ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Neapol – TOP 15 atrakcji, które musisz zobaczyć

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-05-27

Z czym w pierwszej kolejności kojarzy nam się Neapol? Rzecz jasna z najlepszą pizzą neapolitańską! Jednak to barwne miasto, to nie tylko znakomita kuchnia, ale też zapierające dech wzgórza otaczające błękitne wody, tętniące życiem, klimatyczne ulice, piękne kościoły i dźwięk tradycyjnej muzyki, rozbrzmiewającej w każdym zakamarku – wszystko to (i nie tylko!) przyciąga turystów z całego świata, kto wie?
Może Neapol swą wyjątkowością skusi również Ciebie? 

Czy warto odwiedzić Neapol? Kiedy najlepiej odwiedzić to miasto?

Neapol – garść praktycznych informacji w skrócie:

⏩ Językiem urzędowym we Włoszech jest język włoski, a walutą obowiązującą w tym kraju jest euro.
⏩ Aby przekroczyć granicę Włoch wystarczy dowód osobisty (lub paszport). Dokument należy mieć przy sobie, ponieważ aplikacja mObywatel nie jest akceptowana, co dotyczy również dzieci.
⏩ Numer alarmowy to standardowo: 112
⏩ We Włoszech obowiązuje karta EKUZ, jednak warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
Neapol, informacje ogólne, źródło: polisaturystyczna.pl

Neapol to jedno z najbardziej fascynujących miast we Włoszech, oferujące mnogość niezwykłych krajobrazów, wspaniałych zabytków, atrakcji i przepysznego jedzenia – miłośnicy włoskiej kuchni będą w siódmym niebie! Wokół Neapolu rozciągają się malownicze wzgórza i wybrzeża, które zachęcają do spacerów i sięgnięcia po aparat, aby uwiecznić zapierające dech widoki i zachować na pamiątkę. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kultura Neapolu jest równie zachwycająca, miasto bowiem jest znane z żywej atmosfery, pełnej tradycji i lokalnych zwyczajów, a tutejsi mieszkańcy mile zaskakują swą gościnnością. Warto również zaznaczyć, że Neapol, choć kojarzony ze słynną włoską mafią, jest bezpieczny dla turystów, tętni życiem i zdecydowanie jest wart odwiedzenia.

Miasto najlepiej odwiedzać wiosną (kwiecieńmaj) lub jesienią (wrzesieńpaździernik), wówczas można liczyć na umiarkowaną pogodę i zdecydowanie mniejsze tłumy turystów, dzięki czemu zwiedzanie miasta będzie bardziej komfortowe. Latem (czerwiecsierpień), trzeba liczyć się z upałami i tłokiem, jednak trzeba zaznaczyć, że miasto wówczas tętni życiem i można się załapać na jakieś ciekawe wydarzenia czy festiwale. A co z zimą? Podczas wyjazdu w zimie (listopad  – luty) unikniemy tłumów i upałów, aczkolwiek niektóre atrakcje mogą mieć skrócone godziny otwarcia lub być całkowicie zamknięte. Niezależnie od pory roku, Neapol ma wiele do zaoferowania – każdy znajdzie coś dla siebie.

Najciekawsze atrakcje – co warto zobaczyć w Neapolu?

Planujesz wyjazd do Włoch?

Z nami wyjazd do Włoch zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje we Włoszech
  1. Najpiękniejsze plaże w Wenecji Najpopularniejsze plaże oraz nieznane perełki
  2. Najpiękniejsze plaże w Palermo (sprawdź koniecznie naszą listę)
  3. Wczasy na Sycylii (wszystko, co musisz wiedzieć)
  4. Ceny we Włoszech (2024)
  5. Plaże w pobliżu Neapolu (15 najlepszych)
  6. Najpiękniejsze plaże Toskanii (nasz ranking)
🚗 Samochodem do Włoch
  1. Włochy samochodem (kompleksowy poradnik)
☔ Miej wszystko pod kontrolą
  1. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch (oszczędź do 50%)
  2. Co zabrać do Włoch? (nie zapomnij o najważniejszych rzeczach)

To piękne, włoskie miasto jest miejscem, gdzie starożytność wychodzi naprzeciw nowoczesności, a miejski zgiełk przeplata się ze spokojem i pięknem malowniczych pejzaży – wystarczy spacerek wąskimi uliczkami, aby poczuć neapolitański klimat, ale co w szczególności warto zobaczyć w Neapolu?
Oto nasze tytułowe – TOP 15 najciekawszych atrakcji w całkowicie kolejności losowej.

Pałac Królewski w Neapolu

Zwiedzanie Neapolu warto rozpocząć od Pałacu Królewskiego, a właściwie Palazzo Reale di Napoli.  Jest to imponujący zabytek, znajdujący się na Piazza del Plebiscito o monumentalnej fasadzie, ozdobionej posągami ośmiu władców Neapolu. Pałac Królewski został zbudowany na początku XVII wieku, później służył jako rezydencja króla Filipa III. Palazzo Reale di Napoli łączy elementy stylu renesansowego oraz barokowego – jego wnętrza są bogato zdobione zdumiewającymi freskami, rzeźbami i meblami, świetnie odzwierciedlającymi luksus i prestiż epoki. Niegdyś pałac pełnił funkcję rezydencji królewskiej, obecnie jako muzeum stanowi dom dla licznych zbiorów artystycznych, obejmujących malarstwo, rzeźbę czy przedmioty codziennego użytku.

Jeśli chcesz na kilka chwil przenieść się do przeszłości i poczuć się, jak na królewskim dworze – musisz odwiedzić Palazzo Reale di Napoli!

Zamek dell’Ovo

Zamek dell’Ovo (Castel dell’Ovo), znany również jako „Zamek Jajeczny”, to miejsce, które każdy turysta zdecydowanie powinien odwiedzić! Castel dell’Ovo jest położony na malowniczym półwyspie Megaride i oferuje zapierające dech widoki na Zatokę Neapolitańską oraz majestatyczny Wezuwiusz. Co kryje się za tą dość zabawną nazwą? Oczywiście fascynująca legenda – dawno temu, poeta Wergiliusz uznawany przez mieszkańców za czarownika miał ukryć jajo w fundamentach zamku, zapewniając, że dopóki skorupka pozostanie cała, miasto będzie bezpieczne. Ta ciekawostka nadaje miejscu tajemniczy, magiczny charakter.

Zamek Jajeczny, choć na przestrzeni wieków przetrwał wiele przemian, zachował wiele ze swojego oryginalnego wyglądu i zdecydowanie jest wart zobaczenia – zwiedzając, można spacerować po wieżach, dziedzińcach oraz korytarzach, a jego szczyt zapewnia niesamowity widok na miasto i morze.

Zamek Nuovo

Zamek Nuovo (Castel Nuovo, Nowy Zamek), znany jest również jako Maschio Angioino – to jeden z głównych symboli architektonicznych miasta, majestatycznie dominujący nad panoramą Neapolu od XIV wieku. „Nowy Zamek” został zbudowany na rozkaz Karola I Andegaweńskiego, znajduje się tuż przy nabrzeżu, ciesząc oczy tych, którzy zbliżają się do miasta od strony morza. Ostatnia przebudowa i renowacja Castel Nuovo miała miejsce w XIX wieku, więc ponad 200 lat temu! Budowlę cechują naprawdę potężne mury oraz przepiękny łuk triumfalny, wzniesiony na pamiątkę przyjazdu króla Alfonsa V Aragońskiego do Neapolu. Teren zamku, jak i wnętrze są równie imponujące – odwiedzający mogą z zachwytem podziwiać liczne dzieła sztuki, zdobiące sale i korytarze, a ponadto mieści się tutaj Museo Civico di Castel Nuovo, gdzie można zobaczyć cenne zbiory malarstwa oraz rzeźby.

Choć nazwa zamku w tłumaczeniu na polski oznacza „Nowy Zamek”, to budynek zdecydowanie do nowych nie należy i dla wszystkich, chcących zanurzyć się w historii, będzie świetnym punktem na mapie najważniejszych atrakcji Neapolu.

Katakumby San Gaudioso i San Gennaro 

Odejdźmy na chwilę od życia królewskiego i zejdźmy pod ziemię, do mrocznych, włoskich katakumb! Na początek weźmy pod lupę katakumby San Gaudioso – powstałe na przełomie IV i V wieku naszej ery cmentarzysko, znajduje się w podziemiach Bazyliki Santa Maria della Sanita. W San Gaudioso chowano głównie arystokrację oraz duchownych, a ich ciała układano w dość osobliwy sposób, a mianowicie… ich czaszki pozostawiano na widoku! Resztę ciała zakrywano freskiem, informującym o płci, a także zawodzie pochowanego. Katakumby San Gennero z kolei znajduje się pod kościołem Madre di Buon Consiglio i są to największe katakumby w południowych Włoszech, a ich historia sięga II wieku naszej ery. W San Gennaro, początkowo chowano członków bogatej, rzymskiej rodziny, a w późniejszych wiekach chrześcijanie zaadoptowali je dla własnych potrzeb. Katakumby San Gennaro mają dwa poziomy, w dolnej części chowano biskupów, a nawet jakiś czas spoczywało tam ciało głównego patrona miasta – świętego Januarego, na górze natomiast powstał kościół św. Agryppy i do dziś stoi tam ołtarz, a nawet okazjonalnie odbywają się msze.

Nie sposób opowiedzieć – trzeba zobaczyć! Katakumby San Gennaro i San Gaudioso można zwiedzać podczas wycieczki z przewodnikiem. Cmentarzyska są całkowicie różne i warto znaleźć czas, aby odwiedzić każdy z nich.

Cmentarz Fontanelle

Pozostając przy mrocznych klimatach, nie można pominąć Cmentarzu Fontanelle (Cimitero Delle Fontanelle) – wykuty w skale cmentarz, znajduje się w niemal samym historycznym centrum Neapolu. Historia tego miejsca sięga XVI wieku, wówczas z powodu przepełnienia kościelnych krypt, stare szczątki zaczęto przenosić poza mury. Część z nich trafiła do opuszczonego kamieniołomu, obecnie znanego właśnie jako Cmentarz Fontanelle. Początkowo chowano tutaj przede wszystkim uboższych mieszkańców miasta, lecz większość szczątków pochodziła z największych tragedii w historii Neapolu, takich jak klęski żywiołowe czy plagi. Co w pierwszej kolejności przykuwa uwagę na tym wyjątkowym cmentarzu? Czaszki! Dużo zadbanych, wypolerowanych czaszek, ponieważ mieszkańcy Neapolu kultywują wyjątkową tradycję adoptowania czaszek i odwiedzania niczym członków rodziny (capuzzelle), dlaczego? Jak już wspominaliśmy, na cmentarzu chowano ofiary między innymi plag, więc siłą rzeczy, osoby pozostawały bezimienne i tu zaczyna robić się ciekawie. Mieszkańcy Neapolu cechują się głęboką religijnością i wierzą, że jeżeli szczątki (według nich tunel pomiędzy oboma światami – życiem doczesnym i życiem po śmierci) zostały porzucone bez miłości, dusza błądziła po nicości, dlatego mieszkańcy zaczęli o nie dbać, nadawali im imiona i poniekąd dawali miłość, aby dusza mogła odnaleźć swą drogę.

To jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w całych Włoszech, które warto zobaczyć na własne oczy, zaznaczamy jednak, że Cmentarz Fontanelle jest obecnie zamknięty. Podczas planowania wyjazdu, warto zapoznać się z aktualnymi informacjami na ten temat.

Katedra św. Januarego

Katedra św. Januarego (znana również jako Cattedrale di San Gennaro lub Duomo di Santa Maria Assunta) to niezwykle ważne miejsce dla Neapolitańczyków, a także jeden z najważniejszych punktów na trasie zwiedzania miasta. Katedra św. Januarego pochodzi z XIII wieku, powstała na zlecenie Karola II Andegaweńskiego. W XVII z kolei, we wnętrzu katedry zbudowano kaplicę św. Januarego – tutaj należy dodać, że św. January, który zginął śmiercią męczeńską w 305 roku jest głównym patronem Neapolu i łączy się z nim naprawdę ciekawa historia, a także święto, znane jako Il miracolo di San Gennaro (cud św. Januarego lub cud krwi św. Januarego), przyciągające tłumy wiernych. Zarówno mieszkańców, jak i turystów. Warto wspomnieć, że w katedrze znajduje się najstarsza chrzcielnica w Europie, przepiękne freski, Tabernaculum autorstwa Tommaso Malvito, a także rzeźba klęczącego Olivera Carafa.

Katedra św. Januarego – patrona Neapolu, to jedna z najważniejszych atrakcji oraz miejsce o ogromnym znaczeniu religijnym. Katedra to również skarbnica historii, której nie można przegapić podczas wycieczki po Neapolu.

Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito (Plac Plebiscytu) to ogromny plac, polityczne i kulturalne serce Neapolu w centrum miasta. Plac znajduje się w pobliżu różnych, ciekawych miejsc, takich jak Pałac Królewski, Bazylika San Francesco di Paola, Palazzo Salerno czy Teatr San Carlo. Piazza del Plebiscito jest popularnym miejscem spotkań i rekreacji. Wyposażony jest w dużą ilość ławek czy fontann, nie brakuje również drzew, dających cień. Plac jest często wykorzystywany do organizacji różnych wydarzeń, takich jak festiwale czy koncerty – kto wie? Może załapiesz się na coś ciekawego? 

Podczas pobytu warto odwiedzić kulturalno-polityczne serce Neapolu, jedną z najważniejszych atrakcji tego fascynującego miasta.

Bazylika oraz klasztor św. Klary (Santa Chiara)

Klasztor św. Klary (Monastero di Santa Chiara) znajduje się w sercu neapolitańskiego Starego Miasta – bazylika cieszy się dużą popularnością, ponieważ odwiedzają ją osoby, spacerujące po Via Benedetto Croce, aczkolwiek do klasztornych ogrodów na tyłach, głównie zaglądają osoby, chcące poznać Neapol nieco bardziej. Zacznijmy jednak od bazyliki – jest to jeden z najważniejszych zabytków tej części miasta, głównie z uwagi na fakt, że jest miejscem pochówku królów Neapolu oraz innych, ważnych osobistości. Co warto zaznaczyć – w odróżnieniu od większości włoskich kościołów, wnętrza bazyliki są raczej skromne, chociaż nie zawsze tak było. Dawniej (zanim pożar nie zniszczył większości budynku w 1943 roku) wnętrze obfitowało w barokowy przepych.  A co z ogrodami? Tutaj sprawy mają się nieco inaczej – przeważają piękne kolory, trakty spacerowe pełne barwnych majolików, a także ławki, ozdobione kaflami przedstawiającymi różne sceny związane z życiem na wsi, wyprawami morskimi czy nawet mitologią. Pięknej roślinności – rzecz jasna – również nie brakuje. Ogrody to wyjątkowo wdzięczne miejsce do fotografowania.

Na koniec warto dodać, że w Santa Chiara znajduje się muzeum miejskie, gdzie można podziwiać masę ciekawych eksponatów w tym pozostałości ze starożytnej zabudowy.

Teatr San Carlo

Teraz zupełnie z innej beczki – Teatr San Carlo to prawdziwa perełka wśród teatrów operowych nie tylko w samym Neapolu czy we Włoszech, ale i na całym świecie! Teatr San Carlo został zbudowany w rekordowo krótkim czasie według projektu Giovanniego Antonio Medrano i oddany do użytku w 1737 roku. Przepiękny San Carlo przetrwał niejedno (wojny, pożary czy renowacje), ale mimo to zachował swoją oryginalną strukturę. Warto zaznaczyć, że jest to najstarszy, działający teatr operowy na świecie – to tutaj odbywały się pierwsze występy najznamienitszych, operowych gwiazd!

Odwiedzając Teatr San Carlo, już na wstępie czuć atmosferę sztuki i historii, zaczynając od prezentacji operowych dekoracji i bogatych kostiumów w muzeum teatralnym, kończąc na wyjątkowym przedstawieniu na żywo – to doświadczenie pozwala zrozumieć, dlaczego Neapol jest tak ważnym centrum kulturalnym we Włoszech i nie tylko. Nie będziemy się tutaj rozpisywać – to trzeba przeżyć!

Napoli Sotterranea

Napoli Sotterranea czyli inaczej Podziemny Neapol – omawiane miasto jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swoje malownicze położenie między Zatoką Neapolitańską, a górującym Wezuwiuszem, ale również dzięki temu, co skrywa pod ziemią – zaciekawieni? Napoli Sotterranea to niesamowite miejsce, pozwalające poznać Neapol z dość nieoczywistej strony, kryje w sobie labirynt tuneli, korytarzy oraz komnat, znajdujących się aż 40 metrów pod ziemią! Zwiedzając Podziemny Neapol, można zobaczyć starożytne cysterny na wodę, średniowieczne pomieszczenia, pozostałości z czasów wojny, hipogea, a nawet teatr.
System podziemny liczy sobie ponad 2400 lat, został wydrążony w turfie, czyli miękkim kamieniu wulkanicznych przez starożytnych Greków, aby służył jako kamieniołom, Rzymianie z kolei przekształcili go w sieć akweduktów. W czasie II wojny światowej, tunel służył jako schron – dziś w podziemiach warto odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej, gdzie można zobaczyć między innymi wiele pamiątek i przedmiotów z tamtego okresu.

Podziemny Neapol to zdecydowanie jedna z najważniejszych atrakcji tego miasta – warto naocznie zapoznać się z historią tego fascynującego miejsca.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Można pomyśleć, że w Neapolu większość zabytków i znamienite dzieła sztuki znajdują się w kościołach czy pałacach, jednak Narodowe Muzeum Archeologiczne stanowi wyjątek! Wspomniane muzeum to skarbnica sztuki oraz historycznych artefaktów, nieocenionych dla zrozumienia niesamowicie bogatej przeszłości regionu, warto również dodać, że jest to jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na świecie! Narodowe Muzeum Archeologiczne skrywa zbiory zabytków rodziny Fernase, a także wyjątkowe znaleziska z pobliskich Pompejów oraz Herkulanum – wśród nich znajdują się zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i wspaniałe przykłady rzeźby i dzieła sztuki, ocalałe z erupcji Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Kolekcje obejmują również jedną z najważniejszych w Europie, grecką galerię oraz zbiór znanych na całym świecie, rzymskich mozaik.

Narodowe Muzeum Archeologiczne stanowi raj dla pasjonatów historii i sztuki, ale i osoby, które na co dzień nie interesują się historią, z pewnością będą oczarowane. Odwiedzając miasto, nie można pominąć tego punktu.

Castel Sant’Elmo

Wróćmy na chwilę do zamków – jak zapewne zauważyliście, w Neapolu aż roi się od tego typu obiektów, nie można zatem pominąć jednego z najbardziej popularnych zamków w tym mieście, a mianowicie zamku Sant’Elmo (Il Castel Sant’Elmo). Wspomniana budowla znajduje się na najwyższym wzniesieniu w Neapolu – wzgórzu Vomero, tuż nad historycznym centrum miasta, zachwyca zarówno swoją wyjątkową architekturą, jak i spektakularnym widokiem na panoramę całego miasta oraz okolice, w tym parokrotnie wspomnianego Wezuwiusza w tle. Twierdza ma niezwykle bogatą historię – początkowo, czyli od XIV wieku pełnił funkcje obronne, później od XIV wieku stanowił swego rodzaju więzienie dla m.in. zwolenników Zjednoczonych Włoch, obecnie Sant’elmo to ważny ośrodek kulturalny Neapolu, mieszczący liczne muzea i wystawy.

Elmo zapewne większości z nas kojarzy się z zabawnym potworkiem z Ulicy Sezamkowej, prawda? Jednak z omawianym zamczyskiem zabawny Elmo nie ma nic wspólnego, skąd zatem jego nazwa? Otóż twierdza powstała na miejscu dawnego kościoła św. Erazma. Elmo, to po prostu skrót imienia Erazm.

Czy warto odwiedzić to ponure zamczysko, wznoszące się nad miastem? Zdecydowanie warto! Najlepiej z aparatem w ręku.

Bazylika San Lorenzo Maggiore

San Lorenzo Maggiore jest położony na Piazza de San Gaetano, czyli geograficznym centrum miasta i jest to jeden z najstarszych kościołów w Neapolu, a warto zaznaczyć, że jest ich ponad 300! Do San Lorenzo Maggiore przylega stary klasztor oraz muzeum, prowadzące odwiedzających przez chronologiczną oś historii Neapolu, która zaspokoi ciekawość wszystkich, pragnących poznać przeszłość tego wyjątkowego miasta. Fasada kościoła została przebudowana w XVII, ponieważ oryginalna zabudowa była prosta i skromna. Warto zaznaczyć, że na prawo od bazyliki San Lorenzo Maggiore znajduje się dzwonnica, ukończona w 1507 roku, która wcześniej pełniła funkcję miejskiej wieży wartowniczej, a także doskonale zachowana zabudowa klasztorna. W muzeum znajdują się przedmioty z epoki greckiej, rzymskiej oraz z okresu cesarskiego, a także eksponaty z XIX wieku. Ponadto, w muzeum można zobaczyć rzeźby, mozaiki i obrazy odnoszące się do tradycji chrześcijańskiej.

Zdecydowanie warto odwiedzić bazylikę San Lorenzo Maggiore, aby jeszcze lepiej poznać historię wspaniałego Neapolu.

Stacje metra w Neapolu

Metro, co może być ciekawego w metro? Otóż słynny projekt „Stacja Sztuki”, zamieniający część stacji w otwarte galerie sztuki! Najsłynniejszą i prawdopodobnie najpiękniejszą w całych Włoszech stacją, jest niewątpliwie stacja Toledo, tematem której jest woda i światło, jednak najbardziej kojarzona jest ze zjawiskowym tunelem zmieniającym kolory – wygląda naprawdę kosmicznie. Stacja Materdei z kolei wyróżnia się mnogością barw i kształtów na szklanych ekranach, stacja Salvador Rosa (nazwana na cześć neapolitańskiego malarza i poety), może zaciekawić wyjątkową instalacją, składającą się z kilku modeli samochodów przykrytych płachtą. Kolejno Vanvitelli nawiązuje do prehistorii, głównie zwierząt i dinozaurów, a Universita to jedna z najbardziej kolorowych stacji, imponująca olbrzymimi rzeźbami atomów.

Stacji jest dużo więcej, nie sposób pokrótce przedstawić wszystkich, aczkolwiek w trakcie zwiedzania Neapolu, zdecydowanie warto poświęcić część dnia na obejrzenie, chociaż kilku z nich.

Stacje linii metra 1, wchodzące w skład projektu „stacja sztuki” to:  Garibaldi, Università, Municipio, Toledo, Dante, Museo, Materdei, Salvator Rosa, Quattro Giornate, Vanvitelli, Rione Alto.

Ulica Spaccanapoli

I na koniec dusza Neapolu! Spaccanapoli, w wolnym tłumaczeniu oznacza „rozłamany Neapol” – jest to ulica, która dosłownie przecina starożytne centrum Neapolu na dwie części, dlatego jej nazwa bezbłędnie oddaje istotę jej położenia. Niezwykle malownicza ulica tętni życiem, łączy codzienne życie lokalnych mieszkańców z bogatą historią, sięgającą czasów greckich i rzymskich, co czyni ją integralną częścią dziedzictwa miasta oraz tworzy naprawdę wyjątkową atmosferę.

Wzdłuż ulicy można znaleźć sklepy z antykami, piekarnie, kawiarnie, jak i wspaniałe przykłady lokalnej architektury, w tym Piazza San Domenico Maggiore z dominującym kościołem, w którym znajdują się arcydzieła największych włoskich malarzy oraz robiącym wrażenie, słynnym obeliskiem.

Spaccanapoli doskonale oddaje atmosferę miasta i jest punktem, którego po prostu nie można przegapić podczas wizyty w Neapolu.

Neapol oferuje tyle atrakcji, że nie sposób wymienić wszystkich – to zajęłoby wieki! Jednak mimo, że nie znalazły się w naszym TOP15, warto również zobaczyć: San Gregorio Armeno – wąska uliczka łącząca dwie główne ulice Centro Storico, słynna z szopek Bożonarodzeniowych, Duomo di Napoli, bazylikę San Lorenzo Maggiore i pobliskie La Cappella Sansevero, Piazza Dante, Piazza Trieste czy Lungomare di Napoli – piękna nadmorska promenada. Należy pamiętać, że niektóre atrakcje obowiązuje bilet wstępu.

Okolice Neapolu – równie fascynujące, jak samo miasto?

Bez wątpienia, Neapol jest niezwykle barwnym miastem, oferującym ogrom atrakcji, nawet stacje metra potrafią mile zaskoczyć i zdecydowanie zapadną w pamięć, ale co z okolicami? Odpowiadając na pytanie – tak, okolice Neapolu są równie fascynujące! Co zatem warto zobaczyć? Oto kilka propozycji:

  • Wezuwiusz – to jeden z najbardziej znanych, aktywnych wulkanów na świecie! Podczas erupcji w 79 roku naszej ery, zniszczył Pompeje oraz Herkulanum. Obecnie służy za wyjątkową atrakcję – można wspiąć się na sam szczyt Wezuwiusza i cieszyć oko niesamowitymi widokami na Zatokę Neapolitańską.
  • Pompeje i Herkulanum – Jak wspomniano powyżej, te dwa starożytne miasta zostały zniszczone przez erupcję Wezuwiusza, jednak dzięki odkryciom archeologów i badaniom naukowców, możemy zobaczyć, jak wyglądał ostatni dzień mieszkańców Pompejów, odbywając niezwykłą podróż w czasie. Herkulanum z kolei, gwałtownie zalany gotującym się, wulkanicznym błotem, zmienił się w twardą skałę. Fakt ten sprawił, że miasto zostało zakonserwowane na lata – możemy zobaczyć domy z tamtych czasów w niemal nienaruszonym stanie! Zarówno Pompeje, jak i Herkunalum, to nic innego, jak wielkie muzea pod gołym niebem – zdecydowanie warte zobaczenia. Zarówno Pompeje, jak i Herkulanum są wpisane na listę UNESCO.
  • Wyspa Capri – Wyspa Capri jest położona zaledwie kilka kilometrów od Neapolu i jest jednym z najpopularniejszych miejsc na wybrzeżu Amalfi. Wyspa Capri jest znana z jasnych, białych domów, niezwykłej roślinności i równie niezwykłych widoków na morze. Na wyspie warto zwiedzić Błękitną Grotę, czyli naturalną jaskinię morską, w której słońce odbija się od dna, ciekawym punktem jest również muzeum Villa San Michele. Warto odwiedzić Wyspę Capri, jest bowiem prawdziwą perełką Morza Śródziemnego.

Neapol, królestwo pizzy i nie tylko  – czego warto spróbować w Neapolu?

Neapol jest uważany za miejsce narodzin pizzy, którą pokochali ludzie na całym świecie, a prawdziwa pizza neapolitańska to klasyk nad klasykami – odwiedzając to miasto, trzeba zjeść chociaż kawałek! Czym się wyróżnia pizza neapolitańska? Trwałym, cienkim, ale i miękkim na brzegach spodem, prostym sosem pomidorowym, świeżą mozzarellą i świeżą bazylią. Jak mówi znane powiedzenie „piękno tkwi w prostocie”, Włosi z kolei piękno zastąpili smakiem – czasami wystarczy kilka składników, aby oczarować podniebienie.

Jednak Neapol to nie tylko najlepsza pizza, ale i przepyszne jedzenie uliczne! Oto, co Neapol oferuje miłośnikom ciekawych smaków:

  • Mozzarella in Carrozza – to nic innego, jak tost z mozzarellą, ale nie byle jaki tost, bo panierowany i smażony, dzięki czemu ser jest ciągnący, a pieczywo niezwykle chrupiące. Pychota!
  • Cuoppo – a dokładniej cuoppo napoletano, to głównie owoce morza, podawane w papierowym rożku. Wielbiciele tego typu smaków, będą zachwyceni!
  • Tarali – to niewielkie, kruche pieczywo w kształcie pierścienia, idealne na przekąskę. Może być podawane zarówno w wersji słodkiej, jak i słonej na przykład z czosnkiem.
  • Sfogliatella – czyli klasyczny, neapolitański deser. Jest to cienkie ciasto, wypełnione słodką ricottą oraz owocami cytrusowymi, wyglądem przypominające muszlę. Efektowne i przepyszne.
  • Babà – kolejny, popularny deser w Neapolu. Jest to małe, gąbczaste ciasto, nasączone rumem i zazwyczaj podawane z owocami albo bitą śmietaną.
  • Zeppole – to małe kuleczki z ciasta drożdżowego z chrupiącą skórką i miękkim środkiem. Serwowane są zarówno na słodko, jak i na słono, a nawet do obiadu.
  • Arancini – czyli przepyszne, smażone kulki ryżowe, nadziewane warzywami, mozzarellą lub mięsem. W Neapolu istnieje wiele rodzajów tego smakołyku.

Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu neapolitańskich smaków, cechujących się intensywnością i prostotą – uważaj, nawet nie spostrzeżesz, kiedy zakochasz się w lokalnej kuchni!

Transport w Neapolu – jak poruszać się po mieście?

W Neapolu funkcjonuje świetnie rozwinięta sieć transportu publicznego, mamy do dyspozycji autobusy, trolejbusy, tramwaje miejskie, funikulary oraz metro na linii 1 i 6. Turyści, którzy chcą odwiedzić okoliczne atrakcje, przykładowo wulkan Wezuwiusz mogą skorzystać z kolejki Circumvesuviana lub pociągów, obsługiwanych przez firmę EAV.

Bilety kupujemy w stacjonarnych punktach sprzedaży lub w licznych automatach. Oczywiście zakup biletu u kierowcy jest możliwy, ale tak jak i w Polsce – jest nieco droższy. Ze względu na tłok w środkach transportu, zaleca się jednak kupić bilet przed podróżą i ze spokojem wejść do środka.
Warto również wspomnieć o najwygodniejszym sposobie płatności za korzystanie z komunikacji publicznej w Neapolu, a mianowicie Tap&Go, co to takiego? Jest to płatność zbliżeniowa. Wystarczy przyłożyć kartę do terminala na początku i na końcu podróży, a system sam pobierze odpowiednią kwotę, jednak trzeba podkreślić, że ten system jest obsługiwany tylko w wybranych środkach transportu (np. Circumvesuviana).

A jak z cenami? Na ten moment (maj 2024) ceny transportu publicznego (ANM) w Neapolu prezentują się następująco:

  • bilet na pojedynczy przejazd autobusem, trolejbusem oraz funikularami, zakupiony w kiosku – 1,30 euro (ok. 5,60 zł)
  • bilet na pojedynczy przejazd metrem linii 1 oraz 6, zakupiony w automacie lub kiosku – 1,50 euro (ok. 6,50 zł)
  • bilet dzienny – 4,50 euro (ok. 20 zł)
  • bilet tygodniowy – 12,50 euro (ok. 54 zł)

Ubezpieczenie turystyczne do Neapolu – co powinno zapewniać?

EKUZ to dokument zapewniający nieodpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej na terenach Unii Europejskiej. Z EKUZ pomoc można uzyskać wyłącznie w placówkach publicznych na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywatela danego kraju, więc w niektórych przypadkach będzie trzeba sięgnąć po portfel. 


Jak uniknąć niepotrzebnego stresu? Najlepszym wyborem będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, dopasowanego do własnych potrzeb, a z kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych jest to bajecznie proste! 
Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby zapewnić sobie spokojny i bezpieczny wyjazd. 
Poniżej podpowiadamy, co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne do Neapolu:

  • Koszty leczenia – zdecydowanie najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego. Koszty leczenia finansują wizyty lekarskie, hospitalizację, transport medyczny, zakup leków czy środków opatrunkowych, a także pokrywa koszta transportu powrotnego do Polski. Suma gwarantowana kosztów leczenia, nie powinna być niższa niż 30 000 euro.
  • NNW – czyli nic innego, jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, gwarantuje pokrycie kosztów oraz wypłatę świadczenia, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia. Pokrywa koszty ewentualnego leczenia oraz rehabilitacji, natomiast w razie w razie śmierci ubezpieczonego, gwarantuje wypłatę odszkodowania.
  • Koszty ratownictwa – pokrywają koszty akcji poszukiwawczych oraz ratowniczych w górach, jaskiniach i na wodzie. Suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 5 000 euro.
  • Ochrona bagażu – ważna składowa dobrego ubezpieczenia turystycznego. W razie kradzieży, zgubienia lub zniszczenia rzeczy osobistych (np. bagaż, sprzęt sportowy), ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić stosowne odszkodowanie.
  • OC w życiu prywatnym – w razie nieumyślnego zniszczenia cudzego mienia lub spowodowania uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej, ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania zgodnie z określoną w OUW sumą gwarantowaną.

Dobierając ubezpieczenie, warto zwrócić uwagę na różne, dodatkowe rozszerzenia, takie jak klauzula chorób przewlekłych, zapewniająca pokrycie kosztów leczenia w razie zaostrzenia się choroby.

Istnieje co najmniej kilkanaście polis turystycznych, wśród których turysta może idealnie dobrać zakres ochrony do własnych potrzeb i oczekiwań.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Neapolu?

Ubezpieczenie turystyczne do Neapolu można kupić już od kilku zł za dzień ochrony, to naprawdę niewielka kwota w porównaniu do kosztów, jakie można ponieść nie posiadając wykupionej polisy.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
7,46 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC sportowe 100 000 zł
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
0 zł
12,45 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 15 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC Sportowe 1 500 000 zł Sprzęt sportowy 3 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
0,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł
AXA
3,92 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
7,46 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
Generali
10,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC sportowe 100 000 zł
AXA
12,45 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 15 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC Sportowe 1 500 000 zł Sprzęt sportowy 3 000 zł
Nationale-Nederlanden
0,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę finansową w przypadku niespodziewanych zdarzeń, takich jak choroba czy wypadek, pokrywając koszty leczenia i transportu medycznego. Gwarantuje także pomoc w sytuacjach awaryjnych, takich jak utrata bagażu czy odwołanie lotu, co zapewnia spokój ducha i bezpieczeństwo. Dodatkowo, minimalizuje ryzyko nieprzewidzianych wydatków, chroniąc Twój budżet przed nagłymi, wysokimi kosztami.
Patrycja Pałka, Redaktor

Podsumowanie
  1. Neapol to przepiękne miasto o niesamowitej historii i bogatej kulturze.
  2. Miasto najlepiej odwiedzać wiosną lub jesienią, ze względu na sprzyjającą pogodę oraz zdecydowanie mniejsze zatłoczenie niż latem.
  3. Planując wyjazd, warto wziąć pod uwagę niezwykłe atrakcje, znajdujące się w pobliżu Neapolu, takie jak Pompeje czy jeden z najsłynniejszych, czynnych wulkanów – Wezuwiusz z widokiem na Zatokę Neapolitańską.
  4. Neapol to miasto oferujące najlepszą pizzę, ale nie tylko! Lokalne przysmaki w tym jedzenie uliczne, zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia swoją prostotą i nietuzinkowym smakiem.
  5. W Neapolu funkcjonuje świetnie rozwinięta komunikacja miejska. Z łatwością dostaniesz się do celu.
  6. EKUZ, choć honorowany we Włoszech nie wystarczy do pełnej ochrony, dlatego zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Co warto zobaczyć w Neapolu?

    W Neapolu warto zobaczyć zbiory Muzeum Archeologicznego, Stare Miasto, majestatyczne kościoły czy piękne zamki, takie jak Castel Nuovo czy Castel dell'Ovo (Zamek Jajeczny), fascynujące katakumby San Gennaro i San Gaudiso czy tętniącą życiem, ruchliwą ulicę Spaccanapoli, warto również zwiedzić podziemny Neapol, spacer labiryntami tuneli 40 metrów pod ziemią brzmi fascynująco, nie można też zapomnieć odwiedzić Pałacu Królewskiego. To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie zdecydowanie warto zobaczyć w Neapolu, natomiast w okolicach miasta czeka Wyspa Capri czy wulkan Wezuwiusz.

  2. Na co trzeba uważać w Neapolu?

    W Neapolu trzeba uważać przede wszystkim na złodziei i kieszonkowców. Należy pilnować swoich dokumentów, rzeczy wartościowych oraz pieniędzy. W miejscach szczególnie zatłoczonych, trzeba mieć oko na swoją torbę lub bagaż, ponieważ czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić swoje cenne rzeczy. Neapol nie jest wyjątkiem, kradzieże w miejscach turystycznych zdarzają się naprawdę często, ponieważ turyści zaabsorbowani podziwianiem odwiedzanego miasta, są łatwym celem. Pamiętaj! Jeżeli utracisz dokumenty lub padniesz ofiarą przestępstwa - nie czekaj i zgłoś swoją sprawę w najbliższym posterunku karabinierów lub policji.

  3. Ile na zwiedzanie Neapolu?

    Ilość czasu, który warto poświęcić na zwiedzanie Neapolu, zależy od indywidualnych preferencji i chęci, jednak aby nacieszyć się pięknem Neapolu zaleca się przeznaczyć na wyjazd minimum 3 dni, czas ten wydłuża się, jeśli chcemy zwiedzić również okolice fascynującego miasta.

  4. Czy Neapol jest ładny

    Zdecydowanie tak. Miasto jest piękne, kolorowe i tętni życiem na każdym kroku, ponadto ma do zaoferowania liczne place, wiele zachwycających zabytków w tym piękne kościoły czy pałace oraz tak zaskakujące miejsca, jak chociażby bezpłatne, tematyczne galerie sztuki na stacjach metra Podziemny Neapol - Napoli Sotterranea.

Źródła

  • www.gov.pl
  • pacjent.gov.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments