ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2022-09-28

Poznaj 7 wskazówek bezpieczeństwa podczas podróży. Podpowiadamy o czym nie zapomnieć, jak się przygotować do wyjazdu oraz dlaczego odpowiednio dopasowana ochrona ma znaczenie dla efektywnego wypoczynku.

Bezpieczeństwo podczas podróży to nie tylko klucz do udanych wakacji, ale i sztuka odpowiedniego przygotowania. Urlop z założenia powinien być czasem spokoju i relaksu, jednak nieszczęśliwe sytuacje nie wybierają. Niespodziewany ból zęba? Stłuczka? Uszkodzenie czyjegoś sprzętu?

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

To tylko kilka z przykładowych sytuacji, które przydarzyć się każdemu podczas podróży. Chociaż mogą wyglądać one niepozornie, to w wielu przypadkach szybko doprowadzają do kłopotów, zmartwień i wysokich rachunków. Jak ustrzec się przed takimi konsekwencjami? O czym pamiętać, aby sobie i rodzinie zapewnić bezpieczeństwo podczas podroży? Podpowiadamy 7 cennych wskazówek w poniższym artykule.

Przygotuj niezbędne dokumenty – podstawa bezpiecznej podróży

Często pakując się na podróż, zapominamy o rzeczach najważniejszych. W istocie to od dokumentów należy zacząć przygotowanie do bezpiecznej podróży.

Bezpieczeństwo podczas podróży to przede wszystkim ważne, niezbędne do przekroczenia granicy dokumenty. Pamiętaj, aby mieć je zawsze przy sobie, w bezpiecznym miejscu, odpowiednio zabezpieczonym przed kradzieżą.

W zależności od kierunku podróży, nie zapomnij o:

  • Dowodzie osobistym – W państwach układu Schengen obywatele Polski mogą przekraczać granice na podstawie ważnego dowodu osobistego.
  • Paszporcie – Zaleca się każdorazowe zabieranie ze sobą paszportu, nawet w czasie podróży do krajów układu Schengen. Paszport jest jedynym dokumentem poświadczającym tożsamość obywatela Rzeczypospolitej Polski za granicą. 
  • Wizie – Wiza to dokument, który pozwala na przekroczenie granicy i pobyt na terenie określonego kraju. Państwa Europy oraz większość krajów położonych w Ameryce Południowej dla Polaków dostępna jest bez formalności tego rodzaju. Istnieją jednak miejsca, do których wymagana jest wizy, aby móc wjechać na ich teren.
  • Polisie turystycznej – umowę ubezpieczenia razem z warunkami ubezpieczenia warto mieć ze sobą w podróży, tak aby w sytuacji problematycznej była pod ręką.
  • Potwierdzenie rezerwacji – w przypadku imprezy turystycznej. Potwierdzenie rezerwacji jest dokumentem poświadczającym pełną płatność za imprezę turystyczną i rezerwację miejsc. Po jego otrzymaniu, dokument należy koniecznie wydrukować i zabrać ze sobą w podróż.
  • Biletach lotniczych.
  • Prawie jazdy i karcie kredytowej.

PAMIETAJ❗ aby skopiować dowód osobisty lub paszport – na wypadek utraty dokumentów, a kopię trzymać w oddzielnym , bezpiecznym miejscu.

Śledź komunikaty MSZ – pierwsza zasada bezpieczeństwa podczas podróży zagranicznych

Aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa określonego kraju i regionu to aspekt równie ważny, co dokumenty. Śledząc komunikaty na oficjalnych stronach rządowych mamy możliwość zapoznania się z ostrzeżeniami wystosowanymi przez Ministerstwo i szybkiego zorientowania się w sytuacji wewnętrznej kraju. Może okazać się, że wybór miejsca docelowego, to nie do końca bezpieczny wybór przez wzgląd na wewnętrzne konflikty, ataki terrorystyczne, czy zamieszki.

PAMIĘTAJ❗ Komunikaty MSZ warto sprawdzać już na etapie planowania podróży.

Pamiętaj o szczepieniach ochronnych

Zadbanie o obowiązkowe szczepienia to kolejny kluczowy element bezpieczeństwa podczas podróży. O ile w przypadku większości państw europejskich szczepienia obowiązkowe nie są wymagane, o tyle dla kierunków egzotycznych, zwykle są one niezbędne. Należy również pamiętać, że ochronne szczepionki dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Zanim więc zaczniemy przygotowywać się do podróży, sprawdźmy czy warunkiem koniecznym podczas przekroczenia granicy nie jest któreś z obowiązkowych szczepień.

Obowiązkowe szczepienia:

  • Zakażenia meningokokowe: Libia, Gambia, Arabia Saudyjska.
  • Żółta gorączka (żółta febra): Angola, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Burundi, Uganda, Ghana, Gwinea Bissau. Liberia, Mali, Niger, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gujana Francuska.

PAMIĘTAJ Chcąc wybrać się wegzotyczne miejsce (i nie tylko) należy posiadać Międzynarodową Książeczkę Szczepień

Zalecane szczepienia:

  • Dur brzuszny,
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A, 
  • Kleszczowe zapalenie mózgu, 
  • Japońskie zapalenie mózgu, 
  • Wścieklizna,
  • Tężec, 
  • Błonica,
  • Krztusiec, 
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B, 
  • Poliomyelitis. 

Przed podróżą warto o obowiązkowe szczepienia zapytać lekarza medycyny podróży lub chorób tropikalnych.

Mądrze spakuj bagaż

To, co znajdzie się w naszym bagażu w dużej mierze definiuje jakość naszych wakacji. Pomieścić ma on wszystko co nam potrzebne i niezbędne.

Warto również pamiętać o limitach rozmiaru bagażu, jaki narzucają linie lotnicze:

Nazwa linii Rozmiar bagażu Waga
Emirates 55 cm x 38 cm x 20 cm Do 7 kg
Quatar 50 cm x 37 cm x 25 cm. Do 7 kg
LOT 55 cm x 40 cm x 23 cm Do 8 kg
Lufthansa 55 cm x 40 cm x 23 cm Do 8 kg
SwissAir 56 cm x 36 cm х 23 cm Do 10 kg
RyanAir 40 cm x 20 cm x 25 cm Do 10 kg
WizzAir 40 cm x 30 cm x 20 cm Do 10 kg
Norwegian 30 cm x 20 cm x 38cm Do 10 kg
Airfrance 55 cm x 35 cm x 25 cm Do 12 kg
KLM 55 cm x 35 cm x 25 cm oraz 40 cm x 30 cm x 15 cm. Łącznie 12 kg.
EasyJet 56 cm x 45 cm x 25 cm Nieokreślona; bagaż musi się zmieścić w schowku nad głową pasażera

Linie lotnicze zawsze pobierają dodatkowe opłaty za bagaż rejestrowany przewożony w luku. Aby więc uniknąć dodatkowej opłaty, wystarczy spakować bagaż podręczny tak, aby jego rozmiar był zgodny z wyznaczonym limitem, a jednocześnie mieściło się w nim wszystko to, co będzie nam potrzebne.

O ile rozmiar bagażu jest ważny, to jednak jego zawartość jest podstawa bezpieczeństwa podczas podróży. W walizce nie może zabraknąć:

  • Apteczki – a w niej leków na ból, maści na oparzenia, bandaży, lekarstw przyjmowanych na co dzień.
  • Niezbędnej elektroniki – ładowarki, przejściówki, powerbanka.
  • Odzieży dostosowanej do klimatu w miejscu docelowym – odpowiedni obuwie, bielizna, akcesoria pasujące do pory roku.
  • Płynu dezynfekujący w wygodnym, w podręcznym opakowaniu.
  • Jadnorazowej maseczki, jeśli w miejscu, w którym spędzamy wakacje wymagane jest jej noszenie.

Mając w bagażu wszystko, czego potrzebujemy, warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Taki element polisy turystyczne zapewni nam możliwość ubiegania się o odszkodowanie w przypadku kradzieży, utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i przedmiotów elektronicznych.

Pamiętaj o karcie EKUZ  

Ze wszystkich niespodziewanych zdarzeń, które mogą dotknąć nas podczas wakacji, te wymagające hospitalizacji, leczenia, czy wizyty u lekarza należą do najdroższych. Szczególnie za granicą leczenie jest drogie, a wiele usług medycznych które w Polsce są bezpłatne – za granicą wymagają dopłaty.

Karta EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który uprawnia posiadacza do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz w kilku innych krajach: w Norwegii, Szwajcarii, na Islandii i w Księstwie Liechtensteinu. W myśl tej zasady każdy, kto posiada kartę EKUZ w kraju honorującym ją, ma prawo do takiej samej opieki medycznej jak jego obywatele.

PAMIĘTAJ❗ EKUZ nie jest pełną ochroną. Jeśli za jakiś zabieg, czy wizytę u specjalisty będzie trzeba zapłacić – rachunkiem zostanie obarczony poszkodowany. Jedyną pewną i pełną ochroną jest ubezpieczenie turystyczne indywidualnie dopasowane do potrzeb i planów podróżnika.

Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne jako obowiązkowy element bezpieczeństwa podczas podróży to przede wszystkim ochrona przed ogromnym rachunkiem. Dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia w przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej nie trzeba martwic się o wysokie opłaty. Opłaty za wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, zakup leków, wykonane badania i zabiegi pokryje towarzystwo – do wysokości sumy gwarantowanej.

Ważne jest, by wybrać odpowiednią wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Tam, gdzie obowiązuje EKUZ wystarczy ubezpieczenie gwarantujące koszty leczenia do poziomu 30 000 euro. W pozostałych krajach bezpieczne minimum to 50 000 euro. W państwach słynących z bardzo wysokich kosztów leczenia, jak USA, Japonia, Kanada czy Australia najlepiej wybrać możliwe najwyższy wariant.

mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl 

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne na podróż?

Najlepszym sposobem na jak najlepsze dopasowanie zakresu ubezpieczenia turystycznego jest porównanie ofert dostępnych na rynku. Dzięki takiej analizie mamy okazję znaleźć nie tylko najlepszy zakres ochrony, ale też taki , który odpowiada nam cenowo. Warto jednak pamiętać, aby nie sugerować się przede wszystkim ceną. To rodzaj ochrony ma być najważniejszym wyznacznikiem naszego wyboru, dlatego, że od ochrony właśnie będzie zależeć czy w problematycznej sytuacji będziemy mogli liczyć na pomoc czy nie.

Przykład z życia naszej klientki ✈

Pani Joanna wybrała się na krótkie wakacje pod koniec lata. Wycieczka nie była wcześniej planowana, dlatego organizacja na ostatnią chwilę pochłonęła Panią Joannę do tego stopnia, że zapomniała ona wykupić ubezpieczenie turystyczne. W ostatniej chwili nasza klientka kupiła polisę, która w wynikach wyszukiwania okazała się najtańsza. Niestety los chciał, że ostatniego dnia urlopu Pani Joanna w dość skomplikowany sposób złamała nogę. Krótka hospitalizacja, wizyta u specjalisty, podanie leków i transport medyczny do Polski nie zostały w całości pokryte przez ubezpieczyciela. Pani Joanna została obarczona rachunkiem w wysokości 7 000 zł.

Takich przypadków, jak Pani Joanny zdarza się wiele, głównie przez niewłaściwy sposób dobierania polisy przez podróżujących. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych znacznie poprawia komfort wyboru właściwej polisy, ułatwiając maksymalnie najlepszy dla siebie wybór.

Bezpieczeństwo podczas podróży, a ubezpieczenie turystyczne. Na co zwrócić uwagę?

Kupno ubezpieczenia turystycznego nie musi być problemem. Aby mieć gwarancje pomocy ubezpieczyciela w problematycznej sytuacji, wystarczy dopasować polisę do swoich oczekiwań, sytuacji, stanu zdrowia, planowanych atrakcji oraz celu i długości wyjazdu.

Każde ubezpieczenie zależnie od powyższych elementów powinno zapewniać:

  • Koszty leczenia na podróż po Europie do 30 000 euro, oraz na podróż poza Europę do 50 000 euro,  
  • Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19,  
  • OC w życiu prywatnym,  
  • NNW,  
  • Ubezpieczenie bagażu.

W odpowiednio dopasowanym ubezpieczeniu turystycznym są również ważne rozszerzenia, czyli personalizacja, która rozszerza zakres ochrony. Szczególnie przydatne mogą okazać się:

  • Klauzula alkoholowa – ochrona, kiedy we krwi ubezpieczonego zostanie wykryty alkohol.
  • Ubezpieczenie sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka – zapewnia ochronę, kiedy do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie w efekcie uprawia sportu zaliczanego do ekstremalnego lub sportu wysokiego ryzyka.
  • Ubezpieczenie od chorób przewlekłych – rozszerzenie gwarantujące pokrycie kosztów leczenia w przypadku następstw choroby przewlekłej.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Koszt ubezpieczenia turystycznego jest niewielki w stosunku do ochrony, jaką zapewnia polisa. Idealnie dopasowane ubezpieczenie to koszt zaledwie kilku złotych dziennie.

Zobaczmy na przykładzie jednego z naszych klientów, który przed wakacjami zakupił ubezpieczenie turystyczne za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl:

Polisa na 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 1 osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
29,92 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
27,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Sporty objęte polisą: 83 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,36 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 1 osoby
Allianz
29,92 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
27,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 938 zł
Ratownictwo
32 178 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Sporty objęte polisą: 83 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
31,36 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
32,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Czy ubezpieczenie turystyczne zapewnia bezpieczeństwo podczas podroży?

Powrót do kraju karetką z Francji, Austrii czy Włoch to koszt ok. 5000 zł. Opieka lekarza podczas powrotu z podróży, to wzrost kosztów nawet do 7000 – 8000 zł. Transport lotniczy w pozycji leżącej z Austrii kosztuje ponad 16 000 zł, z Egiptu ok. 32 000 zł. Jeśli zaszłaby konieczność powrotu do Polski wyspecjalizowanym ambulansem lotniczym, np. z Turcji, to koszt 70 000 zł.  

PAMIĘTAJ❗ Również wszystkie akcje ratownicze w górach, za granica są płatne. Na Słowacji, w Czechach czy innych krajach UE za akcję ratowniczą płaci poszkodowany, nawet jeśli poszkodowany posiada ubezpieczenie w NFZ i Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Koszt wylotu ratowniczego helikoptera w góry to ok. 5000 zł za godzinę pracy. 

Pomoc tłumacza, prawnika, odholowanie zepsutego pojazdu i samochód zastępczy, pomoc medyczna i transport ambulatoryjny do kraju – to tylko niektóre usługi, które zapewnia ubezpieczenie turystyczne. Odpowiednio dopasowana polisa to gwarancja bezpieczeństwa podczas podróży, ale i pewność, że podczas wakacji możemy się zrelaksować, odpocząć i nie martwić o ewentualne konsekwencje nieplanowanych zdarzeń.

Podsumowanie
  1. Dokumenty trzymaj przy sobie, zabezpieczone przed kradzieżą.
  2. Na wakacje zabierz zarówno kartę płatnicza, jak i gotówkę w lokalnej walucie.
  3. Przed wylotem sprawdź limity wag i rozmiarów bagażu w linii lotniczej, z której korzystasz.
  4. Wyrób kartę EKUZ.
  5. Pamiętaj, że jedynie ubezpieczenie turystyczne zapewnia pełną ochronę na wakacjach.
  6. Ubezpieczenie turystyczne powinno być dopasowane do kierunku i czasu wyjazdu, indywidualnych oczekiwań i możliwości.
  7. Koszt polisy turycznej za jeden dzień ochrony to koszt kilku złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania o bezpieczeństwo podczas podróży

  1. Czy mogę kupić ubezpieczenie turystyczne w dzień wyjazdu?

    Tak. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel zastrzega sobie okres karencji. Jest to czas zanim ochrona polisy wejdzie w życie i "zacznie działać". W zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego jest to kilka godzin lub kilka dni.

  2. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

    Ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto je mieć. Koszt takiej polisy jest znacznie niższy niż potencjalny rachunek za koszty leczenia, pokrycie kosztów zniszczenia czyjegoś mienia, czy zdrowia. Dobre ubezpieczenie turystyczne pozwoli nam zaoszczędzić przede wszystkim bardzo dużo pieniędzy, ale i stresu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.5/5 - (18 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments