ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wypełnić wniosek o paszport?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-02-29

Podróż poza Unię Europejską wymaga posiadania paszportu. O jego wyrobienie zadbaj odpowiednio wcześniej, aby uniknąć nerwowego wyczekiwania tuż przed planowanym wyjazdem. Dowiedz się, jak wypełnić wniosek o paszport i ile czeka się na jego wydanie.

Podróż na malowniczą Dominikanę? A może eksplorowanie zakątków Indonezji? Wyjeżdżając poza obszar Unii Europejskiej oraz krajów należących do strefy Schengen, należy okazać ważny paszport na granicy.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Dowód osobisty będzie więc wystarczający do krajów: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz kraje stowarzyszone: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein. Odwiedzenie pozostałych miejsc na świecie wymaga posiadania paszportu.

Jak wygląda wniosek o paszport?

To, jak wygląda wzór wniosku o paszport, nie ma już dla obywatela zbyt dużego znaczenia, ponieważ za jego wypełnienie od pewnego czasu odpowiada urzędnik. Minęły już czasy, gdy samodzielnie musieliśmy wypełniać druczki. Warto jednak wiedzieć, jakie dane będą potrzebne we wniosku o paszport.

Na pierwszej stronie wniosku o paszport znajdują się adnotacje urzędowe, w których urzędnik wpisuje informacje odnośnie wydawanego dokumentu (seria, data wystawienia, data ważności, organ wydający) oraz dane wnioskującego, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • imiona rodziców,
  • nazwisko rodowe matki,
  • datę i miejsce urodzenia,
  • adres stałego pobytu,
  • obywatelstwo,
  • wzrost,
  • kolor oczu,
  • PESEL.

Na drugiej stronie wniosku o paszport jest miejsce na fotografię, rysopis, zgodę rodziców, adnotacje urzędowe dotyczące odcisku palców i uiszczenia opłaty paszportowej, a także podpis.

Kto może wnioskować o wydanie paszportu?

Wniosek o paszport składa osoba dorosła, która chce otrzymać ten dokument. W przypadku dziecka lub innej osoby nie posiadającej zdolności do czynności prawnych, wniosek o paszport składa opiekun prawny.

Urzędnicy mogą odmówić wydania paszportu. Dzieje się tak na wniosek sądu, jeśli wobec osoby starającej się o wydanie dokumentu toczone jest postępowanie w sprawie karnej, skarbowej lub cywilnej, a także na wniosek Prokuratora Generalnego, w sytuacji gdy wnioskujący jest ścigany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione za granicą.

Z odmową wydania paszportu można się spotkać również w związku z niedopatrzeniem formalności oraz niewypełnianiem zobowiązań ustawowych, których wykonanie wyjazd z kraju mógłby uniemożliwić.

Skąd wziąć wniosek o paszport?

Wniosek o paszport należy złożyć wyłącznie osobiście w dowolnym punkcie paszportowym. Nie ma możliwości złożenia go drogą elektroniczną. Podczas składania wniosku urzędnik pobiera odcisk palca od każdej osoby, dla której ma zostać wydany paszport.

Obecnie obywatel jedynie umawia się w punkcie paszportowym, gdzie zjawia się wraz z niezbędnymi dokumentami, a kolejne formalności są już po stronie urzędnika.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o paszport?

Do złożenia wniosku o paszport będą potrzebne następujące dokumenty:

  • fotografia paszportowa (wymiary 35 x 45 mm, w kolorze, głowa skierowana na wprost aparatu, neutralna mina)
  • dowód uiszczenia opłaty paszportowej
  • jeśli przysługuje zniżka lub zwolnienie z opłaty, należy przedstawić dokumenty to potwierdzające
  • ważny paszport, który dotychczas był używany, a w przypadku jego braku – ważny dowód osobisty.

Zgodnie z funkcjonującymi od 2009 roku przepisami, poza wizerunkiem twarzy potrzebne są także pobrane elektronicznie odciski palców. Odciski palców są formalnym i koniecznym wymogiem ubiegania się o wydanie dowodu osobistego. W sytuacji odmowy ich złożenia, wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Jak wypełnić wniosek o paszport?

Zgodnie z nowymi zasadami wyrabiania paszportu, które weszły w życie w 2022 r., osoba wnioskująca o paszport lub opiekun prawny nie muszą osobiście wypełniać wniosku o paszport. Zrobi to za nich urzędnik w punkcie paszportowym, a obywatel jedynie podpisuje się pod wnioskiem.

Jak długo czeka się ma wydanie paszportu i gdzie można go odebrać?

Wydanie paszportu może trwać maksymalnie 30 dni. Okres oczekiwania jest zależny od momentu złożenia wniosku – im bliżej wakacji, tym możliwy dłuższy czas oczekiwania z uwagi na ilość zainteresowanych. Odbiera się go w punkcie paszportowym, po wcześniejszej informacji sms-owej i e-mailowej.

W wybranych sytuacjach istnieje możliwość złożenia wniosku o paszport tymczasowy. Rozwiązanie takie praktykowane jest, gdy zajdzie konieczność nagłego wyjazdu za granicę w związku z chorobą, pogrzebem członka rodziny, prowadzoną działalnością zawodową, realizacją obowiązku nauki przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych lub posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które nie ukończyły 18 roku życia. A także, gdy chwilowo niemożliwe jest pobranie odcisków palca do paszportu biometrycznego. Paszport tymczasowy wydawany jest w najkrótszym możliwym czasie. 

Spóźnialscy, którzy zbyt późno złożyli wniosek o dowód, mogą skorzystać z awaryjnego rozwiązania, jakim jest wyrobienie szybkiego paszportu tymczasowego na lotnisku. Niestety na ten moment usługę tę oferuje jedynie Lotnisko im. F. Chopina w Warszawie. Z tej awaryjnej możliwości mogą skorzystać obywatele, którzy:

  • zapomnieli zabrać ze sobą paszportu lub dowodu osobistego
  • posiadają paszport lub dowód osobisty, który stracił ważność
  • złożyli wniosek o wydanie paszportu biometrycznego, ale jeszcze go nie odebrali
  • dysponują ważnym biletem lotniczym.

Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, jednak nie dłużej niż przez 365 dni od daty wydania. Oznacza to, że dokument może być ważny np. przez dzień, tydzień lub pół roku, maksymalnie przez 365 dni.

Zdjęcie do wniosku o paszport – co trzeba wiedzieć?

Zdjęcie do paszportu można wykonać w dowolnym punkcie fotograficznym – fotograf będzie wiedział, jak powinno ono wyglądać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać je samodzielnie. Należy jednak przestrzegać kilku zasad.

Oto, jak powinno wyglądać zdjęcie paszportowe:

  • głowa znajduje się na wprost aparatu (prosto, nie profilem lub półprofilem),
  • głowa ma zajmować ok. 70 % powierzchni zdjęcia,
  • oczy otwarte,
  • neutralna mina i brak mimiki,
  • dobrze widoczne oczy,
  • w przypadku wady wzroku można założyć okulary (pod warunkiem, że widoczne są w nich oczy) lub soczewki kontaktowe (o ile nie zmieniają koloru oczu),
  • brak okrycia głowy, chyba że względy religijne nakazują inaczej,
  • istnieje możliwość posiadania na sobie biżuterii, która nie zakrywa twarzy, jednak dla pewności lepiej z niej zrezygnować,
  • zdjęcie musi być ostre i wyraźne,
  • jednolite tło,
  • naturalna tonacja (bez kontrastu, rozjaśnień),
  • uszy mogą być zasłonięte.

Wymiary zdjęcia to 3,5 x 4,5 cm.

Zdjęcie do paszportu dla dziecka – czy obowiązują takie same zasady jak u dorosłych?

Większość tak, ale nie wszystkie. Zdjęcie paszportowe wykonuje się już niemowlakom, jednak i najmłodszym dzieciom musi być wykonane na białym, jednolitym tle, bez innych osób w kadrze, z niezasłoniętą głową skierowaną na wprost aparatu. Wyjątek stanowi mina i mimika dziecka – dopuszczane są zdjęcia, na którym dziecko ma nienaturalny wyraz twarzy, przymknięte oczy lub otwartą buzię.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Koszt wyrobienia paszportu wynosi 140 zł i jest to kwota standardowa. W wybranych sytuacjach obowiązuje zniżka 50%. Dotyczy ona:

  • uczniów i studentów,
  • emerytów i rencistów,
  • osób niepełnosprawnych,
  • osób utrzymywanych przez małżonków o statusie emeryta, rencisty lub osoby niepełnosprawnej,
  • osób mieszkających w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczym,
  • osób, które otrzymują zasiłek z pomocy społecznej,
  • kombatantów wojennych lub ofiar,
  • rodziców lub małżonków rodzica z rodziny wielodzietnej, posiadającej Kartę Dużej Rodziny.

Zniżka 75% przysługuje osobom uczącym się poniżej 26. roku życia oraz osobom z niepełnosprawnością, pod warunkiem że pochodzą z rodziny wielodzietnej.

Kto nie zapłaci za paszport w ogóle? Do grupy tej należą emeryci po 70. roku życia, żołnierze oddelegowani do pełnienia służby za granicą, wyjeżdżający na leczenie za granicą, osoby mieszkające w zakładzie opiekuńczym lub domu opieki społecznej, osoby posiadające paszport z wadą techniczną.

PAMIĘTAJ❗ Jeśli paszport zostanie zgubiony lub zniszczony z Twojej winy, jego koszt będzie trzykrotnie wyższy.

Co zrobić w przypadku kradzieży paszportu?

Kradzież paszportu nie należy do rzadkości, szczególnie podczas zagranicznych wakacji. Stąd ważna jest przede wszystkim ostrożność – czyli nienoszenie paszportu ze sobą podczas zwiedzania, plażowania czy innych wakacyjnych rozrywek. Jeśli jednak do kradzieży dojdzie, pierwszy krok to bezzwłoczne zgłoszenie tego faktu.

Jeśli do kradzieży paszportu dojdzie w Polsce, zgłoś to w punkcie paszportowym oraz na komisariacie policji. Kradzież miała miejsce za granicą? Skieruj się do konsulatu.

WAŻNE! Znaleziony paszport należy jak najszybciej odnieść na komisariat policji, do urzędu lub punktu paszportowego. Właściciel dokumentu może nie być świadomy zguby, a w rękach nieuczciwego znalazcy paszport i dane nie będą bezpieczne.

Ubezpieczenie turystyczne a paszport – co trzeba wiedzieć?

Paszport to nie jedyny dokument, który należy posiadać podczas wyjazdu za granicę. Koniecznie zabezpiecz swoje zdrowie i weź ze sobą kartę EKUZ, a najlepiej ubezpieczenie turystyczne.

W razie choroby za granicą lub wypadku i konieczności skorzystania z pomocy medycznej, tylko ubezpieczenie zapewni bezpłatne leczenie, zabiegi czy operacje. Jak jest różnica między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym?
EKUZ wydawany jest bezpłatnie każdemu ubezpieczonemu obywatelowi i umożliwia otrzymanie bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej za granicą w takim zakresie, jaka  zapewniana jest mieszkańcom danego kraju. Pomoc świadczona jest w miejscach, które mają podpisana umowę z kasą chorych.

Ubezpieczenie turystyczne natomiast zapewnia znacznie szerszą pomoc: pokrywa koszty leczenia za granicą, rehabilitacji za granicą i w kraju, ratownictwa, zgubienia bagażu, opóźnienia lotu. Polisa podróżna zapewni też OC i NNW.  W razie wypadku lub uszkodzenia mienia osoby trzeciej, ubezpieczyciel pokryje koszt lub zapewni odszkodowanie. Dużym plusem jest możliwość personalizacji i dobrania ubezpieczenia pod własne potrzeby i rodzaj aktywności na urlopie lub stan zdrowia.

EKUZ wydawany jest w oddziale lub delegaturze NFZ, natomiast ubezpieczenie turystyczne zakupisz bez wychodzenia z domu przez Internet. Wcześniej możesz porównać kilkanaście różnych ofert w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych i wybrać najkorzystniejszą dla siebie polisę.

Podsumowanie

    1. Obecnie wniosek paszportowy wypełnia urzędnik, a obywatel jedynie podpisuje się pod dokumentem.

    1. Standardowa cena wyrobienia paszportu to 140 zł, jednak dla wybranych grup społecznych przewidziane są zniżki.

    1. Czas oczekiwania na wydanie paszportu to 30 dni.

    1. W szczególnych sytuacjach istnieje możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego, na który oczekuje się znacznie krócej.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Chcę wyrobić paszport dla małoletniego dziecka. Czy musze je zabierać do punktu paszportowego?

    Dziecko do 5. lat nie musi towarzyszyć rodzicowi podczas składania i wypełniania wniosku o paszport. Dzieci powyżej tego wieku są zobowiązane do obecności w urzędzie.

  2. Czy potrzebna jest zgoda drugiego rodzica na wyjazd zagraniczny tylko z jednym rodzicem? Jesteśmy małżeństwem.

    Tak. Zgoda drugiego rodzica, bez względu na to, czy są małżeństwem, czy nie, jest konieczna. Najlepiej posiadać ze sobą zgodę wystawioną przez notariusza.

  3. Mam uszkodzoną dłoń, a muszę wnioskować o wydanie paszportu. Czy może zostać wystawiony bez odcisków palców?

    W takiej sytuacji urzędnicy mogą wystawić paszport tymczasowy, którego ważność nie może przekraczać 365 dni, jednak jest ona indywidualna dla konkretnego podróżującego.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments