Zaktualizowano: 2023-01-19
Polacy coraz chętniej na cel swoich podróży wybierają egzotyczne kierunki. Afryka, Azja, czy Ameryka Południowa, kuszą pięknymi plażami i niezapomnianymi widokami. Planując egzotyczny wypoczynek, warto jednak dokładnie sprawdzić, jak wygląda kwestia szczepień.
Dla jakich kierunków szczepienia przed wyjazdem są obowiązkowe? Czy warto odwiedzić lekarza medycyny podróży i jak przygotować się do takiego wyjazdu? O tym piszemy w dzisiejszym artykule!
W przypadku niektórych egzotycznych kierunków poddanie się szczepieniu jest niezbędne. Oznacza to, że zaświadczenie o odbyciu szczepienia będzie konieczne do przekroczenia granicy. Dla bezpieczeństwa o szczepieniu należy więc pomyśleć już na kilka miesięcy przed wyjazdem.
Poniżej przygotowaliśmy praktyczne zestawienie kierunków oraz chorób, przeciwko którym szczepienia są obowiązkowe.
Choroby | Państwa |
---|---|
Żółta gorączka (febra) | Benin, Burkina Faso, Ghana, Gujana Francuska, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair |
Szczepionka meningokokowa (A+C) | Arabia Saudyjska, Armenia, Libia, Gambia |
Błonica | Gabon |
Tężec | Gabon |
Tężec | Gabon |
UWAGA: Może zdarzyć się, że wjazd do krajów niewymienionych powyżej, także będzie wymagał szczepienia. Dotyczy to szczególnie osób, przekraczających granicę bezpośrednio z obszarów, gdzie występuje febra żółta.
Szczepienia zaleca się także w przypadku innych kierunków niż te wymienione powyżej. Nie mamy tu jednak do czynienia z obowiązkiem, a właśnie z zaleceniem. W praktyce oznacza to, że bez zaświadczenia o szczepieniu przekroczymy granicę.
Szczepienia zalecane są m.in. dla kierunków afrykańskich, azjatyckich i amerykańskich. Poniżej lista.
UWAGA: W przypadku krajów afrykańskich wiele szczepień jest obowiązkowych. Wymienione one zostały w tabeli poświęconej szczepieniom obowiązkowym.
Planując wyjazd do egzotycznego kraju, wizytę u lekarza zdecydowanie należy umieścić na liście rzeczy do zrobienia. Zanim udamy się jednak do lekarza specjalisty (medycyny podróży), warto odwiedzić swoją poradnię pediatryczną i wykonać kopię karty szczepień z dzieciństwa. Może się okazać, że niektóre szczepienia przebyte w dzieciństwie nadal są ważne (np. błonica, tężec, polio, czy WZW A+B). W takich przypadkach wystarczy jedynie dawka przypominająca. Aby sprawdzić, czy organizm wciąż jest odporny na konkretne choroby, można wykonać badania krwi.
Do lekarza medycyny podróży (medycyny tropikalnej) należy pójść już z kartą szczepień. Najlepiej zrobić to na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepionki zaczynają działać dopiero po pewnym czasie od chwili podania, inne zaś wymagają kilku dawek.
Tylko lekarz medycyny podróży może udzielić pewnych informacji na temat zalecanych lub obowiązkowych szczepień. Tylko lekarz może także ostatecznie rozwiać wątpliwości co do obowiązku zaszczepienia się lub jego braku. Specjalista wyjaśni także, jakie leki najlepiej wziąć ze sobą, aby zabezpieczyć się przed chorobami tropikalnymi. Poradnie medycyny podróży wydają też niezbędny dokument, czyli Międzynarodową Książeczkę Szczepień (opcjonalnie można ją uzyskać także w specjalnych punktach szczepień).
W trakcie wizyty lekarz medycyny podróży przeprowadzi dość standardowy wywiad. Zapyta m.in. o kraj, do którego się wybieramy, termin podróży, planowane aktywności, przebyte choroby lub choroby przewlekłe, przyjmowane leki, przyjęte szczepionki, alergie lub ciążę. Absolutnie nie ma się czego obawiać – taka wizyta oszczędzi dużo niepotrzebnego stresu w trakcie samego wyjazdu.
Szczepienia są bardzo ważnym elementem przygotowań do zagranicznej podróży. Podróżnik musi jednak zadbać o więcej elementów. Przed wyjazdem należy przede wszystkim:
Dobra polisa turystyczna jest wręcz niezbędna w trakcie każdej egzotycznej podróży. To właśnie ubezpieczenie uchroni nas przed koniecznością zapłaty z własnej kieszeni za ewentualne leczenie w trakcie wyjazdu. Umożliwi również otrzymanie odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku i uzyskanie szybkiej pomocy.
Aby wybrać ubezpieczenie, należy przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby. Czy planujemy spędzać czas aktywnie, czy może jedynie relaksować się na plaży? Czy chcemy spróbować jakichś sportów ekstremalnych? Czy planujemy przemieszczać się pomiędzy krajami? Warto dokładnie zastanowić się, jakie ryzyka może generować nasza podróż… a następnie znaleźć polisę, która nas przed nimi ochroni. Dzięki naszej porównywarce ubezpieczeń to łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Minimalny zakres ryzyk, który powinna obejmować naprawdę dobra polisa turystyczna na egzotyczny wyjazd, to:
Dobre ubezpieczenie turystyczne zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu uczestników zagranicznej podróży. Nie warto ryzykować – koszt ubezpieczenia to zwykle kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. W przypadku egzotycznych destynacji bezpieczeństwo powinno być absolutnym priorytetem!
Oceń artykuł:
Dobrze, że są miejsca takie jak [**tu była reklama**wymoderowano**] we Wrocławiu, w których bez problemu można się zaszczepić na choroby tropikalne. Lekarze przed szczepieniem przeprowadzają niezbędne badania. Po szczepieniu dużo spokojniej podróżuje, bez obaw, że dopadną mnie jakieś zakaźne choroby.