Zaktualizowano: 2023-11-24
Słowenia najczęściej kojarzy się z państwem, przez które przejeżdża się, jadąc do Chorwacji. To jednak nie do końca słuszne podejście. Ten niewielki kraj oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów. Warto więc zatrzymać się w nim na dłużej. Zobacz, jak się przygotować do wyjazdu do Słowenii i o czym nie zapomnieć.
Słowenia często jest tylko krajem tranzytowym w drodze do Chorwacji. Jednak nie ma powodu, by nie pozostać tam przez dłuższym czas. Niektórzy mówią, że Słowenia to kraj, który ma w sobie wszystko – dostęp do morza, jeziora, lasy, jaskinie… oraz doskonałe wino.
Ta destynacja świetnie sprawdzi się jako cel podróży własnym samochodem. W zależności od tego, skąd wyruszasz, dojazd zajmie Ci od 8 do 13 godzin. Trasę możesz zatem pokonać w ciągu jednego dnia, choć może być dość męcząca.
Słowenia to kraj pełen atrakcji, pięknych krajobrazów i zabytków. Co w szczególności warto zobaczyć?
W Słowenii zdecydowanie jest co robić, dlatego nie warto traktować tego kraju wyłącznie jako przystanku w drodze do Chorwacji.
Słowenia leży w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego. Turyści najczęściej wybierają się tam latem, kiedy temperatury są wysokie (wynoszą około 25-30 stopni Celsjusza). To zapewnia idealne warunki do plażowania i kąpieli w morzu.
To również doskonały czas na aktywności wszelkie na świeżym powietrzu, takie jak kajakarstwo, pływanie czy relaks nad Morzem Adriatyckim.
Wiosną lub jesienią można odwiedzić Słowenię, jeśli nie zależy Ci na plażowaniu, a wolisz spacerować czy zwiedzać zabytki. Wówczas temperatura jest znacznie bardziej sprzyjająca. Zimą można odwiedzić nieco mniej popularne w Europie kurorty narciarskie. Zapewniają świetne warunki, a nie ma w nich tłumów.
Jadąc do Słowenii, musisz mieć ze sobą:
Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (np. assistance lub NNW), które mogą okazać się bardzo dużym wsparciem w przypadku wypadku lub kolizji za granicą.
Do Lublany z Warszawy dojedziesz w niecałe 11 godzin. Trasa prowadzi przez Czechy i Austrię. Pamiętaj, aby po drodze wykupić winiety w każdym kraju. Dotyczy to również Słowenii, w której autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Od lutego 2022 roku winiety kupuje się je wyłącznie w wersji elektronicznej.
Podróż warto zacząć od skierowania się w stronę czeskiej granicy. Następnie przejeżdża się przez Ostrawę, Ołomuniec i Brno. Nie zapomnij kupić czeskiej winiety – mandaty za jej brak mogą być spore.
Z kolei w Austrii podróżujących czeka przejazd przez Wiedeń i Graz. Autostrady i drogi szybkiego ruchu w tym kraju są płatne, więc również trzeba wykupić winietę. Możesz to zrobić w Internecie, planując podróż (winieta musi być wykupiona 18 dni wcześniej). Jeśli nie zadbasz o to wcześniej, nie ma większego problemu, ponieważ opłatę można uiścić również po przekroczeniu granicy – na stacji benzynowej. Cena 10-dniowej winiety dla samochodu osobowego to 9,90 EUR (około 46 zł).
Po dotarciu do Słowenii najpierw kieruj się autostradą A1 do Mariboru, a potem jedź na zachód do stolicy kraju, czyli Lublany.
Pamiętaj, że winiety obowiązują również w Słowenii.
W lutym 2022 roku zniesiono w Słowenii obowiązek naklejania winiet na przednią szybę samochodu. Wprowadzono w pełni elektroniczny system, w którym rejestruje się swój numer rejestracyjny, jednocześnie ponosząc opłatę za winietę. Jej cena jest uzależniona jest od okresu ważności, na który ją kupujesz.
Możesz się zdecydować na:
Wiele osób zastanawia się, czy da się ominąć płatną autostradę w Słowenii? Winiety obowiązują bowiem tylko na drogach szybkiego ruchu. Lokalne trasy są bezpłatne. To oznacza, że bez problemu znajdziesz alternatywne drogi, które nie wymagają wnoszenia dodatkowych opłat za przejazd. Pamiętaj jednak, że ich stan może pozostawiać wiele do życzenia. Podróżowanie autostradą z pewnością jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Zgodnie z danymi państwowej spółki DARS, która zarządza i buduje słoweńskie drogi, 624,9 km autostrad i dróg ekspresowych podlega opłatom w formie winiet.
Do pierwszej kategorii dróg zalicza się:
Z kolei słoweńskie płatne drogi ekspresowe to:
Na wszystkich wymienionych tutaj odcinkach obowiązują opłaty w formie winiet. Brak opłaty może skutkować nałożeniem kary.
Przepisy z małymi wyjątkami są zbliżone do polskich. Ograniczenia prędkości na drogach są takie same. Co jeszcze trzeba wiedzieć o poruszaniu się po tym kraju?
Wybrane przepisy ruchu drogowego nakładają na kierowców:
Dodatkowo warto wiedzieć, że kask nie jest obowiązkowy dla rowerzystów (wyjątek stanowią dzieci). Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to z kolei 0,5 promila dla doświadczonych kierowców z uprawnieniami od co najmniej 2 lat (inni muszą mieć 0,0 promila).
Warto pamiętać, że instalacje LPG nie są popularne w Słowenii. Tylko na wybranych stacjach można zatankować ro paliwo.
Jeśli jedziesz w podróż samochodem, upewnij się, że masz ważną polisę OC. Warto ją wzbogacić również o AC i assistance. Uzyskanie pomocy w obcym kraju zwykle jest nieco trudniejsze niż w Polsce. Takie polisy pozwolą Ci poczuć się pewniej nawet w trudnych sytuacjach, takich jak wypadek, awaria samochodu czy kradzież bagażu.
Zobacz, jak dobrze przygotować się do wyjazdu pod względem ubezpieczeniowym.
Słowenia należy do Unii Europejskiej. To oznacza, że w tym kraju każdy obywatel polski może więc skorzystać z Europejskiej Karaty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Upoważnia ona do uzyskania darmowej pomocy medycznej na dokładnie takich samych zasadach, z jakich korzystają mieszkańcy.
Ważna zasada dotyczy jednak tego, że aby użyć karty EKUZ w celu skorzystania z opieki lekarskiej, musisz mieć ją przy sobie. Jeśli jej nie wyrobisz, nie możesz jej użyć. Ponadto za część usług medycznych będziesz zmuszony zapłacić z własnej kieszeni.
W Słowenii obowiązują dopłaty do:
Samodzielnie zapłacisz również za leczenie prywatne, ratownictwo, transport do kraju. W ich przypadku karta EKUZ po prostu nie ma zastosowania.
To oznacza, że darmowe ubezpieczenie nie jest niestety wystarczającą ochroną podczas podróży do Słowenii. Warto wykupić również polisę turystyczną, która może mieć znacznie szerszy zakres, a jej koszt wcale nie jest wysoki.
Ubezpieczenie turystyczne do Słowenii przede wszystkim musi obejmować odpowiednią sumą gwarantowanych kosztów leczenia. Nie warto jednak na tym poprzestawać.
Dodatkowe elementy ochrony mogą okazać się bardzo przydatne. Co do nich należy? To między innymi NNW, OC, ubezpieczenie bagażu czy assistance. Co więcej, każdą polisę możesz rozszerzyć o bardziej rozbudowany zakres. Wówczas będzie jeszcze bardziej przydatna, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
Do wyboru masz:
Każdy turysta powinien dopasować ubezpieczenie turystyczne do Słowenii do swoich własnych potrzeb. Wybrany pakiet możesz zakupić stacjonarnie lub online. Cała procedura zajmie zaledwie kilka minut, a ceny polis nie są wygórowane.
Oprócz kosztów leczenia w polisie turystycznej warto zawrzeć:
Dobra polisa to taka, która jest dopasowana do potrzeb turysty. Pamiętaj, że inna suma ubezpieczenia będzie niezbędna, jeśli masz zamiar leżeć na plaży, a inna, jeśli planujesz uprawiać niebezpieczne sporty.
Czy do Słowenii można wjechać na dowodzie osobistym?
Tak, nie trzeba mieć paszportu, choć również jest respektowany.
Jakie dokumenty musi mieć samochód?
Wymagana jest aktualna polisa OC i badanie techniczne. Nie jest potrzebna Zielona Karta ani inne dokumenty. Warto jednak wykupić AC i assistance.
Czy karta EKUZ działa w Słowenii?
Tak, ale zapewnia ograniczony zakres opieki medycznej. Za wiele usług trzeba dopłacić. Optymalnym wyborem jest zakup ubezpieczenia turystycznego za kilkadziesiąt złotych.
Które drogi w Słowenii są płatne?
Trzeba kupić winietę na drogi szybkiego ruchu i autostrady. Ich łączna długość to ponad 600 km. Można uniknąć opłat, poruszając się drogami lokalnymi, ale są one w gorszym stanie.
Oceń artykuł: