Zaktualizowano: 2024-02-29
Wakacje trwają w najlepsze już od tygodnia, studenci piszą ostatnie egzaminy, a pracownicy już tylko odliczają dni do wyczekiwanego urlopu. Lipiec to miesiąc, w którym większość osób pragnie odpocząć od codziennego zgiełku i napawać się piękną pogodą, niezwykłymi widokami oraz spokojem. Zaplanuj i Ty wakacje w lipcu!
W tym artykule podrzucamy kilka inspiracji na miejsca, w których lipcowy wypoczynek z pewnością będzie wyjątkowy. Niezależnie czy samemu, z partnerem czy może z całą rodziną – każdy znajdzie coś dla siebie.
Jeśli zastanawiasz się czy lipiec to na pewno dobry miesiąc na wyjazd, to rozwiewamy Twoje wątpliwości: wakacje w lipcu to świetny pomysł. Dlaczego?
Oczywiście, urlop w sezonie wakacyjnym ma swoje wady. Przede wszystkim musisz liczyć się z tym, że na plażach czy szlakach górskich turystów będzie znacznie więcej, a kolejki do popularnych atrakcji turystycznych będą nieco dłuższe.
Możesz jednak uniknąć tłumów, np. wybierając się na szlak górski wczesnym rankiem, a wszelkie możliwe bilety wstępu rezerwować online. Z dobrą organizacją zwiększona przepustowość turystów z pewnością nie popsuje Twoich planów.
W lipcu nie wypada żadne święto, które mogłoby przedłużyć nasz urlop, zatem zdecydowane najlepiej kierować się prognozami pogody. Aktualnie możemy znaleźć szczegółowe prognozy nawet na dwa tygodnie do przodu, zatem sprawdź, kiedy możesz się spodziewać słońca, a kiedy deszczu lub pochmurnego nieba i zdecyduj, jaka pogoda najlepiej Ci odpowiada.
Jeśli budżet nie pozwala Ci na wakacje all inclusive lub po prostu nie chcesz wyjeżdżać z kraju to wcale nie oznacza, że musisz zostać w domu! Przedstawiamy 3 propozycje na świetny wypoczynek w Polsce.
Pustkowo to nadbałtycki kurort, który jest o wiele mniej popularny niż Sopot, Ustka czy nawet Stegna. A to oznacza, że nie tylko ceny noclegu będą niższe, ale również możemy liczyć na ciszę i spokój na plaży zamiast zatłoczonych do granic możliwości brzegów morza. W Pustkowiu dostępna jest czysta, szeroka plaża, odznaczona Błękitną Flagą
Za nocleg w tych okolicach zapłacimy około 200 złotych za dobę dla dwóch osób, co przy aktualnych cenach nadmorskich kurortów jest naprawdę korzystną ceną. Okolica ma nam do zaoferowania nie tylko piaszczystą plażę, ale również malowniczy klif, wydmy czy klimatyczne bary. To idealny obiekt na tani relaks nad morzem.
Jeśli zamiast morza preferujesz kąpiel w jeziorze, to Jeziorak, położony w małym mieście Iława w województwie warmińsko-mazurskim, to idealne miejsce na wypoczynek. Jeziorak to jedno z największych jezior, a przy okazji również najdłuższe jezioro w Polsce! Przed zgiełkiem miasta można schronić się w zacisznej zatoce lub na jeden z wielu wysp, zaś po całym dniu plażowania zwiedzić miasto, które jest naprawdę urokliwe. Przy okazji Iława jest świetnie skomunikowana jeśli chodzi o połączenia pociągów, więc bez problemu możesz ruszyć w dalszą podróż, szczególnie, że w okolicy jest jeszcze wiele pięknych jezior, a z samej Iławy w godzinę dojedziesz pociągiem do miast jak Toruń, Trójmiasto, Olsztyn.
Nocleg w Iławie i okolicach znajdziesz nawet na ostatnią chwilę, a jego cena to około 230 złotych za dobę dla dwóch osób.
Jeśli lubisz intensywne zwiedzanie, a przy okazji chcesz maksymalnie wykorzystać swój urlop, doskonałą opcją będzie zaplanowanie kilkudniowej wycieczki. Możesz wybrać się samochodem, ale również pociągami, które dają szeroki wachlarz możliwości. W południowej Polsce zdecydowanie warto odwiedzić Kraków, Wrocław, Częstochowę i Katowice. Spakuj więc plecak, zabierz towarzysza i ruszaj w podróż. Możesz poświęcić jeden dzień na najciekawsze atrakcje w danym miejscu, a następnie ruszyć w dalszą podróż. Wyzwaniem logistycznym będzie jedynie zaplanowanie noclegów i połączeń pociągów czy autobusów, ale zdecydowanie warto.
W Krakowie koniecznie udaj się do Sukiennic, na Wawel i na Zakrzówek, który nie bez powodu nazywany jest polską Chorwacją. Przy okazji w krakowskim Mr Pancake mają jedne z najlepszych fast foodów! Pizza, pankejki i burgery wyglądają nieziemsko. W Częstochowie warto zahaczyć o Jasną Górę, a w Katowicach o Muzeum Śląskie, aby poznać trochę południowej kultury. We Wrocławiu warto zwrócić uwagę na przepiękny Ogród Japoński, Fontannę Multimedialną czy Afrykarium (no i oczywiście rynek).
Taką wycieczkę śmiało możesz zrealizować po dowolnej części Polski, planując pobyt i atrakcje w wybranych miastach.
Jeśli chcesz wyjechać za granicę tanio, a przy okazji nie oddalać się zbyt daleko od Polski, to Czechy będą idealnym miejscem! Trasę z łatwością pokonasz samochodem (szczególnie z północy Polski), a nawet pociągiem! To też doskonała opcja dla tych, którzy nie lubią latać. Za noc w 3-gwiazdkowym hotelu dla dwóch osób zapłacisz mniej niż 200 złotych, a ceny biletów wstępu, atrakcji czy obiadów również nie są wysokie.
W czeskiej Pradze możesz podziwiać Most Karola, imponującej wielkości katedrę św. Wita czy Zamek Praski (wstęp to około 40 złotych). Warto również zrobić sobie spacer po rynku Starego Miasta i zobaczyć słynny, tańczący dom. Koniecznie spróbuj lokalnych przysmaków jak Trdelnik (to pieczone na kiju słodkie ciasto z najróżniejszymi dodatkami).
Jeśli masz ochotę na wakacje nieco dalej niż Europa, a przy okazji uwielbiasz wysokie temperatury, to Egipt będzie idealnym kierunkiem na lipcowy urlop. Kraj ten słynie z piramid, Doliny Królów czy Wielkiego Sfinks w Gizie. To istny raj dla fanów historii, choć każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zdecydowanie warto wybrać się do Nekropolii w Gizie (bilet wstępu to około 30 złotych), Muzeum Egipskiego w Kairze (wejście kosztuje blisko 22 złotych) oraz do stolicy państwa – Kairu.
Loty nie należą do najtańszych, bowiem kosztują około 2000 złotych za osobę, jednak cenę zrekompensują nam stosunkowo tanie hotele, bowiem noc dla dwóch osób w wysokim standardzie znajdziemy za mniej niż 200 złotych (a w nieco niższym standardzie nawet za mniej niż 100 zł).
Włochy to dość popularny kierunek turystyczny. Do Włoszech dojedziemy samochodem, choć zdecydowanie lepiej postawić na samolot ze względu na większy komfort i krótszy czas podróży. Bilet w dwie strony do Włoch dla jednej osoby to koszt około 800 złotych. Warto wybrać lot bezpośredni do Rzymu, Mediolanu lub Barcelony, a później podróżować pociągami po okolicy. Jeśli chodzi o plażowanie we Włoszech, to lipcowa pogoda zdecydowanie sprzyja opalaniu i podziwianiu wybrzeży. Plaże Adriatyku zachwycają czystą i ciepłą wodą, niezależnie od tego czy wybierzemy środkowe czy może wybrzeża Toskanii lub Wenecji (te ostatnie przyciąga najwięcej turystów). Nocleg dla dwóch osób w dużych, włoskich miastach to koszt około 500 złotych dla dwóch osób dorosłych za dobę, jednak spokojnie można poszukać czegoś tańszego w mniejszej, urokliwej włoskiej prowincji.
Jeśli chcesz spędzić aktywny czas z rodziną bez wyjeżdżania z kraju, to zdobycie Morskiego Oka, wjechanie na Gubałówkę i spacer po Krupówkach brzmią jak plan idealny! Morskie Oko to prosty szlak, który z łatwością przejdą nawet najmłodsi, a widoki są naprawdę niesamowite zarówno na trasie, jak i u jej celu. Trasa na Gubałówkę jest już nieco bardziej wymagająca, ale na szczyt można wjechać kolejką, co również dla małych podróżników będzie świetną atrakcją. A już z pewnością spodobają im się pełne kolorów i życia Krupówki w Zakopanem, na których można zrobić sobie zdjęcie ze słynnym, białym misiem, zwiedzić Muzeum Figur Woskowych czy Labirynt Luster. Niestety, należy wziąć pod uwagę, że nocleg w okolicach Zakopanego dla 4-osobowej rodziny to zazwyczaj około 500 złotych za dobę.
Jeśli szukasz zagranicznej wycieczki z dziećmi to Bułgaria spodoba się zarówno Tobie, jak i Twoim pociechom. Infrastruktura kurortów jest dostosowana do najmłodszych, a lot samolotem trwa jedynie około 3 godzin. Najmłodsi podróżnicy zakochają się w licznych aquaparkach (warto odwiedzić najpopularniejsze wśród nich jak Action czy Nessebar), a nieco starszym pociechom może spodobać się również tor do ścigania na gokartach w jednym z najpopularniejszych bułgarskich kurortów, Słonecznym Brzegu. W samej Bułgarii można zdecydować się również na rejs statkiem po Morzu Czarnym i koniecznie trzeba zwiedzić Stare Miasto w Nessebar. Bułgaria to miejsce, w którym zakochają się zarówno dzieci, jak i dorośli.
Nocleg dla 4-osobowej rodziny w najpopularniejszych kurortach to koszt około 500 złotych za dobę. W tych mniej mniej znanych to już 250-300 złotych. Warto jednak postawić na wycieczkę all inclusive, którą można znaleźć nawet już od 1500 złotych za jedną osobę!
To miejsce to idealna opcja dla maluchów, które kochają zwierzęta! Oprócz alpak, goście mogą głaskać liczne koty, psy, króliki czy kozy! Agroturystyka znajduje się w małej wsi, więc z pewnością odpoczniesz tam od miejskiego zgiełku i codzienności. Niedaleko stąd jest również Bałtyk, więc śmiało dojedziesz na plaże. Rodzicom z pewnościa spodoba się wiadomośc o dostępnym jacuzzi, w którym mogą się zrelaksować po intensywnym dniu. Koszt jednej nocy dla 4-osobowej rodziny to około 550 złotych.
Jeśli już zaplanowałeś swój wymarzony urlop, nie zapomnij zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wykupienie ubezpieczenia turystycznego jest niezwykle ważnym punktem podczas planowania wakacji.
Wypadki się zdarzają, a chociaż mamy nadzieję, że zdarzać się będą jak najrzadziej, w przypadku, w którym będziesz potrzebować pomocy lekarza może się okazać, że zostaniesz obciążony dużymi kosztami leczenia. Jeśli będziesz posiadał odpowiednią polisę turystyczną, wszelkie koszty leczenia pokryje ubezpieczyciel.
Jakie elementy powinna zawierać dobra polisa turystyczna?
Polisa, która będzie zawierać wszystkie wymienione wyżej elementy to kompleksowy zakres ochrony na każdą ewentualność. Pamiętaj również o możliwości rozszerzania ochrony (np. na zdarzenia mające miejsce pod wpływem alkoholu czy w przypadku, w którym chorujesz przewlekle).
Pamiętaj, że różnica cen w ubezpieczeniach zależy zarówno od zakresu ochrony i wysokości sum gwarantowanych na leczenie, jak i od kierunku Twojej wyprawy. Ubezpieczenie do Azji, Ameryki czy po prostu do kraju, w którym koszty życia i leczenia są o wiele wyższe będzie droższe, ale i zapewni Ci najlepszą ochronę.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 9,16 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł) | ||||
Koszty leczenia 1 250 000 zł | Ratownictwo 12 500 zł | Bagaż 5 000 zł | 14,41 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 75 000 zł OC: 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sprzęt sportowy | ||||
Koszty leczenia 128 972 zł | Ratownictwo 21 495 zł | Bagaż 1 290 zł | 4,00 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 3 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 |
9,16 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł) | |||
14,41 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 1 250 000 zł | Ratownictwo 12 500 zł | Bagaż 5 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 75 000 zł OC: 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sprzęt sportowy | |||
4,00 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 128 972 zł | Ratownictwo 21 495 zł | Bagaż 1 290 zł | |
Dodatkowo: NNW: 3 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 | |||
Czy karta EKUZ przyda się na wakacjach?
Europejska Karta Ochrony Zdrowia może być przydatna tylko w wypadku, w którym podróżujemy po Europie (i to jedynie po państwach członkowskich Unii Europejskiej i/lub EFTA). Nie zapewnia ona jednak darmowego leczenia czy OC, dlatego nie można traktować ją jako substytut polisy turystycznej.
Gdzie tanio polecieć na wakacje w lipcu?
W lipcu dużo biur podróży oferuje tanie wycieczki all inclusive m.in do Turcji, Bułgarii czy Grecji. Tanim krajem europejskim jest również Albania czy Macedonia Północna.
Czy ubezpieczenie turystyczne z biura podróży wystarczy?
Jeśli wykupujesz wycieczkę z biura podróży, zazwyczaj w cenie dostajesz polisę turystyczną. Warto się jednak dowiedzieć, jakie elementy ona zawiera, gdyż zazwyczaj jej zakres ochrony jest zbyt wąski. Gdy nie masz możliwości zapłacić za pełną ochronę z wszystkimi niezbędnymi elementami, o wiele lepiej wykupić ubezpieczenie na własną rękę.
Oceń artykuł: