ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Danii – ile kosztuje i jakie wybrać?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-10-16

Skandynawia to wyjątkowo ciekawa i atrakcyjna turystycznie część Europy, choć jednocześnie nie jest to najczęściej wybierany przez polskich urlopowiczów rejon. A szkoda, bo chociażby Dania, to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Przepiękne zatoki, nadbałtyckie plaże (i to niekiedy w zgoła innym klimacie niż plaże w Polsce) oraz niesamowita przyroda zachęcają do relaksu na świeżym powietrzu. Liczne parki rozrywki i wiele atrakcji dla najmłodszych sprawiają, że Dania to doskonały kierunek na wakacje dla rodzin z dziećmi. 

Jeśli wybrałeś Danię na swój cel podróży lub dopiero rozważasz podróż do duńskiej części Skandynawii, to trafiłeś doskonale! W poniższym artykule opowiemy, jak przygotować się do wyjazdu, co należy zabrać i o czym nie wolno zapomnieć planując wyjazd! Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Dania – najważniejsze informacje

Dania to najmniejszy kraj spośród wszystkich państw skandynawskich, jednak to wcale nie czyni go najmniej atrakcyjnym! Wybierając się do Danii warto wiedzieć, że to jeden z krajów w Skandynawii, w którym wciąż obowiązuje monarchia (a więc kraj reprezentuje król, a nie prezydent), a dla młodszych (choć nie tylko!) podróżników szczególnie ciekawy będzie fakt, że to właśnie z Danii pochodzą klocki lego. Wynalazł je Duńczyk, Ole Kirk Christiansen, w 1947 roku. Właśnie na cześć klocków lego powstał słynny Legoland Billund, park rozrywki w formie miasta stylizowanego tak, aby budowle wyglądały jak zbudowane z klocków lego. To absolutnie obowiązkowy punkt do zwiedzenia! Duńczycy mogą pochwalić się nie tylko wynalazcą lego wśród swoich rodaków, ale również słynnym bajkopisarzem, Andersenem. Ponadto kraj ten słynie również z piwa, wiatraków i… Hamleta, bowiem Hamlet to postać duńskiego księcia. 

Jeśli chodzi o Danię w pigułce, to prezentujemy najważniejsze informacje o kraju:

  • Stolica: Kopenhaga
  • Waluta: : korona duńska (DKK), 1 DKK = 0,61 PLN
  • Język urzędowy: duński
  • Czas: środkowoeuropejski (a zatem jest taka sama godzina jak w Polsce, pod warunkiem, że mówimy o polskim czasie letnim)
  • Strefa klimatyczna: umiarkowany ciepły typu morskiego.

Dania – jak przygotować się do podróży?

Przygotowania do podróży warto zacząć od wyrobienia stosownych dokumentów, uprawniających do przekroczenia granicy danego kraju. W przypadku Danii należy mieć ważny paszport lub dowód osobisty (wystarczy jeden z dwóch, zatem jeśli nie masz paszportu, nie musisz go wyrabiać).. Maksymalny okres pobytu turystycznego wynosi 3 miesiące. Każdy cudzoziemiec, który pragnie przebywać w Danii dłużej niż 3 miesiące, musi mieć pozwolenie na pobyt. Dobrze wiedzieć, że przy pobycie turystycznym, nie posiadasz obowiązku meldunkowego.

Loty do Danii to koszt rzędu od 900 do nawet 1600 złotych . Jeśli chodzi o loty bezpośrednio do Kopenhagi, to mamy możliwość bezpośredniego lotu z Warszawy, Poznania i Krakowa. Do celu dolecimy w godzinę, a koszt biletu dla jednej osoby to około 1500 złotych. Loty z przesiadką trwają około 6 godzin i możemy je dostać za mniej niż tysiąc złotych za osobę w dwie strony.

Ceny noclegów w Danii to koszt około 500 złotych za dobę dla dwóch osób z Kopenhadze w trzygwiazdkowym standardzie. W Billund nocleg znajdziemy od 700 złotych wzwyż dla dwóch osób. Dania nie jest zatem tanim miejscem, jeśli chodzi o noclegi.

Informacje praktyczne i kiedy jechać? – czyli jaka jest pogoda w Danii?

W Danii zimy są krótkie i łagodne, ale za to latem w Danii jest chłodno i wilgotno. Średnie temperatury powietrza wahają się w granicach 0 stopni Celsjusza (w miesiącach zimowych), zaś średnia temperatura w lato to jedynie 17 stopni Celsjusza. W lipcu, najcieplejszym duńskim miesiącu, temperatury powietrza wahają się od 15 do 20 stopni w stolicy, a ilość dni deszczowych wynosi 20. Nie jest to zatem rejon dla tych, którzy oczekują mocnego słońca i wysokich temperatur, czego zresztą można było spodziewać się po Skandynawii.

Największej liczby turystów można spodziewać się w lipcu i sierpniu, zaś zdecydowanie niewielu podróżnych pojawia się tutaj zimą. Mimo wszystko warto postawić na wyjazd w miesiącach wakacyjnych ze względu na lepszą pogodę. 

Dania – co zabrać ze sobą na wyjazd?

Pakowanie się na wyjazd wiąże się zawsze ze stresem czy aby na pewno spakowałeś wszystko co potrzebne. Oprócz rzeczy osobistych jak ubrania, bielizna czy urządzenia elektryczne, należy przede wszystkim pamiętać o dokumentach i małej apteczce, w którą włożysz opatrunki, plastry czy leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Zestaw podstawowych lekarstw może przydać się w najmniej oczekiwanych momencie. Poza tym warto zabrać ze sobą:

  • Deszczak i parasol (ze względu na duńską pogodę),
  • Przejściówkę do gniazdka (te w Danii różnią się od polskich),
  • Gotówkę w duńskiej walucie,
  • Potwierdzenie posiadania ubezpieczenia turystycznego,
  • Pokrowiec na telefon chroniący przed wilgocią,
  • Krem z filtrem UV.

Na co uważać w Danii?

Dania uznawana jest za kraj bezpieczny, a na oficjalny serwisie informacyjnym Rzeczypospolitej znajdujemy informacje, że turyści nie mają się czego obawiać. Jeśli po Danii chcesz poruszać się samochodem, to polskie prawo jazdy jest honorowane, warto jednak wiedzieć o istnieniu urządzenia jakim jest zegar parkingowy. Musisz go umieszczać za szybą w widocznym miejscu na parkingach, a urządzenie możesz nabyć np. na stacji benzynowej. Nie ma również problemu z przewiezieniem alkoholu czy papierosów przez granicę (dotyczy osób powyżej 16. roku życia), o ile jest on do użytku własnego i nie przekracza określonych limitów ilościowych.

Co również ważne wiedzieć w kwestii przebywania w Danii, to fakt, iż zabronione jest posiadanie przy sobie noży o długości ostrza powyżej 7 cm. oraz noży sprężynowych (z chowanym ostrzem), a także wszelkich rodzajów gazów ( np. pieprzowy czy łzawiący).

Co robić i zobaczyć w Danii?

Gdy już dopiąłeś wszystkie formalności na ostatni guzik, czas na planowanie atrakcji. Poniżej zostawiamy listę obowiązkowych naszych zdaniem punktów do zrealizowania w Danii.

    • Zwiedzanie stolicy Danii, czyli Kopenhagi – to niejako wizytówka Danii, a przy tym niezwykle urokliwe miasto. Warto zobaczyć przepiękne Ogrody Tivioli, port Nyhavn czy zwiedzić Zamek Rosenborg.
    • Odwiedzenie Legolandu – szczególnie fani lego nie mogą przegapić zobaczenia tego niezwykłego miasteczka (a właściwie parku rozrywki stylizowanego na miasto), które wygląda iście bajkowo poprzez stylizację budynków na budowle z klocków.
    • Spróbowanie prawdziwej, duńskiej kuchni – degustacja potraw jak Smørrebrød (te duńskie kanapki to idealna propozycja na śniadanie) czy Frikadelle (duńskie klopsiki) to prawdziwe, kulinarne doznania. Jeśli spożywasz alkohol, to koniecznie spróbuj również duńskiego piwa! 
    • Zwiedzanie Luizjańskiego Muzeum Sztuki Współczesnej – to wyjątkowo ciekawe miejsce, nie tylko dla artystów, ale dla każdego. Znajduje się ono w Luizjanie, jedynie około 30 kilometrów od Kopenhagi. To miejsce dysponuje światowej klasy zapleczem badawczym, posiadając w swoich zbiorach ponad 300 000 książek, książek artystycznych, czasopism i akt ponad 90 000 artystów.
    • Białe klify wysokość klifów sięga ok 120 metrów, a powstały ponad 10 tysięcy lat temu. Widoki są naprawdę zniewalające!
    • Ribe VikingeCenter (Jutlandia) – to odtworzona osada wikingów, w której można zobaczyć jak żyli pierwsi, wojowniczy żeglarze. To miejsce posiada naprawdę wyjątkowy klimat, który poczują nie tylko fani historycznych ciekawostek! 

EKUZ w Danii – czy dokument jest honorowany?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej i/lub organizacji EFTA. Zalicza się do nich również Dania, zatem karta EKUZ w Danii może okazać się przydatna. Warto jednak pamiętać, że EKUZ nie zapewnia należytej ochrony: upoważnia Cię jedynie do korzystania z państwowej opieki na terenie Danii, i to na takich warunkach, na jakich korzystają z niej Duńczycy.

Większość usług medycznych jest tak bezpłatnych, jednak w niektórych przypadkach za zwykłą poradę lekarską płacą nawet 300 złotych. To dopiero początek kosztów, bowiem hospitalizacja czy wykonanie badań jest jeszcze droższe. Niestety, w Danii nie jest tanio, i właśnie dlatego tak ważne jest, aby posiadać polisę turystyczną, dzięki której w kryzysowej sytuacji to ubezpieczyciel pokryje za nas koszty leczenia w zapisanym w umowie zakresie. 

Jakie ubezpieczenie wybrać do Danii?

Dobranie polisy odpowiednio do celu wyjazdu, potrzeb podróżnych czy cen w danym kraju jest niezwykle istotne, bowiem tylko kompleksowa ochrona jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo na czas wyjazdu. Ubezpieczenie podróżne powinno zawierać przede wszystkim:

  • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
  • pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej,
  • NNW na ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków — na co najmniej 30 000 zł (w tym ochronę na wypadek śmierci),
  • OC w życiu prywatnym – dzięki której otrzymasz wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej, jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek,
  • pakiet Assistance z pomocą 24/7,
  • ubezpieczenie bagażu.

Bardzo ważne jest, aby zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia przed zakupem polisy. To swoisty regulamin ubezpieczenia, w którym znajdziemy informacje o warunkach, wyłączeniach ochrony i wszelkich ważnych informacjach. Powinieneś dokładnie przeczytać OWU, aby znać swoje prawa i obowiązki jako osoby ubezpieczonej.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Danii?

Znalezienie dobrego ubezpieczenia turystycznego wcale nie jest trudnym ani czasochłonnym zadaniem. Wystarczy, że skorzystasz z narzędzia jakim jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Pozwoli Ci ono szybko i łatwo znaleźć polisę, a także dopasować zakres jej ochrony do Twoich planów i możliwości.

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Pamiętaj, aby nie sugerować się jedynie ceną ubezpieczenia turystycznego. Najbardziej istotny jest zakres ochrony, gdyż to od niego zależeć będzie w jakim stopniu zostanie udzielona Ci pomoc w razie problematycznej sytuacji, czy nagłego załamania zdrowia. Polisa turystyczna powinna być jak najlepiej dopasowana do Ciebie i Twoich planów wyjazdowych, to zagwarantuje Ci spokojne korzystanie z uroków podróży, bez obaw o konsekwencje nieplanowanych sytuacji– mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego do Danii?

Aby oferta była jeszcze bardziej dostosowana do naszych potrzeb, można dobrać do standardowej oferty,  rozszerzenia ochrony. Taka lepiej dopasowana, spersonalizowana polisa pozwala dokładnie dopasować do Twoich potrzeb zakres ochrony, dlatego decydując się na konkretne rozszerzenie weź pod uwagę:

  • na jak długo wyjeżdżasz,
  • co planujesz robić,
  • czy będziesz uprawiać sport,
  • jaki jest Twój stan zdrowia,
  • jakie masz plany względem podróży.

Personalizacja ubezpieczenia jest o tyle ważna, że jeśli np. chorujesz przewlekle, to zwykła polisa może nie wystarczać, aby objąć Cię pełnym zakresem ochrony. Z rozszerzeniem na choroby przewlekłe, masz dostęp do szerszego zakresu zabiegów, leków czy konsultacji lekarskich, których możesz potrzebować na wyjeździe. Podobnie jest z klauzulą alkoholową, zazwyczaj polisy nie obejmują zdarzeń, w których podróżny był pod wpływem alkoholu (choćby było to jedno piwo czy lampka wina). Dzięki rozszerzeniu jesteś objęty ochroną niezależnie od promili we krwi. Pamiętaj jednak, że obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje klauzule alkoholową w standardzie polisy. 

Co warto zobaczyć w Danii?

  • Legoland Billund – największy park Legoland na świecie, to na pewno niesamowita atrakcja dla dzieci. Jego bogata oferta może zaskoczyć dorosłych.
  • Ogrody Tivoli (Tivoli Gardens) – park rozrywki i Ogród Tivoli Gardens w Kopenhadze dla wszystkich małych i dużych, którzy szukają dobrej zabawy. Ten najstarszy park rozrywki na świecie słynie z drewnianych kolejek górskich i 80 metrowej karuzeli.
  • Wyspa Bornholm – daleka wyspa na Morzu Bałtyckim, której specjalnością są wędzone ryby i śledzie oraz piękne, piaszczyste plaże.
  • Park Safari Knuthenborg (wyspa Lolland) – gdzie na obszarze ponad 600 hektarów żyje swobodnie wiele egzotycznych gatunków zwierząt z Afryki, Azji i Australii. Park można zwiedzać poruszając się samochodem. Największa dumą safari są tygrysy syberyjskie.
  • Ribe VikingeCenter (Jutlandia) – to odtworzona osada wikingów, w której można zobaczyć jak żyli pierwsi, wojowniczy żeglarze.
  • Nordsøen Oceanarium (Jutlandia) – w którym można podziwiać występujących w okolicznych morzach ławice śledzi i makreli, ale też ryby tropikalne takie jak rekiny i płaszczki oraz samogłowy, największy z nich waży 290 kilogramów.

Podsumowanie
  1. Dania to kraj położony w Skandynawii ze stolicą w Danii. Często kojarzy się z klockami lego, baśniami Andersena czy najlepszym piwem.
  2. Do Danii możemy wjechać posiadając ważny dowód osobisty, nie ma konieczności wyrabiania paszportu. 
  3. Na wyjazd warto zabrać deszczak i parasol ze względu na deszczową pogodę w Danii.
  4. EKUZ w Danii jest honorowany, choć nie zapewnia pełnego zakresu ochrony. 
  5. Przed wyjazdem koniecznie należy zakupić ubezpieczenie turystyczne, który ochrony nasze zdrowie i zapewni bezpieczeństwo na wakacjach.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Danii

  1. Czy Dania jest droga?

    Tak, Dania zdecydowanie nie należy do tanich krajów. Drogie są noclegi, bilety wstępów czy jedzenie, zatem nie jest to pomysł na bardzo budżetowy wyjazd. Jeśli jednak Twój budżet jest nieco większy, to zdecydowanie warto udać się do tego kraju.

  2. Jaki jest numer ratunkowy w Danii?

    Numer ratunkowy w Danii jest taki sam jak w Polsce: 112. Dzwoniąc pod 112 wezwiemy pogotowie czy straż pożarną.

  3. Jak najlepiej poruszać się po Danii?

    Numer ratunkowy w Danii jest taki sam jak w Polsce: 112. Dzwoniąc pod 112 wezwiemy pogotowie czy straż pożarną.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments