Zaktualizowano: 2024-12-18
Przyjmujesz leki na stałe i planujesz zagraniczny wyjazd? Musisz wiedzieć, że nie wszystkie substancje lecznicze dozwolone w Polsce są legalne w innych krajach świata. Z tego powodu osoby przyjmujące na co dzień środki medyczne powinny upewnić się, że mogą przewieźć konkretne farmaceutyki przez granicę. Sprawdź, czy możesz zabrać swoje leki na wakacje za granicą!
Zgodnie z definicją określoną w prawie farmaceutycznym mianem leków określa się wszelkie substancje lub mieszaniny substancji w rozmaitej postaci fizycznej stosowane w ramach leczenia bądź profilaktyki chorób. Z uwagi na zawarte w lekach składniki wywierające wpływ na organizm człowieka są one objęte licznymi obostrzeniami opisanymi w przepisach właściwych dla danego kraju. Warto zapoznać się z nimi przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby uniknąć nieprzyjemności na granicy lub w czasie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Podczas planowania podróży trzeba jednak wziąć pod uwagę nie tylko zasady dotyczące przywozu leków do państwa, w którym zamierza się spędzić urlop, ale również wytyczne co do wywozu leków z Polski oraz wywozu leków z terytorium kraju, do którego się jedzie.
Zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia każdy turysta ma prawo wywieźć z Polski leki w takiej ilości, jaka jest niezbędne do zaspokojenia jego potrzeb zdrowotnych. Od tej reguły istnieją pewne wyjątki dotyczące tzw. substancji kontrolowanych, które bardziej szczegółowo opisano w dalszej części artykułu. Obowiązujące w RP zezwolenie na wywóz produktów leczniczych „na własne potrzeby” nie jest jednak jednoznaczne z upoważnieniem do wwozu leków na takiej samej zasadzie do innych państw.
Każde państwo samodzielnie ustala przepisy dotyczące podróżowania z produktami leczniczymi, a polskie Ministerstwo Zdrowia zastrzega, że nie ma w tym zakresie przysłowiowego ostatniego słowa. Oznacza to, że przed wyjazdem za granicę zawsze trzeba zapoznać się ze specyficznymi warunkami wjazdu i wyjazdu z lekami obowiązującymi w konkretnym państwie. MZ rekomenduje zachować w tym zakresie szczególną ostrożność, zwłaszcza przy planowanym przekraczaniu granicy z lekami na kontynentach afrykańskim i azjatyckim.
Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajdują się też wytyczne co do wwozu leków na terytorium Polski. Zgodnie z informacjami umieszczonymi w serwisie turysta przyjmujący leki na stałe może przewieźć przez granicę RP na własny użytek maksymalnie pięć najmniejszych opakowań (z wykluczeniem substancji kontrolowanych). MZ zwraca jednak uwagę, aby w razie podróżowania z taką liczbą produktów leczniczych dowiedzieć się najpierw, czy i ile leków można wywieźć z aktualnego miejsca pobytu.
W kontekście zagranicznych podróży szczególnym zasadom podlegają tzw. substancje kontrolowane. Są to produkty lecznicze zaliczane do kategorii środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii 1. (związków chemicznych nadających się do wykorzystania przy produkcji narkotyków takich jak np. safrol, efedryna, ergotamina). W Polsce dopuszcza się możliwość ich legalnego wywozu i przywozu jedynie po spełnieniu określonych kryteriów dotyczących:
Ważne! Powyższe zasady obowiązują przy przekraczaniu granicy Polski i innych państw strefy Schengen, a w innych krajach mogą się znacząco różnić. Aby uniknąć problemów, przed opuszczeniem kraju warto każdorazowo zweryfikować informacje na temat zasad dotyczących podróżowania z lekami w danym miejscu.
Na internetowych forach i blogach można znaleźć wiele informacji dotyczących zasad podróżowania z lekami. Takie strony, choć łatwo dostępne i pozornie wiarygodne, często przekazują nieaktualne lub nieprawdziwe dane. Przed wyjazdem za granicę warto skorzystać z rzetelnych źródeł informacji. Choć wymaga to nieco zaangażowania, pomaga znacznie zmniejszyć ryzyko nieporozumień w czasie przekraczania granicy lub przechodzenia kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Wiedzę o podróżowaniu z lekami można czerpać z:
Jeśli skorzystasz z wymienionych opcji, uzyskasz możliwie najbardziej wiarygodne informacje w zakresie przewozu leków przez granice państwowe.
Aby uniknąć niepotrzebnego stresu w czasie odprawy czy kontroli granicznej, warto zadbać o odpowiednie zapakowanie zabranych na wyjazd produktów leczniczych. Zaleca się:
Zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli zmniejszyć ryzyko komplikacji związanych z przewozem substancji leczniczych przez granicę. W razie wątpliwości zapoznaj się z indywidualnymi wytycznymi podanymi w ambasadzie lub na stronie rządowej konkretnego państwa.
W kontekście przewożenia leków przez granicę warto wspomnieć również o sprzęcie medycznym transportowanym na pokładzie samolotu na własny użytek. Obostrzenia w tym zakresie zmieniają się w zależności od zasad panujących w kraju pobytu i kraju docelowym. Znaczenie ma też regulamin linii lotniczych. Przewoźnicy zwykle pozwalają zabrać na pokład samolotu:
Jeśli zamierzasz podróżować ze specjalistycznym sprzętem medycznym, skontaktuj się odpowiednio wcześnie z przedstawicielem linii lotniczych i uzgodnij warunki przewozu. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu i zyskasz pewność, że Twoja podróż dojdzie do skutku.
Kwestia przewozu leków przez granicę i aspekt ubezpieczenia turystycznego wpisują się w szeroko pojęty temat potrzeb zdrowotnych w podróży. Złe samopoczucie, zaostrzenie objawów choroby czy wypadek często sprawiają, że w czasie wyjazdu pojawia się konieczność skorzystania z fachowej pomocy medycznej. Specjalistyczna opieka w przychodniach i szpitalach zazwyczaj generuje zaś spore koszty. Aby uniknąć niespodziewanych wydatków, jeszcze przed opuszczeniem kraju warto wykupić dobrą polisę turystyczną. Ułatwi ona sfinansowanie wizyt lekarskich, badań diagnostycznych, hospitalizacji, transportu medycznego, a także pokryje koszt leków.
Ważne! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie może stanowić alternatywy dla polisy podróżnej. Po pierwsze, działa ona jedynie na terenie państw wchodzących w skład UE. Po drugie, zapewnia dostęp do świadczeń medycznych na zasadach obowiązujących w systemie opieki zdrowotnej danego kraju (a więc może wymuszać konieczność opłacenia całości lub części niektórych usług medycznych przez pacjenta). Po trzecie, nie obejmuje transportu medycznego do Polski, ratownictwa i wielu innych świadczeń uwzględnionych zwykle w polisie turystycznej.
Wiele osób może zastanawiać się, co kryje się pod określeniem dobra polisa turystyczna. Takie ubezpieczenie spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy będzie dopasowane do potrzeb konkretnego podróżującego. Inny zakres ochrony sprawdzi się podczas wyjazdu rekreacyjnego, nastawionego na zwiedzanie i wypoczynek, a inny w czasie aktywnych wakacji, podczas których ma się zamiar jeździć na rowerze, uprawiać trekking czy nurkować. Dla ułatwienia poniżej opisano najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze polisy turystycznej.
Ważne! Osoby cierpiące na schorzenia o długotrwałym przebiegu, np. zaburzenia pracy układu krążenia, cukrzycę czy nowotwór, powinny zadbać o rozszerzenie polisy o wariant choroby przewlekłe. Niepoinformowanie ubezpieczyciela o dotychczasowych problemach zdrowotnych może prowadzić do trudności z uzyskaniem odszkodowania w razie pogorszenia stanu zdrowia na wyjeździe.
Odpowiednie zaplanowanie podróży to podstawa udanego wyjazdu. W ramach przygotowań warto zadbać o zdobycie rzetelnych informacji co do zasad przewożenia leków, a także wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Duży wybór polis podróżnych znajdziesz w wyszukiwarce internetowej dostępnej w sieci.
Jakie leki warto wziąć na wyjazd?
Dobrze wyposażona apteczka stanowi ważny element bagażu na zagraniczne wakacje. Do walizki warto włożyć m.in. podstawowe przybory medyczne (plastry opatrunkowe, chusteczki antyseptyczne, opaski elastyczne, gaziki), leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe czy leki na problemy żołądkowe. Finalnie skład apteczki warto dopasować do stanu zdrowia turystów i ich indywidualnych potrzeb.
Czy na lotnisku sprawdzają leki?
Przebieg kontroli bezpieczeństwa na lotnisku zmienia się w zależności od zasad panujących w danym porcie lotniczym oraz od przepisów wewnętrznych konkretnego kraju. Leki zaliczają się do produktów szczególnie sprawdzanych pod kątem ilości, składu i zapotrzebowania konkretnego turysty. Aby uniknąć problemów z wywiezieniem lub przywiezieniem konkretnych wyrobów, należy przechowywać leki w osobnym opakowaniu, co w razie potrzeby ułatwi okazanie ich do kontroli. Trzeba też sprawdzić, czy substancje czynne znajdujące się w produktach leczniczych są dozwolone w danym państwie.
W czym przewozić leki?
Leki należy przewozić spakowane w jednej torbie w oryginalnych opakowaniach. W czasie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku produkty lecznicze o pojemności powyżej 100 ml (niezbędne konkretnemu turyście, co potwierdza zaświadczenie lekarskie lub recepta) są dozwolone.
Oceń artykuł: