ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Bagaż podręczny – jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-03-07

Minęły już czasy tanich linii lotniczych oferujących bilety za kilkanaście złotych. Wtedy podróż samolotem była niejednokrotnie tańsza niż pociągiem, autobusem czy samochodem. Teraz sam bilet jak i bagaż rejestrowany generują takie koszty, że coraz więcej turystów stara się brać na pokład samolotu tylko bagaż podręczny. Sprawdź, jak najlepiej spakować bagaż podręczny do samolotu!

Choć wydaje się niewielki, bagaż podręczny może z powodzeniem wystarczyć nawet na tygodniowy wyjazd. Myślisz, że to niemożliwe? Zobacz nasze triki, jak spakować się do bagażu podręcznego, by bezproblemowo przekroczyć bramki, a i na wyjeździe nie brakowało niczego niezbędnego.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany – jaka jest różnica?

Różnica między bagażem podręcznym i rejestrowanym polega na wielkości, miejscu przechowywania w samolocie oraz możliwej zawartości. Bagaż podręczny to niewielka walizka, torba lub plecak, które podróżny zabiera ze sobą do samolotu, a wymiaru bagażu są ściśle określone. Zabierana jest na pokład samolotu i musi się zmieścić pod siedzeniem pasażera.

Jednak nie tylko wielkość, ale też waga ma znaczenie. Przekroczenie wskazanego przez linie lotnicze limitu kilogramów będzie się wiązało z dopłatą lub koniecznością wyjęcia części zawartości bagażu. Dlatego warto nauczyć się, jak spakować bagaż podręczny, by bez przekraczania limitów zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy.

W przypadku bagażu rejestrowanego dopuszczalny jest większy wymiar i ciężar oraz nie ma tak ścisłych obostrzeń co do zawartości walizki czy plecaka. Przewożony jest w luku bagażowym, nie jest zabierany na pokład samolotu tak jak walizki kabinowe.

Co zabrać do bagażu podręcznego?

W bagażu podręcznym można przy odrobinie elastyczności zmieścić wszystkie potrzebne przedmioty na kilkudniowy wyjazd zagraniczny.

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

  • Płynów o objętości powyżej 100 ml w jednym opakowaniu oraz o łącznej objętości 1 l (powinny być zapakowane w jedną przezroczystą torbę) – mowa tu zarówno o napojach, jak i kosmetykach w płynie jak żele, toniki itp.
  • Ostrych przedmiotów i narzędzi, takich jak: igła, szpilka, nożyczki, cążki, żyletka,
  • Środków chemicznych,
  • Materiałów wybuchowych,
  • Broni palnej,
  • Substancji trujących.

WYJĄTKI: W bagażu podręcznym możesz mieć strzykawkę, pod warunkiem, że przyjmujesz leki, które wymagają podania za pośrednictwem zastrzyku i masz przy sobie zaświadczenie od lekarza.
Możesz także zabrać na pokład samolotu pożywienie w tubce lub słoiczku dla dziecka w ilości, która jest niezbędna podczas trwania lotu.

Zwróć uwagę, jakie zabawki dla dziecka pakujesz do bagażu podręcznego. Jeśli zabierzesz ze sobą imitację broni palnej, karabinu czy egzotycznego zwierzęcia, np. węża, może dojść do nieporozumienia podczas kontroli, co wydłuży kontrolę i przyniesie niepotrzebny stres.

W bagażu podręcznym, najkrócej rzecz ujmując, nie mogą znajdować się żadne potencjalnie niebezpieczne przedmioty.

Jakie przedmioty zabrać do bagażu podręcznego, nawet jeśli wykupiony został bagaż rejestrowany? Szczególnie przydatne będą:

  • woda lub inne napoje – pamiętaj, że podczas odprawy nie możesz mieć przy sobie płynów oprócz tych zakupionych w strefie bezcłowej,
  • powerbank – podczas długiego lotu konieczne może być podładowanie telefonu,
  • bluza, lekkie okrycie – przyda się, gdy w samolocie będzie chłodno,
  • urządzenia elektroniczne, aparat fotograficzny – zawsze zabieraj ze sobą do kabiny cenne przedmioty; w razie zagubienia bagażu, wartościowe rzeczy będą bezpieczne;
  • jeden komplet ubrań dopasowany do pogody w miejscu docelowym – w przypadku zgubienia bagażu rejestrowanego, warto mieć choć jeden strój, który założysz po przyjeździe. Bywa, że znalezienie walizek trwa nawet 2-3 dni, więc dobrze mieć ubranie zapasowe;
  • opaska na oczy, zatyczki do uszu – długi lot i lekki sen? Na pokład samolotu zabierz przedmioty, które umożliwią odcięcie się od bodźców;
  • Drobne przekąski – w bagażu podręcznym bez problemu możesz umieścić kanapki, słodycze czy inne produkty, którymi posilisz sie podczas lotu.

Jakie zalety ma bagaż podręczny?

Główna zaleta bagażu podręcznego to cena, a w zasadzie brak ceny – bagaż podręczny jest wliczony w koszt biletu, a to już oszczędność nawet kilkuset złotych. Oczywiście nie zawsze można spakować się w mały bagaż na wyjazd, np. gdy lecimy do kraju, gdzie panują niskie temperatury, wyjeżdżamy na wyjazd sportowy z dużą ilością sprzętu, z dziećmi czy po prostu na dłuższy czas.

Lecąc wyłącznie z bagażem podręcznym, poniesiemy koszt wyłącznie biletu, bez dodatkowych opłat. W przypadku trafienia okazyjnych biletów samolotowych, wyjazd może być naprawdę budżetowy, pod warunkiem, że nie wygenerujemy dodatkowych kosztów w postaci wykupienia miejsc w samolocie, dokupienia bagażu czy pierwszeństwo wejścia na pokład.

Poza tym walizki kabinowe są wygodne w podróży i łatwo się z nimi przemieszczać, co jest dużym ułatwieniem podczas podróży, zwłaszcza tej z przesiadkami.

PAMIĘTAJ❗ Bagaż podręczny zmieści się w luku bagażowym, więc oszczędzamy czas na odprawę bagażową i kierujemy się od razu do bramek i kontroli bezpieczeństwa. Wnosząc bagaż podręczny na pokład samolotu, zyskujemy też cenny czas po przylocie, gdyż nie musimy czekać na odbiór bagażu i możemy od razu kierować się z bagażem podręcznym do wyjścia.

Jakie są wymiary bagażu podręcznego w różnych liniach lotniczych?

Koniecznie zwróć uwagę na wytyczne w sprawie bagażu podręcznego linii lotniczej, którą będziesz odbywać podróż. Wymiary bagażu mogą sie nieznacznie różnić, a egzekwowanie zasad przez pracowników niekiedy uzależnione jest od lotniska.

Nie ma co kierować sie opinią innych turystów, że w danych liniach lotniczych zostanie zaakceptowany nadbagaż.

Mała torba to pojęcie względne, więc oto lista konkretnych wymiarów, jakich oczekują poszczególni przewoźnicy. Mając plecak czy bagaż i takie wymiary bagażu przejdziesz kontrolę bezpieczeństwa:

LOT Polish Airlines (LOT):

Wymiary:

  • Klasa ekonomiczna:
    Maksymalnie 55 x 40 x 23 cm
    Waga: 1 x 8 kg
  • Klasa Biznes Loty międzynarodowe (Europa Bliski Wschód):
    Maksymalnie 55 x 40 x 23 cm
    Waga: 2 x 9 kg

Ryanair:

  • Wymiary: Maksymalnie 40 x 20 x 25 cm, 
  • Waga: Maksymalnie 10 kg,

Wizz Air:

  • Wymiary: Maksymalnie 40 x 30 x 20 cm (darmowy), 55 x 40 x 23 cm (wymagający opłaty)
  • Waga: Maksymalnie 10 kg (darmowy), 23 kg (wymagający opłaty)

Norwegian:

  • Wymiary: Maksymalnie 55 x 40 x 38 cm (bagaż podręczny na górnej półce)
  • Waga: Maksymalnie 10 kg

Swiss International Air Lines (Swissair):

  • Wymiary: Maksymalnie 55 x 40 x 23 cm
  • Waga: Maksymalnie 8 kg

Qatar Airways:

Wymiary:

  • Klasa ekonomiczna:
    Maksymalnie 50 x 37 x 25 cm,
    Waga: 7 kg
  • Klasa Biznes i Pierwsza Klasa:
    Maksymalnie 50 x 37 x 25 cm,
    Waga: dwie sztuki bagażu o łącznej wadze nieprzekraczającej 15 kg.

Emirates:

Wymiary:

  • Klasa ekonomiczna: 
    Maksymalnie 55 x 38 x 22 cm,
    Waga: 7 kg.
  • Klasa ekonomiczna Premium:
    Maksymalnie 55 x 38 x 22 cm,Waga: 10 kg. 
  • Klasa Biznes i Pierwsza Klasa:
    Aktówka nie może być większa niż 45 x 35 x 20 cm;
    Torebka nie może być większa niż 55 x 38 x 22 cm, a pokrowiec na odzież nie może być grubszy niż 20 cm po złożeniu.
    Waga: 7 kg (bagaż podręczny) + 7 kg (aktówka lub pokrowiec na odzież).

Lufthansa:

  • Wymiary: Maksymalnie 55 x 40 x 23 cm
  • Waga: Maksymalnie 8 kg

Jak optymalnie spakować bagaż podręczny?

Sposobem, jak optymalnie spakować bagaż podręczny, jest wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni, umiejętne składanie i wkładanie rzeczy do bagażu podręcznego oraz zabieranie najbardziej wielofunkcyjnych rzeczy.

W bagażu podręcznym miejsce oszczędzisz, zabierając:

  • czytnik z e-bookami zamiast książki,
  • mini opakowania kosmetyków zamiast standardowych opakowań,
  • kosmetyki 2w1 (np. krem pielęgnacyjny do twarzy z filtrem UV),
  • ubrania z dodatkiem merino czy wełny (cienka bluzka ogrzeje tak jak gruba bluza czy sweter),
  • worki próżniowe, w których umieścisz ubrania.

Wymiary bagażu są stałe, ale możesz z łatwością manewrować zawartością walizki czy torby. Już samo zabranie szczelnych worków próżniowych znacząco zmniejszy objętość ubrań. Jeśli jedziesz do hotelu, to bez problemu użyjesz worków próżniowych także w drodze powrotnej. Wystarczy poprosić obsługę o użyczenie odkurzacza.

DOBRA RADA❗ Sprawdź wyposażenie hotelu czy mieszkania, do którego się wybierasz. Upewnij się, czy zastaniesz suszarkę do włosów, ręczniki, a może nawet podstawowe kosmetyki. Nie będzie potrzeby zabierać tych rzeczy z domu. W przypadku bagażu podręcznego, takie oszczędności robią ogromną różnicę.

Czasami warto rozważyć, czy lepiej opłaca się wykupienie bagażu rejestrowanego czy może kupienie podstawowych rzeczy na miejscu, po przylocie. Mowa oczywiście o produktach typu: szczoteczka, pasta do zębów, szampon, mydło itp.

W przypadku krótkiego wyjazdu, city break’e, możliwość udania się po przylocie wraz z bagażem podręcznym od razu do wyjścia i ruszenia przed siebie, jest bardzo cenną oszczędnością czasu. Korzystając z takiej możliwości, przydadzą się takie walizki czy torby, które łatwo ze sobą transportować – np. wygodny plecak, walizka na wytrzymałych kółkach. Wszystko zależy, ile masz siły i jaką formę podróżowania preferujesz – przy dużej mobilności dla wielu podróżnych lepiej sprawdzi się plecak. Mała torba to nie tylko oszczędności, ale też wygoda w podróżowaniu.

Kiedy bagaż podręczny to za mało i warto dokupić bagaż rejestrowany?

Bywają sytuację, w których, mimo najszczerszych chęci, trudno będzie zmieścić się w bagaż podręczny. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim podczas podróżowania z małymi dziećmi. Ilość zabawek, ubrań, akcesoriów i leków jest na tyle duża, że zmieszczenie ich do bagażu podręcznego jest niemożliwe.

Każdy rodzic wie, że podstawowe akcesoria i leki należy mieć zawsze przy sobie, nawet jeśli udajemy się do dużego miasta, gdzie jest swobodny dostęp do sklepów i aptek.

Bagaż rejestrowany wybierze turysta udający się w celach sportowych – na trekking, wyprawę rowerową czy wyjazd narciarski. Ilość specjalistycznych ubrań i niezbędnych akcesoriów bywa na tyle duża, że nawet wypożyczając sprzęt sportowy na miejscu (narty, rower itp.), konieczne będzie dokupienie bagażu rejestrowanego. Do przewozu rzeczy tego typu sprawdzi się dużo bardziej bagaż rejestrowany.

Kiedy jeszcze zdecydować się na bagaż rejestrowany?

  • potrzebujesz przewieźć leki, których nie możesz schować w bagażu podręcznym,
  • planujesz przywieźć sporo pamiątek z wakacji oraz unikalnych produktów kulinarnych,
  • chcesz przewieźć alkohol,
  • zabierasz ze sobą ostre przedmioty, np. akcesoria sportowe, które są niedozwolone na pokładzie samolotu.

Bilet tanich linii lotniczych zakłada możliwość dowolnego manewrowania dodatkowymi opcjami. Możesz wykupić znaczna ilość bagażu rejestrowanego, np. 3 sztuki po 20 kg. Potrzebujesz nieco większe walizki? Nie ma problemu. Możesz zabrać ze sobą nawet 60 kg bagażu dodatkowo.

Pamiętaj, że jeśli nie wykupisz dodatkowej opcji rejestrowanej, to nadbagaż jest dodatkowo płatny i niejeden pasażer wolał wykładać ubrania i pozbywać się części rzeczy, tak ważna była najniższa cena.

PAMIĘTAJ! Dziecko do drugiego roku życia podróżuje bezpłatnie na kolanach opiekuna, jednak przysługuje mu jedna sztuka bagażu podręcznego oraz możliwość przewiezienia wózka dziecięcego.

Czy można ubezpieczyć bagaż podręczny?

Wybór pomiędzy bagażem podręcznym a rejestrowanym to nie jedyny, jakiego musisz dokonać. Równie ważne jest zadbanie o jego zabezpieczenie – bez względu czy to walizki kabinowe, wnoszone na pokład czy większy bagaż umieszczany w luku bagażowym. Taką ochronę zapewni polisa podróżna.

Korzystając z ubezpieczenia turystycznego, zabezpieczasz nie tylko siebie, ale również swój bagaż, w tym także jego cenną zawartość, np. posiadanie aparatu fotograficznego, tabletu, czytnika czy laptopa.

Ubezpieczenie obejmuje zarówno zawartość bagażu, jak zwrot kosztów w przypadku zgubienia bagażu przez linie lotnicze, gdy musisz zakupić podstawowe rzeczy po przylocie.

Ubezpieczenie bagażu zapewni tylko polisa podróżna. EKUZ, będący bezpłatną kartą wydawaną każdej ubezpieczonej osobie, pokrywa jedynie podstawowe koszty niezbędnego leczenia za granicą. Takie aspekty jak ubezpieczenie NNW, OC, OC sportowe czy właśnie ubezpieczenie bagażu nie wchodzą w zakres Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potrzebne badania, leczenie, nagłe operacje – tak, ale na wszystkie dodatkowe opcje musisz mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne.

WAŻNE! Może się wydawać oczywiste, a jednak korzystając ze swobody przemieszczania się, często zapominamy, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego honorowana jest wyłącznie w krajach Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Wyjazd na Malediwy, na Bali, do Tajlandii czy Maroko – tu nie tylko przydadzą się, ale wręcz są konieczne dodatkowe zabezpieczenia w postaci polisy podróżnej. Nie posiadając ich, będziemy musieli zapłacić za leczenie czy operację z własnej kieszeni.

W razie wątpliwości co do zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego, musisz zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, który jest obszernym dokumentem, uwzględniającym wszystkie potrzebne wytyczne związane z ochroną twojego życia, zdrowia i mienia.

PAMIĘTAJ! Ubezpieczenie wykupujesz na osobę. Podróżując całą rodziną, musisz zakupić polisę dla każdej osoby indywidualnie, nawet dla dzieci.

Ubezpieczenie turystyczne – ile kosztuje?

Masz wątpliwości czy ubezpieczenie turystyczne jest koniecznym wymogiem przed podróżą? Być może historia Pana Marcina będzie dla ciebie podpowiedzią:

Niemal 40-letni Pan Marcin z Wrocławia, wysportowany, obeznany z podróżami i zawsze potrafiący odnaleźć się za granicą, nie pomyślał przed podróżą, że nie tylko dalekie wyprawy do Azji czy Afryki wymagają zakupu ubezpieczenia, ale te bliższe wyjazdy również. Zdaje się, że to bliskość i swojskość Słowacji zmyliła turystę przyzwyczajonego do dalekich wypraw. Podczas krótkiego wypadu na narty z kolegami nie zadbał o niezbędne zabezpieczenie podróży. Nie wykupił ubezpieczenia turystycznego. I jak to w życiu zwykle bywa, akurat wtedy zdarzył się wypadek. Na tyle nieszczęśliwy, że konieczne było wezwanie na stok ratowników górskich, którzy musieli korzystać ze specjalistycznego sprzętu. Wygenerowało to bardzo duży rachunek dla naszego turysty, gdyż w Słowacji pomoc ratowników górskich i akcje ratownicze są płatne. Nawet EKUZ w tym przypadku nic by nie pomógł.

Nie ma już chyba wątpliwości, że ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne w podróży, nawet tej bliskiej i krótkiej.

Ubezpieczenie na Cypr
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ✔ Pokrycie kosztów testu na COVID-19: Tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu ✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 400 PLN/dzień (max 7 dni) Zakwaterowanie i wyżywienie 5 400 PLN Assistance W ramach kosztów leczenia Uszczerbek na zdrowiu 14 000 PLN
Signal Iduna
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
32 000 zł
Bagaż
0 zł
3,90 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ✔ Pokrycie kosztów testu na COVID-19 ✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 100 euro/dzień (max7 dni), 20 000 euro koszty transportu ✔ Transport medyczny do kraju: Bez limitu ✔ Assistance: W ramach kosztów leczenia ✔ Uszczerbek na zdrowiu: 15 000 PLN
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 200 000 PLN ✔ Assistance W ramach kosztów leczenia ✔ Uszczerbek na zdrowiu: 20 000 PLN
Ubezpieczenie na Cypr
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ✔ Pokrycie kosztów testu na COVID-19: Tylko jeżeli lekarz zleci wykonanie testu. Niezależnie od wyniku testu ✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 400 PLN/dzień (max 7 dni) Zakwaterowanie i wyżywienie 5 400 PLN Assistance W ramach kosztów leczenia Uszczerbek na zdrowiu 14 000 PLN
Signal Iduna
3,90 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
32 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ✔ Pokrycie kosztów testu na COVID-19 ✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 100 euro/dzień (max7 dni), 20 000 euro koszty transportu ✔ Transport medyczny do kraju: Bez limitu ✔ Assistance: W ramach kosztów leczenia ✔ Uszczerbek na zdrowiu: 15 000 PLN
AXA
3,92 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ✔ Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 200 000 PLN ✔ Assistance W ramach kosztów leczenia ✔ Uszczerbek na zdrowiu: 20 000 PLN

Koszt ubezpieczenia turystycznego to kwota zaczynająca się od 4 zł za dzień ochrony na osobę. Najdroższe polisy kosztują ok. 35-40 zł na osobę. Jednak, by zyskać wystarczającą i pełną ochronę, nie trzeba kupować najdroższych polis. W zupełności wystarczy taka za 10 czy 15 zł/dzień. Wszystko zależy od tego, jaką formę wypoczynku wybierasz i gdzie odbywa się podróż.

W ubezpieczeniu turystycznym możliwość indywidualizacji jest właśnie największym atutem. Chorujesz przewlekle, chcesz zabezpieczyć drogi sprzęt, walizkę ze sprzętem elektronicznym czy zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne? Ubezpieczenie może uwzględnić każdą z tych możliwości.

Podsumowanie
  1. Bagaż podręczny to niewielka walizka, plecak lub torba, której limity wynoszą zazwyczaj: waga maks. 10 kg, wymiary 55 x 40 x 23 cm. Zabiera się ją ze sobą na pokład samolotu i musi zmieścić się pod fotelem pasażera. Bagaż podręczny jest wliczony w bilet i nie wymaga dodatkowej dopłaty.
  2. Bagaż rejestrowany to dodatkowy większy bagaż, którego limity wynoszą zazwyczaj: waga maks. do 20 kg, wymiary 81 x 119 x 119 cm. Wymaga od podróżnego dodatkowej dopłaty.
  3. Wybierając wyłącznie bagaż podręczny na podróż, należy sprawdzić, czego nie można do niego spakować. Są to m.in. przedmioty ostre, substancje chemiczne, ale są także określone limity przewożenia płynów, w tym płynnych kosmetyków.
  4. W przypadku zgubienia lub opóźnienia bagażu możesz otrzymać odszkodowanie oraz zwrot środków na niezbędne ubrania i przedmioty, które zostały w walizce.
  5. Bagaż rejestrowany jest dodatkowo płatny do kosztu biletu lotniczego.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czym różni się bagaż podręczny od rejestrowanego?

    Bagaż podręczny różni się od bagażu rejestrowanego wielkością, możliwością przewożenia konkretnych przedmiotów oraz miejscem, w którym bagaż znajduje się podczas lotu. Bagaż podręczny możesz zabrać do samolotu i umieszcza się go pod siedzeniem na pokładzie, czego plusem jest to, że podróżny posiada go zawsze przy sobie. A do tego unika odprawy bagażowej. Odprawa przed lotem jest więc szybsza i sprawniejsza, co zwiększa komfort podróży. Natomiast bagaż rejestrowany mieści się w luku bagażowym i nie zawsze musi to być ten sam samolot, którym leci turysta. Stąd często zdarzają się opóźnienia w dostarczeniu lub nawet zaginięcia bagażu podczas podróży.

  2. Czy we wszystkich liniach lotniczych są te same zasady przewożenia bagażu?

    Nie każda linia lotnicza ma takie same obostrzenia dotyczące maks. wielkości i wagi bagażu oraz zasad jego przewożenia. Co więcej zdarza się, że te same linie lotnicze mają odmienne podejścia do niewielkiego nadbagażu w zależności od lotniska i obsługujących pracowników. Nie ma więc reguły, że konkretny przewoźnik "przymyka oko" na nieco większy bagaż lub 1-2 kg cięższą walizkę.

  3. Co można przewieźć w bagażu podręcznym?

    W bagażu podręcznym można przewieźć pożywienie dla małych dzieci w ilości, które będą niezbędne podczas lotu. Jeśli chodzi o limity płynów to kosmetyki muszą być zmieszczone w maks. 100 ml opakowaniach przewożone w jednym maks. litrowym opakowaniu. Wodę i inne napoje zakupione w strefie bezcłowej nie obowiązują limity. Jeśli chcesz mieć więc zapas napojów na lot, bez szkody dla zawartości bagażu, zakup wodę w tzw. bezcłówce.

  4. Co można przewieźć w bagażu rejestrowanym?

    W przypadku bagażu rejestrowanego przepisy są dużo mniej restrykcyjne. Można w nim przewieźć leki, ostre przedmioty, np. nożyczki do paznokci czy pilniczki, a także kosmetyki o większej objętości.

  5. Co można przewieźć w bagażu podręcznym?

    Rozważając zawartość w bagażu podręcznym, warto się skupić przede wszystkim na cennych sprzętach i przedmiotach. Nawet jeśli został wykupiony bagaż rejestrowany, to w bagażu podręcznym trzeba umieścić dokumenty, karty bankowe, sprzęt elektroniczny i inne ważne przedmioty.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.5/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments