ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Słowacja samochodem – o czym warto wiedzieć?

Magdalena Chara

Zaktualizowano: 2024-11-08

Nieduża odległość oraz wyjątkowe bogactwo przyrodnicze i kulturalne sprawiają, że Słowacja jest częstym celem podróży Polaków. Zdaniem wielu turystów najlepszym środkiem transportu do odwiedzenia tego wyjątkowego kraju jest auto. Nie ma się co dziwić, bo własny samochód umożliwia dotarcie do najodleglejszych zakątków i pozwala na zwiedzanie we własnym tempie. Sprawdź, co warto wiedzieć przed taką wycieczką!

Ile trwa podróż samochodem na Słowację?

Słowacja dzieli granicę z Polską. W efekcie podróż do tego kraju samochodem może zajmować kilkanaście minut lub nawet kilkanaście godzin, w zależności od dokładnej lokalizacji miejsca wyjazdu. Najwięcej czasu w trasie spędzą mieszkańcy północnej Polski (a zwłaszcza województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko mazurskiego czy podlaskiego), a najmniej — osoby wyruszające z Podkarpacia, Małopolski czy obszaru Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Nieco dalej, choć wciąż dość blisko, mają do Słowacji mieszkańcy Lubelszczyzny oraz województw łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego czy lubuskiego.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Bez wątpienia wpływ na czas trwania podróży na Słowację ma też oczywiście położenie miejsca docelowego, choć kraj ten – z racji, że jest niemal 7 razy mniejszy od Polski –  da się dość szybko przejechać i wzdłuż i wszerz. Ponadto duża liczba największych atrakcji turystycznych znajduje się niedaleko od polskiej granicy, np. Park Narodowy Słowacki Raj, rezerwat przyrody Słowacji Kras, park wodny Tatralandia czy kompleksy zamkowe Zamek Spiski i Zamek Orawski.

Poniżej znajduje się kilka przykładowych tras z miejscowości położonych w różnych częściach Polski na Słowację wraz z czasem trwania podróży.

  • Kraków — Słowacki Raj: ok. 3-4 godziny (180-190 km);
  • Poznań — Słowacki Kras: ok. 8-9 godzin (700 km);
  • Lublin — Tatralandia: ok. 5-6 godzin (500 km);
  • Warszawa — Zamek Spiski: ok. 6 godzin (500 km);
  • Zakopane — Zamek Orawski: ok. 1 godzina (65-70 km).

Odległości między Polskimi miejscowościami a atrakcjami turystycznymi na Słowacji są więc naprawdę różne. Mimo to dojazd nie trwa zwykle dłużej niż kilka lub kilkanaście godzin. Ze względu na długą podróż osoby z północnych krańców Polski spędzają w kraju południowych sąsiadów więcej czasu, np. tydzień czy 10 dni. W przypadku mieszkańców miejscowości położonych bliżej granicy wypad na Słowację ma sens nawet przy 2-3-dniowym pobycie.

Pamiętaj! Mimo braku kontroli na polsko-słowackich przejściach granicznych w czasie całej podróży Ty i każdy pasażer musicie mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Wynika to z faktu, że słowackie służby mają prawo do wyrywkowego sprawdzania dokumentów dowolnych osób przebywających na terenie kraju. Odmowa okazania dowodu czy paszportu może wówczas skutkować tymczasowym zatrzymaniem w celu weryfikacji tożsamości.

Co trzeba mieć w samochodzie na Słowacji?

Zakres obowiązkowego wyposażenia samochodu w Unii Europejskiej zmienia się w zależności od wewnętrznych przepisów obowiązujących w danym państwie.  Jednak zgodnie z zapisami Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, kierowca podróżujący po Europie własnym autem musi spełniać wymogi kraju, w którym pojazd został zarejestrowany. W Polsce na liście koniecznych przedmiotów w aucie osobowym znajduje się wyłącznie trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Mimo to w razie kontroli drogowej na Słowacji lepiej mieć ze sobą wszystko to, co niezbędne. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i zbędnego stresu. Tym bardziej że w kraju południowych sąsiadów w przypadku niezapłacenia mandatu gotówką jeszcze w trakcie rozmowy z funkcjonariuszami policjanci mają prawo zatrzymać Twoje prawo jazdy na 15 dni.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu na Słowacji należą:

  • apteczka pierwszej pomocy;
  • przenośny trójkąt ostrzegawczy;
  • kamizelka odblaskowa;
  • koło zapasowe wraz z lewarkiem;
  • komplet kluczy przeznaczonych do demontażu kół samochodowych.

Powyższe wytyczne dotyczą wyłącznie samochodów osobowych, bo w pojazdach ciężarowych muszą znajdować się również inne przedmioty, np. gaśnica czy łańcuchy śniegowe.

Uwaga! Podczas podróży na Słowację należy zwrócić uwagę na sposób przewożenia kamizelek, bo zgodnie ze słowackimi przepisami powinny one znajdować się w zasięgu kierowcy, a więc w kabinie auta. Ta sama zasada tyczy się apteczki pierwszej pomocy, która dodatkowo musi spełniać wymogi kraju rejestracji pojazdu i zawierać przedmioty o odpowiednim terminie przydatności.

Jakie są przepisy drogowe na Słowacji?

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych przepisów obowiązujących na terenie Słowacji.

  • Dozwolona prędkość maksymalna na drogach to 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym oraz 130 km/h na autostradzie.
  • Wszyscy pasażerowie samochodów osobowych muszą mieć zapięte pasy podczas jazdy.
  • Kierowca nie powinien używać telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta.
  • W trakcie jazdy trzeba mieć zapalone światła mijania przez całą dobę.
  • Dzieci o wzroście poniżej 150 cm można przewozić wyłącznie w przystosowanych do ich wieku fotelikach samochodowych.
  • Samochody poniżej 3,5 t mają mieć założone takie same opony na wszystkich osiach.
  • Najmniejsza dozwolona głębokość bieżnika opon to 3 mm.
  • W sytuacji, gdy na drogach zalega śnieg lub jezdnię pokrywa lód bądź gołoledź, można przemieszczać się wyłącznie na oponach zimowych.

Ważne! Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, niedozwolone jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Zakaz dotyczy też palenia tytoniu w pociągach, autobusach, na przystankach autobusowych i krytych peronach, w ośrodkach kultury, zamkniętych obiektach sportowych oraz obiektach publicznych takich jak urzędy, sklepy czy muzea.

Ile kosztuje paliwo na Słowacji?

Podczas planowania podróży samochodem trzeba też wziąć pod uwagę dostępność stacji benzynowych oraz danego rodzaju paliwa, a także ceny za litr w danym państwie. Na Słowacji nie ma problemu z tankowaniem benzyny, oleju napędowego czy gazu LPG. Największą popularnością cieszą się stacje koncernów Slovnaft, OMV, Shell i Orlen, które są rozlokowane po terenie całego kraju. Można tankować na nich wysokiej jakości paliwo po średnich stawkach:

  • 6,60 PLN — benzyna bezołowiowa 95;
  • 6,20 PLN — diesel;
  • 3 PLN — LPG.

Na Słowacji, podobnie jak w innych krajach europejskich, intensywnie rozwija się infrastruktura dla posiadaczy aut elektrycznych. Nowe stacje ładowania elektryków pojawiają się m.in. na publicznych parkingach i przy galeriach handlowych w dużych miastach. Obecnie jest ich tam ok. 1000 i wciąż pojawiają się nowe.

Ile kosztują winiety na Słowacji?

Słowacja zalicza się do grona państw, w których obowiązują winiety. Jeszcze do niedawna miały one formę naklejek na szybę, jednak wraz z rozwojem nowoczesnych technologii mało praktyczne naklejki zastąpiono intuicyjnym systemem elektronicznym. Opłacie podlegają przejazdy wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych. Płaci się jednak nie za liczbę przejechanych kilometrów, a za konkretny okres. W zależności od potrzeb można zdecydować się na winietę 365-dniową, 30-dniową, 10-dniową lub 1-dniową. Ich cena zmienia się w zależności od rodzaju pojazdu i czasu obowiązywania.

Ceny winiet na Słowacji
Rodzaj pojazduOkres obowiązywaniaCena EURCena PLN
pojazd dwuśladowyzespół pojazdów do 3,5 tonypojazd dwuśladowy kategorii M1 bez względu na jego maksymalną technicznie dopuszczalną masę całkowitą365 dni60ok. 260
30 dni17ok. 74
10 dni12ok. 52
1 dzień5,40ok. 23
pojazd dwuśladowy lub zespół pojazdów do 3,5 tonypojazd dwuśladowy kategorii M1 bez względu na jego maksymalną technicznie dopuszczalną masę całkowitą365 dni60ok. 260
30 dni17ok. 74
10 dni12ok. 52
1 dzień5,40ok. 23
Opracowanie własne

Jak kupić winietę na Słowację?

Zakup winiet na Słowację to obowiązek każdego kierowcy, który zamierza poruszać się po płatnych odcinkach dróg. Można płacić za nie kartą lub gotówką. Są łatwo dostępne i w zależności od preferencji da się nabyć je:

  • przez internet (na portalu elektronicznego systemu poboru i ewidencji zakupu winiet autostradowych w Republice Słowackiej eznamka.sk/pl);
  • osobiście w punktach sprzedaży (na przejściu granicznym w urządzeniach samoobsługowych oraz na wybranych stacjach benzynowych).

Wykaz stacji benzynowych zajmujących się sprzedażą winiet znajdziesz na stronie https://eznamka.sk/pl/customer-points/pos-list.

Za co można dostać mandat na Słowacji?

Słowacka policja jest znana z rygorystycznego respektowania przepisów ruchu drogowego, a tamtejszy taryfikator mandatów niejednemu Polakowi zmroził krew w żyłach. Za różne przewinienia grożą tam grzywny w wysokości nawet do 2600 euro. Dość wysokiej karze podlegają różne przewinienia, zarówno te lżejsze, jak np. brak kamizelki odblaskowej w kabinie czy nieprawidłowe parkowanie, jak i poważniejsze wykroczenia, np. przekraczanie prędkości czy jazda na „podwójnym gazie”. Co ciekawe, na Słowacji dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,00 promila. Oznacza to, że odczytanie z wyświetlacza alkomatu niewielkiej wartości, która w Polsce zostałaby uznana za dopuszczalną, w kraju południowych sąsiadów będzie wiązała się z otrzymaniem mandatu. Wysokość kary w takiej sytuacji zależy od ilości alkoholu we krwi. Poniżej znajdują się przykładowe stawki mandatów.

Stawki mandatów na Słowacji
Max. kwota grzywnyRodzaj wykroczenia
40 euronieustąpienie pierwszeństwaprzekroczenie dozwolonej prędkości do 10 km/h
50 europrowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwawykrycie braku kamizelki odblaskowej w kabinie pojazdu
60 eurorozmawianie przez komórkę w czasie jazdyprzekroczenie dozwolonej prędkości o 10-20 km/h
93 eurojazda pod wpływem alkoholu (przy stężeniu alkoholu we krwi poniżej 0,5 promila)
130 europrzewożenie dziecka bez odpowiedniego fotelikaprzekroczenie dozwolonej prędkości o 20-30 km/h
150 euroniezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej
260 eurojazda pod wpływem alkoholu (przy stężeniu alkoholu we krwi w zakresie
0,5 – 1 promila)
653 eurojazda pod wpływem alkoholu przy stężeniu we krwi w zakresie
1 – 1,5 promila
900 europrzekroczenie dozwolonej prędkości o 30-50 km/h
2000 eurojazda pod wpływem alkoholu (przy stężeniu alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila lub w razie odmowy poddania się kontroli)
2600 europrzekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h
Opracowanie własne

Jakie ubezpieczenie samochodu na Słowację?

Aby legalnie przemieszczać się po słowackich drogach, musisz mieć ważne OC. Polisa wykupiona u polskiego u ubezpieczyciela jest tam honorowana. Dzięki temu nie musisz starać się o zieloną kartę tuż przed opuszczeniem kraju. Rozważ też zainwestowanie w dodatkowe ubezpieczenie assistance na czas zagranicznego wyjazdu. Dzięki niemu unikniesz problemów związanych z nagłymi awariami pojazdu w trasie. W ramach takiej opcjonalnej polisy masz szansę uzyskać pomoc w sfinansowaniu:

  • przyjazdu mechanika na miejsce awarii w celu przywrócenia pojazdu do stanu umożliwiającego dalszą podróż;
  • usługi holowania do najbliższego warsztatu w razie wykrycia usterki niemożliwej do naprawienia na miejscu;
  • wypożyczenia auta zastępczego;
  • noclegu na czas naprawy pojazdu;
  • dowiezienia paliwa lub wymiany opony w trasie.

Zakres ochrony gwarantowanej w ramach assistance jest zawsze określony w OWU. Przed wykupieniem dodatkowej polisy zapoznaj się z dokumentacją i upewnij się, że dany wariant spełnia Twoje oczekiwania.

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Słowację?

Przed wyjazdem za granicę warto zadbać nie tylko o ochronę samochodu, ale również o ubezpieczenie kierowcy i pasażerów. Dobra polisa turystyczna zapewnia bowiem nieocenione wsparcie w czasie wycieczki. W razie problemów zdrowotnych pokrywa koszty leczenia, leków czy transportu medycznego (w tym także z powrotem do Polski). Ponadto gwarantuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu poniesiony w czasie podróży (NNW) oraz chroni odpowiedzialność cywilną uczestników (OC w życiu prywatnym). Może też obejmować ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego.

Ważne! Jeśli podczas pobytu na Słowacji planujesz trekking po górach, koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim rozszerzeniem ochrony. Taka polisa musi obejmować zdarzenia, do których doszło w czasie uprawiania sportu oraz ratownictwo górskie. Ma to ogromne znaczenie ze względu na fakt, że słowacka Horská záchranná služba (odpowiednik polskiego TOPR-u) pobiera opłaty za przeprowadzone akcje ratownicze.

Pamiętaj też, że polisy turystycznej nie zastąpi Ci Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia jedynie do korzystania z publicznej służby zdrowia i to na takich samych zasadach, co Słowacy. W rezultacie za niektóre świadczenia bezpłatne w Polsce będziesz zmuszony dopłacić. Aby uniknąć dużych wydatków na usługi medyczne, lepiej przed wyjazdem zaopatrz się w ubezpieczenie. Jego suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, choć im więcej, tym lepiej.

Podsumowanie
  • Słowacja leży w niedużej odległości od Polski, przez co dojazd do ulokowanych tam atrakcji turystycznych nie zajmuje zwykle więcej niż kilka, maksymalnie kilkanaście godzin.
  • Na Słowacji obowiązują winiety, które można wykupić na rok, miesiąc, 10 dni lub 1 dobę.
  • Po słowackich drogach można przemieszczać się z prędkością: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym oraz 130 km/h po autostradach.
  • Przed wyjazdem do Słowacji warto wykupić ubezpieczenie assistance komunikacyjne i polisę turystyczną.

Słowacja samochodem: pytania i odpowiedzi

  1. Czy na Słowacji trzeba mieć dowód rejestracyjny samochodu?

    Przy wjeździe do Słowacji własnym samochodem trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny, a także prawo jazdy i polisę OC (kierowca i każdy z pasażerów musi też oczywiście odpowiedni dokument podróży — dowód osobisty lub paszport).

  2. Ile kamizelek w samochodzie na Słowacji?

    Według słowackich przepisów kamizelek w samochodzie powinno być tyle, ile osób. Oznacza to, że jeśli kierowca podróżuje samotnie, wystarczy mu jedna sztuka. Gdy przewozi zaś 4 pasażerów, w kabinie musi znajdować się aż 5 kamizelek.

  3. Czy na Słowacji można płacić złotówkami?

    Na Słowacji obowiązuje euro, które w 2009 roku zastąpiło koronę słowacką. Raczej nie płaci się tam w złotówkach, dlatego jeszcze przed wyjazdem warto wymienić walutę, aby uniknąć problemów z regulowaniem należności, np. za zakupy czy jedzenie w restauracji. W większości miejsc nie ma też problemów z płaceniem kartą.

Źródła

  • https://www.gov.pl/web/slowacja/informacje-dla-podrozujacych;
  • https://eznamka.sk/pl/.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Magdalena Chara
Redaktor
Autorka z zamiłowaniem do podróży. Jednocześnie technik obsługi turystycznej i absolwentka geografii. Dobrze czuje się w temacie ubezpieczeń podróżnych, bo sama często je wykupuje. W wolnym czasie chętnie planuje krajowe i zagraniczne wycieczki, najlepiej w regiony rzadko odwiedzane przez turystów.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments