ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

EKUZ Gdynia – jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ w Gdyni?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-04-17

Bilety kupione, wycieczka zorganizowana, Twoja wymarzona podróż zagraniczna czeka. Ale, czy masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Jeśli nie, to spiesz się, aby wyrobić EKUZ w Gdyni, bo bez tego dokumentu wyjazd może być nieudany. Sprawdź, po co Ci EKUZ i dowiedz się, jak zdobyć tę kartę, mieszkając w Gdyni.

Co to jest EKUZ i po co mi taka karta?

Magdalena wyleciała na tydzień do Paryża. Za namową znajomej przed wyjazdem poprosiła w Gdyni o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeciego dnia urlopu niefortunnie poślizgnęła się i złamała nogę. Musiała mieć założony gips. Ponieważ miała przy sobie ważną kartę EKUZ, trafiła do szpitala publicznego, gdzie była traktowana jak obywatelka francuska i zapłaciła tylko 30% honorarium lekarza.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ta krótka historia jest przykładem korzyści płynących z wyrobienia w Gdyni Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To ona gwarantuje w kilkudziesięciu krajach Europy dostęp do publicznej opieki zdrowotnej na takich samych warunkach jak dla obywateli kraju, w którym się znajdujesz. Należy jednak pamiętać, że karta ta, pomimo swojej nazwy, nie jest ubezpieczeniem zdrowotnym w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale do tego jeszcze wrócimy.

Kto może ubiegać się o EKUZ w Gdyni?

EKUZ w Gdyni może dostać każdy, kto jest objęty systemem ubezpieczenia zdrowotnego lub ma prawo do takich świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami o EKUZ mogą ubiegać się:

  • osoby zatrudnione, aktywne zawodowo;
  • właściciele działalności gospodarczej rolniczej lub pozarolniczej;
  • emeryci i renciści;
  • osoby na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym;
  • pełnoletni członkowie rodzin ubezpieczonych, jeżeli zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • młodzież i dzieci do 18. roku życia.

W jakich sytuacjach można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Karta EKUZ służy do korzystania z opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w jednym z krajów, które ją akceptują. Jej głównym celem jest uniknięcie przedwczesnego lub przymusowego powrotu do swojego kraju w przypadku wystąpienia problemu zdrowotnego wymagającego leczenia. Pomoc ta obejmuje możliwość skorzystania wyłącznie z publicznych placówek medycznych, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Może to być na przykład wizyta u lekarza i uzyskanie recepty na antybiotyk, założenie gipsu, zszycie rany, podanie kroplówki lub bezpłatne otrzymanie niektórych leków.

Czego nie pokrywa EKUZ wydana w Gdyni?

Co kraj, to obyczaj – EKUZ działa na takich samych zasadach jak ubezpieczenie zdrowotne obywateli w danym kraju. Jeżeli na przykład pacjenci muszą płacić za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. Jeżeli będzie refundowana częściowo, to i Ty pokryjesz tylko część kosztów. Jednak bez względu na miejsce karta nie refunduje akcji ratowniczej lub transportu medycznego do Polski. Zdarza się też, że pacjenci muszą z własnych środków pokryć koszt pobytu w szpitalu lub kupić sobie drogie leki. Nie zawsze też refundacji podlegają skomplikowane operacje oraz zabiegi.

Gdzie obowiązuje EKUZ z Gdyni?

Wyrobienie karty EKUZ w Gdyni pozwala korzystać z bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej na terenie:

Gdzie nie można korzystać z EKUZ?

Okazuje się, że nie wszędzie można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nawet, jeśli jest ważna, a Ty jesteś obywatelem Unii Europejskiej, nie powołasz się na nią:

  • na Wyspach Normandzkich i wyspie Man;
  • w Monako, San Marino i Watykanie.

Gdzie można wyrobić EKUZ w Gdyni?

EKUZ w Gdyni bezpłatnie można wyrobić w oddziale NFZ, który mieści się pod adresem ul. Śląska 53 81-402 Gdynia. Punkt obsługi ubezpieczonych jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Tam trzeba złożyć wypełniony wniosek. Jednak nie jest wymagane osobiste stawiennictwo w placówce NFZ. Można dostarczyć również wypełniony wniosek:

  • przez osobę upoważnioną,
  • tradycyjną pocztą,
  • pocztą elektroniczną (skan dla wniosków pracowniczych),
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP,
  • przez Internetowe Konto Pacjenta.

Ile czeka się na wydanie EKUZ w Gdyni?

Czas oczekiwania na wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w Gdyni zależy przede wszystkim od tego, kiedy wniosek dotrze do adresata. Jeśli składasz go osobiście, otrzymasz kartę od ręki. Przy poczcie elektronicznej możesz odjąć czas dostarczenia. Wysłanie go listem poleconym to natomiast dodatkowe trzy dni robocze potrzebne na dotarcie przesyłki.

Wniosek, który trafi do gdyńskiego oddziału NFZ pocztą, rozpatrywany jest w ciągu 5 dni roboczych. Warto jednak pamiętać, że w okresach wakacyjnych czas ten może ulec wydłużeniu do 10 dni roboczych. Jeżeli nie odbierzesz wyrobionej karty osobiście, trzeba również do tego dodać czas na dostarczenie jej przez pocztę na wskazany we wniosku adres.

Jaki jest koszt wydania EKUZ w Gdyni?

Otrzymanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne. Poza opłatą za wysłanie wniosku pocztą, o ile wybierzesz taką opcję, nie ponosisz żadnych kosztów jej wydania. Pamiętaj, że EKUZ jest wydawana terminowo i po okresie utraty jej ważności możesz wnioskować o nową kartę.

Na jak długo wydawana jest EKUZ w Gdyni?

EKUZ wystawiana jest na różne okresy. Najdłuższy wynosi 20 lat i dotyczy emerytów, którzy osiągnęli wiek emerytalny – 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni. Najkrócej karta wydawana jest na 42 dni dla kobiet w okresie połogu, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają w Polsce.

Jednak najczęściej oddział NFZ w Gdyni wydaje EKUZ na:

  • 5 lat m.in. dla osób na emeryturze, które nie osiągnęły wieku emerytalnego;
  • 3 lata m.in. dla zatrudnionych, rolników, przedsiębiorców, osób na zasiłku przedemerytalnym;
  • 18 miesięcy m.in. dla pełnoletnich rencistów, studentów, doktorantów, pełnoletnich osób ubezpieczonych jako członek rodziny we wspólnym gospodarstwie;
  • 6 miesięcy m.in. nieubezpieczonym kobietom w ciąży, osobom zatrudnionym na umowę zlecenie;
  • 2 miesiące osobom bezrobotnym, które są zarejestrowane w urzędzie pracy.

Czy EKUZ może wcześniej stracić swoją ważność?

Jeżeli osoba ma EKUZ, ale w okresie jej ważności utraci prawo do leczenia na NFZ, możliwość posługiwania się kartą wygasa po 30 dniach. Na przykład może to nastąpić, gdy:

  • zakończysz pracę wykonywaną na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia;
  • utracisz status bezrobotnego lub rolnika;
  • stracisz świadczenie przedemerytalne, emeryturę lub rentę (dotyczy to również sytuacji zawieszenia ich wypłat);
  • otrzymasz urlop bezpłatny;
  • podejmiesz decyzję o zawieszeniu lub zakończeniu działalności gospodarczej
  • wypowiesz umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ.

Utrata ważności EKUZ w tych przypadkach dotyczy także niemożności korzystania z kart wydanych dla członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego.

Warto pamiętać o EKUZ, ale też nie wolno zapominać, że nie jest ona antidotum na wszystkie problemy. Nie zapewnia pełnej opieki medycznej, dlatego zawsze warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Co warto wiedzieć?
  1. O wydanie EKUZ w Gdyni może ubiegać się każda osoba, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w NFZ.
  2. EKUZ pokrywa tylko świadczenia realizowane w ramach podstawowej pomocy medycznej organizowanej w publicznych placówkach medycznych w danym kraju.
  3. W Gdyni EKUZ można wyrobić w punkcie obsługi ubezpieczonych przy Narodowym Funduszu Zdrowia, który mieści się pod adresem ul. Śląska 53, kod pocztowy 81-402.
  4. Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście lub przez osobę upoważniona, wysłać pocztą tradycyjną lub e-mailem. Możliwe jest skorzystanie także ze skrzynki ePUAP lub IKP.
  5. Czas oczekiwania na wydanie EKUZ w Gdyni wynosi do 5 dni roboczych, a w szczycie sezonu urlopowego do 10 dni roboczych.
  6. EKUZ można odebrać osobiście w delegaturze NFZ w Gdyni lub zaznaczyć opcję otrzymania karty pocztą.
  7. Okres ważności karty zależy głównie od tego w jakim wieku wnioskodawcy i z jakiego tytułu podlega ubezpieczeniu.
  8. W określonych przypadkach EKUZ może stracić ważność wcześniej. Dotyczy to sytuacji utraty prawa do świadczeń finansowanych przez NFZ.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy EKUZ z Gdyni uprawnia mnie do wykonania planowanej operacji w placówce prywatnej w innym kraju?

    Nie wszystkie świadczenia medyczne są uwzględnione w Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ nie obejmuje na przykład sytuacji, w których ktoś udaje się do innego kraju, który akceptuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, w celu poddania się leczeniu operacyjnemu. Innymi słowy, karta ta przeznaczona jest na pokrycie nieoczekiwanych i pilnych sytuacji zdrowotnych, które wydarzyły się podczas tymczasowego pobytu w innym kraju. Nie można jej wykorzystać do wykonania operacji w prywatnej placówce ani przeprowadzenia innego leczenia planowanego.

  2. Czy EKUZ zastępuje ubezpieczenie turystyczne?

    Nie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zastępuje ubezpieczenia podróżnego. Oznacza to, że EKUZ nie obejmuje sytuacji takich jak straty spowodowane opóźnieniami, odwołaniem lotu lub przerwaniem podróży, zgubienie bagażu, zepsuty samochód itp. Sytuacje te objęte są natomiast ubezpieczeniem turystycznym.

  3. Jestem obcokrajowcem spoza UE, mam EKUZ. Czy mogę wszędzie z niej korzystać?

    Obywatele krajów, które nie są członkami Unii Europejskiej, nie mogą korzystać z bezpłatnego leczenia na EKUZ jedynie w przypadku pobytu w Danii, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Jest jednak wyjątek od tej reguły. Status uchodźcy przebywającego w państwie członkowskim UE lub objęcie ubezpieczeniem jako członek rodziny obywatela UE upoważnia do skorzystania z leczenia na EKUZ na terenie tych „wykluczonych” państw.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments