ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Chile – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-06-07

Ubezpieczenie turystyczne do Chile powinno obejmować przede wszystkim sumę kosztów leczenia na minimum 50 000 euro. Sprawdź, co jeszcze powinna zapewniać Ci dobra polisa i ile kosztuje jeden dzień ochrony.

Planujesz Wyjazd do Chile? Taka wycieczka może być niezapomnianą przygodą. Niesamowita przyroda, pustynne rejony, malownicze zabytki – to wszystko sprawia, że Chile przyciąga turystów z całego świata spragnionych wyjątkowych wrażeń.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Aby jednak urlop w Chile był bezpieczny i spokojny, pomyśl o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Sprawdź, jak je wybrać, by zapewnić sobie skuteczną ochronę.

Chile – najważniejsze informacje

Chile to wyjątkowe państwo. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na mapę. Swoim kształtem przypomina długą wstążkę – ma długość aż 4300 km, a jego szerokość to jedynie 175 km! To sprawia, że występują tam prawie wszystkie strefy klimatyczne. Chile to zarówno pustynne rejony na północy, jak i góry i lodowce na południu.

Warto mieć to na uwadze podczas planowania wyprawy. Przede wszystkim trzeba określić, jak i gdzie chcesz spędzać czas oraz jakie temperatury są dla Ciebie optymalne.
Najcieplej w Chile jest, gdy na naszej półkuli panuje zima, czyli w styczniu i w lutym. W lipcu i sierpniu trzeba się przygotować na średnie temperatury około 13°C.

Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć o Chile.

  • Stolica Chile to Santiago de Chile. Zamieszkuje ją aż 1/3 populacji całego kraju. To miasto,  w którym żyje się niezwykle intensywnie. Tętni życiem o każdej porze dnia. Dodatkowo urzeka imponującymi zabytkami architektury, urokliwymi uliczkami i wzgórzami znajdującymi się w samym centrum. Wizyta w stolicy to gratka dla miłośników historii. Mogą oni odwiedzić wiele muzeów o różnorodnej tematyce.
  • W Chile językiem urzędowym jest hiszpański. Trzeba mieć na uwadze, że tylko około 10% mieszkańców mówi po angielsku.
  • Walutą, której używa się w tym kraju, jest peso chilijskie, jednak można również płacić dolarami amerykańskimi. Popularne są płatności bezgotówkowe (kartą) i nie ma trudności ze znalezieniem bankomatów we wszystkich większych miastach.
  • Chile jest dużym krajem (około 2,4 razy większym od Polski). Wycieczkę warto więc zaplanować na minimum 2 tygodnie, aby mieć szansę zobaczyć większość ciekawych atrakcji.
  • Z Polski nie da się dolecieć do Chile bezpośrednio. Najwygodniejsza opcja to lot z przesiadką w Paryżu na linie Air France.
  • Chilijska kuchnia to przede wszystkim owoce morza i oliwki. Wśród klasycznych dań można znaleźć zapiekanki z krabem, zupę paila marina czy sopaipillas, czyli smażony placek z mąki i dyni.
  • Niezwykle ciekawym regionem jest Atacama, czyli pustynny obszar na północy. Ma niemal nieziemski wygląd – przyciąga turystów atrakcjami w Dolinie Śmierci i Dolinie Księżycowej. Tutaj mieszczą się również turkusowe jeziorka Laguna Altiplânicas lub Laguna Cejar oraz wulkany. Obowiązkowym punktem na szlaku są też gejzery El Tatio.
  • Jedną z najpopularniejszych atrakcji Chile jest Wyspa Wielkanocna, która słynie z kamiennych posągów Moai. Urzeka surowym krajobrazem z wygasłymi wulkanami.

To najważniejsze informacje w pigułce. Jeśli planujesz podróż do Chile, warto zgromadzić nieco więcej danych, aby zaplanować niezapomnianą wyprawę po tym wyjątkowym kraju. 

Co zabrać na wycieczkę do Chile?

Przed wyjazdem do Chile, przygotuj rzeczy, które będą Ci potrzebne. Zadbaj przede wszystkim o dokumenty, ale nie tylko.

Jakie dokumenty zabrać do Chile?

Aby wjechać do Chile, musisz mieć ważny paszport. Jeśli masz zamiar przebywać w kraju krócej niż 90 dni, nie potrzebujesz wizy. Turyści otrzymują podczas wjazdu kartę Tarjeta de turismo, którą trzeba zachować, aby okazać podczas wyjazdu z kraju.

W Chile obowiązują restrykcyjne zasady podróżowania z dziećmi. Jeśli towarzyszy im tylko jeden rodzic, opiekun lub podróżują same (np. w ramach obozu), wymagany jest dokument potwierdzający zgodę obojga rodziców na wjazd do kraju. Musi być potwierdzony notarialnie.

Jeśli planujesz uprawiać turystykę górską lub prowadzić badania naukowe, wymagana jest na to zgoda Departamentu Granicy  Państwowej  i Terenów Przygranicznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co jeszcze przyda się podczas podróżowania po Chile?

  • Dolary amerykańskie – można nimi płacić niemal wszędzie oraz bez problemu kupić za nie peso. Jeśli chcesz wymienić więcej niż 1000 USD, będzie wymagane przedstawienie dowodu tożsamości.
  • Wygodne buty i ubrania – wycieczki po Chile to przede wszystkim turystyka piesza w zróżnicowanym terenie. Dopasuj odzież i obuwie do pogody panującej w danym okresie oraz zadbaj o swój komfort.
  • Powerbank – podróże zwykle przewidują spędzanie wielu godzin w terenie. Przyda się dodatkowe źródło energii.
  • Saszetka „nerka” – w Chile często zdarzają się kradzieże. Turyści są na nie szczególnie narażeni. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie pieniędzy i dokumentów, by nie paść łupem kieszonkowców. Saszetka przypinana w pasie doskonale się sprawdzi.

Zawsze należy dobrać rodzaj bagażu do aktywności, jakie masz zamiar podejmować oraz miejsca, w którym będziesz nocować.

Czy w Chile jest bezpiecznie?

Chile jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Wskaźnik przestępstw na tle krajów sąsiadujących jest niski. Należy uważać na kradzieże, szczególnie w dużych miastach. Uwaga jest wskazana w metrze, ogródkach kawiarnianych, na dworcach i w innych zatłoczonych obiektach. Poziom przestępstw wzrasta w miesiącach grudzieńluty. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca ostrożność w miastach:

  • Santiago,
  • Antofagasta,
  • Viña del Mar,
  • Valparaiso.

Należy szczególnie uważać na intencjonalnie spowodowane kolizje drogowe, podczas których turyści mogą paść ofiarą kradzieży. To popularny sposób na okradanie przyjezdnych. Każdą taką próbę należy zgłaszać.

Chile jest krajem narażonym na klęski żywiołowe, takie jak:

  • trzęsienia ziemi,
  • powodzie,
  • pożary,
  • tsunami,
  • erupcje wulkanów.

Ryzyko klęski żywiołowej zgodnie z ogólnie przyjętymi wskaźnikami wynosi w tym kraju 11,65%. Szczegółowe informacje o zagrożeniach udostępnia chilijskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa.

Karta EKUZ w Chile – czy obowiązuje?

Karta EKUZ nie obowiązuje w Chile, dlatego nie ma potrzeby jej wyrabiania.

Władze tego kraju wymagają, aby każdy turysta wykupił ubezpieczenie o sumie gwarantowanej kosztów leczenia na poziomie minimum 30 000 dolarów amerykańskich. To jedyny sposób, aby uniknąć samodzielnego ponoszenia ewentualnych kosztów leczenia czy akcji ratowniczej.

Trzeba mieć na uwadze, że ceny usług medycznych w Chile są wysokie. Standardowa wizyta u lekarza to koszt nawet 400 zł.

Wypowiedź eksperta

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego do Chile zależy od kilku czynników, takich jak planowane aktywności, stan zdrowia, długość pobytu i indywidualne potrzeby. Upewnij się, że polisa oferuje wystarczającą sumę ubezpieczenia na pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji i ewentualnych operacji. Sugerowana minimalna suma ubezpieczenia to 50 000 EUR, ale warto rozważyć wyższe kwoty, zwłaszcza jeśli planujesz aktywności podwyższonego ryzyka.
Patrycja Pałka, Redaktor

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Chile?

Zanim kupisz ubezpieczenie turystyczne do Chile, przede wszystkim zastanów się:

  • jaki charakter będzie miała Twoja wyprawa,
  • jak będziesz spędzać czas,
  • jakie ryzyka mogą wystąpić podczas podróżowania.

Inna polisa będzie potrzebna, jeśli jedziesz na zorganizowaną wycieczkę krajoznawczą lub do kurortu wypoczynkowego, a inna – gdy masz zamiar uprawiać wspinaczkę górską.

Kluczowe są koszty leczenia, o których wspomniano powyżej. Ubezpieczenie musi mieć sumę gwarantowaną na poziomie minimum 30 000 USD. Dodatkowo w polisie powinny się znaleźć odpowiednio wysokie koszty ratownictwa i odszkodowanie za następstwa nieszczęśliwych wypadków. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz zamiar uprawiać ekstremalną turystykę, na przykład górską.

Dodatkowo, w przypadku podróżowania samochodem na tablicach rejestracyjnych innych niż chilijskie istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia SOAPEX.

Standardową polisę turystyczną do Chile można uzupełnić o:

  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • klauzulę wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych,
  • sportowe OC,
  • klauzulę chorób przewlekłych (jeśli na nie cierpisz).

Jeśli nie wiesz, jaki pakiet wybrać, skorzystaj z kalkulatora polis lub skontaktuj się ze specjalistą w dziedzinie ubezpieczeń turystycznych. Pomoże Ci dobrać właściwy zakres ochrony oraz wysokość sumy gwarantowanej.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Chile?

Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się kilka czynników. Wpływ na koszt polisy mają głównie: kierunek wyjazdu, długość urlopu, charakter wyjazdu (aktywne spędzanie czasu, czy spokojne zwiedzanie), stan zdrowia podróżującego (czy cierpi na jakieś schorzenia przewlekłe), wybór konkretnego zakresu ochrony.
Pamiętaj jednak, aby nie kierować się ceną ubezpieczenia, a zakresem ochrony. To właśnie od zakresu ochrony zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie, opłatę leczenia, czy pomoc ubezpieczyciela.

Dlatego podczas wyboru konkretnej polisy tak ważne jest porównanie różnych ofert. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Chile:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Chile?

Sprawdź, czego nie może zabraknąć w ubezpieczeniu turystycznym do Chile. To pomoże Ci wybrać odpowiednią polisę.

  1. Koszty leczenia o sumie gwarantowanej minimum 30 000 USD. Jest to warunek wymagany przez władze Chile. Dodatkowo polisa musi obejmować koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19. To nie tylko konieczność urzędowa, ale również pewność, że w przypadku wizyty u lekarza czy w szpitalu nie poniesiesz bardzo dużych nakładów finansowych.
  2. Koszty ratownictwa. Niezbędne, jeśli uprawiasz sport ekstremalny lub turystykę górską, ale nie tylko. Koszt akcji ratowniczej w Chile jest bardzo wysoki.
  3. OC w życiu prywatnym. Bardzo przydatna ochrona. Jeśli nieumyślnie wyrządzisz szkodę na osobie lub na mieniu (np. uszkodzisz wyposażenie hotelu), nie zostaniesz obciążony kosztami.
  4. NNW. Jeśli ulegniesz wypadkowi, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie.
  5. Assistance. Jest pomocne w razie różnych niespodziewanych sytuacji. Możesz zyskać pomoc medyczną, organizacyjną czy logistyczną. Bezpłatnie skorzystasz ze wsparcia tłumacza, porady prawnej czy nawet zatrudnienia opiekunki do dziecka.
  6. Ubezpieczenie kosztów repatriacji, czyli sprowadzenia zwłok do kraju. Usługa przewiezienia ciała zmarłej osoby do Polski to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto się zabezpieczyć na każdą okoliczność.

Podsumowanie
  1. Chile to idealne miejsce dla miłośników obcowania z naturą – krajobraz i roślinność są unikalne i bardzo zróżnicowane w poszczególnych zakątkach kraju.
  2. Wyjazd do Chile to gratka dla zwolenników turystyki wysokogórskiej, również w ekstremalnym wydaniu.
  3. Chile jest stosunkowo bezpieczne, nie można jednak pomijać ryzyka klęsk żywiołowych. Zagrożeniem są również kradzieże, których ofiarą padają szczególnie turyści.
  4. Każdy podróżujący musi wykupić ubezpieczenie z sumą gwarantowaną kosztów leczenia nie niższą niż 30 000 USD oraz zapewniającą leczenie COVID-19.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Chile

  1. Kiedy najlepiej odwiedzić Chile?

    Jeśli zależy Ci na wysokich temperaturach, zaplanuj podróż zimą. Natomiast, gdy u nas panuje lato, w Chile jest około 13°C. Jeśli chcesz uniknąć upałów, udaj się tam w lipcu lub sierpniu.

  2. Co zwiedzać w Chile?

    Możliwości jest bardzo dużo. Wyspa Wielkanocna i pustynia Atacama to tylko niektóre z nich. Koniecznie trzeba zobaczyć turkusowe jeziorka, gejzery czy nieaktywne wulkany. Warte odwiedzenia są również zabytkowe miasta, w tym Santiago de Chile.

  3. Jaką polisę wykupić?

    Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego przyda się również ubezpieczenie bagażu, OC w życiu prywatnym, NNW czy assistance. Zawsze dobieraj zakres polisy do charakteru Twojej wyprawy i ryzyka, jakie ze sobą niesie.

Źródła

  • https://www.gov.pl/
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.5/5 - (6 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments