ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Gdzie bez wizy, a gdzie potrzebna wiza turystyczna? [LISTA]

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-06-24

Kraje bez wizy dla Polaków to niemalże cała Europa. Również wjedziemy bez wizy do USA, na krócej niż 90 dni. W większości państw afrykańskich i azjatyckich wiza będzie wymagana. Zdarza się również, że ambasada i placówka konsularna do wniosku wizowego, będzie wymagać potwierdzenia posiadania ubezpieczenia turystycznego. Sprawdź, gdzie możesz wybrać się bez wizy, a gdzie wyrobienie dokumentu będzie Ci potrzebne.

Wiza to oficjalny dokument, wydawany przez władze kraju, do którego się podróżuje, uprawniający do wjazdu, pobytu lub tranzytu przez ten kraj przez określony czas i na określonych warunkach. Wiza może być wymagana w zależności od obywatelstwa podróżującego i celu podróży, takich jak turystyka, biznes, nauka czy praca.
wiza – co to jest?

Gdzie Polacy potrzebują wizy?

Wiza to dokument, który pozwala na przekroczenie granicy i pobyt na terenie określonego kraju. Państwa Europy oraz większość krajów położonych w Ameryce Południowej dla Polaków dostępna jest bez formalności tego rodzaju. Istnieją jednak miejsca, do których wymagana jest wizy, aby móc wjechać na ich teren. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jak donosi portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą”, krajami gdzie Polacy potrzebują wizy są:

  • w Europie: wiza do Rosji jest potrzebna.
  • w Azji: Afganistan, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, ChinyIndie, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Jordania, Japonia1, Kambodża, Korea Południowa, Korea Północna, Kuwejt, Laos, Liban, Malediwy, Myanmar, Mongolia, Nepal, Oman, Pakistan, Sri Lanka, Syria, Tadżykistan, Turkmenistan, Wietnam.  
  • w Afryce: Algiera, Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gabon, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretania, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy św. Tomasza i Książęca, Zambia, Zimbabwe. 
  • w Ameryce Północnej: Kuba, Montserrat.

Obecnie wiza do Ameryki nie jest potrzebna. Jeśli podróżujemy w celach biznesowych lub turystycznych, a pobyt nie przekracza 90 dni – nie trzeba wyrabiać wizy do USA.

Kraje bez wizy dla Polaków

Zgodnie z informacjami, jakie znajdziemy w MSZ, istnieje obecnie 95 krajów bez wizy dla Polaków. W rankingu Passport Index nasz kraj zajmuje 5 miejsce na liście możliwości poruszania się obywateli po świecie na podstawie paszportu.

Polska jest członkiem strefy Schengen, która obejmuje 26 państw, w których zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych. W strefie Schengen posiadacz polskiego obywatelstwa może przemieszczać się na podstawie aktualnego dowodu osobistego lub paszportu. 

Kraje bez wizy dla Polaków:

WAŻNE Powyższa lista nie dotyczy wjazdu na pobyt stały, w celu podjęcia pracy lub innej działalności zarobkowej (za wyjątkiem obywateli państw członkowskich UE/EOG). Każdy kraj ma indywidualne regulacje, dotyczące liczby dni wjazdu w celach turystycznych, podczas których nie trzeba mieć wizy.

Rodzaje wiz

To cel podróży determinuje rodzaj wizy, jaki będziemy potrzebować, wyjeżdżając za granicę. Każdy, kto wyjeżdża w celach turystycznych, będzie potrzebował zupełnie innego rodzaju wizy niż te, kto wybiera się za granicę w celach biznesowych.

Rodzaje wiz możemy podzielić na:

  • Wiza biznesowa – wydawana jest na zaproszenie podmiotów gospodarczych.
  • Wiza imigracyjna – przyznawana osobom, które starają się o stały pobyt.
  • Wiza pracownicza – wydawana w celach zarobkowych.
  • Wiza tranzytowa – dla tych, którzy przemierzają dany kraj na trasie, do miejsca docelowego.
  • Wiza turystyczna – przyznawana w celach turystycznych oraz służbowych.
  • Wiza studencka – dla podróżujących w celach edukacyjnych i naukowych.

Wyróżnić można jeszcze jeden rodzaj wizy, jakim jest wiza elektroniczna. Jest to każdy z wymienionych wyżej rodzajów wiz, w formie elektronicznej.

Ile kosztuje wiza?

Cena wizy uzależniona jest od jej rodzaju. Różnice w cenach bywają spore. Wizy turystyczne są zdecydowanie droższe niż wizy na przykład biznesowe. Kiedy planujemy budżetowy wyjazd, koszt wizy będzie zdecydowanie odczuwalny.

Cena wizy:

Kraj Cena wizy
Egipt wiza jednokrotna – 25 USD, i wiza wielokrotna – 60 USD
Indie turystyczna jednokrotna na 30 dni – 26 USD
Jordania wiza jednokrotnego wyjazdu – ok 68 euro
Kenia 51 USD
Kuba wiza jednokrotna – 120 zł
Madagaskar wiza miesięczna – 35 euro i wiza 2-miesięczna – 40 euro
Malediwy wiza bezpłatna przy pobycie do 30 dni, wydawana na lotnisku po przylocie
Nepal wiza 15-dniowa – 30 USD, wiza 30-dniowa – 50 USD
Oman E-Visa: 52 dolarów dla wizy umożliwiającej jednokrotny wjazd do kraju lub 130 dolarów w przypadku wizy wielokrotnego wjazdu
Sri Lanka 37 dolarów (wiza turystyczna ważna 6 miesięcy, zezwalająca na dwukrotny wjazd) 
Tanzania 50 dolarów dla wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym, ważnej przez 90 dni

Opracowanie: polisa turystyczna.pl

Jakie dokumenty są potrzebne do wizy?

Sam proces wyrobienia wizy nie jest skomplikowany. Aby uzyskać wizę, wystarczy dostarczyć:

  • wypełniony wniosek,
  • zdjęcie,
  • poświadczenie opłaty wizowej.

Większość państw wymaga także, aby osoba ubiegająca się o wizę, posiadała co najmniej 6-mieisęczny okres ważności paszportu. Wybierając się do Indii, trzeba być też przygotowanym na sytuację, w której władze państwa mogą zweryfikować, czy posiadamy wystarczającą ilość pieniędzy na pobyt.

W niektórych przypadkach należy dostarczyć również do wniosku bilety lotnicze, lub inne dokumenty, o które zostaniemy poproszeni. Są również kraje, które wymagają dostarczenia potwierdzenia ubezpieczenia turystycznego  ustalając np. jaka suma kosztów leczenia jest minimalna, aby turysta mógł otrzymać wizę.

Wiza a ubezpieczenie turystyczne – co jest potrzebne?

Niekiedy podróżnik ma obowiązek dołączenia do wniosku wizowego potwierdzenia posiadania ubezpieczenie turystycznego. Są placówki konsularne lub dyplomatyczne, które wymagają takich dokumentów.

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, możemy znaleźć informacje dotyczące posiadania ubezpieczenia turystycznego, w konkretnych przypadkach (tutaj mowa o Kenii):

W większych miastach usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne. Są to usługi świadczone przez podmioty prywatne, w pełni odpłatne. Pobyt w szpitalu i leczenie operacyjne są bardzo kosztowne dlatego też przed przyjazdem do Kenii trzeba wykupić ubezpieczenie zdrowotne, najlepiej pokrywające koszt transportu lotniczego na terenie Kenii. Dodatkowo warto posiadać zabezpieczone środki na pokrycie niezbędnych usług medycznych.

PAMIĘTAJ❗ Dlatego, jeśli dany kraj wymaga ubezpieczenia turystycznego przy wniosku wizowym, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na sumę gwarantowaną i koszty leczenia.

Kraje, w których wymagane jest ubezpieczenie turystyczne na pobyt:

  • Afganistan – konieczne ubezpieczenie pokrywające koszty transportu chorego na leczenie w innym kraju.
  • Białoruś – ubezpieczenie medyczne na 10 000 euro.
  • Benin – kontrolowane są polisy osobowe i komunikacyjne.
  • Egipt – należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
  • Ghana – kontrolowane są polisy osobowe i komunikacyjne.
  • Gujana – uznawane są tylko ubezpieczenia międzynarodowe.
  • Iran
  • Kuba – obowiązkowe jest ubezpieczenie NNW i kosztów leczenia, a także ubezpieczenie COVID-19.
  • Madagaskar – wymagane ubezpieczenie zdrowotne uwzględniające medyczny transport lotniczy.
  • Nigeria
  • Togo – należy posiadać polisę osobową i komunikacyjną.
  • Wybrzeże Kości Słoniowej – należy posiadać polisę osobową i komunikacyjną.

Niezależnie od tego, czy wymagane jest ubezpieczenie turystyczne, czy nie – warto zastanowić się nad jego kupnem. Zwłaszcza wyjeżdżając za granicę, musimy pamiętać, że leczenie w innym kraju oraz inne usługi medyczne są płatne i do najtańszych nie należą. Często również za usługi, które w Polsce są bezpłatne, za granicą będziemy musieli dopłacić.

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
Patrycja Pałka, Redaktor

Tylko odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne jest w stanie nam zagwarantować pełne bezpieczeństwo – bez względu na to, w jakim miejscu na świecie jesteśmy.  

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych znajdziesz ubezpieczenie turystyczne, dopasowane do Twoich potrzeb, możliwości, charakteru wyjazdu i stanu zdrowia. Narzędzie pozwala na porównanie ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i dokładne przyjrzenie się zakresowi ochrony, jakie zapewnia polisa.

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie turystyczne podczas wakacji, to jeden z najważniejszych elementów udanego wyjazdu. Przede wszystkim ze względu na to, że EKUZ nie wszędzie jest dokumentem honorowanym, ale też dlatego, że o problematyczną sytuację nietrudno. Kiepska jakość wody pitnej, egzotyczne jedzenie, upały, wypadki, problemy logistyczne - podróżni bardzo często przez te i inne powody lądują w szpitalu lub borykają się z problemami skutecznie rujnującymi aurę wypoczynku. Dlatego jeśli planujesz odpocząć podczas wyjazdu, zrelaksować się i nie myśleć o problemach - nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym. Jeden dzień ochrony to koszt filiżanki espresso w Trogirze lub gałki lodów w Korfu - niewielka inwestycja, dzięki której unikniesz sporych problemów
Patrycja Pałka, Redaktor

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
41,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
41,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
62,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji
Allianz
41,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 1 000 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Proama
41,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Generali
62,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Podsumowanie
  1. Kraje bez wizy dla Polaków to niemalże cała Europa.
  2. W większości państw afrykańskich i azjatyckich wiza będzie wymagana.
  3. Niektóre kraje do wniosku wizowego wymagają, aby podróżny dostarczył potwierdzenia posiadania ubezpieczenia turystycznego.
  4. Ubezpieczenie turystyczna na polisaturystyczna.pl można mieć już od 3,30 zł za dzień.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy mogę polecieć bez wizy do Kanady?

    Wiza do Kanady nie jest potrzebna. Przed planowanym wylotem do Kanady należy trzeba pamiętać, aby złożyć wniosek o wydanie elektronicznego potwierdzenia podróży ‒ eTA (Electronic Travel Authorization). Maksymalny czas pobytu w Kanadzie to 6 miesięcy. O długości pobytu decyduje urzędnik imigracyjny.

Źródła

  • www.msz.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.5/5 - (36 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments