ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie nurkowe – czym jest i co zapewnia?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-10-16

Nurkowanie to ekscytująca przygoda, ale jednocześnie sport wymagający odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia, zarówno pod względem sprzętu, jak i zdrowia. Każdy nurek, niezależnie od poziomu doświadczenia, powinien zadbać o ubezpieczenie, które zapewni ochronę w razie wypadków pod wodą. Jakie opcje ubezpieczenia są dostępne dla nurków i na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym przewodniku.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Nurkowanie z roku na rok, zyskuje coraz więcej entuzjastów. Również wśród Polaków sport ten stał się popularny. Nurkujemy w Chorwacji – podziwiając niezwykłe ukształtowanie dna morskiego, w Grecji – napotykając na dnie wraki i podwodne jaskinie, oraz w Egipcie – rozkoszując się pięknem raf koralowych.

Nurkowanie niesie za sobą wyjątkowe doświadczenia, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią ochronę. Ubezpieczenie nurkowe to absolutny must have każdego nurka niezależnie od poziomu zaawansowania.
Sprawdźmy ile kosztuje ubezpieczenie nurkowe, jakie wybrać dla siebie i na co zwrócić szczególną uwagę.

Nurek nurkujący na terenie rafy koralowej.

Co to jest ubezpieczenie nurkowe?

Ubezpieczenie nurkowe jest rodzajem polisy turystycznej, która zawiera odpowiednie rozszerzenie, gwarantujące ochronę podczas uprawiania sportów związanych z nurkowaniem. Część ubezpieczycieli klasyfikuje nurkowanie jako sport wysokiego ryzyka, a część jako sport ekstremalny.
Warto mieć na uwadze, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą klasyfikować nurkowanie w zależności od głębokości, używanego sprzętu, a także tego, czy odbywa się ono z instruktorem, czy samodzielnie.

Ubezpieczenie nurkowe obejmuje nurkowanie, które ma miejsce poza granicami Polski.

Wypowiedź eksperta

Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie z rozszerzeniem o ubezpieczenie nurkowe, zapoznaj się z dokumentem OWU i klasyfikacją sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka.
Magdalena Kajzer

Ubezpieczenie nurkowe w towarzystwach ubezpieczeniowych

Każdy ubezpieczyciel, w zależności od przyjętej polityki będzie w dany dla siebie sposób klasyfikował nurkowanie. Dokładne informacje na ten temat zawsze znajdują się w dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Sprawdźmy, jak towarzystwa określają w OWU:

  • Allianz

nurkowanie z automatem oddechowym na głębokość do 30 m p.p.m

sport rekreacyjny, nurkowanie z automatem oddechowym na głębokość większą niż 30 m p.p.m – sport wysokiego ryzyka.

  • Axa Partners

nurkowanie z aparatem oddechowym poniżej głębokości 10 m (z instruktorem lub wymaganym certyfikatem) – sport wysokiego ryzyka.

  • Europa Ubezpieczenia

nurkowanie z aparatem powietrznym do głębokości 30 metrów – sport wysokiego ryzyka.

  • Generali

Nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (poniżej 15 metrów), free diving (nie dotyczy snorkelingu – rekreacyjnego nurkowania przy użyciu „sprzętu ABC” czyli fajki, maski i płetw), rafting i inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich – sport wysokiego ryzyka.

  • Proama

Nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (poniżej 15 metrów), free diving (nie dotyczy snorkelingu – rekreacyjnego nurkowania przy użyciu „sprzętu ABC” czyli fajki, maski i płetw), rafting i inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich – sporty wysokiego ryzyka

  • Signal Iduna

Nurkowanie z aparatem powietrznym do 30 m (udokumentowane kwalifikacje, licencja nurka, nurkowanie z instruktorem) sport amatorski.

  • Wiener

Nurkowanie przy użyciu aparatów oddechowych i płetwonurkowanie sportowe, freediving, wakeboarding, canoeing górski, rafting, narciarstwo wodne – amatorskie sporty wodne.

Towarzystwa ubezpieczeniowe w większości traktują nurkowanie, jako sport wysokiego ryzyka. Oznacza to, że jeśli podczas nurkowania dojdzie do wypadku, uszkodzenia ciała, czy sprzętu podstawowa ochrona zdecydowanie nie wystarczy. Aby ubezpieczenie zapewniało Ci pełną ochronę, również na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń potrzebna Ci będzie polisa z odpowiednim rozszerzeniem.

Czy nurkowanie to bezpieczny sport?

Nurkowanie to sport wymagający odpowiedniej kondycji organizmu, ale i wyjątkowy sposób na realizowanie swoich pasji. Wspomaga wyciszenie, redukuje stres, uspokaja pracę serca, odciąża układ kostny i obniża ciśnienie krwi. Zalet jest wiele, a wielu doświadczonych nurków zgodnie twierdzi, że to miłość od pierwszego zanurzenia.

W nurkowaniu istnieje jednak również ta druga strona medalu, nieco mniej przyjemna. Jest to sport wysokiego ryzyka, dlatego trzeba liczyć się z tym, że wymaga odpowiedniej ochrony i szybciej może doprowadzić do wypadku.

Wypowiedź eksperta

Pamiętaj, wypadki i zgony podczas schodzenia pod wodę zdarzają się zarówno doświadczonym nurkom, jak i amatorom.
Magdalena Kajzer

Zagrożenia jakie towarzyszą nurkom, to:

  • Problemy z oddychaniem – niewłaściwe użycie sprzętu lub zatkanie drogi oddechowej może prowadzić do uduszenia.
  • Dehydratacja – nurkowanie w gorących warunkach może prowadzić do utraty wody w organizmie.
  • Zaburzenia równowagi ciśnienia – nierównomierna dekompresja może prowadzić do choroby dekompresyjnej.
  • Urazy spowodowane uderzeniem – kolizje z podwodnymi obiektami, takimi jak skały czy wraki.
  • Narkotyczny efekt azotu – nurkowanie na dużych głębokościach może powodować utratę zdolności poznawczych.
  • Niebezpieczne organizmy morskie – kontakt z meduzami, jeżowcami czy innymi jadowitymi stworzeniami.
  • Zagubienie orientacji – trudności w nawigacji pod wodą mogą prowadzić do dezinformacji i niebezpiecznych sytuacji.
  • Urazy spowodowane sprzętem – niewłaściwe użycie lub awaria sprzętu nurkowego mogą prowadzić do kontuzji.
  • Hypotermia – długotrwałe przebywanie w zimnej wodzie może prowadzić do obniżenia temperatury ciała.
  • Problemy z krążeniem – zbyt głębokie nurkowanie lub długotrwałe przebywanie pod wodą może obciążać układ krążenia.

Jak więc widać, woda to piękny, ale i niebezpieczny żywioł. Dlatego niezależnie od tego, czy zamierzasz dopiero zgłębiać tajniki nurkowania, czy jesteśmy już doświadczonymi nurkami – odpowiednia ochrona będzie niezbędna.

Sprzęt do nurkowania – czy można go ubezpieczyć?

sprzęt do nurkowania na brzegu plaży

Ubezpieczenie sprzętu sportowego, w tym specjalistycznego sprzętu nurkowego, jest możliwe i dostępne w ofertach wielu ubezpieczycieli. Zazwyczaj ubezpieczenie tego typu można wykupić w ramach szerszego ubezpieczenia bagażu, choć niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkowe klauzule obejmujące bardziej specjalistyczny sprzęt.
Przykładowo, Generali, Proama oraz Signal Iduna oferują możliwość rozszerzenia ochrony o sprzęt nurkowy, obejmując taki sprzęt jak butle tlenowe, automaty oddechowe, komputery nurkowe i inne specjalistyczne elementy wyposażenia.
W przypadku kradzieży lub uszkodzenia sprzętu, wysokość odszkodowania zależy od wybranego wariantu polisy, a sumy ubezpieczenia mogą sięgać nawet 20 000 zł, przy odpowiednim zwiększeniu składki.

Ubezpieczenie nurkowe – dlaczego sam EKUZ nie wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ zapewnia dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale nie obejmuje specjalistycznych usług, takich jak leczenie urazów związanych z nurkowaniem czy transportu medycznego. Dlatego dla nurków planujących aktywności w zagranicznych wodach, zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ryzyka związane z nurkowaniem, takie jak wypadki, choroba dekompresyjna czy ewentualny transport medyczny.

EKUZ nie jest honorowana również w Egipcie – jednym z ulubionych kurortów nurkowych wśród Polaków. W Europie większość państw stosuje jedynie współfinansowanie leczenia poszkodowanego, a za część kosztów należy zapłacić z własnej kieszeni. Również w wielu przypadkach usługi medyczne, które w Polsce są bezpłatne – za granicą mogą kosztować kilka, a nawet kilkaset euro. EKUZ nie zapewni też transportu powrotnego do kraju, nie pokryje kosztów pobytu na kwarantannie czy w izolacji.

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
www.pacjent.gov
jaka jest różnica miedzy ubezpieczeniem turystycznym a EKUZ

Co powinno zapewniać ubezpieczenie nurkowe?

Ubezpieczenie nurkowe – podobnie jak każde inne ubezpieczenie – powinno zawierać elementy indywidualnie dopasowane do konkretnej sytuacji, Twoich planów, możliwości i stanu zdrowia. Należy wiąż pod uwagę kierunek wyjazdu, ale też ogólny stan zdrowia podróżującego.

Do najważniejszych czynników ubezpieczenia turystycznego należą:

  • Koszty leczenia na sumę gwarantowaną co najmniej 30 000 – 40 000 euro w Europie i co najmniej 100 000 euro w pozostałych krajach świata – odpowiednio wysoka suma kosztów leczenia jest wysoka ponieważ jest kluczowa, ponieważ w przypadku wypadku nurkowego koszty leczenia mogą szybko wzrosnąć, obejmując hospitalizację, zabiegi chirurgiczne czy rehabilitację. Taka ochrona zapewnia, że nurek nie zostanie obciążony wysokimi wydatkami w sytuacji awaryjnej.
  • Koszty ratownictwa – w nurkowaniu, gdzie sytuacje awaryjne mogą wymagać szybkiego i kosztownego działania ratunkowego, pokrycie tych kosztów jest niezwykle istotne. Ubezpieczenie powinno obejmować zarówno lokalne akcje ratunkowe, jak i transport medyczny do odpowiednich placówek.
  • NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) – ten element ochrony zapewnia odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku nurkowego. Ubezpieczenie NNW jest ważne, aby zrekompensować straty finansowe oraz zapewnić wsparcie rodzinie poszkodowanego.
  • OCochrona OC jest niezbędna w przypadku, gdy nurek wyrządzi krzywdę innym osobom lub uszkodzi ich mienie. Dzięki tej polisie można uniknąć wysokich kosztów związanych z odszkodowaniami oraz roszczeniami prawnymi.
  • OC sportowe – ten rodzaj odpowiedzialności cywilnej obejmuje specyfikę sportów ekstremalnych, takich jak nurkowanie, gdzie ryzyko wypadków jest wyższe. Umożliwia to ochronę przed potencjalnymi roszczeniami związanymi z działaniami w trakcie uprawiania sportu.
  • Assistance – usługa ta zapewnia pomoc w nagłych przypadkach, w tym organizację transportu medycznego oraz wsparcie w lokalnych placówkach. Assistance jest kluczowa dla nurków, którzy mogą potrzebować natychmiastowej pomocy w obcym kraju.
  • ochrona bagażu oraz sprzętu sportowego – podczas nurkowania drogi sprzęt jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu, a jego utrata lub uszkodzenie mogą znacząco wpłynąć na podróż. Ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu zapewnia spokój umysłu, chroniąc przed finansowymi skutkami ewentualnych strat.
  • Rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka – nurkowanie często klasyfikowane jest jako sport wysokiego ryzyka, co może wpłynąć na ważność polisy. Dlatego ważne jest, aby nurek upewnił się, że jego ubezpieczenie obejmuje tego rodzaju aktywności, zapewniając odpowiednią ochronę w razie wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie nurkowe?

Ubezpieczenie nurkowe jest zazwyczaj droższe niż standardowa polisa ubezpieczeniowa. Rozszerzenie o sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka wiąże się ze zwyżką nawet o 300%.
Jednak porównanie ofert w kalkulatorze ubezpieczeń pozwala na dopasowanie zarówno ceny, jak i zakresu ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb.

Ubezpieczenie nurkowe
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
40,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 60 sportów objętych ochroną, w tym nurkowanie
Europa
Koszty leczenia
1 374 055 zł
Ratownictwo
48 802 zł
Bagaż
5 000 zł
135,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 45 802 zł ubezpieczenie COVID-19 27 sportów, w tym nurkowanie objęte ochroną
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
175,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie COVID-19 181 sportów, w tym nurkowanie objęte ochroną OC sportowe:1 500 000 zł
Ubezpieczenie nurkowe
Nationale-Nederlanden
40,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 60 sportów objętych ochroną, w tym nurkowanie
Europa
135,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 374 055 zł
Ratownictwo
48 802 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 45 802 zł ubezpieczenie COVID-19 27 sportów, w tym nurkowanie objęte ochroną
AXA
175,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie COVID-19 181 sportów, w tym nurkowanie objęte ochroną OC sportowe:1 500 000 zł

Ubezpieczenie na wakacje znajdziesz już od około 4 zł za dzień ochrony. Wystarczy, że za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych porównasz kilkanaście różnych ofert. Wybraną polisę zakupisz online. Zajmie Ci to kilka minut (możesz to zrobić nawet w drodze na samolot).  Po opłaceniu składki, dokument zostaną wysłane na maila.

Podsumowanie
  1. Nurkowanie może być klasyfikowane przez ubezpieczycieli jako sport wysokiego ryzyka lub sport ekstremalny..
  2. Ubezpieczenie nurkowe jest rodzajem polisy turystycznej, która zawiera odpowiednie rozszerzenie, gwarantujące ochronę podczas uprawiania sportów związanych z nurkowaniem.
  3. Każdy ubezpieczyciel, w zależności od przyjętej polityki będzie w dany sposób klasyfikował nurkowanie.
  4. Ubezpieczenie nurkowe – podobnie jak każde inne ubezpieczenie – powinno zawierać elementy indywidualnie dopasowane do konkretnej sytuacji.
  5. Ubezpieczenie nurkowe można kupić już od kilku złotych dziennie na polisaturystyczn.pl

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie ubezpieczenie dla nurka?

    Ubezpieczenie dla nurka powinno obejmować koszty leczenia, ratownictwa, NNW, OC oraz ochronę sprzętu sportowego, z rozszerzeniem na sporty wysokiego ryzyka.

  2. Czy nurkowanie to sport wysokiego ryzyka?

    Tak, nurkowanie jest uznawane za sport wysokiego ryzyka, szczególnie przy większych głębokościach lub bez instruktora.

  3. Czy nurkowanie jest bezpieczne?

    Nurkowanie może być bezpieczne, jeśli przestrzegane są odpowiednie procedury, zasady bezpieczeństwa i nurkowie mają odpowiednie przygotowanie.

  4. Do jakiej głębokości może nurkować człowiek?

    Człowiek może nurkować do głębokości około 40 metrów w ramach nurkowania rekreacyjnego, głębsze nurkowania wymagają specjalistycznego treningu i sprzętu.

  5. Kto powinien unikać nurkowania?

    Nurkowania powinny unikać osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, płuc, czy układu oddechowego, a także kobiety w ciąży.

Źródła

  • www.gov.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments