ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym?

Agnieszka Banasiak

Zaktualizowano: 2024-10-21

Rejs statkiem wycieczkowym to niezapomniana forma spędzania urlopu. Warto choć raz spróbować wypłynięcia na otwarte morze, by poczuć tę bezgraniczną wolność. Sprawdź, co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym i czego spodziewać sie na pokładzie statku.

Statki wycieczkowe cieszą się coraz większą popularnością. Wycieczkę możesz znaleźć samodzielnie lub w biurze podróży. Podróż statkiem dobrze jest dopasować do swoich preferencji i wybrać wycieczkę odpowiadającą stylowi życia, m.in. biuro podróży oferuje wycieczki statkiem wycieczkowym w formie rodzinnej (gdzie będzie więcej atrakcji dla dzieci i rodzin), w wersji bardziej rozrywkowej (z dyskotekami, muzyką, drinkami i atrakcjami dla dorosłych), a także spokojniejsze rejsy dla seniorów.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Podróż statkiem – podstawowe informacje

Statki wycieczkowe, szczególnie te duże, pływające po Morzu Śródziemnym lub Morzu Kanaryjskim, standardem i wyposażeniem nie odstają od obiektów turystycznych. Podróż statkiem porównać można do pobytu w dobrej klasy hotelu. Przed rozpoczęciem rejsu, dobrze jest więc poznać najważniejsze informacje o tego typu wycieczce:

  • Podróż statkiem jest atrakcją samą w sobie, statek wycieczkowy nie jest tu środkiem transportu od punktu A do B,
  • Rejsy wycieczkowe zazwyczaj obejmują cumowanie w miastach portowych, gdzie turyści mają czas dla siebie na zwiedzanie i skorzystanie z atrakcji na lądzie,
  • W dobrym tonie jest wręczenie obsłudze statku napiwków – podobnie jak czynimy to w restauracjach czy hotelach.
  • Niektóre statki w cenie rejsu uwzględniają napiwki dla obsługi i doliczane są do rachunku w restauracji. Wtedy można uwzględnić przekazanie napiwku po zakończonym rejsie konkretnej osobie z obsługi w uznaniu za jej pomoc.
  • Rejs morski uwzględnia określony bagaż podręczny – tak jak w przypadku lotów należy trzymać się wytycznych. Przed planowanym wypłynięciem należy sprawdzić, ile sztuk bagażu można zabrać na czas rejsu.
  • Na pokładzie statku nie ma wi-fi i najpewniej nie będzie też dostępu do internetu w telefonie – na otwartym morzu ciężko nawet o zasięg telefoniczny. Duże wycieczkowce oferują pasażerom możliwość skorzystania z płatnego internetu. Czas rejsu to też dobry moment na pobycie offline i cieszenie się chwilą.

W zależności od tego, czy planujesz rejs statkiem po Morzu Śródziemnym czy fiordach norweskich, będziesz potrzebować innej odzieży oraz przygotowań. Punktem wyjścia tego, co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym, powinien być więc miejsce rejsu i planowane aktywności na statku.

Zaokrętowanie i wyokrętowanie – co to jest?

Jeśli to Twój pierwszy rejs statkiem wycieczkowym, te dwa określenia – zaokrętowanie i wyokrętowanie – mogą brzmieć dla Ciebie obco. Już tłumaczymy, co one znaczą.

Zaokrętowanie to niejako połączenie zameldowania z odprawą samolotową. To moment, w którym obsługa statku sprawdza dokumenty podróżnego, odbiera bagaż i przekazuje go dalej. Do zaokrętowania należy stawić się 2 godziny przed planowanym odpłynięciem i uzbroić w cierpliwość. Sztuki bagażu rejestrowanego, jakie określone są w umowie wycieczki, obsługa statku zabiera od pasażera i pozostawia w kajucie. Stąd ważne jest specjalne oznaczenie bagażu zgodnie z wytycznymi, tj. umieszczenie zawieszki i dotyczy to każdej sztuki bagażu rejestrowanego.

Wypowiedź eksperta

Pamiętaj, by zostawić ze sobą bagaż podręczny, a nim wymagane dokumenty, które będą potrzebne podczas procedury wejścia na statek.
Magdalena Kajzer

Wyokrętowanie to procedura opuszczenia statku po zakończonym rejsie. Dzień przed końcem rejsu należy wystawić wszystkie sztuki bagażu rejestrowanego przed drzwi kabiny, a każda walizka musi posiadać plakietkę. Obsługa statku przetransportuje bagaże do hali bagażowej. Musisz także uiścić wszystkie opłat, jakie naliczane były na kartę pokładową.

Jakie dokumenty zabrać na podróż statkiem?

Kupując wycieczkę statkiem w biurze podróży, zazwyczaj masz do dyspozycji opiekę polskiego pilota na miejscu oraz szczegółowe wytyczne, jak się przygotować i co zabrać ze sobą na rejs statkiem wycieczkowym. Dla osób, które samodzielnie organizują wyjazd, podpowiadamy, jakie dokumenty będą niezbędne:

Na rejs wycieczkowcem powinieneś zabrać:

  • Dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport (zwróć uwagę na datę ważności dokumentów),
  • Paszport – jeśli plan podróży statkiem wycieczkowym tego wymaga,
  • Voucher – na którym znajduje się data i godzina stawienia się do odprawy na statek,
  • Ubezpieczenie turystyczne – bardzo ważny dokument, który nie jest co prawda obowiązkowy, ale uchroni Twoje zdrowie i finanse w krytycznej sytuacji.
UWAGA!

Na statku otrzymasz kartę identyfikacyjną, tzw. kartę pokładową – duże wycieczkowce często stosują system posługiwania się kartą identyfikacyjną, która stanowi jednocześnie zapis Twojej rezerwacji oraz środek płatniczy na pokładzie statku. Podczas wyokrętowania podróżny zostanie obciążony rachunkiem znajdującym się na karcie.
karta pokładowa na statku

Czy na pokładzie statku są sklepy?

Wielu podróżnych nie wie, co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym, a co będą mogli ewentualnie dokupić w sklepach na statku. Warto wiedzieć, że większe statki wycieczkowe posiadają sklepy, jednak ceny są zazwyczaj znacznie wyższe niż w sklepach na lądzie. Zakupy warto zrobić w strefach wolnocłowych, które znajdują się w porcie albo zabrać niezbędne rzeczy z domu.

Oprócz sklepów statki wycieczkowe wyposażone są w liczne atrakcje dla turystów. Jaccuzzi, basen, siłownia, kino, kasyno, dyskoteka to tylko niektóre z możliwości, z jakich mogą skorzystać podróżni. W cenie rejsu znajdują się też boiska sportowe, np. do tenisa, siatkówki.

PAMIĘTAJ! Wszystkie te różnorodne rozrywki na pokładzie statku wymagają zróżnicowanej garderoby. Zarówno stroju i obuwia sportowego, stroju wieczorowego oraz codziennego. Niezbędne będą także dodatki jak: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapka i kremy z filtrami UV oraz oczywiście kostium kąpielowy.

Zasady bezpieczeństwa podczas rejsu statkiem wycieczkowym

Jeśli to Twój pierwszy rejs wycieczkowym, to być może towarzyszy Ci stres, jak zadbać o siebie, czy wycieczkowce to bezpieczny środek transportu i jak zachowywać się podczas rejsu – gdzie można przebywać, jak wygląda możliwość opuszczenia statku, o co można zapytać kapitana statku.
Podpowiadamy i uspokajamy.

Rejs wycieczkowe to popularna forma spędzania urlopu, a same statki to doskonale przygotowane, nowoczesne maszyny, na pokładzie których pracuje kilkadziesiąt wykwalifikowanych członków załogi. W gazetce pokładowej przeczytasz najważniejsze informacje o wycieczkowcu i obsłudze statku oraz zasadach obowiązujących na pokładzie.

Duże wycieczkowce jednorazowo przyjmują kilkuset turystów, stąd należy zadbać o bezpieczeństwo, jak podczas urlopu w dużym hotelu: nie zostawiać wartościowych przedmiotów bez nadzoru i zamykać kajutę. Warto mieć ubezpieczenie turystyczne z OC, a wtedy w razie np. uszkodzenia elementu statku, kajuty czy własności osoby trzeciej, ubezpieczyciel pokryje koszty.

Może się zdarzyć, że podczas rejsu zastanie Cię sztorm na morzu. Bezwzględnie należy wtedy zaufać obsłudze statku i wykonywać ich polecenia – przede wszystkim nie przebywać na pokładzie statku.

Rady na wypadek choroby morskiej

Wchodząc na pokład wycieczkowca, nie ma już drogi powrotnej, dopóki nie dopłynie do pierwszego zaplanowanego portu – na wypadek choroby morskiej warto się przygotować jeszcze przed rejsem, aby podróż nie stała się męczarnią.

Dobrym sposobem na chorobę morską jest zażycie leków na chorobę lokomocyjną. Zazwyczaj bywają bardzo pomocne, a konkretny produkt warto ustalić w porozumieniu z lekarzem jeszcze przed wypłynięciem. W przypadku mdłości i nudności podczas rejsu wycieczkowcem, zdecydowanie lepiej przebywać na pokładzie statku, a nie w kajucie – świeże powietrze będzie orzeźwiające i przyniesie ulgę.

Lepiej postawić na lekkostrawne jedzenie i spożywanie dużych ilości wody.

Podczas rejsu w chwilach największych dolegliwości, nie czytaj książek i nie przeglądaj telefonu, gdyż choroba morska będzie się pogłębiać, po skupianiu wzorku na małych literkach czy dynamicznych i kolorowych filmikach w telefonie.

Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem wycieczkowym powinno obejmować takie składowe i sumy ubezpieczeń jak tradycyjna polisa podróżna. W przypadku rejsu statkiem sprawa jest o tyle bardziej skomplikowana, że do dyspozycji osoby chorej jest jedynie lekarz na statku, świadczący usługi odpłatnie. Dodatkowo jest możliwość skorzystania z usług medycznych podczas cumowania w portach, ale niekiedy znalezienie lekarza czy szpitala i zmieszczenie się w przedziale czasowym przeznaczonym na postój może być problematyczne.

Jakie ubezpieczenie na rejsy statkiem wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  • Koszty leczenie – jeśli rejs wycieczkowy obejmuje kraje Europy sumy gwarantowane kosztów leczenia powinny wynosić min. 800 tys. zł.
  • Ubezpieczenie NNW – umożliwi wypłatę odszkodowania w przypadku zaistnienia ubytku na zdrowiu oraz pozwoli sfinansować rehabilitację.
  • Pakiet Assistance – zapewni pomoc tłumacza lub prawnika.
  • Ubezpieczenie OC – ubezpieczyciel pokryje koszty szkody wyrządzone osobie trzeciej.
  • Ubezpieczenie bagażu – polisa obejmująca bagaż podręczny i większy zapewni wypłatę odszkodowania i zwrot kosztów w przypadku jego zgubienia bądź zniszczenia.
  • Rozszerzenia – wykupienie rozszerzeń do polisy pozwoli na uzyskanie odszkodowania czy pokrycia kosztów leczenia także w niestandardowych sytuacjach, np. rozszerzenie dotyczące chorób przewlekłych chroni podróżnego, który doznałby pogorszenia stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą, na którą choruje. Brak rozszerzenia w takiej sytuacji skutkowałby uzasadnioną odmową ubezpieczyciela.

Wypowiedź eksperta

Niektórzy ubezpieczyciele mogą uznać rejs statkiem za kategorię należącą do sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Przed zakupem koniecznie trzeba to sprawdzić - bo wówczas konieczne będzie rozszerzenie ochrony. Informacje na ten temat można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Magdalena Kajzer

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Zobacz porównanie na podstawie ubezpieczenia do Grecji, zakładając że interesująca nas podróż będzie obejmowała rejs statkiem po Morzu Śródziemnym.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby na 1 dzień (Europa)
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
171 962 zł
Ratownictwo
30 093 zł
Bagaż
1 000 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 30 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
4,62 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 30 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
4,67 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
6,51 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby na 1 dzień (Europa)
Signal Iduna
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
171 962 zł
Ratownictwo
30 093 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 30 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Uniqa
4,62 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 30 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
AXA
4,67 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
6,51 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19

Przed wyruszeniem w podróż statkiem porównaj ceny ubezpieczeń różnych ubezpieczycieli i sprawdź, która oferta obejmuje najpełniejszą ochronę za najkorzystniejszą kwotę. Nie zawsze najdroższe ubezpieczenie da najlepszą ochronę i najwyższe sumy gwarantowane. Porównaj oferty w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, a polisę możesz kupić nawet przez internet.

Podsumowanie
  1. Podróż statkiem wycieczkowym to ciekawa forma spędzania urlopu, którą wybiera coraz więcej Polaków.
  2. W zależności, czy wybierasz rejs po ciepłym Morzu Śródziemnym, czy po Fiordach Nordyckich, inaczej zapakujesz swój bagaż.
  3. Na statku wycieczkowym znajduje się wiele atrakcji dla podróżnych, m.in. basen, sauna, jaccuzzi, boiska sportowe, dyskoteki, kino, salony SPA i masażu i wiele innych.
  4. Rejs wycieczkowy rozpoczyna się zaokrętowaniem, na które trzeba przybyć min. 2h przed planowanym wypłynięciem.
  5. Rejsy statkiem najczęściej obejmują cumowanie w miastach portowych, które turyści mogą zwiedzać.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jak się ubrać na statek wycieczkowy?

    Ciężko jest więc jednoznacznie określić, co zabrać na rejs statkiem wycieczkowym. Nawet w podróży w środku sezonu letniego na Morzu Śródziemnych należy zabrać kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, zakryte sportowe buty oraz lekką czapkę, licząc się z możliwością załamania pogody. Warto też zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne i kapelusz, które osłonią przed ostrym słońcem. Rejsy statkiem po fiordach norweskich będą wymagały znacznie grubszej odzieży.

  2. Jak przygotować się do rejsu statkiem?

    Jeśli zmagasz się z chorobą morską, to koniecznie przed wejściem na pokład statku zażyj leki na chorobę lokomocyjną. Pamiętaj też, aby zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne niezbędne w podróży oraz dokument tożsamości, paszport, ewentualnie wizy. Co do stroju, przydadzą się: okulary przeciwsłoneczne, czapka/kapelusz, kurtka przeciwwiatrowa, szal i pozostałe ubranie w zależności od pory roku. Koniecznie też weź ze sobą podręczną apteczkę zaopatrzoną w najważniejsze leki oraz zapas leków, które powinieneś zabrać i przyjmować na co dzień.

  3. Czego nie można zabrać na statek?

    Do przedmiotów, których nie można zabierać na pokład statku, należą m.in. niebezpieczne, ostre przedmioty oraz broń, substancje łatwopalne i wybuchowe, niebezpieczne środki chemiczne, alkohol, środki odurzające, sprzęty AGD, np. żelazko, przedmioty służące do samoobrony np. gaz pieprzowy, pałka itp. Przed rozpoczęciem rejsu sprawdź też regulamin swojego przewoźnika i organizatora - być może wyodrębnił w nim inne, szczegółowe przedmioty, które nie powinny się znaleźć na pokładzie statku.

  4. Jakie ubrania na rejs?

    Pogoda podczas rejsu na otwartym morzu może być kapryśna, stąd lepiej zabrać ubrania uwzględniające zmieniające się warunki atmosferyczne. W bagażu podręcznym umieść płaszcz przeciwdeszczowy, kurtkę przeciwdeszczową, cieplejszą czapkę, by chronić głowę przed wiatrem. Z akcesoriów, które warto zabrać na rejs statkiem, wymienić należy okulary przeciwsłoneczne, kapelusz/czapka, szal. Poza tym, dostosuj garderobę do rodzaju wycieczki, pory roku oraz tego, jaka forma spędzania urlopu Cię interesuje.

  5. Co ubrać na rejs dla kobiet?

    Garderoba w Twojej walizce powinna być dostosowana do pory roku i tego, jakie warunki atmosferyczne obowiązują. Latem nie zapomnij o stroju kąpielowym (i to niejednym), zabierz okulary przeciwsłoneczne, kapelusz przeciwsłoneczny czy czapkę z daszkiem, kremy z filtrami UV oraz podstawowe rzeczy, które będą Ci potrzebne do codziennych aktywności. W zimniejsze miesiące i kierunki pamiętaj o porządnej kurtce przeciwwiatrowej i sztormiaku, dobrych przeciwdeszczowych butach, czapce, ciepłej bluzie czy swetrze.

  6. Co ubrać na galę na statku wycieczkowym?

    Na statku odbywają się często uroczyste kolacje i gale. Obowiązujący na nich strój powinien być zgodny z desscodem i dostosowany do okazji. Warto sprawdzić, czy organizator rejsu wskazał, jaki strój obowiązuje podczas uroczystości i zabrać adekwatne ubranie, np. suknię wieczorową, garnitur. Z pewnością musisz zabrać dodatki do oficjalnego stroju - eleganckie wieczorowe buty, torebkę, ewentualnie biżuterię. Pamiętaj, że posiłki powinny być spożywane w pełnej garderobie i nie należy przychodzić na obiad w stroju kąpielowym czy narzutce plażowej.

Źródła

  • www.gov.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Agnieszka Banasiak
Redaktor

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments