Zaktualizowano: 2025-03-07
Włochy to jeden z najbardziej turystycznych krajów Europy. Każda część Półwyspu Apenińskiego jest nieco inna, ale wszędzie czekają na Ciebie słoneczna pogoda, piękna architektura, niesamowita przyroda, pyszne jedzenie i unikalna atmosfera tworzona przez lokalnych mieszkańców.
Czy jednak wyjazd do tego państwa jest drogi? Jak kształtują się ceny we Włoszech? Sprawdź, jaki budżet należy sobie przygotować na wyjazd, aby nic Cię nie zaskoczyło na miejscu i nie zepsuło wymarzonych wakacji. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Planujesz wyjazd do Włoch?
Z nami wyjazd do Włoch zaplanujesz od A do Z!
Obecnie najwięcej osób planujących podróż do Italii jako środek transportu wybiera samolot. Połączeń lotniczych z tamtejszymi portami jest naprawdę dużo. Do postawienia na transport powietrzny zachęca też fakt, że bilety do miejscowości położonych we Włoszech mają bardzo atrakcyjne ceny. A to dlatego, że latają tam tani przewoźnicy, tacy jak Ryanair i Wizz Air. Praktycznie z każdego krajowego lotniska odbywają się loty nawet do kilku włoskich portów lotniczych.
Z Polski dostaniesz się np. do Rzymu, Neapolu, Wenecji, Bari, Mediolanu (Bergamo) czy Pizy, a także do Katanii i Palermo na Sycylii czy Cagliari lub Alghero na Sardynii. Stawki za bezpośrednie przeloty do tych miejsc bywają bardzo przystępne. Poza sezonem wysokim do Włoch dotrzesz drogą lotniczą już za ok. 150-200 zł od osoby (w dwie strony, bez bagażu). Dotyczy to szczególnie miast w północnej części tego kraju, choć zdarzają się np. także bardzo tanie loty na Sycylię. W szczycie sezonu jest drożej, ale kupując bilety z dużym wyprzedzeniem, również można „upolować” świetne okazje – szczególnie, jeśli zachowuje się elastyczność, np. w zakresie dat czy lokalizacji miejsca wylotu.
Niektórzy wolą wybrać się do Włoch własnym samochodem. Jest to opłacalne zwłaszcza wtedy, gdy planujesz dużo zwiedzać w tym kraju, pokonując przy tym spore odległości. W zależności od tego, skąd dokładnie wyjeżdżasz i dokąd zmierzasz, będziesz mieć do przejechania od 1000 do nawet 2900 km. Znaczenie ma też wybór trasy – do Włoch można jechać przez Czechy i Austrię, ale też przez Słowację i Austrię lub przez Niemcy i Austrię.
Aby obliczyć budżet potrzebny na podróży własnym autem do Włoch, musisz wybrać trasę, a następnie wyliczyć, ile paliwa zużyje Twoje auto. Do tego należy doliczyć opłaty za przejazdy płatnymi drogami, takie jak np.:
Przy winietach obowiązujących na dłuższy okres koszty będą oczywiście nieco wyższe.
Ponadto do kosztów podróży samochodem należy doliczyć nocleg lub noclegi na trasie. O ile najkrótsze trasy do Włoch (np. z Krakowa do Wenecji) da się zrobić bez noclegu po drodze, o tyle w przypadku większych dystansów przerwa na sen i regenerację sił może okazać się niezbędna.
Dużą składową ceny wyjazdu do Włoch są noclegi. Ile za nie zapłacisz? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Stawki za pobyt w obiektach noclegowych zmieniają się w zależności od popularności danego regionu, lokalizacji względem pobliskich atrakcji oraz sezonu. Przykładowo:
Jak widać, ceny noclegów we Włoszech są bardzo różnorodne, ale każdy powinien znaleźć coś w swoim budżecie. Weź pod uwagę, że za malowniczy widok z okna, bliskość atrakcji turystycznych i bogate wyposażenie często trzeba sporo zapłacić. Jeśli jednak nie potrzebujesz luksusów i możesz mieszkać w pewnej odległości od najbardziej znanych miejsc, z łatwością znajdziesz tani nocleg.
Wskazówka! W okresie wakacyjnym ceny są najwyższe, a dostępność pokoi i apartamentów na wynajem szybko spada. Dlatego miejsca w obiektach noclegowych trzeba wówczas rezerwować dużo wcześniej. Wiosną lub jesienią masz zaś znacznie więcej szans na „upolowanie” budżetowego noclegu. Dlatego, jeśli zależy Ci na zmniejszeniu kosztów wczasów, zaplanuj wakacje we Włoszech poza najgorętszym sezonem. Unikniesz w ten sposób najwyższych stawek za usługi, a także zmniejszysz ryzyko stania w kolejkach do największych atrakcji turystycznych.
Podczas planowania budżetu na wyjazd do Włoch, warto wziąć pod uwagę także wydatki na transport. Jeżeli w trakcie pobytu chcesz zwiedzać popularne miejsca bez przepłacania za noclegi, najprawdopodobniej niezbędne okaże się skorzystanie z oferty lokalnych przewoźników.
We Włoszech szczególnie wygodnie podróżuje się koleją, która zapewnia możliwość komfortowego, szybkiego i stosunkowo taniego przemieszczania się po kraju. Przykładowo za ok. 4-godzinny przejazd z Rzymu do Florencji „zwykłym” pociągiem zapłacisz ok. 20 euro (ok. 84,00 PLN). Bilety na to samo połączenie, jednak w wariancie pospiesznym (podróż trwa wówczas ok. 1,5 godziny), kosztują zwykle 2 razy więcej, a w przypadku przejazdu w godzinach szczytu — nawet 3-4 razy więcej. Natomiast trasa np. z Bergamo do Mediolanu to już wydatek ok. 6,50 euro (ok. 27,00 PLN) w jedną stronę.
Równie niskie stawki za bilety obowiązują w drogowych środkach transportu publicznego. W przypadku wspomnianej wyżej trasy Bergamo-Mediolan przejazd autokarem kosztuje ok. 11 euro (ok. 45,00 PLN). Busami można także łatwo dostać się do mniejszych miejscowości, a czasami kursują one na specjalnych trasach opracowanych z myślą o potrzebach turystów. Przykładem takiej linii jest autobus „Trulli Link” jeżdżący z Bari do Alberobello, gdzie znajdują się unikalne domki trulli. Bezpośredni przejazd trwa ok. 1 godziny i kosztuje ok. 5 euro (ok. 21,00 PLN).
Bilety na regionalne trasy autobusowe kupisz przez stronę internetową włoskiej kolei, czyli Trenitalia. Natomiast tanich połączeń międzymiastowych warto szukać u przewoźnika Itabus. Firma ta oferuje np. bilety z Rzymu do Bolonii już od 4,97 euro (ok. 21,00 PLN) czy z Rzymu do Florencji od 6,97 euro (ok. 29,00 PLN). Najłatwiej znaleźć tanie bilety przy zakupach z dużym wyprzedzeniem, choć czasami wystarczy zainteresować się tym tematem tydzień przed podróżą.
Ile natomiast kosztuje poruszanie się po miastach? W każdym większym włoskim mieście znajdziesz rozbudowane sieci autobusowe, a w Rzymie i Mediolanie funkcjonuje także metro. Przykładowe ceny biletów na pojedyncze przejazdy komunikacją miejską nie przekraczają 2-3 euro (8-13 PLN), a ich przykładowe stawki w różnych miastach kształtują się następująco:
Bilety na autobusy zwykle kupuje się w kiosku lub tabaccherii, często sprzedaje je też kierowca, ale za nieco wyższą stawkę), a te na metro — kupisz na stacjach. Wiele miast oferuje także bilety czasowe (np. 24-godzinne) lub pakiety wieloprzejazdowe w atrakcyjnych cenach.
Po Włoszech możesz też poruszać się własnym lub wynajętym samochodem. Na terenie kraju działa wiele wypożyczalni, a rezerwując auto z dużym wyprzedzeniem, możesz liczyć na atrakcyjne stawki. Wynajęcie małego auta na tydzień to koszt rzędu kilkuset złotych miesięcznie, a pojazd często można wygodnie odebrać z lotniska. Weź jednak pod uwagę, że na niektórych lotniskach wypożyczalnie nie radzą sobie ze sprawną obsługą i oczekiwanie na wydanie lub zdanie samochodu może się przedłużać.
Ile natomiast kosztuje paliwo? Za benzynę 95 w lutym 2025 średnio trzeba zapłacić 1,90 euro (7,92 PLN), za olej napędowy — 1,74 euro (7,25 PLN), a za LPG — 0,71 euro (3,06 PLN). Ceny są zatem nieznacznie wyższe od tych obowiązujących w Polsce.
We Włoszech nawet zakupy w sklepie spożywczym mogą być atrakcją. Znajdziesz tu bowiem wiele charakterystycznych produktów. Lokalne owoce i warzywa, sery czy znane na całym świecie słodycze często nie są drogie. Ceny całkowicie podstawowych produktów spożywczych kształtują się natomiast następująco:
W lokalne produkty możesz także relatywnie tanio zaopatrzyć się na targach. W większych miastach często funkcjonują hale targowe, na których handel odbywa się codziennie, a w mniejszych miejscowościach częstym zwyczajem jest cotygodniowy targ na jednym z placów.
Ceny posiłków we włoskich restauracjach w znacznej mierze zależą od lokalizacji. Za makaron zapłacisz od kilku do nawet 25 euro (ok. 104,00 PLN), ceny dań z owocami morza zaczynają się od 10 euro (ok. 42,00 PLN), a dania mięsne kosztują zwykle co najmniej 15 euro (ok. 62,50 PLN).
Znana na całym świecie pizza w podstawowej wersji może kosztować już 4-5 euro (ok. 17-21 PLN) poza utartym turystycznym szlakiem. W bardziej znanych miejscach za klasyczną margheritę trzeba jednak zapłacić już 6-10 euro (ok. 25,00-42,00 PLN).
We Włoszech znajdziesz także sporo miejsc serwujących szybkie dania i przekąski „do ręki”. Popularna jest m.in. pizza na kawałki. Taki kawałek zwykle jest dość duży i sycący, a można go kupić już za ok. 2 euro (ok. 8,00 PLN), choć zależy to od miejsca. Bardzo dobrym wyborem będą też kanapki, czyli panini, których ceny w wielu miejscach zaczynają się już od ok. 3 euro (ok. 12,50 PLN).. Za „wypasioną” kanapkę owocami morza zapłacisz natomiast 7-10 euro (ok. 29,00-42,00 PLN).. W środkowych i południowych Włoszech popularne są też panzerotti, czyli smażone „pierożki” z ciasta podobnego do pizzowego. W klasycznej wersji w środku znajdziesz pomidory i mozzarellę, a taka przekąska kosztuje w większości miejsc 1-3 euro (ok. 4,20-12,50 PLN).
Włochy to także pyszna kawa i desery, a w szczególności lody, czyli gelato. Gelaterie znajdziesz w każdym mieście i choć jakość oferowanych produktów jest w nich nierówna, to na smak zwykle nie można narzekać. Ceny małej porcji lodów (jeden lub dwa smaki) zaczynają się już od 2 euro, choć w turystycznych miejscach mogą być kilka razy wyższe.
Niemal na każdym rogu we Włoszech da się wypić także kawę. Włosi najczęściej piją espresso (zamawiane po prostu jako caffè i wypijane szybko przy barze), które w 2024 roku w większości miejsc kosztuje ok. 1,50-2 euro (ok. 6,00-8,00 PLN). Cappuccino można natomiast kupić już za 2-3 euro (ok. 8,00-12,50 PLN).
Włosi słyną także z wielu trunków, wśród których najpowszechniejsze jest wino. Butelkę dobrego lokalnego wina można kupić w sklepie już za 3-10 euro (ok. 12,50-42,00 PLN). Jeszcze niższe mogą być ceny bezpośrednio u producenta – w winnicach, a także w niektórych sklepach często sprzedaje się wino z beczki, a ceny za litr zaczynają się już od 2-3 euro (ok. 8,00-12,50 PLN)..
W restauracji za karafkę domowego wina zapłacisz 5-7 euro (ok. 21,00-29,00 PLN),, ale w eleganckich lokalach tyle samo może kosztować jeden kieliszek. Stosunkowo tanie jest te lokalne piwo, które w sklepie kupisz już od 1 euro(ok. 4,00 PLN), a w lokalu kosztuje od 3 do 5 euro(ok. 12,50-21,00 PLN). Popularny Aperol Spritz to natomiast koszt od 3 do 8 euro(ok. 12,50-33,00 PLN), ale czasami wraz z drinkiem otrzymasz również talerz prostych przekąsek (jak np. oliwki, krakersy, chipsy).
W sklepach i lokalach gastronomicznych znajdziesz także mocniejsze włoskie alkohole – np. różnego rodzaju likiery owocowe, wśród których najpopularniejsze jest limoncello. Butelkę o pojemności 0,5 litra kupisz już za kilka euro. Bardzo popularna jest też grappa, czyli włoska odmiana brandy. Ceny butelek tego trunku zaczynają się od około 20 euro(ok. 83,00 PLN).
Ile kosztuje przeciętny obiad we Włoszech?
Koszt jednego dania w tradycyjnej włoskiej restauracji zaczyna się już od kilku euro. Za tyle można zjeść np. prosty makaron czy pizzę. Jeśli zechcesz zjeść danie z owocami morza lub mięsem w roli głównej, zapłacisz najczęściej 15-25 euro, choć wiele zależy od miejsca. Koszt typowej włoskiej uczty (pierwsze danie, drugie danie, deser, napoje) w restauracji będzie wynosił od 30 do 60 euro za osobę w większości miejsc.
Co we Włoszech jest tańsze niż w Polsce?
We Włoszech bardzo tanio kupisz m.in. różnorodne makarony (zarówno te przemysłowe, jak i ręcznie robione), pyszne wino czy limoncello oraz oliwę z oliwek. Tańsza w znacznej mierze są też kawa, oliwki, suszone pomidory. „U źródła” taniej można się także zaopatrzyć we włoskie sery i wędliny. W sezonie dość tanie są też owoce, warzywa oraz ryby i owoce morza.
Jakie ubezpieczenie kupić na wyjazd do Włoch?
Wyjeżdżając do Włoch, obowiązkowo potrzebujesz ubezpieczenia turystycznego. Najlepiej wybrać polisę, która zapewnia szeroki zakres ochrony w zakresie refundacji kosztów pomocy medycznej, a także NNW i OC. Bardzo przydatne może być też ubezpieczenie bagażu, szczególnie jeśli do Włoch zamierzasz się udać samolotem. Koszt takiej polisy zaczyna się już od kilku złotych dziennie, a na naszej stronie z łatwością porównasz dostępne oferty i znajdziesz tę najlepszą!
Oceń artykuł: