ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Sport na wakacjach. Jakie ubezpieczenie turystyczne dla aktywnie spędzających czas

Redakcja

Zaktualizowano: 2021-06-28

Uprawianie sportu podczas wakacyjnego wyjazdu jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej polecanych form spędzania wolnego czasu. W zależności od tego, gdzie wyjeżdżamy możemy wybrać pływanie, siatkówkę plażową, piesze wycieczki górskie, wspinaczkę, kolarstwo oraz wiele innych dyscyplin, które z pewnością uprzyjemnią nam czas. Ważne jednak, żeby te miłe chwile nie stały się koszmarem zarówno dla nas, jak i innych miłośników aktywnych wakacji.

Często nie zdajemy sobie sprawy jaki rodzaj sportu tak naprawdę uprawiamy wg naszego ubezpieczyciela. Przyjrzyjmy się zatem definicjom sportów, które najczęściej pojawiają się w ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU). Bardzo często rzucane są hasła: sporty ekstremalne, sporty wysokiego ryzyka, sporty letnie, amatorskie lub wyczynowe (zawodowe) uprawianie sportów . Ale co one tak naprawdę oznaczają, i które z tych sportów uprawiamy? Warto to wiedzieć, aby wykupić odpowiednią polisę turystyczną.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

RODZAJ SPORTU DEFINICJA OGÓLNA
AMATORSKIE UPRAWIANIE SPORTU sporty uprawiane rekreacyjnie, jako forma czynnego wypoczynku; w niektórych TU jest dodatkowo podział na sporty letnie i zimowe. Sporty zimowe mimo, że często uprawiane są amatorsko wymagają opłacenia dodatkowej składki, np. w TU Signal Iduna, WartA
UPRAWIANIE TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ wniektórych TU, może pojawić taki rodzaj sportu/uprawiania turystyki –warto wiedzieć, że coś takiego jest : wypoczynek połączony z rekreacją i amatorskim uprawianiem sportu, w celu doskonalenia sprawności oraz wydolności zdrowia, a także poznania atrakcji turystycznych (np Europa Sport&Fun)
 WYCZYNOWE UPRAWIANIE SPORTU uprawianie dyscyplin sportowych w ramach sekcji lub klubów sportowych, albo w celach zarobkowych, jak również udział w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi, albo w ekspedycjach
 SPORTY WYSOKIEGO RYZYKA nie ma ogólnej definicji sportów wysokiego ryzyka; każde TU w OWU wylicza, które dyscypliny sportu odznaczają się wysokim ryzykiem
 SPORTY EKSTREMALNE dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka (oprócz definicji w OWU większość TU wymienia, które dyscypliny wg nich są ekstremalne)
SPORTY POWIETRZNE wniektórych TU wyszczególnione są osobno jeszcze sporty powietrzne, np Europa Sport &Fun – jest to uprawianie szybownictwa, baloniarstwa, spadochroniarstwa, paralotniarstwa, motolotniarstwa oraz wszelkiego rodzaju ich odmian, a także uprawianie jakichkolwiek dyscyplin związanych z przemieszczaniem się w przestrzeni powietrznej

źródło: opracowanie własne

Przykłady SPORTÓW EKSTREMALNYCH w poszczególnych TU

AXA: sporty powietrzne (takie jak skoki ze spadochronem, skoki z wysokich budynków lub skał, paralotniarstwo, szybownictwo, pilotowanie jakichkolwiek samolotów silnikowych) oraz kolarstwo górskie, speleologia, skoki narciarskie, jazda po muldach, skoki akrobatyczne na nartach, heliskiing.

EUROPA SPORT&FUN: sporty powietrzne, kolarstwo górskie, sporty motorowe, wspinaczka wysokogórska, skalna, skałkowa, speleologia, skoki narciarskie, jazda po muldach, skoki akrobatyczne na nartach oraz sporty, w których wykorzystywane są pojazdy poruszające się po śniegu lub lodzie, żeglarstwo powyżej 20 mil morskich od brzegu w charakterze załogi, skoki bungee, jumping, trekking powyżej 3000 m.n.p.m;

SIGNAL IDUNA:skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, szybownictwo, baloniarstwo, pilotowanie jakichkolwiek samolotów silnikowych, kolarstwo górskie, sporty motorowe, canyoning, skoki bungee, canoping, wspinaczka wysokogórska, skalna, skałkowa, speleologia, alpinizm, skoki narciarskie, jazda poza wyznaczonymi trasami, jazda po muldach (…) reszta OWU §2 pkt.40.

WARTA: sporty ekstremalne = sporty wysokiego ryzyka (jedna definicja): powietrzne, wodne, lądowe, uprawiane celem osiągnięcia maksymalnych wrażeń, w szczególności: wspinaczka górska i skałkowa, speleologia, sporty motorowe lub motorowodne, motocross, myślistwo, sztuki walki i sporty obronne, kolarstwo górskie, narciarstwo poza oznakowanymi trasami zjazdowymi, skoki narciarskie, nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub na bezdechu, canyoning, rafting, żeglarstwo morskie, baloniarstwo, bungee, B.A.S.E. jumping, surfingu, katesurfing, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, szybownictwo, rajdy samochodowe.

Przykłady SPORTÓW WYSOKIEGO RYZYKA w poszczególnych TU

AXA:sporty motorowe (quady, skutery śnieżne i inne pojazdy lądowe), sporty motorowodne (jazda na skuterze wodnym, nartach wodnych, motorówkach i inne sporty wodne, w których wykorzystywane są pojazdy motorowe), jazda konna, polo, myślistwo, nurkowanie z aparatem powietrznym, rafting lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, wspinaczka wysokogórska, skalna, skałkowa, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, trekking uprawiany na wysokości powyżej 3000 m n.p.m.

EUROPA SPORT&FUN: jazda konna, polo, myślistwo, nurkowanie z aparatem powietrznym, rafting lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, jazda na quadach, kitesurfing, windsurfing, surfing, jazda na nartach wodnych i skuterach wodnych, paintball.

SIGNAL IDUNA: uprawianie sportów takich jak: jazda konna, polo, myślistwo, paintball, nurkowanie z użyciem aparatu oddechowego (akwalungu), nurkowanie wrakowe i jaskiniowe, freediving, żeglarstwo, rafting lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne

A teraz zobaczmy, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym, możemy się ubezpieczyć od konkretnego rodzaju uprawianego sportu. Czy jest w opcji standardowej ubezpieczenia czy musimy zapłacić za nie dodatkową składkę. Opcje dodatkowe możemy rozszerzyć o koszty leczenia, opcje assistance, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz w niektórych przypadkach o ubezpieczenie OC.

PRZEDMIOT UBEZPIECZENIA AXA

Kontynenty

EUROPA

Sport&Fun

SIGNAL IDUNA

Bezpieczne Podróże

WARTA

Travel

amatorskie urawianie sportu x x x

d sporty zimowe

x

d sporty zimowe

wyczynowe lub zawodowe uprawianie sportu d

OC tylko wariant Travel Sport

d d

brak możliwości OC

brak możliwości OC
sporty ekstremalne d

OC tylko wariant Travel Sport

d d

brak możliwości OC

d

brak możliwości OC

sporty wysokiego ryzyka d

OC tylko wariant Travel Sport

d d

brak możliwości OC

d

Znaczenie/symbol: x – opcja w standardzie; d – opcja dodatkowa

źródło: opracowanie własne

W większości towarzystwach amatorskie uprawianie sportu jest w zakresie podstawowym. Inne sporty są traktowane jako opcje dodatkowe, za które musimy zapłacić dodatkową składkę. Zwyżka z tego tytułu jest zazwyczaj w przedziale od 100% do 300%, w zależności, którą opcję wybierzemy. W TU AXA np 100% zwyżki jest za sporty wysokiego ryzyka, 200% za zawodowe/wyczynowe uprawianie sportu, a 300% za sporty ekstremalne. W TU Europa Sport& Fun będziemy musieli zapłacić 200% zwyżki za wyczynowe/zawodowe uprawianie sportu, a 300% za sporty ekstremalne.

Suma ubezpieczenia

Najważniejszą kwestią przy wykupie polisy turystycznej uwzględniającej uprawianie sportów jest suma ubezpieczenia. Konsekwencje wypadków są zazwyczaj bardzo wysokie. Szkoda może dotyczyć zarówno obrażeń ciała, jak i uszkodzenia własności osób trzecich. Dlatego zawsze przy kupnie polisy turystycznej, jeśli wiemy, że będziemy uprawiać sport, obligatoryjnie wykupujemy koszty leczenia (KL), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz OC. Główną kwestią przy wyborze polisy jest sprawdzenie do jakiej wysokości sumy ubezpieczenia będzie odpowiadał ubezpieczyciel.

W każdych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jest tabela z limitami i podlimitami dla poszczególnych ryzyk . Przy kosztach leczenia ubezpieczyciel zazwyczaj odpowiada do 100% sumy ubezpieczenia, aczkolwiek są też wyszczególnione stałe sumy ubezpieczenia za konkretną pomoc np akcja ratownicza do 5000 euro (AXA, Signal Iduna). W przypadku NNW świadczenie z tytułu śmierci lub trwałego inwalidztwa to zazwyczaj 100% sumy ubezpieczenia ( AXA za śmierć ma 50% SU), a świadczenie z tytułu częściowego uszczerbku na zdrowiu to zawsze określony % sumy ubezpieczenia.

Jeśli chodzi natomiast o ryzyko OC przy uprawianiu sportów, to w każdym towarzystwie obowiązują inne zasady. Niestety w wielu towarzystwach nie ma możliwości rozszerzenia ubezpieczenia OC o sporty ekstramalne, wysokiego ryzyka czy o uprawianie sportów zawodowo/wyczynowo. W powyższej tabeli zaznaczone są opcje gdzie nie ma takiej możliwości. Sumy ubezpieczenia kształtują się to następująco w omawianych w artykule towarzystwach ubezpieczeniowych:

  1. AXA – suma ubezpieczenia narzucona z góry – 10 000 euro w zakresie szkód związanych z uprawianiem sportów;
  2. Europa Sport&Fun – do wyboru są 2 sumy ubezpieczenia 15 000 i 25 000 euro; dodatkowo są limity: szkody na mieniu (rzeczowe) do 20% sumy gwarancyjnej, szkody na osobie 100% sumy gwarancyjnej;
  3. Signal Iduna – do wyboru jest przedział sumy ubezpieczenia od 30 000 do 100 000 euro;limit przy amatorskim uprawianiu sportu lub sportów zimowych: szkody na mieniu (rzeczowe) do 25% sumy gwarancyjnej, szkody na osobie do 50% sumy gwarancyjnej.
  4. Warta – do wyboru jest przedział sumy ubezpieczenia od 20 000 do 300 000 złotych.

Z powyższych danych wynika jak istotny jest odpowiedni dobór ubezpieczenia podróżnego. O wyborze ubezpieczyciela przy uprawianiu sportów na wyjeździe zagranicznym powinno decydować wiele czynników, nie tylko wysokość składki. Przede wszystkim zakres ubezpieczenia, wybór odpowiednich opcji. Dodatkowo, pamiętajmy, zawsze czytajmy OWU.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments