ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Samochodem do Czech – mini przewodnik oraz porady dla kierowców

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-11-24

Czechy to państwo śródlądowe, w którym brak dostępu do morza w pełni rekompensują liczne masywy górskie. Amatorzy pieszych wędrówek z pewnością docenią przepiękne widoki czekające na turystów w skalnych miastach i na karkonoskich szlakach. Niewielka odległość od Polski sprawia, że wiele osób planuje podróż do Czech samochodem. Sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć. 

Czechy samochodem — jakie dokumenty zabrać ze sobą? 

Osoby planujące wyjazd do Czech muszą wiedzieć, że podczas pobytu w kraju trzeba mieć ze sobą komplet niezbędnych dokumentów. Do zameldowania w hotelu konieczny jest paszport lub dowód osobisty. Na ich podstawie można przebywać w Czechach przez okres do 90 dni bez pozwolenia na pobyt. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jadąc samochodem, trzeba legitymować się odpowiednimi uprawnieniami do kierowania. Przy kontroli drogowej wystarczy okazać polskie prawo jazdy, które w Czechach jest respektowane. Ponadto należy mieć wykupione OC u polskiego ubezpieczyciela. Nie ma obowiązku wyrabiania zielonej karty.  

Jakie są telefony alarmowe w Czechach? 

Kryzysowe sytuacje mogą zdarzyć się w czasie wyjazdu w najmniej spodziewanym momencie. W razie wypadku lub problemów zdrowotnych warto znać odpowiednie numery alarmowe. W Czechach funkcjonuje europejski numer alarmowy 112. Poza nim można też dzwonić na numery: 

  • 158 — w celu połączenia z czeską policją; 
  • 156 — aby skontaktować się z policją miejską; 
  • 155 — w razie potrzeby wezwania pogotowia; 
  • 150 — w celu wezwania straży pożarnej.  

Czechy samochodem — autostrady 

W Czechach sieć autostrad jest dość dobrze rozwinięta. Podczas zwiedzania kraju prawdopodobnie będziesz je wykorzystywać do szybkiego przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Czeskie autostrady są oznaczone literą D (Dálnice) i liczbą.  

  • Autostrada D1 — biegnie przez całe państwo z zachodu na wschód. 
  • Autostrada D3 — przebiega przez Dolní Třebonín i Dolní Dvořiště. 
  • Autostrada D4 — stanowi połączenie pomiędzy Pragą a Pribram. 
  • Autostrada D6 – rozciąga się pomiędzy Pragą a miejscowościami Karlove Vary i Cheb; 
  • Autostrada D52 – łączy europejską trasę E461 z Brnem, autostradą D1 i miejscowością Pohorelice. 
  • Autostrada D56 – stanowi połączenie pomiędzy Ostrawą a Frydek-Mistek.  

Czechy samochodem — najważniejsze przepisy ruchu drogowego 

Prawo drogowe w Czechach jest zbliżone do tego obowiązującego w Polsce. Mimo niewielu różnic, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami, aby uniknąć niespodzianek i mandatów. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na obowiązkowe wyposażenie pojazdu i obowiązki dotyczące opon zimowych, bo te kwestie nie są aż tak restrykcyjnie regulowanie w polskim prawie.  

  • Kierowca musi używać świateł mijania przez cały rok i niezależnie od pory dnia.  
  • Wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. 
  • Dzieci ważące poniżej 36 kg i mające poniżej 150 cm wzrostu należy transportować w specjalnych fotelikach. 
  • Podczas jazdy nie wolno korzystać z telefonu komórkowego. 
  • Kierowcy stojący w korku na autostradzie lub drodze ekspresowej muszą pozostawić wolną przestrzeń o szerokości 3 m dla służb ratowniczych.  
  • W okresie od 1 listopada do 31 marca należy używać opon zimowych, gdy droga jest pokryta śniegiem, lodem lub szronem. 
  • Uczestnicy poważnych wypadków (w których ktoś ucierpiał, zginął lub szkody materialne przekraczają wartość 100 000 CZK), muszą skontaktować się z policją. 
  • Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych.  
  • Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe i zestaw naprawczy do opon. 
  • Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.  

Czechy samochodem — limity prędkości 

W Czechach obowiązują limity prędkości zbliżone do ograniczeń obowiązujących w Polsce. 

  • 50 km/h — w terenie zabudowanym. 
  • 90 km/h — poza terenem zabudowanym. 
  • 110 km/h — na drogach ekspresowych; 
  • 130 km/h — na autostradach.  

Należy pamiętać, że powyższe ograniczenia dotyczą miejsc, w których zasad co do dopuszczalnej prędkości nie regulują znaki drogowe.  

Co grozi za łamanie przepisów ruchu drogowego w Czechach? 

Policja w Czechach dość restrykcyjne kontroluje kierowców pod kątem przestrzegania przepisów. Dość wysokie mandaty czekają na osoby mające skłonność do zbyt szybkiej jazdy. Karane jest przekroczenie prędkości nawet o kilka kilometrów. Im poważniejsze przewinienie, tym większe konsekwencje. Za rażące nieprzestrzeganie przepisów grozi zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach do 6 miesięcy. Taka kara może zostać wymierzona np. kierowcy, który przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 20 km/h i poza obszarem zabudowanym o 30 km/h.  

Osoby wsiadające za kółko pod wpływem alkoholu narażają się na otrzymanie wysokiego mandatu w wysokości do 50 000 CZK i dwuletniego zakazu prowadzenia pojazdów. Warto wiedzieć, że zagranicznym turystom za łamanie przepisów są przyznawane specjalne punkty karne. Zgromadzenie na swoim koncie 12 punktów prowadzi do wydania rocznego zakazu prowadzenia pojazdów w Czechach i zatrzymania uprawnień. 

Czechy samochodem — opłaty drogowe 

Za przemieszczanie się niektórymi odcinkami czeskich dróg trzeba wnieść odpowiednie opłaty. Przed wyjazdem należy wykupić winietę, której koszt zmienia się w zależności od czasu jej obowiązywania. 

  • Winieta 10-dniowa kosztuje 310 CZK. 
  • Winieta 30-dniowa kosztuje 440 CZK. 
  • Winieta 12-miesięczna kosztuje 1500 CZK.  

Od początku 2021 roku funkcjonują wyłącznie winiety elektroniczne. Można je zakupić online i w wybranych punktach stacjonarnych. Opłatę drogową da się uiścić na przejściach granicznych, w urzędach pocztowych i na niektórych stacjach benzynowych. Za brak winiety grożą surowe kary, dlatego najlepiej odpowiednio wcześniej zadbać o jej wykupienie. Kierowca przyłapany na „gorącym uczynku” może otrzymać mandat w wysokości nawet do 100 000 CZK.  

Czy trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne do Czech? 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na bezpłatne korzystanie ze świadczeń gwarantowanych obywatelom Czech w ramach publicznej służby zdrowia. Lista badań i zabiegów w ramach państwowej opieki medycznej Polskie MSZ zaleca jednak wykupienie dodatkowej polisy zdrowotnej, która pomoże w pokryciu kosztów leczenia czy transportu medycznego. Za pobyt na oddziale pogotowia ratunkowego u naszych południowych sąsiadów trzeba zapłacić ok. 90 CZK. Suma ubezpieczenia zdrowotnego powinna wynosić co najmniej 20 000 EUR. Kwota ta powinna zostać podniesiona przy założeniu uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. 

W Czechach ratownictwo górskie nie jest darmowe, jak ma to miejsce np. w Polsce. Za każdą akcję, którą przeprowadzi Horská služba ČR trzeba zapłacić średnio 1500-2000 CZK, a za użycie śmigłowca — nawet 6000 CZK. Dlatego, jeśli plan Twojej wycieczki uwzględnia wyjścia na górskie szlaki, lepiej zainwestuj w odpowiednią polisę. Zwróć uwagę, czy ubezpieczenie pokryje koszty ratownictwa górskiego i poszukiwań. Przed wyjazdem warto też zainwestować w NNW, które zapewni Ci niezbędne wsparcia finansowe w razie poniesienia uszczerbku na zdrowiu. 

Jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Czech? 

Ubezpieczenie OC pozwala uniknąć odpowiedzialności za szkody wyrządzone innych uczestnikom ruchu i ich mieniu. Niestety, podstawowa polisa nie chroni właściciela pojazdu przed nieprzyjemnymi sytuacjami i zapewnia dość ograniczone wsparcie. Z tego powodu przed wyjazdem samochodem do Czech, można rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Często wybieranym przez kierowców wariantem jest assistance. Wykupienie takiej polisy na cały rok pozwala na korzystanie z bogatego pakietu świadczeń pomocowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeśli taki produkt jest dla Ciebie za drogi, rozważ wykupienie assistance krótkoterminowego. Niektóre firmy oferują możliwość objęcia pojazdu ochroną wyłącznie na czas wyjazdu. Proponują polisę trwającą np. 7, 9, 15 lub 30 dni. W ramach pakietu zyskujesz dostęp np. do wsparcia technicznego czy medycznego polegającego na: 

  • holowaniu pojazdu z miejsca wypadku lub awarii do najbliższego warsztatu (w określonym limicie kilometrowym); 
  • podjęciu próby naprawy zlikwidowania usterki na miejscu zdarzenia;  
  • dostarczeniu pojazdu zastępczego; 
  • zorganizowaniu i sfinansowaniu dalszej podróży; 
  • wymianie koła; 
  • dostarczeniu paliwa; 
  • naładowaniu akumulatora. 

Wykupienie odpowiednio bogatej polisy assistance sprawia, że niemal nic nie zaskoczy Cię w trasie. Dzięki niej zyskasz dostęp do fachowego wsparcia w nagłych sytuacjach. Dzięki temu nawet kolizja z innym autem czy nagła awaria nie popsują Ci wyjazdu.

Podsumowanie
  • Czechy to państwo sąsiadujące z Polską od południowego zachodu. Stosunkowo niewielka odległość sprawia, że wielu turystów z Polski decyduje się spędzić urlop w tym kraju.  
  • Przed podróżą należy dowiedzieć się nieco więcej na temat przepisów drogowych obowiązujących w Czechach.  
  • Warto zainwestować w ubezpieczenie zdrowotne i pakiet assistance. Podczas podróżowania zimą pojazd musi mieć opony zimowe.  
  • Trzeba zadbać również o odpowiednie wyposażenie auta. 

Samochodem do Czech - FAQ

  1. Czy w Czechach jest bezpiecznie?

    Czechy są państwem względnie bezpiecznym, jednak w miejscach publicznych należy zachować ostrożność. W środkach komunikacji miejskiej, supermarketach, na dworcach i w restauracjach zaleca się w sposób szczególny chronić dokumenty i pieniądze przed kradzieżą. W Czechach zdarzają się też włamania do pojazdów i do pokoi hotelowych, dlatego podczas pobytu lepiej unikać zostawiania wartościowych przedmiotów bez nadzoru.

  2. Czy na granicy czeskiej są kontrole?

    Od 4 października na granicy czeskiej odbywają się wyrywkowe kontrole mające na celu zapobieganie nielegalnej imigracji. Podczas zatrzymania przez funkcjonariuszy Policji Republiki Czeskiej lub Administracji Celnej Republiki Czeskiej należy okazać ważny dowód osobisty bądź paszport.

  3. Czy trzeba winiety do Czech?

    Aby przemieszczać się płatnymi odcinkami dróg ekspresowych i autostrad, należy wykupić winiety.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments