Zaktualizowano: 2024-09-04
Chorwacja co rok przyciąga polskich turystów, którzy spragnieni słońca, malowniczych krajobrazów oraz ciepłego i krystalicznego morza udają się tam na letni urlop. Jak przygotować się do wyjazdu? Jakie ubrania zabrać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas pakowania? Co warto zabrać, wygodny plecak czy walizkę kabinową? Sprawdź co zabrać do Chorwacji jadąc samochodem.
Chorwacja słynie z urokliwych plaż, które w większości przypadków są kamieniste i żwirkowe. Zapewnia to krystaliczną, lazurową wodę, ale też ryzyko pokaleczenia stóp – stąd na liście rzeczy, o których należy pamiętać, muszą znaleźć się specjalne buty do wody. Na liście rzeczy do załatwienia przed podróżą, warto umieścić wizytę w najbliższym oddziale NFZ celem wyrobienia EKUZ.
Co jeszcze warto wziąć, niezależnie od długości pobytu? Sprawdź naszą listę.
Polskich turystów nie trzeba namawiać na wyjazd do Chorwacji samochodem. Dobre drogi, szybki dojazd i wygoda posiadania swojego pojazdu na miejscu to dostateczne powody. Polacy wybierają zazwyczaj jedną z pięciu tras z centralnej Polski (czas podróży liczony na trasie Warszawa-Split):
W zależności od wybranej trasy podróż będzie trwała od 13 do 18 godzin. Warto też pamiętać, że czas ten będzie znacznie krótszy dla polskich turystów z południa kraju.
Kilka rad dla kierowców:
Listę rzeczy, które warto zabrać w podróż do Chorwacji, uzupełnij w zależności od rodzaju wypoczynku, jaki planujesz, długości pobytu, a także wielkości bagażu .
W sezonie temperatury w Chorwacji wahają się między 29 a 35 stopni C, wystarczą więc cienkie, lekkie, typowo letnie rzeczy. To, jakie ubrania zabrać, jest zależne także od rodzaju wypoczynku. Planując trekking w Chorwacji, z pewnością przeważać będą stroje sportowe, wygodne specjalne buty, wygodny plecak. Plażowicze nie mogą zapominać o butach do wody, kremach przeciwsłonecznych, macie na plażę i kostiumach kąpielowych. Wyjazd samochodem umożliwia zabranie większej ilości rzeczy – tu nie trzeba się tak ograniczać.
Wyjazd do Chorwacji. Co warto zabrać – lista uniwersalna:
Chorwacja co rok przyciąga turystów z Polski, który docierają do niej samochodem. 13-18 godzin jazdy bywa opłacalnym rozwiązaniem, jeśli do Chorwacji wybiera się większa rodzina, tym bardziej chcąca korzystać z auta również na miejscu.
Co zabrać do Chorwacji, jadąc samochodem? Listę niezbędnych rzeczy należy rozszerzyć o wyposażenie auta i niezbędne dokumenty pojazdu. Jadąc samochodem do Chorwacji, należy pamiętać, by zabrać:
Przydadzą się też zagłówki ułatwiające sen w aucie, uchwyty do nawigacji i telefonu oraz specjalny organizer do auta (np. do zawieszenia na siedzenie), który pozwoli utrzymać porządek w pojeździe.
Wyjazd samochodem z dziećmi wymaga też zaplanowania rozrywek na czas pokonywania drogi. Jeśli więc zastanawiasz się, co zabrać do Chorwacji, jadąc samochodem, by dzieciom nie nudziło się w czasie jazdy, zapytaj pociechy, jak chciałyby spędzić te kilkanaście godzin. Może mają ulubione książeczki czy zabawki, o których musisz pamiętać. Warto też zabrać ze sobą proste gry, w które można grać, jadąc samochodem, malowanki, książki, zagadki, a także przygotować kilka zabaw mówionych, nie wymagających akcesoriów.
Pamiętaj! Prawo jazdy dobrze jest zabrać na wyjazd nawet nie udając się na wakacje samochodem. Możliwe, że będziemy chcieli pozwiedzać i wynajem auta będzie uzależniony tym, czy mamy ze sobą prawo jazdy.
Podczas wakacyjnego wyjazdu konieczne jest zabezpieczenie zdrowia i życia wszystkich podróżnych. Polskich turystów w krajach UE chroni EKUZ. Z Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mają zapewnione bezpłatne, ale podstawowe leczenie za granicą w krajach członkowskich.
Możesz wybrać się w podróż, zorganizować wyjazd do Chorwacji, tylko z EKUZ, ale jest to rozwiązanie bardzo ryzykowne.
EKUZ nie obejmuje bowiem:
Mimo posiadania EKUZ może się okazać, że konieczne będą dopłaty za leczenie za granicą – w takim zakresie, jak obowiązują one obywateli danego kraju.
Wyjazd samochodem do Chorwacji z polisą podróżną to dodatkowe, obok OC pojazdu, zabezpieczenie. Ubezpieczyciel zapewni szeroką pomoc w razie wypadku czy awarii. Posiadając niezbędne dokumenty, możesz zyskać:
W zależności od długości pobytu za ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Sprawdź, ile kosztuje 1-dniowe ubezpieczenie dla jednej osoby:
[KALKULACJA NA 1-DNIOWY WYJAZD DO CHORWACJI]
Polskich turystów nie trzeba zachęcać do odwiedzenia Chorwacji. Ten kraj ma wszystko, co jest potrzebne do wakacyjnego szczęścia. Oprócz listy niezbędnych rzeczy na podróż, warto wziąć też odpowiednio dużo urlopu, gdyż tydzień w tym miejscu z pewnością wzbudzi poczucie niedosytu.
Co zabrać do Chorwacji jadąc samochodem?
Zastanawiając się, co zabrać do Chorwacji jadąc samochodem, pamiętaj aby podstawowe wyposażenie auta zgadzało się z wymogami drogowego prawa chorwackiego. Należy zabrać: kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę i zestaw zapasowych żarówek. Na wypadek awarii dobrze mieć podstawowe narzędzia do naprawy pojazdu.
Co wziąć z Polski do Chorwacji?
Apteczka turystyczna (wyposażona w tabletki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i przeciwgorączkowe), niezbędne dokumenty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, OC auta), urządzenia elektroniczne i ładowarki, ubezpieczenie turystyczne, okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem UV - zwróć szczególną uwagę, aby tych rzeczy nie zabrakło podczas wakacyjnego wyjazdu.
Jakie jedzenie wziąć do Chorwacji?
Jadąc własnym autem do Chorwacji, możesz zabrać ulubione przysmaki, które trudno dostać w Chorwacji lub produkty, które musisz spożywać ze względów zdrowotnych (np. bezglutenowe). Należy pamiętać, że uzupełnienie płynów podczas drogi jest bardzo ważne - koniecznie zabierz odpowiedni ilości wody do picia.
Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji?
Listę rzeczy, które należy zabrać do Chorwacji, powinny otwierać specjalne buty do wody. Bez nich kąpiel w morzu będzie utrudniona z uwagi na jeżowce i ostre kamieniste dno. Należy pamiętać o zabraniu gotówki we właściwej walucie - obecnie Chorwacja jest już w strefie euro i obowiązującą walutą jest wyłącznie euro.
Oceń artykuł: