ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak zgłosić szkodę w ubezpieczeniu turystycznym?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-09-03

Każdy z nas może podczas wakacji napotkać problemy zdrowotne, wypadki czy kradzieże. W takich przypadkach ubezpieczenie turystyczne oferuje natychmiastową pomoc. Warto jednak znać zasady korzystania z tej ochrony, gdy jesteśmy za granicą. Sprawdź, jak zagłosić szkodę w ubezpieczeniu turystycznym i o czym pamiętać.

Jakie dokumenty będą wymagane, co zrobić w przypadku hospitalizacji i o czym pamiętać przed zakupem polisy – odpowiadamy na te i inne pytania. Wyjaśniamy także, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania i jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zgłoszenie szkody w ubezpieczeniu turystycznym – o czym musisz pamiętać?

Zgłoszenie szkody w ubezpieczeniu turystycznym jest zazwyczaj prostym procesem, ale wymaga przestrzegania kilku kroków. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie numer polisy i kontakt do ubezpieczyciela. Ważne jest również, by znać warunki polisy i zgłaszać szkody w wyznaczonym czasie.
O tym, w jaki sposób należy zgłosić szkodę i jak krok po kroku postępować, możesz dowiedzieć się z Ogólnych Warunków Ubezpieczenie (OWU) lub karty produktu danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl znajdziesz link zarówno do OWU, jak i karty produktu danego towarzystwa.

Towarzystwa ubezpieczeniowe precyzyjnie określają w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ile czasu masz na zgłoszenie zdarzenia (np. 24 godziny od jego wystąpienia). Procedura zgłaszania szkody jest jednolita, niezależnie od tego, czy dotyczy choroby, kradzieży, czy innego zdarzenia wymagającego interwencji ubezpieczyciela.

Zgłoszenie szkody krok po kroku

Proces zgłaszania szkody krok po kroku wygląda następująco:

  • Najpierw skontaktuj się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. Numer telefonu i inne dane znajdziesz na polisie lub w internecie. Możesz zgłosić szkodę także za pomocą formularza na stronie ubezpieczyciela, ale telefoniczne zgłoszenie jest często szybsze.
  • Następnie przygotuj potrzebne dokumenty – konsultant powie, co jest wymagane. Jeśli zgłaszasz przez internet, po prostu wypełniasz formularz. Postępuj zgodnie z instrukcjami konsultanta lub formularza, aby jak najszybciej rozpocząć procedurę odszkodowania.

Pamiętaj, aby nie stresować się podczas zgłaszania szkody – w centrach alarmowych pracują profesjonaliści, którzy z chęcią udzielą Ci pomocy i pokierują Cię tak, aby wszystko zostało zrobione zgodnie z procedurami.

Zgłoszenie szkody – o co może zapytać Cię ubezpieczyciel?

Niezależne o tego jaki sposób będziesz zgłaszać szkodę – telefoniczne, czy to online – zgłoszenie powinno zawierać dane takie jak:

  • imię i nazwisko osoby ubezpieczonej,
  • numer polisy,
  • data i miejsce wyjazdu,
  • datę szkody i miejsce, w którym do niej doszło,
  • opis zdarzenia – jego okoliczności i skutki, 
  • dane świadków (jeśli takowi występują),
  • dane placówki medycznej (jeśli ubezpieczonemu udzielono pomocy medycznej).

Podczas rozmowy konsultant może zadawać Ci dodatkowe pytania, mają znaczenie dla ubezpieczyciela, np. czy spożywałeś alkohol, w jakich okolicznościach doszło do wypadku i tym podobne.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne podczas zgłaszania szkody w ubezpieczeniu turystycznym

Komplet dokumentów to podstawa podczas każdego zgłaszania szkody i zdarzenia. Jakiekolwiek braki w dokumentach wydłużą całą procedurę oaz rozliczenie z placówką.

Do zgłoszenia szkody z ubezpieczenia turystycznego ubezpieczenia turystycznego, będą Ci potrzebne dokumenty wyszczególnione w OWU (w odniesieniu do każdego ryzyka ubezpieczeniowego). Zwykle są to: 

  • skan dowodu osobistego ubezpieczonego (lub np. paszportu),
  • formularz zgłoszenia szkody,
  • polisa ubezpieczeniowa,
  • jeśli przebywałeś w szpitalu – rachunki ze szpitala i całość dokumentacji medycznej,
  • rachunki za leki,
  • notatka od funkcjonariuszy policji – jeśli doszło do wypadku i wzywana była policja,
  • potwierdzenie pobytu ubezpieczonego w danym miejscu za granicą, np. rezerwacji z hotelu czy pensjonatu.

W zależności od sytuacji potrzebne mogą okazać się także inne dokumenty. O konieczności ich skompletowania poinformuje Cię konsultant centrum alarmowego. 

Formularz zgłoszenia szkody – co musisz wiedzieć?

Pensive freelancer doing paperwork working on the laptop. Caucasian young woman holding report, mortgage document, project, solving dealing with problem

Formularz zgłoszenia szkody zawiera pola, w które należy wpisać niezbędne informacje o wypadku. Takich miejsc może być nawet kilkadziesiąt, dlatego zwykle dokument liczy co najmniej kilka stron. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje nieco inny formularz, więc konieczne jest pobranie go ze strony internetowej danej firmy. Pamiętaj, aby w miarę możliwości uzupełnić go na spokojnie, gdyż wszelkie braki, czy jasności mogą wpłynąć na czas rozpatrywania wniosku.

Najczęściej w formularzu należy zawrzeć takie informacje, jak:

  • typ roszczenia – w tym miejscu zwykle wpisuje się rodzaj polisy i zdarzenia,
  • informacje o polisie, wraz z datą, numerem i okresem działania,
  • dane osobowe ubezpieczonego,
  • informacje dotyczące szkody,
  • dane na temat podróży,
  • opis poniesionych kosztów,
  • dane do przelewu,
  • zgody i oświadczenia wynikające z wymogów danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie dokumentów, w których znajdują się powyższe informacje, odpowiednio wcześnie. W ten sposób wypełnianie formularza przebiegnie znacznie szybciej.

Jak zgłosić szkodę w ubezpieczeniu turystycznym podczas pobytu w szpitalu?

Pobyt w szpitalu za granicą zdecydowanie nie należy do wakacyjnych przyjemności, Aby jednak maksymalnie zredukować stres związany z taką sytuacją i zabezpieczyć się przed ogromnymi rachunkami za leczenie, warto znać procedurę zgłaszania szkody.

Wypowiedź eksperta

Najpierw, jeśli to możliwe, skontaktuj się z centrum alarmowym lub informacyjnym ubezpieczyciela, gdzie otrzymasz informacje o najbliższym szpitalu i będziesz mógł zgłosić szkodę. Jeśli to nie jest możliwe, musisz Ty lub Twoi bliscy zgłosić pobyt w placówce medycznej w wyznaczonym przez ubezpieczyciela terminie, zazwyczaj w ciągu kilku dni.
Magdalena Kajzer

Kiedy dojdzie do wypadku lub problemów zdrowotnych za granicą, możesz potrzebować szybko skomunikować się z personelem medycznym lub lokalnymi służbami. Bariera językowa może utrudnić wyjaśnienie objawów, zrozumienie diagnozy czy procedur medycznych. Jeśli Twoje ubezpieczenie turystyczne obejmuje usługę Assistance, możesz liczyć też na wsparcie tłumacza, podczas rozmów i konsultacji z lekarzami. Tłumacz zapewnia, że wszystkie istotne informacje zostaną właściwie przekazane, co jest niezbędne dla skutecznej i bezpiecznej opieki medycznej.

Jak po zgłoszeniu szkody zostają opłacone koszty leczenia?

Osoby posiadające ubezpieczenie turystyczne często zastanawiają się, jak rozliczyć koszty leczenia za granicą i czy muszą mieć przy sobie gotówkę, ponieważ leczenie poza Polską bywa dużo droższe. Na szczęście coraz więcej ubezpieczycieli oferuje tzw. rozliczenie bezgotówkowe, które pozwala na pokrycie kosztów leczenia bez konieczności płacenia na miejscu. Wystarczy, że okażesz polisę w szpitalu, który następnie kontaktuje się z ubezpieczycielem. To zdecydowanie wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, które nie nakłada na Ciebie obowiązku posiadania przy sobie sporej ilości gotówki.

Jednak przed wizytą sprawdzi, czy dana placówka honoruje takie rozliczenie, kontaktując się z centrum alarmowym. Konsultant bez problemu udzieli Ci informacji,  z którą placówką medyczną współpracuje dany ubezpieczyciel i gdzie możesz rozliczyć się bezgotówkowo.

Jak zostanie wypłacone odszkodowanie z NNW? 

Polisy turystyczne bardzo często obejmują NNW. Obowiązuje ono w razie poważnych, trwałych uszczerbków na zdrowiu lub nawet śmierci ubezpieczonego. Po wypadku należy zgłosić szkodę z wykorzystaniem wspomnianego formularza. Niezbędne są też dokumenty z informacjami o polisie i zdarzeniu. W przypadku uszczerbku na zdrowiu pieniądze trafiają do ubezpieczonego, a w razie śmierci – do jego rodziny. Zazwyczaj takie pieniądze wypłaca się po zakończeniu leczenia. Często konieczne jest również wykonanie dodatkowych badań przez lekarza wskazanego przez ubezpieczyciela, który potwierdzi trwały uszczerbek na zdrowiu.

Maksymalne wartości odszkodowania są zawarte w umowie ubezpieczenia turystycznego. Lekarz określa procentowy uszczerbek, na podstawie którego oblicza się wysokość wypłacanych środków.

Jak zostanie wypłacone odszkodowanie z OC?

Wypowiedź eksperta

Większość ubezpieczeń turystycznych obejmuje również OC w życiu prywatnym. Pozwala ono na pokrycie szkód spowodowanych przypadkiem przez turystę. Mowa tu m.in. o uszkodzeniach w pokoju hotelowym czy wypadkach na stoku z udziałem innych osób. W przypadku tej formy polisy odpowiedzialność za likwidację szkody przejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Wystarczy zgłosić firmie zaistniałą sytuację.
Magdalena Kajzer

W przypadku zgłaszania takiej szkody konieczne jest również podanie informacji o osobie poszkodowanej. To właśnie do niej trafią środki wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Formalności tego typu są załatwione bez udziału sprawcy, dlatego nie musisz martwić się dodatkowymi formalnościami.

Jak zostanie wypłacone odszkodowanie z ubezpieczenia bagażu?

Jeśli do zdarzenia dojdzie m.in. na lotnisku, należy zgłosić ten fakt obsłudze. Na tej podstawie zostanie wystawiony protokół potwierdzający, który trzeba dołączyć do wniosku podczas informowania o zdarzeniu ubezpieczyciela. Jeśli bagaż zostanie skradziony, należy zgłosić to na policję. Wówczas uzyskasz notatkę i protokół, który także powinien zostać dołączony do dokumentacji.

Oprócz tego niezbędne jest sporządzenie dokładnego opisu utraconych przedmiotów. Konieczne jest też określenie przybliżonej wartości tych rzeczy oraz samej walizki. Warto jednak pamiętać, że polisy ubezpieczeniowe nie zawsze obejmują wszystkie przedmioty. W przypadku sprzętu sportowego lub elektronicznego często konieczne jest wykupienie dodatkowego rozszerzenia, bez którego towarzystwo nie wypłaci odszkodowania.

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie? 

Po złożeniu wniosku ubezpieczyciel ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Mowa tu jednak tylko o kompletnej dokumentacji. Jeśli zapomnisz o dostarczeniu niezbędnych pism, czas ten może znacznie się wydłużyć, aż do momentu uzupełnienia wniosku. Nie należy więc zwlekać ze złożeniem dokumentów. Konieczne jest upewnienie się, że zgromadziłeś wszystkie niezbędne pisma i rachunki.

Czasami wypłacenie odszkodowania nie jest możliwe w sytuacji, gdy leczenie wciąż trwa. Mowa tu o świadczeniach w ramach NNW. Dokładne informacje na temat czasu wypłacania odszkodowania można znaleźć w umowie dotyczącej polisy turystycznej.

Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu turystycznym, czyli kiedy świadczenie nie zostanie wypłacone?

W każdej umowie podpisywanej podczas kupowania ubezpieczenia turystycznego znajdują się wyłączenia od odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. Różnią się one w zależności od firmy, a także wybranego zakresu obowiązywania.

Najczęściej wśród takich wyłączeń można znaleźć następujące sytuacje:

  • wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • działania wojenne,
  • wypadek, do którego doszło w wyniku popełnienia przestępstwa przez ubezpieczonego,
  • pozostawienie bagażu bez opieki,
  • prowadzenie samochodu bez uprawnień,
  • umyślne uszkodzenie ciała lub próba samobójcza,
  • wypadek pod wpływem działania leków, zwłaszcza psychotropowych,
  • rażące niedbalstwo ubezpieczonego.

Takich przypadków jest znacznie więcej. To właśnie dlatego tak ważne okazuje się dokładne czytanie dokumentów przed ich podpisaniem. Z listą wyłączeń należy zapoznać się także przed złożeniem wniosku o wypłacenie odszkodowania. Może bowiem okazać się, że zostanie on odrzucony z niemal stuprocentową pewnością.

Wypowiedź eksperta

Wyłączenia od odpowiedzialności często obejmują także przypadki, które nie zostały zawarte w ochronie. Do polisy można bowiem dokupić dodatkowe rozszerzenia, obowiązujące np. w razie wypadków w trakcie sportów ekstremalnych czy zgubienia sprzętu sportowego. Aby otrzymać świadczenie w takich sytuacjach, konieczne jest uprzednie wykupienie szerszej ochrony.
Magdalena Kajzer

Ubezpieczenie turystyczne – o czym pamiętać?

Zanim kupisz polisę turystyczną, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejsze jest dokładne przeczytanie dokumentacji, a zwłaszcza OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Lepiej stawiać na produkty o odpowiednio szerokim zakresie obowiązywania.

Zanim zdecydujesz się na zakupienie konkretnego produktu, sprawdź:

  • sposób finansowania leczenia,
  • zakres ochrony, a także dodatkowe produkty, jak NNW czy OC w życiu prywatnym,
  • wyłączenia od odpowiedzialności,
  • maksymalną wysokość odszkodowania,
  • możliwość dokupienia rozszerzeń ochrony,
  • cenę polisy.
Ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby. Wyjazd do Florencji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
600 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
11,36 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Rehabilitacja: 2 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
14,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
Koszty leczenia
171 687 zł
Ratownictwo
214 609 zł
Bagaż
2 146 zł
30,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 432 967 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby. Wyjazd do Florencji
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
11,36 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Rehabilitacja: 2 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
14,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa
30,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
171 687 zł
Ratownictwo
214 609 zł
Bagaż
2 146 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 432 967 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Wypowiedź eksperta

Dobre ubezpieczenie zawiera również ubezpieczenie OC, NWW i pakiet Assistance. Warto także poszukać oferty, zapewniającej dodatkowo pokrycie kosztów ratownictwa i poszukiwania. Ubezpieczyć można również sprzęt sportowy, który w przypadku narciarstwa bywa naprawdę kosztowny.
Magdalena Kajzer

Podsumowanie
  1. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie numer polisy i kontakt do ubezpieczyciela. Ważne jest również, by znać warunki polisy i zgłaszać szkody w wyznaczonym czasie.
  2. Towarzystwa ubezpieczeniowe precyzyjnie określają w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ile czasu masz na zgłoszenie zdarzenia (np. 24 godziny od jego wystąpienia).
  3. Zgłoszenie szkody w ubezpieczeniu turystycznym jest zazwyczaj prostym procesem, ale wymaga przestrzegania kilku kroków.
  4. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl znajdziesz link zarówno do OWU, jak i karty produktu danego towarzystwa.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela podczas wakacji?

    W trakcie wakacji należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela bezpośrednio przez telefon, e-mail lub aplikację mobilną, zgodnie z instrukcjami w dokumentach ubezpieczeniowych. Upewnij się, że masz dostęp do internetu lub telefonii, aby skontaktować się z firmą ubezpieczeniową.

  2. Jakie informacje trzeba podać przy zgłaszaniu szkody z ubezpieczenia turystycznego?

    Należy podać szczegóły dotyczące szkody, takie jak data, miejsce i opis zdarzenia, a także dokumentację potwierdzającą poniesione koszty (np. rachunki, faktury). Wymagane mogą być również dokumenty medyczne lub policyjne, jeśli są dostępne.

  3. Kiedy otrzymam odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego?

    Czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania zależy od ubezpieczyciela i złożoności sprawy, ale zazwyczaj wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Ubezpieczyciel powinien poinformować Cię o przewidywanym terminie wypłaty po rozpatrzeniu zgłoszenia.

  4. Ile mam czasu na zgłoszenie szkody do ubezpieczenia?

    Termin zgłoszenia szkody zależy od warunków umowy, ale zazwyczaj powinno się to zrobić w ciągu kilku dni od wystąpienia zdarzenia. Sprawdź szczegółowe zasady w swojej polisie, aby uniknąć utraty prawa do odszkodowania.

  5. Jak skorzystać z ubezpieczenia turystycznego?

    Aby skorzystać z ubezpieczenia turystycznego, należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela zgodnie z procedurą opisaną w polisie i przedstawić wszystkie wymagane dokumenty. W przypadku nagłych sytuacji, takich jak choroba czy wypadek, warto skontaktować się z ubezpieczycielem jak najszybciej, aby uzyskać niezbędną pomoc.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments