ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wakacje z kotem i psem. Jak przygotować się na wyjazd z pupilem?

Redakcja

Zaktualizowano: 2021-10-22

Planujesz zagraniczny urlop z ukochanym czworonogiem? Najlepiej na kilka miesięcy przed wyjazdem dokładnie przemyśl organizację takiej wyprawy. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twój pupil będziecie czuć się komfortowo i bezpiecznie. 

Aby wakacyjny wyjazd nie zamienił się w koszmar zarówno dla czworonoga jak i jego właściciela, do zagranicznej wycieczki należy się gruntownie przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jak zaplanować wakacje z psem lub kotem?

  1. Trzeba przede wszystkim rozważyć możliwe środki komunikacji (na przykład samochód, pociąg, samolot, prom) zarówno w kontekście obostrzeń dotyczących zwierząt w publicznych środkach transportu, jak i na przykład przewidywanej temperatury, a także czasu podróży.
  2. Pamiętaj, żeby sprawdzić jakie wymagania stawia kraj, do którego będziesz chciał wjechać ze zwierzęciem. W większości przypadków są to aktualne szczepienia, chip identyfikujący, psi paszport, jednak są kraje, które wymagają kilkumiesięcznej kwarantanny – jak na przykład Norwegia, czy Wielka Brytania.
  3. Pomyśl nad ubezpieczeniem – zwłaszcza, że oferta ubezpieczenia zwierząt jest w Polsce bardzo uboga.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd z psem lub kotem wybrać?

I. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmujące zakresem szkody wyrządzone przez zwierzęta zwykle jest dodatkiem do ubezpieczenia domu, czy mieszkania.

Jeśli wybierasz się ze zwierzęciem w podróż upewnij się że Twoja polisa będzie zawierać rozszerzenie na psa czy kota, a także zdarzenia mające miejsce w czasie urlopu – czy obejmuje swoim zakresem obszar na którym będziesz przebywać.

W polisach mieszkaniowych ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone przez zwierzęta może być zawężona do terenu mieszkania, posesji, na Polskę, Europę lub na cały świat. A taką polisę OC warto na wakacjach mieć, ponieważ zwierzęta mogą wyrządzić różne szkody, na przykład:

  1. ugryzienie osoby trzeciej
  2. zniszczenie mienia osoby trzeciej

Zwróć również uwagę na wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela – w przypadku psów został wprowadzony podział na psy agresywne, których ubezpieczyciel nie obejmie ochroną ubezpieczeniową (ewentualnie za dodatkową składką) oraz pozostałe.

Do psów agresywnych zalicza się między innymi: amerykański pit bull terier, buldog amerykański, dog argentyński, rottweiler, owczarek kaukaski, pies kanaryjski tzw. Perro de Presa Canario, pies z Majorki czyli Perro de Presa Mallorquin, moskiewski stróżujący oraz anatolian karabash.

Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia OC w ramach polisy mieszkaniowej, możesz w każdym momencie wykupić polisę OC w życiu prywatnym – oczywiście z rozszerzeniem na zwierzęta. Koszt takiego ubezpieczenia nie powinien wynieść więcej niż kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Działa na tej samej zasadzie, co OC przy ubezpieczeniu nieruchomości.

II. Ubezpieczenie turystyczne z assistance zawierające w swoim zakresie opiekę nad zwierzęciem w czasie pobytu w szpitalu właściciela.

Wyobraź sobie sytuację, w której ulegasz wypadkowi i zostajesz zabrany do szpitala. Twoje zwierzę nie powinno zostać samo, w obcym miejscu, za granicą. Przerażone, może również ranne powinno otrzymać jak najszybciej wszelką możliwą pomoc i miejsce, w którym będzie mogło bezpiecznie czekać na Twój powrót do zdrowia. Taką ochronę zapewniają ubezpieczyciele w polisach turystycznych w ramach rozszerzonego pakietu assistance

III. Ubezpieczenie psów i kotów podczas podróży zagranicznej

Jedyne ubezpieczenie, które w swojej ofercie zawiera ochronę pupila – psa lub kota – w czasie zagranicznego wyjazdu proponuje TU Europa.

Ubezpieczenie TU EUROPA
1. ubezpieczenie kosztów leczenia: pokrycie kosztów pilnej konsultacji specjalisty, wizyty w placówce weterynaryjnej, koszty badań, operacji oraz zakupu leków
2. ubezpieczenie assistance: pokrycie kosztów transportu psa lub kota do kliniki lub ambulatorium w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem w limicie do wysokości 50 euro (koszty transportu obejmują również koszty dojazdu lekarza weterynarii do chorego psa lub kota w ciągu pierwszych czterech dni od zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku)
3. ubezpieczenie OC od konsekwencji szkód spowodowanych przez zwierzę (suma gwarancyjna 2.000 euro, ale z tytułu szkód rzeczowych wynosi nie więcej niż 400 euro), ubezpieczenie NNW psa lub kota (koszty uśpienia psa lub kota w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem w limicie do wysokości 120 euro, świadczenie z tytułu śmierci psa lub kota na skutek nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku w limicie do wysokości 250 euro)

źródło: opracowanie własne

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia weterynaryjnego i transportu wynosi 500 euro i podlega każdorazowemu zmniejszeniu o kwotę realizowanych świadczeń. Nie są to niestety wysokie sumy ubezpieczenia, w wielu przypadkach na pewno nie wystarczające.

Wymagania dotyczące przejazdu przez granicę w państwach Unii Europejskiej

I. Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia oraz Węgry:

  1. Identyfikacja zwierzęcia za pomocą mikroczipu,
  2. szczepienie przeciwko wściekliźnie (ważne 21 dni od podania po raz pierwszy szczepionki – w przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki;
  3. ważny paszport zwierzęcia (dokument wydawany jest na okres roku; zawiera dane właściciela oraz czworonoga).

II. Austria, Włochy:

  1. Mikroczip, szczepienie przeciwko wściekliźnie, ważny paszport,
  2. zabronione jest przemieszczanie psów, kotów i fretek w wieku poniżej 3 miesiąca życia nieszczepionych przeciwko wściekliźnie.

III. Belgia

  1. Mikroczip, szczepienie przeciwko wściekliźnie, ważny paszport,
  2. przemieszczanie nieszczepionych przeciwko wściekliźnie psów, kotów i fretek poniżej 3 miesięcy z Polski do Belgii podlega indywidualnej procedurze: należy zaszczepić zwierzę po ukończeniu 7 tygodnia życia i na 3 tygodnie przed wyjazdem.

IV. Finlandia

  1. Podczas przejazdu zwierzęciu musi towarzyszyć właściciel lub inna osoba za nie odpowiedzialna,
  2. mikroczip,
  3. ważny paszport zwierzęcia,
  4. szczepienie  przeciwko wściekliźnie ważne 21 dni od podania po raz pierwszy szczepionki,
  5. zakaz wprowadzania nieszczepionych młodych psów, kotów i fretek,
  6. odrobaczenie nie później niż na 30 dni przed przemieszczeniem na terytorium Finlandii, dane mają być odnotowane w paszporcie zwierzęcia.

V. Irlandia, Wielka Brytania

  1. Identyfikacja za pomocą mikroczipu,
  2. szczepienie przeciwko wściekliźnie,
  3. zbadanie poziomu przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny po upływie miesiąca od szczepienia, zwierzę może wjechać na terytorium Republiki Irlandii oraz Wielkiej Brytanii nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku tego badania,
  4. komplet danych wprowadzonych do paszportu zwierzęcia,
  5. odrobaczenie i profilaktyka przeciwkleszczowa na 24-48 godzin przed wyjazdem, dane odnotowane w paszporcie,
  6. zwierzęciu musi towarzyszyć właściciel,
  7. zwierzę może wjechać na terytorium Republiki Irlandii jedynie zatwierdzoną trasą i korzystając z usług zatwierdzonego przewoźnika.

VI. Malta

  1. Identyfikacja za pomocą mikroczipu,
  2. szczepienie przeciwko wściekliźnie,
  3.  badanie poziomu przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny po upływie miesiąca od szczepienia, zwierzę może wjechać na terytorium Malty nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku tego badania,
  4. komplet danych wprowadzony do paszportu zwierzęcia,
  5. odrobaczenie i profilaktyka przeciwkleszczowa na 24-48 godzin przed wyjazdem, dane muszą być odnotowane w paszporcie,
  6. zwierzęta przywożone z Polski podlegają 30 dniowej kwarantannie,
  7. niedozwolone jest przemieszczanie na terytorium Malty psów, kotów i fretek w wieku poniżej dziewięciu miesięcy pochodzące z Polski,
  8. niedozwolony przywóz psów w typie pitbull terier, tosa inu, dogo argentyno, fila brazilairo. Nieprzestrzeganie zakazu grozi wniesieniem oskarżenia przeciwko osobie a także odebrania i uśpienia psa.

VII. Szwecja, Norwegia

  1. Identyfikacja za pomocą mikroczipu,
  2. szczepienie przeciwko wściekliźnie,
  3. zbadanie poziomu przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny po upływie od 120 do 365 dni od szczepienia,
  4. komplet danych wprowadzony do paszportu zwierzęcia,
  5. odrobaczanie w ciągu 10 dni przed planowanym przemieszczeniem zwierzęcia,
  6. niedozwolone przemieszczanie na terytorium Królestwa Szwecji psów, kotów i fretek w wieku poniżej trzech miesięcy, nieszczepionych przeciwko wściekliźnie.

Transport zwierzęcia w trakcie urlopu

1. Nie wsiądziesz z psem do autobusu komunikacji miejskiej w Hiszpanii.

2. Podróż autobusem rejsowym na dłuższe trasy w Hiszpanii  z czworonogiem będzie możliwa tylko, gdy zwierzę będzie w bagażniku w transporterze (po uzyskaniu zgody kierowcy).

3. Podróż hiszpańskim metrem – tylko w transporterze.

4. Z czworonogiem można podróżować brytyjską koleją pod warunkiem, że zwierzę będzie na smyczy lub w transporterze.

5. Z psem nie wsiądziesz do autokaru w Wielkiej Brytanii.

6. Podróż promem – warunki przewozu zależą od przewoźnika. Generalnie w przypadku psa niezbędne są: kaganiec oraz smycz, które muszą być używane podczas całego rejsu. Do przewozu kotów, fretek, chomików oraz innych małych zwierząt należy użyć transportera. Zwierzęta często mogą przebywać tylko w kabinie bądź w wyznaczonym przez przewoźnika miejscu. Nie można ich wprowadzić np. do restauracji.

7. Podróż samolotem – przewóz psa może odbywać się w kabinie pasażerskiej bądź w części bagażowej samolotu. Wiele zależy od masy zwierzęcia wraz z klatką lub w pojemnikiem, w którym jest przewożony. Linie lotnicze różnie określają wymiary transportera który można przewieść na pokładzie oraz maksymalną wagę – zwykle 6-10 kg. Cięższe zwierzęta muszą być przewożone w luku bagażowym. Zwierzętom płochliwym i nerwowym warto podać łagodne środki uspokajające.

Co warto wiedzieć?
  1. Do podróży z czworonogiem należy odpowiednio się przygotować.
  2. Zwierzę musi posiadać mikrochip, własny paszport oraz zaświadczenie o szczepieniach.
  3. Konieczny może być transporter do przewożenia zwierząt.
  4. Swojego pupila warto także objąć ubezpieczeniem.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (10 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments