Zaktualizowano: 2024-12-18
Planujesz wyjazd do Azji i nie wiesz, czym kierować się przy wyborze polisy turystycznej? Musisz wiedzieć, że w czasie poszukiwań najlepszej oferty trzeba zwrócić uwagę m.in. na sumy gwarantowane, zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym na wyjazd do Azji!
Azję uznaje się za największy pod względem powierzchni kontynent świata. Jest ona pełna kontrastów społecznych, ekonomicznych i geograficznych, co wzbudza zainteresowanie podróżników z różnych zakątków globu. W jej obrębie znajdują się największe gospodarki świata, jak Japonia czy Korea Południowa. Można wyróżnić tam także kraje bardzo słabo rozwinięte, borykające się z przeludnieniem, bezrobociem, niską dostępnością edukacji i słabej jakości publiczną opieką zdrowotną — np. Bangladesz czy Kambodżę.
Azja to też kontynent rekordów geograficznych. Na jej terytorium znajdują się bowiem największe na świecie jezioro (Morze Kaspijskie), najbardziej sucha pustynia (Gobi) czy najwyższy szczyt globu (Mount Everest). Z uwagi na dużą rozciągłość i zróżnicowaną rzeźbę terenu obserwuje się tam także wyjątkową różnorodność klimatyczną. Na północnych krańcach kontynentu występuje klimat polarny i subpolarny, w centralnej części umiarkowany, a na południu podzwrotnikowy, zwrotnikowy i równikowy. To wyjątkowe bogactwo przyrodnicze i duża atrakcyjność kulturowa sprawiają, że państwa azjatyckie są odpowiednim kierunkiem wakacyjnym dla ogromnej liczby turystów.
Podczas planowania podróży do państw azjatyckich jest sporo do zrobienia. Zakup biletów lotniczych, rezerwacja noclegów, zaplanowanie trasy wycieczki — to wszystko pochłania dużo czasu i energii. W ferworze przygotowań nie można jednak zapomnieć o bardzo ważnej kwestii, czyli o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. W krajach położonych poza UE prywatne ubezpieczenie stanowi jedyne zabezpieczenie na wypadek wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Jakie kłopoty mogą się pojawić podczas wyjazdu?
Gorący, wilgotny klimat oraz nieprzestrzeganie zasad higieny przez lokalną ludność sprawiają, że w wielu miejscach na kontynencie azjatyckim występują powszechnie tzw. schorzenia tropikalne. W państwach położonych w Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Środkowej największym zagrożenie dla turystów z Europy są choroby zakaźne transmitowane wraz z zanieczyszczoną wodą lub żywnością (np. E. coli, Salmonella, cholera, dur brzuszny czy wirusowe zapalenie wątroby). W wielu regionach Azji Południowo-Wschodniej istnieje też ryzyko zarażenia się malarią, a w Indiach i Kazachstanie — dżumą. Aby w razie potrzeby móc skorzystać z fachowej pomocy medycznej, która w wymienionych krajach jest często odpłatna i bardzo kosztowna, trzeba mieć odpowiednie ubezpieczenie.
Wskazówka! Przed wyjazdem do tropikalnych obszarów kontynentu azjatyckiego możesz też rozważyć wykonanie szczepień ochronnych. Kwestię ewentualnego uodpornienia organizmu na choroby tropikalne skonsultujesz z lekarzem medycyny podróży.
Powszechność chorób związana z niską dostępnością leczenia i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny raczej nie dotyczą wysoko rozwiniętych państw Azji Wschodniej, m.in. Japonii, Hongkongu, Korei Południowej czy Tajwanu. Mimo wysokich standardów sanitarnych osoby podróżujące do wymienionych państw również powinny zadbać o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Ma to związek z obowiązującymi tam bardzo wysokimi stawkami za świadczenia medyczne. Wydatki na leczenie w Japonii czy Korei mogą poważnie obciążyć budżet i wymusić przedwczesne zakończenie podróży. Aby tego uniknąć, niezbędna jest odpowiednia polisa.
Ważne! Wykupienie polisy turystycznej na wyjazd do wielu krajów azjatyckich, m.in. Chin, Japonii czy Tajlandii, jest zalecane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ rekomenduje, aby przed wyborem konkretnej oferty upewnić się, czy gwarantowana ochrona ubezpieczeniowa obejmuje terytorium wszystkich państw na trasie wycieczki.
Te kwestie sprawiają, że odpowiednia polisa turystyczna to podstawa udanego wyjazdu na kontynent azjatycki. Turyści rezygnujący z ochrony ubezpieczeniowej narażają się na nieprzyjemne konsekwencje i wysokie wydatki. W razie problemów zdrowotnych, wypadków czy innych zdarzeń losowych, których nie da się przewidzieć przed podróżą, są zmuszeni pokryć związane z tym koszty z własnej kieszeni.
Każda polisa ma określoną sumę gwarantowaną, która w znacznym stopniu wpływa na skuteczność ochrony ubezpieczeniowej. Im jest wyższa, tym większe odszkodowanie ma szansę uzyskać turysta po wystąpieniu określonego zdarzenia objętego umową. Kwota ta określa bowiem górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela i to na jej podstawie, w zależności od rodzaju szkody, oblicza się sumę należnej rekompensaty.
Przy określaniu preferowanej sumy ubezpieczenia warto wziąć pod uwagę:
Analiza czynników wpływających na wybór sumy gwarantowanej ubezpieczenia pozwala wywnioskować, że trudno jednoznacznie podać uniwersalną, zalecaną kwotę polisy na wyjazd do Azji. Można jednak uznać, że ubezpieczenie do krajów, w których stawki za świadczenia medyczne utrzymują się na niezbyt wysokim poziomie, powinno opiewać na co najmniej 50 000 euro. Z kolei w przypadku podróży do miejsc słynących z wysokich kosztów leczenia, np. do Japonii, musi wynosić minimum 80 000 euro. Podane kwoty są jedynie sugestią, a przy zakupie zawsze polisy trzeba uwzględnić indywidualne potrzeby wszystkich uczestników wyjazdu.
Polisa turystyczna na wyjazd do Azji to połączenie kilku rodzajów ubezpieczenia, przy czym każde z nich ma duże znaczenie dla ochrony podróżującego przed niespodziewanymi zdarzeniami.
Finalny zakres ochrony ubezpieczeniowej musisz dopasować do własnych preferencji. Przy wyborze oferty weź pod uwagę swój aktualny stan zdrowia oraz warunki sanitarno-epidemiologiczne panujące w państwach, które zamierzasz odwiedzić. Uwzględnij też cel wyjazdu. Jeśli zamierzasz uprawiać sport, zadbaj o rozszerzenie polisy o ubezpieczenie dla aktywnych lub ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka. Przy wyjazdach nastawionych na imprezowanie dodaj do umowy klauzulę zdarzenia pod wpływem alkoholu.
W przypadku polisy turystycznej wysokość składki jest kształtowana przez kilka czynników. Wpływ na jej kwotę mają zarówno kwestie związane z samym turystą, jak i zakres ochrony gwarantowanej w ramach umowy.
Ważne! Niezależnie od tego, ile masz lat i w jakiej kondycji jest aktualnie Twój organizm, zawsze masz szansę na znalezienie ubezpieczenia turystycznego w dobrej cenie. Jak to możliwe? Na rynku działa wiele firm mających konkurencyjne oferty. Często za podobną cenę proponują one polisy o różnym zakresie ochrony. Wystarczy porównać je ze sobą, aby zakupić ubezpieczenie o szerokim zakresie ochrony za mniejsze pieniądze.
Z jakiej firmy jest najlepsze ubezpieczenie podróżne?
Polisy turystyczne sprzedaje co najmniej kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych, m.in. Europa Ubezpieczenia, ERGO Ubezpieczenia Podróży, Signal Iduna, AXA czy Generali, a oferta każdej z nich może być „tą najlepszą”. Ważne, aby warunki umowy, suma gwarantowana i zakres ochrony odpowiadały Twoim potrzebom. W wyborze dobrej polisy dopasowanej do konkretnego wyjazdu pomoże Ci porównywarka ubezpieczeniowa dostępna online.
Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Azji?
Na wyjazd do Azji zaleca się wykupić ubezpieczenie turystyczne o sumie gwarantowanej minimum ok. 50 000 euro. Ważne, aby polisa uwzględniała koszty leczenia, transport medyczny i transport zwłok. Ponadto może zawierać również ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i assistance podróżne. Taki pakiet zapewni wystarczającą ochronę przy wyjazdach nastawionych na zwiedzanie i wypoczynek.
Czy EKUZ zadziała w Azji?
EKUZ i ubezpieczenie turystyczne to dwie różne rzeczy. W przypadku wyjazdów zagranicznych zaleca się, aby nie polegać jedynie na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, bo działa ona jedynie w krajach UE i gwarantuje zaledwie ułamek świadczeń oferowanych w ramach polisy podróżnej. EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak inni obywatele danego kraju. Lista bezpłatnych świadczeń medycznych zmienia się w zależności od warunków obowiązujących w konkretnym państwie i nie wszędzie jest taka sama jak w Polsce. W rezultacie, gdy podczas pobytu za granicą ma się tylko Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, za wybrane usługi medyczne darmowe trzeba dopłacić. W Azji EKUZ w ogóle nie obowiązuje.
Oceń artykuł: