ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Sporty wodne a zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego

Redakcja

Zaktualizowano: 2021-07-09

Planujesz wakacyjny wyjazd, w trakcie którego będziesz uprawiał takie dyscypliny jak kajakarstwo, windsurfing, pływanie czy nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem? Sprawdź jak towarzystwa ubezpieczeniowe kategoryzują dany sport i kiedy wymagają zakupu zwyżki w polisie turystycznej za uprawianie konkretnej dyscypliny.

Ubezpieczyciele różnie kategoryzują dyscypliny sportowe pod kątem ryzyka ubezpieczeniowego. Nieraz możesz być zaskoczony, gdy dany sport w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym jest uznawany za sport rekreacyjny niewymagający zakupu żadnej zwyżki w polisie turystycznej, a w drugim potraktowany jako dyscyplina sportowa wysokiego ryzyka, z niemałą zwyżką w ubezpieczeniu turystycznym. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jeżeli chcesz na wyjeździe zagranicznym uprawiać daną dyscyplinę sportową, odpowiednio się zabezpiecz, tak by twoja polisa najlepiej cię chroniła. Oto lista 10 popularnych sportów wodnych uprawianych przez Polaków za granicą.

  1. Kajakarstwo. Tę dyscyplinę sportową Warta i AXA uznają za sport rekreacyjny, przy którego uprawianiu nie wymagana jest zwyżka w polisie turystycznej. Z kolei TU Europa uważa kajakarstwo za sport amatorski, ale wymagający zakupu zwyżki w polisie turystycznej. Signal Iduna uznaje je z kolei za sport wysokiego ryzyka. Im bardziej ryzykownym sportem wydaje się ubezpieczycielowi dana dziedzina, tym więcej wyniesie nas zwyżka w ubezpieczeniu za uprawianie takiego sportu.
  2. Kiteboarding/kitesurfing. Sport ten w towarzystwie Signal Iduna uważany jest za rekreacyjny bez konieczności płacenia dodatkowej zwyżki. AXA uznaje kiteboarding za sport rekreacyjny, ale już z koniecznością zapłaty odpowiedniej zwyżki. TU Europa uważa go za sport podwyższone ryzyka (a to oznacza zwyżkę), a WARTA nawet za sport ekstremalny (obarczony zawsze najwyższą zwyżką, nawet do 300 proc.).
  3. Pływanie. W tym przypadku sprawa jest dość prosta. Zarówno AXA, Warta, Signal Iduna i TU Europa uznają pływanie za sport rekreacyjny niewymagający kupna zwyżki w ubezpieczeniu (jedynym wyjątkiem byłoby pływanie zawodowe, udział w zawodach sportowych itd.)
  4. Nurkowanie. O ile rekreacyjne nurkowanie bez sprzętu będzie traktowane podobnie jak pływanie (bez zwyżki w polisie), o tyle nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem będzie traktowane jako: sport ekstremalny w Warcie (zwyżka w polisie może wynieść do 300 proc.), sport podwyższonego ryzyka ze zwyżką w Signal Iduna, w TU Europa oraz w AXA.
  5. Sporty motorowodne. Przy tego typu sportach towarzystwa ubezpieczeniowe są dość zgodne – zwyżka jest koniecznością, sporty motorowodne za ekstremalne uznaje WARTA, Signal Iduna i TU Europa, natomiast w AXA są one sportami podwyższonego ryzyka.
  6. Surfing. W Singal Iduna surfing traktowany jest jako sport rekreacyjny, bez konieczności zakupu zwyżki. AXA również uważą je za rekreacyjny, ale wymaga już zakupu zwyżki. TU Europa uznaje je za sport podwyższonego ryzyka, a Warta wręcz za sport ekstremalny.
  7. Windsurfing. W Signal Iduna – sport amatorski, bez potrzeby zakupu zwyżki w polisie turystycznej. W Warcie sport rekreacyjny, ale już z koniecznością zakupu zwyżki, podobnie jak w AXA. W TU Europa windsurfing jest uważany za sport podwyższonego ryzyka – bez zwyżki się nie obędzie.
  8. Piłka wodna. Piłka wodna jest sportem rekreacyjnym w Warcie, Signal Iduna i AXA. Zwyżka nie jest tutaj wymagana. Wyjątek stanowi TU Europa, która uznaje piłkę wodną za sport podwyższonego ryzyka (a zatem zwyżka jest konieczna).
  9. Wioślarstwo. Nie będzie potrzeby zakupu zwyżki za uprawianie wioślarstwa w Warcie, Signal Idunie i w AXA. W TU Europa istnieje konieczność zakupu zwyżki, gdyż według ubezpieczyciela wioślarstwo jest już sportem podwyższonego ryzyka.
  10. Żeglarstwo. Zwyżki nie będziesz potrzebował przy ubezpieczeniu w Warcie i w AXA (ale uwaga: żeglarstwo morskie traktowane jest już za sport ekstremalny). W towarzystwie Signal Iduna zwyżka będzie potrzebna – żeglarstwo uznaje się za sport podwyższonego ryzyka.

Jak widać, nieraz ilu ubezpieczycieli, tyle klasyfikacji. Najprościej wygląda kwestia sportów typowo rekreacyjnych jak pływanie (zawsze rekreacyjne bez zwyżki) lub ekstremalnych np. sporty motorowodne, przy których zwyżka to konieczność. Istnieje jednak wiele dyscyplin przy których klasyfikacja jest mniej oczywista. Zawsze warto dopytać ubezpieczyciela jak ubezpieczyć się na wyjazd pod kątem konkretnej dyscypliny sportowej. Dzięki temu zyskujesz pewność, że wybierzesz właściwe rozwiązanie i nie wyjedziesz na urlop nieubezpieczony.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments