Zaktualizowano: 2024-09-09
Sarajewo to dla wielu miasto kojarzone jedynie z tragicznymi wydarzeniami w historii, w tym ze strzałami, które zapoczątkowały I Wojnę Światową. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to jednocześnie prawdziwa perła Bałkanów. Jeśli dasz jej szansę, zyskasz okazję to niepowtarzalnego spotkania z kulturowym tyglem. Co warto tutaj zobaczyć? Co powinno się wiedzieć przed wyjazdem do Sarajewa?
Sarajewo leży w samym Sercu Bośni i Hercegowiny. Zamieszkuje je obecnie około 400 tysięcy mieszkańców. Powierzchnia miasta to nieco ponad 140 km2. Leży ono na wysokości 500 m n.p.m., w kotlinie, między górami Alp Dynarskich. Taka lokalizacja sprawia, że wiele zabudowań zostało wkomponowanych w stoki górskie. To przekłada się na wyjątkową architekturę i malownicze krajobrazy, które możesz podziwiać podczas spaceru uliczkami miasta.
Ta lokalizacja jest chętnie wybierana do zwiedzania przez turystów ze względu na liczne zabytki, które częściowo lub w całości zostały odbudowane po zniszczeniach związanych z wojnami, oblężeniami i lokalnymi konfliktami. Sarajewo stanowi też ośrodek narciarski, do którego każdego roku przybywają turyści z wielu regionów Europy, w tym także z Polski. Mogą liczyć w Bośni i Hercegowinie na warunki sprzyjające szusowaniu, a także znacznie atrakcyjniejsze ceny noclegów i jedzenia niż np. w Szwajcarii lub Austrii.
Jeśli zamierzasz wybrać się na wakacje do Sarajewa, musisz poznać nieco bliżej wyjątkową historię tego miasta. Momentami jest ona zaskakująca, a w innych chwilach tragiczna. Warto jednak mieć świadomość tego, z czego wynika obecny kształt regionu, przyjętych w nim tradycji czy ogólne ukształtowanie przestrzeni.
Zdaniem historyków pierwsze osady w tym miejscu pojawiły się już w czasach prehistorycznych. Z zapisów kronikarzy wynika, że w XV wieku założono tutaj właśnie Sarajewo, a przyczynili się do tego Turcy Osmańscy. W 1878 roku władzę nad tym regionem przejęły z kolei Austro-Węgry. Wówczas perła Bałkanów zyskała prawdziwy blask. Miasto zaczęto rozbudowywać i rozwijać w wielu różnych obszarach.
Kolejnym zwrotem w jego historii stało się wydarzenie z 1914 roku. To właśnie w Sarajewie zamordowano arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, co — w połączeniu z wieloma innymi czynnikami, w tym z lokalnymi konfliktami — doprowadziło ostatecznie do wybuchu wojny światowej.
Po II Wojnie Światowej miejscowość uzyskała status stolicy Bośni i Hercegowiny. W latach 80. XX wieku zaczęła się ponownie intensywnie rozwijać. Miały na to wpływ głównie Igrzyska Olimpijskie, które tutaj zorganizowano w 1984 roku. Przyczyniły się one do tego, że miasto stało się znane na całym świecie. Niestety chwile radości nie trwały długo.
W latach 90. wybuchła wojna domowa na Bałkanach, która była niezwykle tragiczna i krwawa. Zginęło w niej wielu ludzi, a ulice miasta zalały się krwią — Sarajewo stało się epicentrum konfliktu. Doszło tutaj do najdłuższego i najbardziej krwawego oblężenia w powojennej historii Europy, które trwało 1495 dni.
Kiedy konflikt się zakończył, stolicę sprawnie odbudowano. Skutki przeszłych działań wciąż są jednak widoczne w mieście, przede wszystkim w historii jego mieszkańców. Ta jest przepełniona traumą i tragizmem. Mimo to Bośniacy to ludzie otwarci i przyjaźnie nastawieni do innych. Chętnie przyjmują turystów i są wobec nich pomocni. Atmosfera, którą wytwarzają, sprzyja zwiedzaniu.
Sarajewo to miasto, które z pewnością warto odwiedzić. Dlaczego? Poniżej znajdziesz listę atutów, które przemawiają za tym, aby wybrać się tutaj co najmniej na kilkudniowy wyjazd.
Sarajewo jest miejscem, w którym możesz bliżej poznać historię, która ukształtowała również nas — Polaków i Europejczyków. Miejsce, choć kojarzone z tragicznymi wydarzeniami, jest dzisiaj bezpieczne dla turystów. Będąc tam, możesz poczuć się komfortowo. Mimo niedawnych konfliktów dzisiaj w Sarajewie panuje atmosfera spokoju i pokoju.
Jeśli planujesz wybrać się do Sarajewa, najlepiej będzie zdecydować się na podróż samochodem — zwłaszcza z południowego lub z centralnego regionu kraju. W takiej sytuacji trasa to około 1000 kilometrów. Wiedzie ona przez Węgry i trwa od kilkunastu do około 20 godzin. W jej trakcie możesz odwiedzić np. Budapeszt, czyli węgierską stolicę. Planując podróż, weź jednak pod uwagę możliwość ograniczenia wydatków poprzez omijanie płatnych odcinków drogi. Plusem takiej podróży na pewno jest to, że możesz zabrać ze sobą dużą ilość bagażu.
Czy warto lecieć samolotem do Sarajewa? Podróż w tej wersji jest generalnie krótsza i mniej męcząca niż jazda samochodem. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie ma ona samych zalet. Loty nie są tanie, a do tego nakładają poważne ograniczenia w kontekście ilości zabieranego bagażu. To jednak nadal nie wszystko. Choć lot trwa niespełna 2 godziny, to trzeba doliczyć do niego czas dotarcia na lotniska, przejścia przez odprawy i kontrolę — a to z reguły co najmniej 120 minut.
W związku z tym wielu Polaków wybierających ten kierunek wakacyjny, decyduje się na podróż autem. Jest ona wygodniejsza, a do tego daje dużą swobodę związaną m.in. z możliwością zatrzymywania się na postoje, gdzie chcesz i kiedy chcesz. Dzięki temu możesz zwiedzić po drodze inny kraj, miasta, a także mieć pełną swobodę w poruszaniu się pojazdem już po samym Sarajewie.
Sarajewo to miasto, w którym zdecydowanie warto spędzić kilka dni. W ciągu 5, 6 dób będziesz mógł odwiedzić najważniejsze miejsca w stolicy Bośni i Hercegowiny czy w jej pobliżu. Czy dłuższy wyjazd ma sens? Zdecydowanie. W tej sytuacji można sobie pozwolić sobie na pobyt nie tylko tej lokalizacji, ale również na wypady do okolicznych miejscowości. Te pozwolą Ci z bliska zobaczyć, jak wygląda życie w tym kraju poza jego stolicą, która jest jego reprezentacyjną częścią.
Czy wyjazd na 2-3 dni do Sarajewa to dobra opcja? Krótki city break na pewno umożliwi Ci poczucie, jak bije serce tego miejsca. W trakcie weekendowego wypadu będziesz mógł zwiedzić najważniejsze miejsca. Zabraknie jednak najpewniej czasu na wyjazd poza miasto czy dodatkowe atrakcje. Z pewnością zdążysz jednak zwiedzić to, co najważniejsze. Taki wyjazd jest najlepszą opcją dla tych, którzy są w mieście np. przejazdem — ruszają w inny region Bośni i Hercegowiny lub do sąsiedniego kraju bądź mają możliwość kupienia tanich biletów lotniczych.
Nie da się ustalić, ile będzie kosztował wyjazd do Bośni i Hercegowiny w każdym wypadku. To zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od:
Na kilkudniowy wyjazd dla jednej osoby możesz wydać od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Miasto nie należy do tych najdroższych, więc z pewnością będziesz mógł zmieścić się w swoim budżecie i nie obawiać się o wydanie nadmiernej ilości środków.
Zanurzenie się w historii i kulturze Sarajewa to bardzo wyjątkowe doznanie dla każdego entuzjasty sztuki, historii i podróżowania. Zabytków i atrakcji jest jednak na tyle dużo, że warto wyselekcjonować z nich kilka najcenniejszych. Ustalony plan działania sprawi, że zwiedzanie będzie znacznie przyjemniejsze. Co zobaczyć? Jakie miejsca są wyjątkowe i cenne?
Baščaršija to targ, który stanowi bramę do Starego Miasta. Wchodzi w skład orientalnej części Sarajewa, która jest jego wizytówką. Warto wybrać się tutaj w pierwszych chwilach po przybyciu. W tym miejscu poczujesz, jak bije serce stolicy Bośni i Hercegowiny. Spotkasz tutaj mnóstwo turystów, ale też mieszkańców.
XV-wieczne brukowane uliczki sprzyjają spacerowaniu. Otaczają je liczne stare budynki, a także kramiki, w których są sprzedawane rzemieślnicze i rękodzielnicze wyroby — w tym w szczególności piękne zestawy do parzenia kawy. Nie sposób wyjść stąd bez kupienia choćby drobnej pamiątki.
Na samym targu i w Starym Mieście znajduje się też wiele restauracji. Możesz w nich skosztować lokalnych trunków, ale przede wszystkim ćevapčići. Jest to charakterystyczne dla tego regionu danie mięsne. Ma formę grubych, ale krótkich kotlecików mięsnych, które wyglądają jak kiełbaski.
Będąc na targu, Twoją uwagę na pewno przykują gołębie bacznie obserwujące turystów — od ich obecności często to miejsce nazywa się Placem Gołębim. Jest ich mnóstwo, więc możesz poczuć się trochę jakbyś był na rynku w Krakowie, gdzie ptaki czekają na kilka okruchów obwarzanka. Tutaj ptaki gustują bardziej w burku, czyli cienkim cieście, w którym może znajdować się serowy, mięsny lub warzywny farsz w zależności od wersji.
Fontanna Sebilj znajduje się na wspomnianym wcześniej Placu Gołębim. Stanowi bardzo ważny punkt na mapie turystycznej. Wokół niej krążą liczne legendy. Najbardziej znana z nich to ta, że jeśli napijesz się dwa razy wody ze zbiornika, na pewno wrócisz do Sarajewa. Czym właściwie jest sama fontanna? To mauretański, drewniany obiekt, który nie przypomina tego typu budowli, które znajdziesz na ulicach polskich czy europejskich miast.
Fontanna, choć stanowi bardzo znany zabytek w stolicy, nie jest szczególnie okazała i monumentalna. Ma raczej niewielką powierzchnię. Uwagę przyciągają detale: schody otaczające ją z każdej strony, rzeźbione w drewnie elementy czy np. zielone zadaszenie w kształcie kopuły. Z zapisów historycznych wynika, że fontanna Sebilj jest pozostałością jednego z najstarszych w Europie wodociągów.
Ratusz w Sarajewie znajduje się w południowej, malowniczej części miasta. Został zbudowany tuż nad brzegiem rzeki, dlatego z jego okien rozciąga się malowniczy widok. Urokliwy wygląd budynku przeplata się jednak z jego tragiczną historią. To właśnie obiekt będący siedzibą władz był miejscem, które opuścił arcyksiąże Franciszek Ferdynand tuż przed tym, jak został zastrzelony.
To jednak nie koniec tragicznych wydarzeń związanych z Vijećnicą. Znajdował się tutaj budynek władz miejskich, a później także Bośniacka Biblioteka Narodowa. W trakcie tragicznego oblężenia wybuchł w niej jednak pożar. Wówczas duża część samego budynku, jak i znajdujących się w nim zbiorów, została zniszczona. Ratusz jednak odbudowano i obecnie mogą go zwiedzać turyści. We wnętrzu znajdują się malownicze witraże, które malują wyjątkowe obrazy, gdy padają na nie promienie słońca.
Most Łaciński łączyny jeden z brzegów rzeki Miljacka z drugim. Wzniesiono go w XVI wieku. Ma trzyłukową budowę i jest raczej niewielki. W związku z tym wielu turystów go omija, nie mając świadomości tego, jak dużą rolę odegrał w historii samego Sarajewa i całego świata. To właśnie w tym miejscu doszło do tragicznych wydarzeń związanych z zapoczątkowaniem I Wojny Światowej.
28 czerwca 1914 roku około godziny 10:50 spacerował przy nim Gavrilo Princip. Wypatrywał on samochodu z nadjeżdżającym arcyksięciem i jego żoną Zofią. Kiedy pojazd zjawił się tuż obok niego, 19-latek oddał kilka śmiertelnych strzałów. Wydarzenie wywołało lawinę reakcji oraz skutków, przez które doszło do wybuchu międzynarodowego konfliktu zbrojnego.
Dla mieszkańców miasta Gavrilo Princip stał się jednak bohaterem narodowym. Niedaleko mostu znajduje się muzeum, w którym można podziwiać m.in. jego ubranie. Eksponaty i wystawy opowiadają również szczegółowo o wydarzeniu, do którego doszło, a także o tym, jaki wpływ wywarło ono na historię.
Stara Wieża Zegarowa w Sarajewie, inaczej Sahat-kula, to wyjątkowe miejsce w samym mieście, ale i na całym świecie. Jest to obiekt wzniesiony około XVI wieku. Ma 30 metrów wysokości i na pierwszy rzut oka wygląda raczej niepozornie. Czym się wyróżnia? Co świadczy o jego wyjątkowości? Chodzi o sam mechanizm zegara. Jest to jedyna na świecie tego typu konstrukcja, która podaje czas księżycowy — wskazuje godziny codziennych modlitw. Zgodnie z nim nowy dzień zaczyna się o zachodzie słońca.
Meczet Ali Paszy jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów znajdujących się w samym Sarajewie, a także w całej Bośni i Hercegowinie. Tuż obok niego znajduje się grób Ali Paszy, czyli wybitnego osmańskiego wicekróla Egiptu. Odegrał on istotną rolę w kształtowaniu się historii i kultury tego regionu.
Sam meczet pochodzi z XVI wieku. Szacuje się, że wybudowano go w 1560 lub w 1561 roku. Reprezentuje klasyczny styl ormiański. Jego architektura robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Zarówno fasada, jak i wnętrze budynku sakralnego są bogato zdobione.
Ten meczet jest uznawany za najstarszy w mieście. Z legend wynika, że powstał najpewniej w 1462 roku. Do jego budowy przyczynił się założyciel miasta, a całość miała być poświęcona czci Mehmeda II Zdobywcy. Budynek zasługuje na uwagę i szacunek ze względu na jego sakralny charakter. Wprawne oko turysty-historyka dostrzeże w jego architekturze również to, jak zmieniał się ona na przestrzeni czasu. Warto przyjrzeć mu się z bliska zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Należy przy tym pamiętać o konieczności zachowania szacunku do religii i jej wyznawców.
Synagoga Aszkenazyjska powstała w 1902 roku. Miała być swego rodzaju prezentem dla Żydów, osiedlających się w tym regionie po tym jak Austro-Węgrzy przejęli władzę nad regionem. Budynek jest niezwykle okazały, a w czasie, kiedy powstawał, był trzecią co do wielkości świątynią w Europie.
Autorem projektu synagogi jest sławny architekt Carlo Paržika. To pierwszy obiekt sakralny zbudowany w stylu pseudomauretańskim. Wszystko to sprawia, że wywiera ogromne wrażenie na tych, którzy decydują się go obejrzeć — jeśli są oni miłośnikami architektury, historii czy po prostu podróżowania.
Sobór Narodzenia Matki Bożej w Sarajewie to obiekt sakralny wyznawców religii prawosławnej. To największa tego typu budowla w samym Sarajewie i jedna z najbardziej imponujących na całych Bałkanach. Katedra należy do Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Została wzniesiona w stylu neobarokowym. Autorem jej projektu jest Andrei Damjanowa. Obiekt ma kształt trójnawowej bazyliki z pięcioma kopułami.
Budowę Soboru Narodzenia Matki Bożej ukończono w 1874 roku. Dzisiaj miejsce jest bardzo ważne w kontekście kultu religijnego. Stanowi również piękny przykład architektury sakralnej w Sarajewie. W jego okolicy znajdują się też budynki wyznawców innych religii, co robi jeszcze większe wrażenie w kontekście tego, jak mogą one obok siebie funkcjonować.
Park At Mejdan to miejsce, które z pewnością chętnie odwiedzą spacerowicze ceniący możliwość obcowania z naturą po całym dniu zwiedzania miejskich zabytków. Jak się tutaj dostać? Park jest położony na brzegu rzeki Miljacka, między mostami Latinska Ćuprija i Ćumurija. Stanowi około 2500 m2 powierzchni pełnej zieleni. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią spacerować, obserwować przyrodę i mieszkańców danego miasta, a także cieszyć się bliskością natury.
Możesz wybrać się tutaj na zwykły popołudniowy spacer, ale nie tylko. To też idealna lokalizacja do tego, aby pobiegać lub zabrać ukochaną osobę na romantyczną randkę. W pobliżu są zlokalizowane kawiarnie i restauracje. Dzięki temu można wziąć kawę na wynos i ruszyć na spacer lub po zjedzonym posiłku wybrać się w podróż, która pozwoli cieszyć się swoim towarzystwem w wyjątkowym otoczeniu.
Dariva to kolejne miejsce, które warto odwiedzić, jeśli jesteś miłośnikiem przyrody. Znajduje się ona w niewielkiej odległości od samego miasta. Jest to najstarszy historycznie szlak spacerowy w tym regionie. Ma około 8 kilometrów i prowadzi przez kanion rzeki Miljacka. Co ważne, miejsce jest zamknięte dla ruchu drogowego. Dzięki temu poczujesz się w nim wyjątkowo bezpiecznie. Bez problemu będziesz mógł też zabrać dziecko, aby pospacerować w sprzyjających warunkach i bez obaw o zagrożenia ze strony rozpędzonych pojazdów.
Na ścieżce panują bardzo komfortowe warunki. Przede wszystkim jest tam spokojnie, cicho. Nie ma hałasu, który generują samochody i inne środki komunikacji. Dzięki temu można w pełni oddać się relaksowi i zadumie nad wypoczynkiem w korzystnych warunkach.
Vrelo Bosne to już ostatnia propozycja w całym zestawieniu. Zdecydowanie nie jest ona jednak najmniej atrakcyjna — wręcz przeciwnie. Dla wielu osób będzie najważniejszym miejscem do zwiedzenia. To prawdziwa perełka dla tych, którzy lubią obcować z przyrodą w jej dzikiej formie. Miejsce znajduje się kilka kilometrów od stolicy i najlepiej dostać się do niego samochodem. Składa się na nie ponad 600 hektarów powierzchni. Stanowi ją źródło rzeki Bośnia, a także liczne mniejsze i większe wysepki. Możesz tutaj podziwiać jeziora pełne ryb i lokalnych ptaków, a także zwierzęta lądowe i wyjątkowe gatunki roślin.
Jeśli wybierasz się w podróż do Bośni i Hercegowiny, pamiętaj o wykupieniu polisy turystycznej. Wypadki czy choroby zdarzają się w najmniej spodziewanych momentach. Ich konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe zarówno dla zdrowia, jak i dla portfela. Chcesz uniknąć konieczności płacenia za pobyt w szpitalu czy wizytę u lekarza podczas urlopu? Sięgnij po polisę turystyczną, która zapewni Ci pokrycie kosztów leczenia. Dzięki niej w razie zagrożenia otrzymasz należną pomoc, a nie będziesz musiał się przy tym zadłużać. To jednak nie wszystko. Podczas wakacji będziesz też mógł cieszyć się spokojem, wypoczynkiem i zwiedzaniem bez obaw o to, co się stanie, jeśli przydarzy Ci się wypadek drogowy czy wystąpią u Ciebie jakieś problemy zdrowotne.
W jakiej porze roku najlepiej pojechać do Sarajewa?
Lato w Sarajewie jest bardzo upalne. Panują tutaj wówczas temperatury powyżej 30oC. W związku z tym warunki na zwiedzanie nie są najkorzystniejsze. Jednocześnie w tym okresie jest tutaj najwięcej turystów — to wiąże się z większymi kolejkami do różnych miejsc, a także z wyższymi cenami za nocleg. Zamiast lata możesz więc wybrać np. wiosnę lub jesień. Warunki pogodowe w tym czasie również są sprzyjające w kontekście spacerów, a jednocześnie temperatury rzędu kilkunastu stopni Celsjusza nie są tak męczące, jak letnie upały.
Ile kosztują loty samolotem do Sarajewa?
Loty samolotem, w zależności od wybranego przewoźnika, okresu i sposobu podróży, kosztują od około 400-500 zł w jedną stronę. Mogą być jednak tańsze lub droższe w zależności od tego, kiedy chcesz wylecieć.
Ile kosztuje podróż samochodem do Sarajewa?
Koszt podróży samochodem do Sarajewa zależy od tego, ile pali Twoje auto, skąd wyruszasz i jaką trasę wybierzesz. Za samo paliwo zapłacisz około 1200 zł. W związku z tym jest to idealna opcja na wyjazd dla więcej niż 1 osoby. Wówczas koszty się rozkładają i nie są tak duże, jak początkowo się zakłada.
Oceń artykuł: