ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Podróż na własną rękę – jak zorganizować wakacje?

Magdalena Chara

Zaktualizowano: 2024-11-08

Chcesz cieszyć się niezależnością podczas samodzielnie zorganizowanej podróży, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podziel cały proces na kilka etapów. Zacznij od wyboru miejsca docelowego i terminu, a potem zajmij się logistyką wyjazdu — środkiem transportu, noclegiem i planem zwiedzania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Sprawdź, jak zorganizować wakacje na własną rękę!

Wybór celu podróży: gdzie bezpiecznie jechać na wakacje za granicę?

Samodzielna organizacja wyjazdu to nie nie lada wyzwanie. Potrzeba dość dużo podróżniczego zapału, aby nie pójść na łatwiznę i nie wykupić gotowej wycieczki. Jeśli jednak wiesz już, że oferty z biura podróży nie są dla Ciebie, to masz połowę sukcesu za sobą. Teraz możesz przejść do pierwszego etapu planowania podróży, czyli poszukiwania miejsca docelowego.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Na pierwszy samodzielny wyjazd najlepiej wybrać miejsce, w którym infrastruktura, język i lokalne zwyczaje ułatwiają stawianie pierwszych kroków w roli podróżnika. Nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę. Dlatego planowanie wycieczki np. do krajów azjatyckich czy afrykańskich lepiej zostawić na później, gdy zdobędzie się już nieco doświadczenia na pewnym, europejskim gruncie. Wśród krajów polecanych na pierwszą podróż organizowaną we własnym zakresie najczęściej wymienia się:

  • Czechy, Słowację, Niemcy, kraje bałtyckie — państwa naszych bliskich sąsiadów to doskonały pomysł na debiut w samodzielnym planowaniu wyjazdu. Obfitują w atrakcje turystyczne i, co najważniejsze, znajdują się w niedużej odległości od polskiej granicy. Krótki dystans znacznie ułatwia organizację, bo skraca czas podróży i zapewnia osobom niezmotoryzowanym dość dużą łatwość w znajdowaniu połączeń autobusowych czy lotniczych. Większość dużych miast Polski i państw ościennych jest ze sobą dobrze skomunikowana, a to umożliwia skorzystanie z transportu publicznego;
  • Włochy — dużą popularnością wśród Polaków dopiero zaczynających swoją przygodę z podróżowaniem cieszą się zwłaszcza Mediolan, Rzym, Wenecja czy Piza. Leci się tam ok. 2 godziny, a połączenia do tych włoskich miast są realizowane m.in. z Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Katowic czy Poznania, co ułatwia organizację wyjazdu niemal z każdego miejsca w Polsce;
  • Państwa Półwyspu Bałkańskiego — organizacja wycieczki na Bałkany to idealny pomysł na pierwszy wyjazd dla osób, które chcą odwiedzić nieco mniej oczywiste miejsca. Zwłaszcza Albania i Czarnogóra przypadną do gustu tym, którzy marzą o budżetowym wyjeździe w nieco dzikie, choć całkowicie bezpieczne rejony. Mieszkańcy wymienionych krajów bardzo serdecznie podchodzą do przyjezdnych z zagranicy. Wpływ na to ma ich gościnna natura, a także fakt, że turystyka stanowi ważne źródło ich dochodu;
  • Malta — to niewielkie państwo wyspiarskie na Morzu Śródziemnym uznaje się za doskonałe miejsce dla osób szukających egzotyki, jednak w niedużej odległości od Polski. Leci się tam ok. 3 godzin, a bezpośrednie połączenia są realizowanie m.in. z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Ponadto Malta ma status najbardziej wysuniętego na południe państwa Europy, co czyni ją niezwykle atrakcyjną pod kątem warunków pogodowych i roślinności. W roku występuje tam ok. 300 dni słonecznych, co zachęca do zaplanowania pobytu, zwłaszcza poza sezonem.

Wymienione kierunki to tylko propozycja. Jeśli marzysz o wyjeździe w mniej oczywiste zakątki Europy lub podróży na inny kontynent, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć planować taką wycieczkę.

Określenie terminu wyjazdu: kiedy zaplanować podróż?

Gdy wiesz już, gdzie chcesz jechać, musisz podjąć decyzję o terminie podróży. W przypadku kierunków europejskich sprawa jest dosyć prosta, bo w większości państw występują podobne pory roku, co w Polsce. Zima w Skandynawii jest oczywiście dłuższa i znacznie mroźniejsza, a lato w Grecji bardziej upalne i rozciągnięte w czasie, jednak da się to łatwo wywnioskować.

Warunki pogodowe

Przysłowiowe schody zaczynają się, gdy cel podróży znajduje się na innych szerokościach geograficznych, np. w pobliżu równika, gdzie występuje pora sucha i deszczowa, albo na wyspach, na których klimat determinuje nie tylko położenie, ale również wiatry i prądy morskie. Jak się w tym odnaleźć, aby nie zaplanować wyjazdu np. w czasie największych upałów, gdy wysoka wilgotność i temperatura uniemożliwiają zwiedzanie? Najlepiej zapoznać się z wykresami przedstawiającymi sumy opadów oraz średnie temperatury w ciągu dnia i nocą dla danego obszaru. Tzw. klimatogramy pozwalają lepiej zorientować się w warunkach pogodowych na przestrzeni całego roku i racjonalnie ocenić, kiedy najlepiej zaplanować tam urlop. Ta zasada ma zastosowanie zarówno w odniesieniu do kierunków położonych z dala od Europy, jak i w przypadku podróżowania po starym kontynencie.

Sezonowość

Przy wyborze terminu weź też pod uwagę popularność danego miejsca wśród innych turystów. Pobyt w Pradze i próba przespacerowania się mostem Karola w lipcu czy sierpniu może skutecznie zniechęcić Cię do podróżowania, podczas gdy taka sama wizyta w kwietniu lub październiku przebiegnie w przyjaznej atmosferze i pozwoli zachować przyjemne wspomnienia. Dlatego, jeśli nie lubisz przebywać w dużej grupie ludzi, a zwiedzanie w tłoku mocno Cię męczy, unikaj planowania podróży do największych miast Europy latem. Podobna zasada dotyczy popularnych parków rozrywki, aquaparków czy parków narodowych. W okresie od czerwca do sierpnia staraj się więc wybierać mniej oczywiste kierunki, a zwiedzanie topowych atrakcji pozostaw na wiosnę lub jesień.

Wskazówka! Przed zaplanowaniem wyjazdu za granicę zawsze upewnij się, czy Twój pobyt nie wypada w trakcie jakiegoś szczególnego okresu dla lokalnej społeczności. Może okazać się, że w miejscu docelowym przez święto państwowe wszystkie muzea będą zamknięte, albo z uwagi na jego huczne obchody na ulicach będzie panował wyjątkowy tłok. Lepiej unikaj też wyjazdów w okresie ramadanu do państw muzułmańskich, zwłaszcza do Azji Południowo-Wschodniej, Azji Południowej, na Bliski Wschód, Afryki Północnej i Afryki Subsaharyjskiej, gdzie post jest przestrzegany najściślej. Co prawda turystów nie obowiązują wówczas żadne ograniczenia, jednak na ulicach można wtedy spotkać znacznie mniej sprzedawców lokalnych specjałów, publiczne spożywanie napojów i jedzenia jest niezalecane, a w społeczności zwykle panuje nastrój zadumy i refleksji.

Jak przygotować plan podróży i od czego zacząć?

Na samym początku planowania wyjazdu w głowie kłębi się wiele nieuporządkowanych myśli. Pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące dokumentów, ubezpieczenia, samego przejazdu czy noclegu. Aby uniknąć zbędnego stresu i niepotrzebnego zamieszania, najlepiej podzielić proces przygotowań na kilka etapów.

Paszport, wiza i inne kwestie formalne

Na samym początku warto zająć się tym, co niezbędne do wyjazdu, czyli dokumentem podróży. Z uwagi na istnienie strefy Schengen w większości państw europejskich podczas przekraczania granicy nie musisz mieć przy sobie paszportu, a jedynie dowód osobisty. Zasada ta dotyczy 27 krajów należących do UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, które co prawda nie są we Wspólnocie, jednak przystąpiły do układu z Schengen. Kontrole graniczne wciąż przeprowadza się na Cyprze i w Irlandii.

Strefa SchengenPaństwa spoza strefy Schengen
Państwa należące do UEPaństwa spoza UEPaństwa UE
Austria, Belgia, Bułgaria*, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia*, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, WłochyIslandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria   Cypr, Irlandia,  
*w tych krajach kontrole wciąż obowiązują przy przekraczaniu granicy drogą lądową
Opracowanie własne

Ważne! Mimo braku kontroli na granicach wewnętrznych Unii podczas pobytu we wszystkich krajach UE musisz stale mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.

Jeśli cel Twojej podróży znajduje się poza Europą, musisz dowiedzieć się więcej na temat zasad wjazdu obywateli innych państw. Zwróć uwagę na:

  • termin ważności dokumentu wjazdu — niektóre kraje wymagają, aby paszport był ważny wyłącznie w terminie pobytu, inne zaś narzucają konieczność okazania dokumentu ważnego kilka miesięcy w przód;
  • politykę wizową — sprawdź, na jakich zasadach turyści mogą przebywać na terenie danego kraju. Jeśli dopuszcza się pobyty bezwizowe, dowiedz się, jak długo trwają i czy istnieje obowiązek meldunkowy;
  • szczepienia ochronne — w niektórych regionach świata do przekroczenia granicy konieczne jest okazanie zaświadczenia o wykonaniu szczepień przeciw chorobom typowym dla danego obszaru;
  • zasady wjazdu osób niepełnoletnich — jeśli planujesz podróż z dzieckiem, możliwe, że na wyjazd musisz zabrać ze sobą komplet dodatkowych dokumentów. W zależności od polityki danego państwa może to być np. przełożony na odpowiedni język akt urodzenia lub potwierdzona notarialnie zgoda rodziców na wyjazd.

Mimo że pandemia w przeważającej części świata została zażegnana, przy planowaniu wyjazdu warto też uwzględnić wymogi wjazdowe dotyczące COVID-19.

Zorganizuj transport

Kolejny etap planowania podróży pochłania zwykle sporo energii i czasu, jednak jest konieczny, aby wyjazd doszedł do skutku. W zależności od tego, jakim środkiem lokomocji zamierzasz dotrzeć do celu, musisz:

  • opracować trasę przejazdu (w przypadku podróży własnym autem) — nie chodzi tu o samodzielne tworzenie mapy, a raczej o wylistowanie punktów, przez które zamierzasz przejechać. Po wprowadzeniu ich w nawigację będziesz w stanie lepiej kontrolować przebieg trasy i np. zaplanować ominięcie płatnych odcinków dróg;
  • kupić bilety (gry zamierzasz korzystać z transportu publicznego) — w znalezieniu i zaplanowaniu przejazdu pomoże Ci internet. W przypadku transportu drogowego wykorzystaj np. stronę przewoźnika Flixbus lub wyszukiwarkę busradar.pl, a przy poszukiwaniu połączeń lotniczych strony skyscanner.pl, fru.pl, eSky.pl czy Kayak.pl.

Wskazówka! Gdy znajdziesz już odpowiednie połączenie lotnicze, spróbuj kupić bilety bezpośrednio na stronie przewoźnika, np. RyanAir czy WizzAir. W ten sposób unikniesz prowizji naliczanej przez wyszukiwarki i zaoszczędzisz nawet o kilkadziesiąt złotych.

Zarezerwuj nocleg

Podczas pobytu potrzebujesz miejsca, w którym będziesz mógł wypocząć i w pełni wykorzystać czas spędzony na urlopie. W zależności od Twoich oczekiwań może to być hotel, hostel, dom letniskowy, apartament czy nawet namiot. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz i co zamierzasz robić w czasie wyjazdu. Podczas poszukiwań znów z pomocą przychodzi Ci internet. Wykorzystaj wyszukiwarki takie jak booking.com, airbnb.pl, hotels.com czy wrvo.com, aby znaleźć rzetelnych usługodawców, którzy zapewnią Ci w czasie wakacji dach nad głową.

Wykup ubezpieczenie

Na etapie przygotowań do podróży nie może zabraknąć czasu na znalezienie ubezpieczenia turystycznego dopasowanego do specyfiki wyjazdu i stanu zdrowia turystów. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, aby przed opuszczeniem kraju:

  • dostosować zakres polisy do rodzaju aktywności, które planujesz wykonywać w czasie pobytu za granicą — jeśli podczas wyjazdu zamierzasz uprawiać trekking górski lub jeździć na nartach, upewnij się, że twoje ubezpieczenie obejmuje ratownictwo górskie oraz zdarzenia zaistniałe w trakcie uprawiania sportu. To samo tyczy się wszystkich innych dyscyplin i aktywności;
  • rozszerzyć polisę o ubezpieczenie kosztów transportu medycznego — niektóre warianty ubezpieczenia zapewniają jedynie pokrycie kosztów leczenia i nie uwzględniają wydatków na przewóz medyczny. Weź to pod uwagę, aby w razie kłopotów zdrowotnych nie musieć z własnej kieszeni finansować specjalistycznego transportu;
  • wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej — tzw. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym nie jest standardem, choć warto dobrać je do podstawowego pakietu. Pozwala uniknąć konsekwencji finansowych w związku z wyrządzeniem szkód osobom trzecim i ich mieniu. Oznacza to, że jeśli masz taką polisę i podczas zjazdu po stoku przez przypadek upadniesz na innego narciarza i złamiesz mu rękę, obowiązek wypłaty odszkodowania poszkodowanemu spadnie na ubezpieczyciela, a nie na Ciebie;
  • uzyskać kartę EKUZ — w przypadku podróży po krajach UE Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewni Ci możliwość korzystania za granicą z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele tego państwa. Pamiętaj jednak, że w niektórych krajach pacjent ma obowiązek pokryć całość lub część kosztów wizyt lekarskich czy hospitalizacji. Wówczas mimo dysponowania kartą EKUZ trzeba ponieść pewne wydatki, co może okazać się dość kłopotliwe.

Klasyczne ubezpieczenie turystyczne możesz też rozszerzyć o ochronę bagażu czy sprzętu sportowego.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo podczas podróży to podstawa, a organizując wyjazd na własną rękę, musisz zwrócić szczególną uwagę na sytuację w miejscu docelowym. Aby uniknąć kłopotów i wyjazdu w regiony uznawane za nieodpowiednie dla turystów, przed opuszczeniem kraju zapoznaj się z ostrzeżeniami dla podróżujących dostępnymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W przypadku jakichkolwiek wyjazdów za granicę zaleca się też zgłosić swój wyjazd w systemie Odyseusz, a także poinformować bliskich o miejscu planowanego pobytu oraz planie podróży. Zorientuj się też, gdzie w danym kraju znajduje się konsulat i zapisz w telefonie numer do odpowiedniej placówki dyplomatyczno-konsularnej. Ważne! W państwach, w których nie działają Polskie konsulaty, masz prawo udać się do placówki dyplomatycznej jednego z wybranych krajów członkowskich Unii Europejskiej i uzyskać tam opiekę na takich samych zasadach, co obywatele tego państwa.

Podsumowanie
  • Planowanie podróży rozpocznij od określenia miejsca pobytu i terminu wyjazdu.
  • Na początku organizowania wycieczki zajmij się kwestiami formalnymi — sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do wjazdu do danego kraju.
  • Wykup też odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
  • Poinformuj bliskich o wyjeździe i dowiedz się nieco więcej o sytuacji społeczno-ekonomicznej w państwie docelowym.

Podróż na własną rękę: pytania i odpowiedzi

  1. Gdzie w samotną podróż?

    Kierunki na samotne podróżowanie to „temat rzeka”. Potencjalnych kierunków na wyjazd w pojedynkę jest wiele, a ostateczny wybór zależy w głównej mierze od doświadczenia, oczekiwań i wielkości budżetu. Popularną destynacją samotnych podróżników są kraje południowo-wschodniej Azji, np. Wietnam czy Tajlandia. Dużą popularnością cieszą się też Japonia i Chiny, a także Stany Zjednoczone.

  2. Czy trudno jest podróżować samemu po raz pierwszy?

    Zdaniem wielu podróżników pierwsza samotna podróż to ogromne wyzwanie i jednocześnie niezapomniane przeżycie. Największe trudności pojawiają się zwykle po kilku dniach, gdy poczucie ekscytacji zaczyna ustępować osamotnieniu i tęsknocie za domem. Po trudnych chwilach zwykle przychodzi moment przełomu, gdy okazuje się, że nowe doświadczenia i znajomości zdobyte w podróży są warte takiego poświęcenia.

  3. Dlaczego warto podróżować samemu?

    Samotne wyjazdy to doskonała okazja do przetestowania swojego charakteru w kryzysowych sytuacjach. W pojedynkę znacznie trudniej pokonywać przeciwności pojawiające się w podróży, choć satysfakcja po uporaniu się z kłopotami ma wtedy zwykle zdwojoną siłę. Przebywanie z dala od domu bez towarzystwa nikogo znajomego to także dobry moment na nawiązywanie nowych znajomości oraz przeżywanie niezapomnianych przygód.

Źródła

  • https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_pl.htm;
  • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych;
  • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jak-przygotowac-sie-do-podrozy-zagranicznej.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Magdalena Chara
Redaktor
Autorka z zamiłowaniem do podróży. Jednocześnie technik obsługi turystycznej i absolwentka geografii. Dobrze czuje się w temacie ubezpieczeń podróżnych, bo sama często je wykupuje. W wolnym czasie chętnie planuje krajowe i zagraniczne wycieczki, najlepiej w regiony rzadko odwiedzane przez turystów.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments