinien stanowić alternatywy dla komercyjnego ubezpieczenia podróżnego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z podróżowaniem. Te mogą zastanawiać się, czy w Chinach działa EKUZ. Otóż warto zapamiętać, że karta swoim zasięgiem obejmuje jedynie państwa Europy zrzeszone w ramach UE. Nie dotyczy zaś krajów położonych na innych kontynentach, a więc m.in. Chin znajdujących się we wschodniej części Azji.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ponadto osoby stawiające pierwsze kroki w planowaniu zagranicznych podróży powinny zdawać sobie sprawę, że nawet jeśli nie zamierzają opuszczać Europy, to i tak rekomenduje się im zainwestować w prywatne ubezpieczenie turystyczne. W ten sposób uchronią się przed wysokimi kosztami leczenia w zagranicznych przychodniach i szpitalach.

Jak to możliwe? Otóż EKUZ uprawnia co prawda do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, jednak na zasadach obowiązujących pozostałych obywateli danego państwa. Jeśli więc w miejscu pobytu całość lub część wydatków na świadczenia medyczne pokrywa pacjent, osoba bez ubezpieczenia będzie zmuszona uregulować rachunek we własnym zakresie. Aby uniknąć takich niespodziewanych wydatków w podróży, zawsze warto mieć odpowiednio rozbudowane ubezpieczenie turystyczne — także w czasie wyjazdów do Europy.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chin — czy jest obowiązkowe?

Do przekroczenia granicy niektórych państw konieczne jest okazanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia turystycznego — takie zasady obowiązują m.in. w Egipcie, Iranie czy na Madagaskarze. Mimo że do grona tych państw nie zalicza się Chińska Republika Ludowa (ChRL) Mimo to polskie MSZ i tak zaleca turystom planującym tam pobyt wykupienie odpowiedniej polisy zdrowotnej. Zdaniem władz jest to jedyny sposób na uzyskanie pomocy finansowej w razie pogorszenia stanu zdrowia podczas wakacji.

Ubezpieczenie podróżne to jednak nie tylko wsparcie w regulowaniu należności za rozmaite świadczenia medyczne, ale także wiele więcej. Może bowiem gwarantować m.in. opiekę assistance (np. pomoc tłumacza czy udzielenie porady prawnej), odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu oraz rekompensatę za uszkodzenie lub utratę bagażu. Zapewnia więc wielowymiarową pomoc, do której ma się dostęp jedynie po wcześniejszym opłaceniu składki i zawarciu umowy ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje opieka zdrowotna w Chinach?

Koszty leczenia w Chinach są dość wysokie, co stanowi kolejną przesłankę do wykupienia ubezpieczenie podróżnego. Wedle informacji podanych na stronie polskiego MSZ przy poważnych problemach zdrowotnych dochodzą one nawet do kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Co ważne, w chińskich przychodniach i szpitalach cudzoziemcy niemający polisy turystycznej zawsze muszą uregulować należność za świadczenia medyczne z góry. Oznacza to, że bez ochrony ubezpieczeniowej i wystarczającej ilości pieniędzy na opłacenie leczenia, możesz mieć w ChRL problem z uzyskaniem niezbędnej pomocy lekarskiej. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, jeszcze na długo przed wylotem z Polski do Chin zaopatrz się w ubezpieczenie turystyczne dostosowane do potrzeb Twojego wyjazdu.

Jaka suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Chin?

W każdej ofercie polisy turystycznej do Chin znajdziesz informację o sumie ubezpieczenia (SU), określanej też wymiennie jako suma gwarantowana. Informuje ona, do jakiej kwoty ubezpieczyciel odpowiada za szkody powstałe w czasie Twojej podróży. Ma kluczowe znaczenie dla skuteczności polisy, dlatego w czasie poszukiwania wariantu dopasowanego do Twoich potrzeb, musisz zawsze brać ją pod uwagę.

Przy szacowaniu oczekiwanej sumy ubezpieczenia turystycznego uwzględnij:

  • koszty leczenia w miejscu pobytu — w krajach słynących z wysokich kosztów leczenia SU powinna wynosić nawet do 200 tys. euro. Przy wyjazdach do Chin zaleca się, aby suma gwarantowana liczyła co najmniej 80-100 tys. euro;
  • stan zdrowia — jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub wymagasz specjalistycznej opieki medycznej, zadbaj o wykupienie polisy z odpowiednio wysoką sumą gwarantowaną;
  • wiek — osoby starsze, u których występuje większe ryzyko pogorszenia samopoczucia, również powinny stawiać na ubezpieczenia z SU opiewającą na wyższą kwotę;
  • charakter wyjazdu — przy podróżach rekreacyjnych i wypoczynkowych możesz pozwolić sobie na nieco niższą sumę ubezpieczenia. W przypadku wycieczek nastawionych na uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub wykonywanie innych niebezpiecznych czynności, wybierz ofertę z wyższą SU i upewnij się, że umowa uwzględnia takie aktywności.

Pamiętaj, że to właśnie od wysokości sumy ubezpieczenia zależy, czy w kryzysowej sytuacji uzyskasz zadowalające odszkodowanie. Wykup więc polisę, która w razie problemów zdrowotnych pokryje pełne koszty leczenia, hospitalizacji, transportu medycznego i innych niezbędnych świadczeń medycznych.

Najważniejsze elementy ubezpieczenia na wyjazd do Chin

Poniżej wymieniono istotne składowe polisy turystycznej na wyjazd do Chin. Z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa podróży mają one największe znaczenie dla turysty.

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) — umożliwia opłacenie wszelkich niezbędnych wydatków na świadczenia medyczne (porady lekarskie, hospitalizację, badania diagnostyczne, zabiegi i operacje) oraz leki.
  • Ubezpieczenie kosztów transportu medycznego i transportu do kraju — zapewnia możliwość sfinansowania przewozu ubezpieczonego środkami transportu przystosowanymi do jego aktualnego stanu zdrowia.
  • Ochrona COVID-19 — obejmuje zwrot kosztów diagnostyki w razie podejrzenia zakażenia koronawirusem, a także wydatki na leczenie oraz noclegi i wyżywienie niezbędne w ramach ewentualnej kwarantanny.
  • Ubezpieczenie OC — pozwala uzyskać wsparcie finansowe na wypadek wyrządzenia szkód osobom trzecim.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) — gwarantuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.
  • Ubezpieczenie bagażu — umożliwia odzyskanie pieniędzy za uszkodzenia i straty w obrębie przewożonych przedmiotów.

Uwaga! Polskie MSZ zaleca, aby polisa na wyjazd do Chin uwzględniała koszty leczenia w szpitalu, transportu medycznego, a w razie śmierci, także transportu zwłok do Polski.
Ubezpieczenie na wyjazd do Chin dla sportowców
Jeśli lubisz ruch, a w podróży szukasz atrakcji zapewniających adrenalinę i dużo doznań, rozważ rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o wymienione warianty.

  • Ubezpieczenie dla aktywnych: niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają ryzyka związane z amatorskim uprawianiem sportu w podstawowym pakiecie, a inni wymagają dokupienia dodatkowego wariantu. Przed wyborem konkretnej oferty upewnij się, czy i jakie dyscypliny obejmuje standardowo polisa i w razie potrzeby zmień pakiet lub ubezpieczyciela.
  • Ubezpieczenie sportów ekstremalnych/sportów wysokiego ryzyka: ubezpieczenie turystyczne w podstawowym wariancie nie obejmuje wyczynowego lub zawodowego uprawiania dyscyplin związanych z dużym niebezpieczeństwem utraty zdrowia lub życia (np. kajakarstwa górskiego, zjazdów na linie czy skoków na bungee). Jeśli w planie Twojej podróży znajdują się ryzykowne aktywności, lepiej rozważ rozszerzenie polisy o opcję sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka (obie nazwy są używane przez ubezpieczycieli wymiennie).
  • Ubezpieczenie sportów zimowych: niektórzy ubezpieczyciele jako szczególną kategorię sportów wysokiego ryzyka traktują dyscypliny uprawiane w warunkach zimowych. Wedle definicji podanej w OWU jednego z ubezpieczycieli zaliczają do nich np. saneczkarstwo, snowboard czy narciarstwo zjazdowe. Jeśli w czasie wyjazdu planujesz tego rodzaju aktywności, zadbaj o dokupienie dodatkowej ochrony.
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego: wychodząc naprzeciw potrzebom osób aktywnych fizycznie, towarzystwa oferują również ochronę rozmaitego sprzętu sportowego przed zniszczeniem, uszkodzeniem, utratą lub kradzieżą. Jeśli na wyjazd do Chin zabierasz np. bardzo cenną odzież sportową, zastanów się nad uzupełnieniem pakietu o taki dodatek.

Przed zakupem opcjonalnych elementów ubezpieczenia upewnij się, jaki zakres ochrony gwarantuje konkretna opcja. Sprawdź, jakie dyscypliny czy aktywności towarzystwo rozumie jako np. sporty zimowe czy sporty wysokiego ryzyka. Takie informacje znajdują się zwykle w sekcji definicje ogólnych warunków ubezpieczenia.

Opcjonalne rozszerzenia ubezpieczenia na wyjazd do Chin

Ubezpieczyciele proponują swoim klientom możliwość łatwego dostosowania oferty do ich indywidualnych potrzeb. W ramach personalizacji polisy możesz zdecydować się na jeden z poniższych wariantów.

  • Klauzula choroby przewlekłe: większość standardowych ofert ubezpieczenia turystycznego nie pokrywa kosztów leczenia związanych ze schorzeniami charakteryzującymi się długotrwałym przebiegiem. Jeśli cierpisz np. na cukrzycę, nadciśnienie czy astmę, koniecznie uwzględnij ten fakt przy wyborze polisy. Sprawdź, jak dany ubezpieczyciel definiuje chorobę przewlekłą i w razie potrzeby zadbaj o wykupienie odpowiedniego rozszerzenia ochrony.
  • Klauzula alkoholowa: niektóre firmy ubezpieczeniowe wykluczają spod swojej odpowiedzialności zdarzenia, do których doszło po spożyciu alkoholu. Wówczas konieczne staje się wykupienie tzw. klauzuli alkoholowej rozszerzającej zakres gwarantowanej ochrony na szkody powstałe po spożyciu napojów wysokoprocentowych. Obecnie coraz więcej towarzystw zapewnia taki wariant w podstawowym pakiecie, jednak jeśli zamierzasz w czasie wyjazdu spożywać alkohol, mimo to upewnij się, czy dane ubezpieczenie ma klauzulę alkoholową.
  • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży: organizowanie wyjazdu z dużym wyprzedzeniem niesie ze sobą ryzyko strat wynikających z konieczności odwołania podróży, np. z powodu choroby lub śmierci kogoś bliskiego. Aby uniknąć konsekwencji finansowych takiej sytuacji, warto wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji podróży. Takie rozszerzenie zapewnia możliwość odzyskania wydatków poniesionych w związku z odwołaniem zaplanowanej wycieczki.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chin?

Wiele osób obawia się, że koszt ubezpieczenia turystycznego do Chin mocno nadszarpnie wyjazdowy budżet. Zupełnie niepotrzebnie, bo ceny składek zaczynają się już od ok. 9 zł za 1 dzień ochrony. Oznacza to, że nawet przy kilkunastodniowym pobycie łączny wydatek na polisę nie powinien przekroczyć 200 zł. To naprawdę niedużo, zwłaszcza jeśli porówna się to z ewentualnymi wydatkami na leczenie czy transport medyczny w Chinach. Wpływ na ostateczną kwotę składki ma w głównej mierze zakres ochrony. Przeważnie im wyższa suma gwarantowana i większa liczba ryzyk uwzględnionych w polisie, tym droższe ubezpieczenia.

Internetowa porównywarka ubezpieczeń — dlaczego warto z niej skorzystać?

Internetowa porównywarka ubezpieczeń turystycznych to bardzo intuicyjne narzędzie. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, aby uzyskać dostęp do polis od kilkunastu towarzystw w zaledwie kilka minut. Po podaniu informacji o celu i długości podróży, a także stanie zdrowia i wieku uczestników, algorytm będzie miał szansę przygotować dla Ciebie rozbudowane zestawienie ubezpieczeń na wyjazd do Chin.

  • Oszczędność czasu — gdy korzystasz z internetowej porównywarki polis turystycznych, nie musisz poświęcać wielu godzin na samodzielne zestawianie ze sobą różnych ofert ubezpieczeń.
  • Konkurencyjność cen — porównywarki przedstawiają najkorzystniejsze propozycje spośród wszystkich dostępnych na rynku, a Ty masz szansę wybrać taką polisę, która nie nadwyręży Twojego budżetu.
  • Personalizacja ofert — ubezpieczenia podróżne przedstawione przez porównywarkę są maksymalnie dopasowywane do Twoich potrzeb i specyfiki wyjazdu.
  • Duża dostępność — polisę turystyczną kupisz w porównywarce internetowej o dowolnej porze i bez wychodzenia z domu.
  • Przejrzystość — wszystkie oferty ubezpieczeń znajdujące się w porównywarce mają czytelny opis, co ułatwia ich ocenę pod kątem ceny i zakresu ochrony.

Porównywarka ubezpieczeń turystycznych, dostępna np. na stronie polisaturystyczna.pl, to więc najlepsze miejsce na znalezienie taniej i dobrej polisy, która skutecznie ochroni Cię przed konsekwencjami niespodziewanych sytuacji w podróży.

Podsumowanie
  • Osobom planującym pobyt w Chinach zaleca się wykupienie komercyjnego ubezpieczenia turystycznego.
  • Koszty leczenia w Chinach są dość wysokie, dlatego suma ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do tego kraju powinna opiewać na co najmniej 80-100 tys. euro.
  • Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chin powinno obejmować KL, transport medyczny do kraju, NNW i OC.
  • Dodatkowo polisa podróżna na wyjazd do Chin może też zawierać ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie dla aktywnych, ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka oraz klauzulę choroby przewlekłe i klauzulę alkoholową.
  • Cena ubezpieczenia turystycznego do Chin nie jest wygórowana, a stawki za 1 dzień ochrony zaczynają się już od ok. 9 zł.
  • Duży wybór ofert ubezpieczeń turystycznych od różnych firm można znaleźć w porównywarce internetowej, np. w polisaturystyczna.pl.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chin — pytania i odpowiedzi

  1. Czy trzeba wykonać szczepienia ochronne przed wyjazdem do Chin?

    Przy przekraczaniu granicy z Chinami nie ma obowiązku okazywania zaświadczenia o szczepieniach, jednak mimo to niektórym turystom planującym wyjazd w ten region świata zaleca się uodpornienie organizmu na wybrane choroby, m.in. na błonicę, tężec i dur brzuszny. Aby uzyskać więcej informacji w tym zakresie, warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży.

  2. Jakich leków nie można wwozić do Chin?

    Nie ma jasno określonych obostrzeń co do wwożenia leków na terytorium Chin. Turyści przekraczający granicę mogą mieć przy sobie niezbędne środki lecznicze, o ile ich ilość nie wskazuje na przeznaczenie handlowe. Mimo to turystom przyjmującym na stałe środki odurzające lub psychotropowe zaleca się konsultację z Ambasadą ChRL w Warszawie w celu potwierdzenia możliwości ich wwozu do Chin. Ponadto osoby zabierające ze sobą jakiekolwiek lekarstwa powinny mieć przy sobie dokumenty potwierdzający konieczność stosowania preparatów medycznych — kopię recepty lub zaświadczenie od lekarza sporządzone w języku angielskim.

  3. Czego nie wwozić do Chin?

    Na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej nie wolno wwozić narkotyków i substancji psychotropowych (opium, morfiny, heroiny, marihuany itp.), żywności, roślin, broni i ostrych przedmiotów.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments