ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

EKUZ Koszalin – jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ w Koszalinie?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-04-17

Jeśli podróżujesz po Europie, nie zapomnij spakować do walizki Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, zwanej również EKUZ. W Koszalinie możesz postarać się o jej wyrobienie na kilka różnych sposobów. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Jest to karta gwarantująca dostęp do pomocy medycznej w dowolnym państwie Unii Europejskiej i kilku krajach poza nią. Wydanie EKUZ jest bezpłatne. Karta ma unikalny model. Pozwala na identyfikację posiadacza, jego narodowości oraz systemu ochrony zdrowia w kraju, do którego można przypisać koszty leczenia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Które kraje akceptują EKUZ?

EKUZ obowiązuje w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej (Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Dania, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Czechy, Rumunia i Szwecja), a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Jest także akceptowana na terytoriach zamorskich:

  • Francji (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska);
  • Portugalii: Azory i Madera;
  • Hiszpanii: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

EKUZ nie jest ważna na Wyspach Normandzkich i wyspie Man oraz w Monako, San Marino i Watykanie.

Czy warto starać się o wydanie EKUZ w Koszalinie?

Wyjazd z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego znacznie upraszcza biurokrację za granicą i zapobiega przedwczesnemu powrotowi ubezpieczonego do kraju z powodu choroby. Umożliwia jej właścicielowi dostęp do publicznych usług opieki zdrowotnej na takich samych warunkach i po tych samych kosztach (co w niektórych krajach oznacza bezpłatnie), co obywatele danego kraju.

Europejska Karta Zdrowia nie stanowi jednak alternatywy dla ubezpieczenia turystycznego. EKUZ nie pokrywa też wydatków, jeśli podróżujesz wyłącznie w celu uzyskania leczenia za granicą i nie gwarantuje bezpłatnych usług w placówkach prywatnych.

Należy pamiętać, że każdy kraj ma inny system opieki zdrowotnej, więc usługi bezpłatne w Twoim kraju mogą nie być darmowe w innym.

Kto może ubiegać się o EKUZ w Koszalinie?

O Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może ubiegać się każda osoba, która odprowadza lub ma odprowadzaną składkę zdrowotną do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczy to nie tylko osób pracujących i objętych ubezpieczeniem społecznym, ale również tych nieaktywnych zawodowo, w tym bezrobotnych, emerytów, rencistów, uczniów, studentów itp.

Gdzie wyrobić EKUZ w Koszalinie?

Wyrabianiem i wydawaniem EKUZ w Koszalinie zajmuje się miejscowa delegatura NFZ, a dokładnie Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ Koszalin.

Dane adresowe i kontaktowe do EKUZ w Koszalinie
Adres EKUZ w Koszalinie: ul. Władysława Andersa 34, 75-820 Koszalin
Kontakt telefoniczny: (94) 346-52-27, 346-52-28, 346-36-60
Faks: (94) 341-54-22
Adres e-mail: koszalin@nfz-szczecin.pl

Godziny otwarcia punktu EKUZ w Koszalinie

Oddział NFZ w Koszalinie przyjmuje interesantów w dni robocze:
poniedziałek: 8:00-18:00 (pobieranie biletów na sali obsługi w godz. od 7:50 do 17:30);
wtorek – piątek: 8:00-16:00 (pobieranie biletów na sali obsługi w godz. od 7:50 do 15:30).

Jak złożyć wniosek o EKUZ w Koszalinie?

Jeśli mieszkasz w Koszalinie, możesz załatwić sprawę osobiście. Wystarczy pobrać wniosek w oddziale NFZ lub ze strony internetowej. Co dalej? Teraz trzeba go wypełnić samodzielnie lub na podstawie wzoru, podpisać i zanieść do oddziału NFZ w Koszalinie. Tak dostarczone dokumenty są rozpatrywane w pierwszej kolejności i dzięki temu można otrzymać EKUZ tego samego dnia. Zazwyczaj czas oczekiwania na wydanie karty zajmuje 30-45 minut.

Czy można wysłać wniosek o EKUZ do NFZ w Koszalinie?

Dobra wiadomość dla osób, którym nie po drodze jest wizyta w koszalińskim oddziale NFZ, jest taka, że wypełniony i podpisany wniosek można dostarczyć w inny sposób.

  • Przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP).
  • Przez Internetowe Konto Pacjenta.
  • Listownie pocztą tradycyjną na adres placówki wydającej EKUZ w Koszalinie.
  • Pocztą elektroniczną (wysyłka skanu wniosku pracowniczego).
  • Faksem.

Czy ktoś inny może złożyć za mnie wniosek o EKUZ w Koszalinie?

NFZ umożliwia składanie wniosków o EKUZ w oddziale w Koszalinie przez pełnomocnika, w imieniu innej osoby. Potrzebne jest jednak pisemne upoważnienie, które osoba składająca pismo musi okazać pracownikowi NFZ.

Ile czeka się na wydanie EKUZ na podstawie wniosku wysłanego pocztą?

Dostarczenie wniosku w inny sposób niż osobiście wiąże się z nieco dłuższym czasem oczekiwania na wyrobienie karty. Najczęściej jest to maksymalnie 5 dni roboczych. Jednak w miesiącach wakacyjnych, czyli od czerwca do września, czas ten może ulec wydłużeniu do 10 dni roboczych. Wówczas obserwuje się wzmożone zainteresowanie nowymi kartami, dlatego warto ubiegać się o nią wcześniej.

Gdzie znajdę wniosek EKUZ do wydrukowania?

Poniżej znajdują się wzory wniosków o wydanie EKUZ w PDF z rządowej strony. Wystarczy je pobrać, wydrukować, wypełnić, podpisać i złożyć wybranym przez siebie, dogodnym sposobem.

Jak odebrać EKUZ wydaną w Koszalinie?

Przy składaniu wniosku osobiście, kartę można odebrać od ręki w oddziale NFZ w Koszalinie. Natomiast, jeśli zostanie przesłany przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP), EKUZ otrzymuje się listownie. W pozostałych przypadkach do wyboru pozostaje albo odbiór osobisty, albo zaznaczenie na wniosku opcji dostarczenia pocztą.

Jak wygląda EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to plastikowy dokument przypominający dowód osobisty lub kartę płatniczą. Ma dwa rodzaje rewersów: z danymi kontaktowymi Centrali NFZ oraz z adresem pacjent.gov.pl.

W jakich sytuacjach można korzystać z karty EKUZ?

Kartą można posłużyć się podczas korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza, apteki, szpitala lub ośrodka zdrowia). Wtedy, gdy pomoc okaże się konieczna ze względów medycznych podczas pobytu tymczasowego (wakacje, podróż służbowa, praca lub studia za granicą) w krajach, w których EKUZ jest ważna.

Warto pamiętać, że EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju na skutek nagłej choroby, a w zależności od państwa, w którym przebywasz, również kosztów innych usług medycznych. Może to być na przykład ratownictwo górskie, skomplikowana operacja lub zabieg. Nie uwzględnia również strat poniesionych w wyniku zgubienia bagażu z niezbędnym wyposażeniem medycznym.

Dlatego warto jeszcze raz podkreślić, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zastępuje turystycznej polisy ubezpieczeniowej. Tę można już za kilka złotych dziennie wykupić dodatkowo i cieszyć się spokojem oraz poczuciem bezpieczeństwa podczas pobytu za granicą

Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ to plastikowa karta, która upoważnia jej właściciela do korzystania z darmowej podstawowej opieki medycznej w państwowych placówkach za granicą.
  2. Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można korzystać w sumie na terenie 32 krajów oraz na kilku terytoriach zamorskich.
  3. Zakres EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia podróżnego.
  4. O wydanie EKUZ może ubiegać się każda osoba, której składki na ubezpieczenie zdrowotne trafiają do NFZ.
  5. W Koszalinie karty EKUZ wydaje miejscowy oddział NFZ, który mieści się przy ulicy Władysława Andersa 34.
  6. Wypełniony i podpisany wniosek można dostarczyć osobiście lub przesłać jednym z kilku dostępnych sposobów.
  7. EKUZ można dostać od ręki, ale tylko w przypadku składania wniosku osobiście.
  8. Dostarczenie wniosku pocztą lub w inny sposób niż osobista wizyta w oddziale NFZ wiąże się z oczekiwaniem około 5 dni roboczych na wydanie EKUZ.
  9. EKUZ można odebrać osobiście lub otrzymać pocztą.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy aplikacja na smartfonie zastępuje EKUZ?

    Nie, karty nie można wygenerować ani pobrać z aplikacji EKUZ. To narzędzie udostępniane na smartfony przez Komisję Europejską jest tylko przewodnikiem po korzystaniu z dokumentu. Zawiera ogólne informacje o karcie i mechanizmach ubiegania się o zwrot pieniędzy, numery telefonów alarmowych, dane kontaktowe w przypadku zagubienia karty oraz funkcję przypominania o końcu jej ważności. Aplikacja jest dostępna w 25 językach, ale nie jest elektroniczną kartą i nie zastępuje EKUZ.

  2. Czy utrata uprawnień do korzystania z ubezpieczenia na NFZ przerywa ważność EKUZ?

    Tak, utrata możliwości korzystania z darmowych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ wiąże się z wcześniejszym końcem ważności EKUZ. Uprawnienia wygasają po 30 dniach od utraty prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Nieważne jest wtedy, że karta została wydana na przykład na 5 lat i pozostało jeszcze 2 lata do utraty ważności. Przepisy w tej kwestii nie przewidują odstępstw.

  3. Czy niepełnoletnie dziecko może korzystać z EKUZ rodzica?

    Nie, EKUZ wydawany jest dla każdej osoby indywidualnie. Dlatego członkowie rodziny ubezpieczonego, w tym niepełnoletnie dzieci, nie mogą korzystać z karty rodzica. Należy wypełnić i złożyć w oddziale NFZ wniosek o wydanie odrębnej EKUZ dla każdego dziecka lub innego członka rodziny, który został zgłoszony do ubezpieczenia. O wydanie karty dla niepełnoletniej osoby może ubiegać się każdy z rodziców lub opiekun prawny. Może to być też pełnomocnik, czyli osoba upoważniona przez rodzica lub opiekuna prawnego do złożenia, a także do odebrania dokumentu.

  4. Czy w Polsce mogę korzystać z EKUZ wydanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

    Z założenia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma uprawniać do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu za granicą w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dlatego też przebywanie w Polsce i używanie EKUZ wydanej przez oddział NFZ nie ma racji bytu. Nie jest to dokument, który upoważniałby do korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej w ojczyźnie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.8/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments