Zaktualizowano: 2021-10-22
Planujesz zagraniczny urlop z ukochanym czworonogiem? Najlepiej na kilka miesięcy przed wyjazdem dokładnie przemyśl organizację takiej wyprawy. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twój pupil będziecie czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Aby wakacyjny wyjazd nie zamienił się w koszmar zarówno dla czworonoga jak i jego właściciela, do zagranicznej wycieczki należy się gruntownie przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
I. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmujące zakresem szkody wyrządzone przez zwierzęta zwykle jest dodatkiem do ubezpieczenia domu, czy mieszkania.
Jeśli wybierasz się ze zwierzęciem w podróż upewnij się że Twoja polisa będzie zawierać rozszerzenie na psa czy kota, a także zdarzenia mające miejsce w czasie urlopu – czy obejmuje swoim zakresem obszar na którym będziesz przebywać.
W polisach mieszkaniowych ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone przez zwierzęta może być zawężona do terenu mieszkania, posesji, na Polskę, Europę lub na cały świat. A taką polisę OC warto na wakacjach mieć, ponieważ zwierzęta mogą wyrządzić różne szkody, na przykład:
Zwróć również uwagę na wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela – w przypadku psów został wprowadzony podział na psy agresywne, których ubezpieczyciel nie obejmie ochroną ubezpieczeniową (ewentualnie za dodatkową składką) oraz pozostałe.
Do psów agresywnych zalicza się między innymi: amerykański pit bull terier, buldog amerykański, dog argentyński, rottweiler, owczarek kaukaski, pies kanaryjski tzw. Perro de Presa Canario, pies z Majorki czyli Perro de Presa Mallorquin, moskiewski stróżujący oraz anatolian karabash.
Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia OC w ramach polisy mieszkaniowej, możesz w każdym momencie wykupić polisę OC w życiu prywatnym – oczywiście z rozszerzeniem na zwierzęta. Koszt takiego ubezpieczenia nie powinien wynieść więcej niż kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Działa na tej samej zasadzie, co OC przy ubezpieczeniu nieruchomości.
II. Ubezpieczenie turystyczne z assistance zawierające w swoim zakresie opiekę nad zwierzęciem w czasie pobytu w szpitalu właściciela.
Wyobraź sobie sytuację, w której ulegasz wypadkowi i zostajesz zabrany do szpitala. Twoje zwierzę nie powinno zostać samo, w obcym miejscu, za granicą. Przerażone, może również ranne powinno otrzymać jak najszybciej wszelką możliwą pomoc i miejsce, w którym będzie mogło bezpiecznie czekać na Twój powrót do zdrowia. Taką ochronę zapewniają ubezpieczyciele w polisach turystycznych w ramach rozszerzonego pakietu assistance
III. Ubezpieczenie psów i kotów podczas podróży zagranicznej
Jedyne ubezpieczenie, które w swojej ofercie zawiera ochronę pupila – psa lub kota – w czasie zagranicznego wyjazdu proponuje TU Europa.
Ubezpieczenie TU EUROPA | |
1. | ubezpieczenie kosztów leczenia: pokrycie kosztów pilnej konsultacji specjalisty, wizyty w placówce weterynaryjnej, koszty badań, operacji oraz zakupu leków |
2. | ubezpieczenie assistance: pokrycie kosztów transportu psa lub kota do kliniki lub ambulatorium w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem w limicie do wysokości 50 euro (koszty transportu obejmują również koszty dojazdu lekarza weterynarii do chorego psa lub kota w ciągu pierwszych czterech dni od zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku) |
3. | ubezpieczenie OC od konsekwencji szkód spowodowanych przez zwierzę (suma gwarancyjna 2.000 euro, ale z tytułu szkód rzeczowych wynosi nie więcej niż 400 euro), ubezpieczenie NNW psa lub kota (koszty uśpienia psa lub kota w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem w limicie do wysokości 120 euro, świadczenie z tytułu śmierci psa lub kota na skutek nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku w limicie do wysokości 250 euro) |
źródło: opracowanie własne
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia weterynaryjnego i transportu wynosi 500 euro i podlega każdorazowemu zmniejszeniu o kwotę realizowanych świadczeń. Nie są to niestety wysokie sumy ubezpieczenia, w wielu przypadkach na pewno nie wystarczające.
I. Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia oraz Węgry:
III. Belgia
IV. Finlandia
V. Irlandia, Wielka Brytania
VI. Malta
VII. Szwecja, Norwegia
1. Nie wsiądziesz z psem do autobusu komunikacji miejskiej w Hiszpanii.
2. Podróż autobusem rejsowym na dłuższe trasy w Hiszpanii z czworonogiem będzie możliwa tylko, gdy zwierzę będzie w bagażniku w transporterze (po uzyskaniu zgody kierowcy).
3. Podróż hiszpańskim metrem – tylko w transporterze.
4. Z czworonogiem można podróżować brytyjską koleją pod warunkiem, że zwierzę będzie na smyczy lub w transporterze.
5. Z psem nie wsiądziesz do autokaru w Wielkiej Brytanii.
6. Podróż promem – warunki przewozu zależą od przewoźnika. Generalnie w przypadku psa niezbędne są: kaganiec oraz smycz, które muszą być używane podczas całego rejsu. Do przewozu kotów, fretek, chomików oraz innych małych zwierząt należy użyć transportera. Zwierzęta często mogą przebywać tylko w kabinie bądź w wyznaczonym przez przewoźnika miejscu. Nie można ich wprowadzić np. do restauracji.
7. Podróż samolotem – przewóz psa może odbywać się w kabinie pasażerskiej bądź w części bagażowej samolotu. Wiele zależy od masy zwierzęcia wraz z klatką lub w pojemnikiem, w którym jest przewożony. Linie lotnicze różnie określają wymiary transportera który można przewieść na pokładzie oraz maksymalną wagę – zwykle 6-10 kg. Cięższe zwierzęta muszą być przewożone w luku bagażowym. Zwierzętom płochliwym i nerwowym warto podać łagodne środki uspokajające.
Oceń artykuł: