Zaktualizowano: 2024-06-11
Gruzja jest niewielki krajem położonym nad Morzem Czarnym. Choć nie należy do czołówki najchętniej odwiedzanych regionów, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Turyści uwielbiają jej niezwykły folklor, charakterystyczną kuchnię i pyszne wino. Gruzja ma również tę zaletę, że tygodniowe wakacje w tym kraju nie zrujnują ci portfela. Analizujemy, jak przedstawiają się tam ceny i jak zorganizować niedrogą wycieczkę.
Szukasz alternatywy dla popularnych krajów zachodnich? Znudziły ci się Włochy, a Portugalia jest za daleko? Wybierz się do Gruzji, która zachwyca krajobrazami, nastawieniem mieszkańców oraz kuchnią. To kierunek, który warto wziąć pod uwagę również ze względu na bardzo przyjazne portfelowi ceny.
Gruzja to niewielkie europejskie państwo, zamieszkane przez 3,7 milionową populację. Leży na pograniczu Europy i Azji, dlatego ma tak bogatą, wspaniałą kulturę. Graniczy z Rosją, Turcją, Armenią i Azerbejdżanem, a od zachodu oblewa ją Morze Czarne. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, piękne miasto zamieszkane przez
Gruzja to kraj o burzliwej i ciekawej historii, a także niezwykłej przyrodzie i w większości górzystym krajobrazie.
Gruzja słynie z wielowiekowej tradycji winiarskiej – gruzińskie regiony winiarskie są jednymi z najstarszych na świecie. Pierwsze ślady produkcji wina w Gruzji pochodzą sprzed 6 tysięcy lat p.n.e.! Wino z Gruzji jest bardzo cenione świecie – swój charakterystyczny, wyborny smak zawdzięcza tradycyjnym metodom produkcji, np. fermentacji z glinianych amforach. Znane w świecie wina gruzińskie to między innymi „Saperawi”, „Kindzmarauli” i „Mukuzani”.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, do Gruzji można wjechać z paszportem albo z dowodem osobistym. Druga opcja dotyczy tylko lotów bezpośrednich z Polski albo innego kraju Unii Europejskiej. Rekomenduje się również wykupienie ubezpieczenia na kwotę co najmniej 30 tysięcy złotych, które pokryje koszty leczenia i ewentualny transport chorego do Polski. MSZ stanowczo odradza wszelkie podróże w okupowane regiony Abchazji oraz Osetii Południowej.
Kiedy lecieć do Gruzji? Jeśli chodzi o pogodę, najlepsze miesiące na podróż, w czasie której zamierzasz relaksować się na plaży to zdecydowanie lipiec i sierpień. Średnia temperatura powietrza wynosi tam wówczas około 25°Celsjusza. Wiosna i wczesna jesień to z kolei dobry czas, by wybrać się do Gruzji z zamiarem trekkingu po górach czy intensywnego zwiedzania. W maju średnia temperatura wynosi tutaj około 17°Celsjusza, a we wrześniu 20°Celsjusza. Zimy są tutaj podobne do polskich – średnia temperatura w styczniu wynosi 1°Celsjusza, dlatego raczej nie jest to ciepły kraj, do którego uciekniesz przed śniegiem i zimnem.
styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec | lipiec | sierpień | wrzesień | październik | listopad | grudzień | |
Temperatura powietrza w dzień | 6°C | 7°C | 12°C | 18°C | 23°C | 27°C | 31°C | 26°C | 26°C | 20°C | 16°C | 7°C |
Temperatura powietrza w nocy | -2°C | -1°C | 2°C | 7°C | 12°C | 16°C | 19°C | 19°C | 15°C | 9°C | 4°C | -1°C |
Walutą obowiązującą w Gruzji jest lari gruziński (GEL), który kosztuje (w zależności od kursu walut) około 1,7 zł. Na co nastawić się, jeśli chodzi o ceny w tym kraju? Jeśli bywasz we Włoszech, Hiszpanii czy Skandynawii, wyjazd do Gruzji będzie miłą odmianą – przynajmniej, jeśli chodzi o finanse. Ceny są tam bowiem bardzo zbliżone do tych, które mamy w Polsce.
To kraj, w którym możesz pójść do restauracji czy kupić sobie lody w turystycznej miejscowości bez obawy, że rachunek pochłonie dużą część wakacyjnego budżetu.
Najszybciej i najwygodniej dostaniesz się do Gruzji z Polski samolotem. Z większości polskich miast dotrzesz do Tbilisi, Batumi oraz Kutaisi, a podróż zajmie ci tylko 3-4 godziny. Najmniej kosztują połączenia do Kutaisi – trafiając na dobrą okazję, kupisz lot już za około 300 złotych w obie strony. Więcej kosztują rejsy do stolicy – podróż do Tbilisi w dwie strony dla jednej osoby to koszt rzędu minimum 1000 złotych.
Do Gruzji latają również tanie linie lotnicze, które oferują przeloty zaczynające się od około 400 złotych – warto sprawdzać takie okazje, czasem można trafić na naprawdę niską cenę!
Do Gruzji dotrzesz z Polski również samochodem. Jest to jednak podróż znacznie dłuższa, a przez to nieco męcząca. Czy wychodzi taniej niż lot? Niekoniecznie – szczególnie, jeśli jadą tylko dwie osoby. Koszt paliwa, które obecnie nie jest tanie, z pewnością nie będzie dużo niższy niż lot kupiony w dobrej cenie.
Gdzie spać w Gruzji? Wybór miejsc noclegowych jest tutaj oczywiście niezwykle szeroki, a ceny… mówiąc szczerze – trudno znaleźć kraj, w którym jest taniej. W mniejszych miejscowościach (takich jak na przykład Kobuleti, Lentekhi czy Bordżomi) możesz wynająć kwaterę prywatną nawet za 30-40 złotych za noc. Oczywiście warunki mogą być różne – nie zawsze będzie to świetnie wyposażony apartament.
Hotele nie są dużo droższe – noc w Kutaisi, w przeciętnym 3-gwiazdkowym hotelu to koszt około 80 złotych za dobę. Jeszcze taniej jest w hostelach, ale tam warunki są nieco gorsze. Ceny hoteli są podobne w całym kraju – w popularnym Batumi czy Tbilisi za dobę zapłacisz około 80-100 złotych.
W Gruzji możesz wynająć także luksusowy apartament typu studio, na przykład z widokiem na morze. Rezerwując taki nocleg w Batumi raczej nie zapłacisz więcej niż 150-200 złotych za noc.
Dla wszystkich miłośników gastroturystyki mamy świetną wiadomość – restauracje w Gruzji są naprawdę niedrogie! Doskonałe chinkali czy chaczapuri zjesz w bardzo rozsądnych cenach. Poniżej podajemy przykładowy koszt obiadu czy kolacji – pamiętaj, że nie w każdym mieście będzie on taki sam.
Za piwo w restauracji zapłacisz około 5-7 GEL, czyli 8-12 złotych, a za lampkę wina 10-15 GEL, czyli 17-25 złotych.
Jak przedstawiają się ceny produktów spożywczych w sklepach? Mogą różnić się w zależności od konkretnego marketu i miejsca, w którym będziesz, ale są bardzo zbliżone do cen w Polsce. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny w przeliczeniu na złotówki. Pamiętaj jednak, że przelicznik jest zależny od aktualnego kursu walut.
Pieczywo, nabiał, mięso:
Owoce i warzywa:
Napoje i alkohol:
Artykuły przemysłowe:
Aby poruszać się po Gruzji możesz wynająć auto w jednej z lokalnych wypożyczalni. Koszt doby to około 100 złotych. Popularnym środkiem transportu są również marszrutki, czyli charakterystyczne, zbiorowe taksówki – najczęściej w formie minivana lub małego autobusiku. Są niedrogie, a ostateczna cena za przejazd zależy oczywiście od trasy. Na przykład przejazd z Kutaisi do Tbilisi (około 220 km) kosztuje jedyne 30 złotych od osoby. To nie tylko ekonomiczny, ale przede wszystkim bardzo ciekawy sposób podróżowania. Marszrutki są dostępne w każdym większym mieście i często wybierają je na środek lokomocji lokalni mieszkańcy. Poruszając się taką taksówką masz więc szansę poznać bliżej miejscowych!
Po Gruzji można jeździć także autobusami, które są naprawdę bardzo, bardzo tanie. Ceny jednorazowego przejazdu zaczynają się już od 50 groszy!
Noclegi, loty i jedzenie, czyli podstawa każdego pobytu to tylko część wydatków, które czekają cię na wyjeździe. Jeśli planujesz zwiedzić trochę Gruzji, poznaj ceny atrakcji turystycznych. Tutaj również przyjemnie się zaskoczysz – ceny są naprawdę przyzwoite!
Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby móc pozwolić sobie na wakacje w Gruzji? Na tak postawione pytanie odpowiedź jest tylko jedna: to zależy. Na całkowity koszt wakacji mają wpływ nie tylko bilety, ale też jakość noclegu (hotele zwykle są droższe niż prywatne kwatery), jedzenie (stołowanie się w restauracjach vs samodzielne gotowanie), ale również atrakcje, z których chcesz skorzystać. Osoby, które lubią do kolacji wypić drinka czy zamówić butelkę wina, na pewno wydadzą więcej niż abstynenci. Podobnie jest z rodzinami z dziećmi – wyjazd z maluchami z reguły wychodzi drożej, ponieważ dzieciaki chcą skorzystać z różnych atrakcji, zjeść lody czy kupić pamiątki.
Zakładając jednak, że wybierasz się na wakacje, w czasie których:
tygodniowy pobyt może zamknąć się już w 1500 złotych za osobę.
Kosztem, który może cię zdziwić jest cena za wypożyczenie samochodu. To dodatkowy wydatek, natomiast jeśli masz w planach zwiedzenie większej części Gruzji, bez auta będzie to trwało długo i nie zawsze będzie komfortowo. Wypożyczenie auta na tydzień to kwota rzędu 1000 złotych – do tego należy doliczyć paliwo, które na szczęście jest tańsze niż w Polsce. Litr benzyny kosztuje niecałe 4 złote!
W przypadku krajów takich jak Egipt, Turcja czy Tunezja, wyjazdy z biurem podróży są często najtańszą opcją. Z Gruzją jest odwrotnie – wycieczka all inclusive może kosztować nawet 2-3 razy więcej niż samodzielnie zorganizowany wyjazd. Decydując się na którąś z opcji, trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby – lecąc z biurem podróży o nic się nie martwisz, jedzenie masz zapewnione, a do tego śpisz w wygodnym hotelu. Samodzielna organizacja jest emocjonująca, ale wiąże się z ogarnięciem wielu spraw.
Gruzja to kraj, po którym naprawdę da się podróżować budżetowo, ale nie znaczy to, że wydasz tam mniej niż w Polsce. Raczej trzeba nastawić się na podobne koszty. Lwią część budżetu pochłaniają zwykle bilety lotnicze, bo czasy groszowych przelotów już dawno (i chyba nieodwracalnie) minęły. Jeśli więc przełkniesz tysiąc złotych za bilet, cała reszta będzie dużo tańsza.
Jak podróżować po Gruzji tanio?
Najtaniej wychodzą zwykle wyjazdy organizowane poza sezonem, który trwa w Gruzji od czerwca do września. Oszczędza się wtedy sporo na biletach, które w środku sezonu potrafią osiągać horrendalne kwoty, oraz na noclegach, które również są często tańsze poza sezonem. Poza tym, wyjeżdżając tam wiosną czy nawet zimą, nie wydaje się pieniędzy na typowo letnie atrakcje – lody, mrożone napoje, drinki na plaży.
Gruzja to kierunek, który nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność. To kraj, w którym naprawdę jest co robić. Przede wszystkim warto przekonać się, że gruzińska gościnność nie jest tylko pustym sloganem! Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów, chętnie zapraszają ich do wspólnej celebracji posiłków czy zabawy.
Gruzja jest warta odwiedzenia również ze względu na piękne miejscowości. Tbilisi, czyli stolica kraju ma wyjątkowo piękną starówkę, która kontrastuje z nowoczesnym budownictwem nowej części miasta. Inne wyjątkowe w skali europejskiej gruzińskie miasto to Vardzia z wykutym w skale kompleksem monastycznym i Jaskinią Prometeusza.
Miłośnicy natury, a szczególnie trekkingu również powinny rozważyć Gruzję jako cel wyprawy. Górskie szlaki Kaukazu i nieskażona ręką człowieka, dzika przyroda stanowią zachwycające połączenie. Jeśli należysz do pasjonatów wspinaczki, koniecznie uwzględnij w swoim planie wejście na Szczyt Ushba, (nazwany gruzińskim Matterhornem) oraz na Gergeti Trinity Church.
I na koniec – słowo o gruzińskiej kuchni. Spokojnie może być ona główną motywacją do zwiedzenia tego zakątka Europy. Do najwspanialszych przysmaków Gruzji należą chaczapuri, czyli placki z nadzieniem z sera, warzyw i mięsa oraz chinkali – duże pierogi z zamkniętym w środku farszem oraz rosołem. I oczywiście wino – gruziński trunek znajduje się w czołówce win świata!
Czy w Gruzji warto mieć ubezpieczenie turystyczne?
Tak. Zaleca się zakup ubezpieczenia podróżnego z sumą gwarancyjną na poziomie co najmniej 30 tys. złotych.
Gdzie szukać taniego noclegu w Gruzji?
Najmniej zapłacisz za prywatną kwaterę. Jeśli zależy Ci na hotelowym standardzie, ceny powinny okazać się niewiele wyższe, zwłaszcza poza stolicą kraju.
Ile może wynieść tygodniowy pobyt w Gruzji w budżetowym wydaniu?
O ile wybierzesz prywatną kwaterę, będziesz celować w restauracje z przystępnymi cenami i zrezygnujesz z najdroższych atrakcji, taki wyjazd nie powinien kosztować Cię więcej niż 1500 zł za osobę.
Oceń artykuł: