ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje?

Redakcja

Zaktualizowano: 2025-03-06

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety – taki, który rządzi się swoimi prawami. Czy w tym okresie trzeba rezygnować z zagranicznych podróży? Niekoniecznie, o ile stan zdrowia przyszłej mamy nie wskazuje na konieczność odwołania urlopu. Dowiedz się, jak zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem i co warto wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym dla kobiet ciężarnych.

Przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe na wakacje w ciąży ostatnie słowo zawsze należy do lekarza. To on decyduje, czy w danym momencie kobieta może bez ryzyka pogorszenia stanu zdrowia (jej lub maluszka) udać się w podróż. Jeśli specjalista daje zielone światło — nie ma przeciwwskazań, aby pojechać na wczasy i wypocząć. Przed wyjazdem trzeba jednak zadbać o odpowiednią ochronę swoich finansów i wykupić ubezpieczenie turystyczne. Na jakiej zasadzie udziela się ochrony kobietom ciężarnym? Ile kosztują takie polisy? I co jeszcze warto o nich wiedzieć? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne?

Lot na wakacje w ciąży to dość kontrowersyjna kwestia. Mimo tego, o ile lekarz nie ma nic przeciwko, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się w podróż samolotem przed rozpoczęciem 36. tygodnia ciąży. Potwierdza to stanowisko specjalistów z Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów ACOG (The American College of Obstetricians and Gyneacologists), wedle których podróżowanie drogą powietrzną właśnie do tego etapu rozwoju maluszka jest całkowicie bezpieczne.

Istnieją jednak stany, choroby i dolegliwości, które wykluczają możliwość lotu samolotem. Przeciwwskazaniem do podróży lotniczej dla kobiety ciężarnej mogą być m.in.:

  • niektóre wydarzenia w historii leczenia: m.in. poronienia, przedwczesne porody lub przedterminowe pęknięcie błon płodowych;
  • zmniejszenie stężenia hemoglobiny w organizmie (niedokrwistość);
  • nieprawidłowości w obrębie działania układu naczyniowego, np. zakrzepowe zapalenie żył;
  • wybrane choroby przewlekłe (np. cukrzyca, astma, padaczka czy nadciśnienie);
  • niewydolność maciczno-łożyskowa;
  • ciąża wielopłodowa.

Należy podkreślić, że wymienione kwestie nie zawsze definitywnie przekreślają szansę na lot, a kwestię podróży trzeba skonsultować z lekarzem.

Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży nie trzeba jednak mieć żadnych obaw co do lotu samolotem. Żadne wiarygodne badania nie wykazały, aby obecne podczas trwania lotu promieniowanie i wahania wartości ciśnienia w jakikolwiek sposób negatywnie wpływały na dziecko. Bez obaw można również zapiąć pasy bezpieczeństwa. Ponadto, niektóre linie lotnicze oferują specjalne miejsca na kobiet w ciąży, dzięki którym ciężarna ma więcej miejsca, aby np. wyprostować nogi.

Jakie wymogi stawiają przed kobietami ciężarnymi linie lotnicze?

Niektóre linie lotnicze wymagają od kobiet ciężarnych zaświadczenia od lekarza potwierdzającego brak przeciwwskazań do lotu. Niekiedy konieczne okazuje się też okazanie dokumentacji, która szczegółowo określa tydzień ciąży. Ma to związek z tym, że podróżowanie powyżej 32. tygodnia jest postrzegane przez niektóre linie jako zbyt ryzykowne. W rezultacie niektórzy przewoźnicy odmawiają transportu kobietom w zaawansowanej ciąży.
Poniżej znajdują się informacje na temat dokumentacji wymaganej od kobiet ciężarnych w poszczególnych liniach lotniczych.
Ryanair

  • Ciąża pojedyncza — podróż dozwolona do 36. tygodnia.
  • Ciąża mnoga — podróż dozwolona do 32. tygodnia.
  • Niezbędne dokumenty — w przypadku kobiet powyżej 28. tygodnia ciąży wymagane jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub położnej, które wskazuje przewidywaną datę porodu i potwierdza, że ciąża przebiega bez powikłań.

Wizz Air

  • Ciąża pojedyncza i mnoga — podróż dozwolona do 34. tygodnia ciąży.
  • Niezbędne dokumenty — od kobiet powyżej 28. tygodnia ciąży wymaga się okazania zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub położnej, które wskazuje planowany termin porodu i potwierdza, że ciąża przebiega bez komplikacji.

LOT

  • Ciąża pojedyncza i mnoga — brak ograniczeń.
  • Niezbędne dokumenty — kobiety w ciąży powyżej 32. tygodnia muszą okazać formularz MEDIF wypełniony przez lekarza co najmniej 14 dni przed wylotem.

Lufthansa

  • Ciąża pojedyncza i mnoga — podróż jest dozwolona do 36. tygodnia ciąży lub do 4. tygodni przed porodem.
  • Niezbędne dokumenty — co do zasady nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kobieta chce odbyć podróż po terminie wskazanym przez przewoźnika. Wówczas konieczne staje się przestawienie dokumentu od specjalisty z centrum medycznego Lufthansy.

Emirates

  • Ciąża pojedyncza — podróż dozwolona do 36. tygodnia.
  • Ciąża mnoga — podróż dozwolona do 32. tygodnia.
  • Niezbędne dokumenty — kobiety po 29. tygodniu muszą przestawić zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub położnej z potwierdzeniem: typu ciąży (pojedyncza/mnoga), braku komplikacji i przeciwwskazań do odbycia loty oraz planowanego terminu porodu.

Jak widać, przepisy w tej kwestii nieznacznie się od siebie różnią, jednak należy szczegółowo zapoznać się z regulaminem konkretnych linii lotniczych.
Uwaga! Kobiety w ciąży mają prawo do szybszej odprawy na lotnisku, a w przypadku braku odpowiednich zaświadczeń może im zostać odmówione prawo do wejścia na pokład.

Podróżowanie w ciąży a karta EKUZ

W kontekście zagranicznych podróży trzeba też wspomnieć o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ. Uprawnia ona do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie państw zrzeszonych w ramach UE na takich samych zasadach co mieszkańcy danego kraju. O ile w większości przypadków należy zwracać na to szczególną uwagę, bo nie wszystkie świadczenia medyczne są refundowane z funduszy publicznych, o tyle kobiety w ciąży mają w tym zakresie ułatwione zadanie. Wszystkie państwa unijne finansują bowiem opiekę medyczną związaną z prowadzeniem ciąży i porodem.

Refundacji nie podlegają jednak pozostałe świadczenia — konsultacje z lekarzami specjalistami, leczenie stomatologiczne czy medyczny transport do Polski, a także wiele innych. Ponadto dostępność publicznych placówek bywa dość ograniczona i niekiedy na uzyskanie pomocy medycznej trzeba poczekać w dość długiej kolejce. Pewne niedogodności dla ciężarnej mogą wynikać również z braku znajomości jakości usług świadczonych w danej placówce.

Wszystkie te wątpliwości można łatwo rozwiać, wykupując odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Polisa, oprócz sfinansowania kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych czy transportu powrotnego do kraju, umożliwi też wypłatę odszkodowania za straty powstałe w efekcie rozmaitych zdarzeń losowych podczas podróży. Gdy właściwie dopasujesz jej zakres, uzyskasz wsparcie materialne i informacyjne np. także po wypadku, rabunku czy zgubieniu dokumentów.

Czy standardowa polisa podróżna obejmuje ochroną także kobiety ciężarne?

Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą do kwestii ochrony kobiet ciężarnych. Niekiedy traktują ciążę jako wyłączenie odpowiedzialności, uniemożliwiając jednocześnie wykupienie rozszerzeń. Takie stanowisko to jednak rzadkość, a najczęściej spotyka się wariant ubezpieczenia obejmujący leczenie związane z ciążą i porodem w standardowym pakiecie, ale z ograniczeniem do konkretnego tygodnia ciąży — najczęściej do 32. Takie warunki dyktują m.in. firmy Allianz, Axa, Ergo Hestia, Ergo Ubezpieczenia Podrózy, Generali, Proama, Uniqa czy Wiener.

Zdarza się też tak, że ubezpieczyciel wprowadza dla kobiet ciężarnych osobne limity — inne niż suma gwarantowana kosztów leczenia lub konkretna liczba wizyt lekarskich. Wszystkie szczegóły dotyczące polisy zawsze określają ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Zanim wykupisz jakąkolwiek polisę, zawsze zapoznaj się z treścią tego dokumentu. Dzięki temu wybierzesz pakiet, który jest dopasowany do etapu rozwoju ciąży i zapewnia wystarczającą ochronę przed różnymi niespodziewanymi sytuacjami w podróży.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnej?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne w ciąży, należy skrupulatnie przeanalizować oferty ubezpieczeniowe. Przede wszystkim w wybranym wariancie ciąża nie może stanowić wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – to podstawa, dlatego od tego kryterium należy zacząć poszukiwania.

Jeśli masz już pewność, że w danej ofercie nie ma ograniczeń co do leczenia związanego z ciążą lub przedwczesnym porodem, zwróć szczególną uwagę na:

  • sumę gwarantowaną KL — kwota określająca górną granicę odpowiedzialności towarzystwa za leczenie powinna wynosić co najmniej 40 000 euro, a optymalnie 50 000-60 000 euro. Przy wyborze wartości SU uwzględnij koszty świadczeń medycznych w państwie docelowym, a także stan zdrowia osoby ubezpieczonej;
  • czas obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej u ciężarnych — najlepiej, aby ochrona bez dodatkowych rozszerzeń obejmowała ciążę do 32. tygodnia;
  • obecność rozszerzeń — w razie potrzeby zdecyduj się na pakiet zawierający niezbędne dodatki, np. ubezpieczenie bagażu czy ochronę assistance.

Dodatkowo, idealnie byłoby, gdyby polisa zawierała pokrycie kosztów przedwczesnego porodu oraz związaną z nim opiekę nad matką i dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność do określonego tygodnia ciąży lub do określonego czasu przed planowanym porodem.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w ciąży?

Ceny ubezpieczeń turystycznych zmieniają się w zależności od wielu czynników, a na wysokość składki wpływają m.in. długość pobytu oraz kierunek podróży. Przeważnie najwięcej kosztują polisy do państw słynących z wysokich kosztów leczenia, a więc np. do Stanów Zjednoczonych czy Japonii, a najmniej — do krajów europejskich. Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ochronę podczas wyjazdu? Skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy, że uzupełnisz krótki formularz, aby wygenerować spersonalizowane zestawienie ofert od kilkunastu różnych ubezpieczycieli. Z jego użyciem przygotowano poniższe propozycje polis dla kobiety ciężarnej planującej wakacje w słonecznej Hiszpanii.

Ubezpieczenie dla kobiety w ciąży, 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
1 000 zł
33,60 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł Ponadto w ramach ubezpieczenia towarzystwo zobowiązuje się, że m.in.: ● zorganizuje udzielenie świadczeń medycznych (w tym również transport), gdy potrzeba realizacji powstanie w wyniku nagłego zachorowania w związku z ciążą przebiegającą przed rozpoczęciem podróży bez powikłań, i pokryje ich koszty do wysokości sumy ubezpieczenia; ● udzieli wsparcia w zakresie informowania o możliwości przyjmowania leków w czasie ciąży
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
28,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 50 000 zł Pokrywa koszty leczenia ciężarnej, jeśli wystąpią powikłania związane z ciążą (w tym poród do 32 tygodnia)
Signal Iduna
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
45,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 30 000 zł Pokrywa koszty przedwczesnego porodu, który nastąpił nie później niż w 32 tygodniu ciąży, przy czym świadczenie wypłacane jest łącznie za matkę i dziecko do wysokości sumy ubezpieczenia oraz obejmuje koszty leczenia powikłań ciąży, o ile powikłania nie występowały przed rozpoczęciem podróży.
Ubezpieczenie dla kobiety w ciąży, 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii
Allianz
33,60 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł Ponadto w ramach ubezpieczenia towarzystwo zobowiązuje się, że m.in.: ● zorganizuje udzielenie świadczeń medycznych (w tym również transport), gdy potrzeba realizacji powstanie w wyniku nagłego zachorowania w związku z ciążą przebiegającą przed rozpoczęciem podróży bez powikłań, i pokryje ich koszty do wysokości sumy ubezpieczenia; ● udzieli wsparcia w zakresie informowania o możliwości przyjmowania leków w czasie ciąży
Nationale-Nederlanden
28,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 50 000 zł Pokrywa koszty leczenia ciężarnej, jeśli wystąpią powikłania związane z ciążą (w tym poród do 32 tygodnia)
Signal Iduna
45,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 30 000 zł Pokrywa koszty przedwczesnego porodu, który nastąpił nie później niż w 32 tygodniu ciąży, przy czym świadczenie wypłacane jest łącznie za matkę i dziecko do wysokości sumy ubezpieczenia oraz obejmuje koszty leczenia powikłań ciąży, o ile powikłania nie występowały przed rozpoczęciem podróży.

Jeśli planujesz wycieczkę w ciąży – koniecznie zapoznaj się z OWU przed kupnem polisy!

Co warto wiedzieć?
  1. Podróżowanie w ciąży może być bezpieczne dla zdrowia mamy i dziecka, nawet, jeśli podróż przewiduje lot samolotem. Najlepiej jednak planować wyjazd na drugi trymestr ciąży i skontaktować się z lekarzem. 
  2. Niektóre linie lotnicze nie pozwalają wejść na pokład kobietom w zaawansowanej ciąży, a jeszcze inne wymagają od nich zaświadczenia lekarskiego. Należy zapoznać się z regulaminem linii, zanim zakupimy bilet.
  3. Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnych zwykle działa z wyłączeniem powyżej 32. tygodnia ciąży (lub 26., zależnie od OWU).

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jaką sumę gwarantowaną powinna wybrać ciężarna?

    Najlepiej zdecydować się na możliwie najwyższy wariant sumy gwarantowanej. Na pewno powinna być ona wyższa niż 50 000 euro.

  2. Czy kobieta ciężarna musi wykupić dodatkowe rozszerzenia do ubezpieczenia na czas podróży?

    Zazwyczaj zakup dodatkowego ubezpieczenia nie jest konieczny — do 32. tygodnia większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę bez żadnych rozszerzeń.

  3. Czy ubezpieczenie pokrywa koszty porodu?

    W większości przypadków ubezpieczyciel pokrywa jedynie koszty porodów, które nastąpiły przed określonym tygodniem ciąży (np. 32.), a wszystkie pozostałe traktuje jako wyłączenie odpowiedzialności.

  4. Czy kobieta w ciąży powinna ubezpieczyć się od zarażenia się koronawirusem?

    Nie ulega wątpliwości, że chociaż COVID-19 przestał być już głośnym tematem, zagrożenie nadal istnieje. Każdy powinien posiadać ubezpieczenie zawierające ochronę przed COVID-19, najlepiej takiej, w którym ubezpieczyciel nie tylko pokryje koszty testów i leczenia, ale również potencjalne przedłużenie pobytu z uwagi na kwarantannę.

  5. Czy mogę się ubezpieczyć będąc w ciąży?

    Tak, jednak pamiętaj, że ochrona ubezpieczeniowa dla kobiet w ciąży jest w polisach mocno ograniczona, a różnice pomiędzy ofertami są ogromne. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie odpowiada za zdarzenia związane z ciążą powyżej 32 tygodnia. Część ubezpieczycieli ogranicza swoją odpowiedzialność do pokrycia jednej wizyty lekarskiej i niezbędnego transportu do wysokości 100 euro, inni pokrywają tylko koszty przedwczesnego porodu, a jeszcze inni pełną oferują pomoc do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments