ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Transylwania – miejsce, które musisz zobaczyć

Agnieszka Banasiak

Zaktualizowano: 2024-10-03

Transylwania większości turystom kojarzy się przede wszystkim z bohaterem XIX-wiecznej powieści o hrabi Draculi. Podróż do Rumunii może być niesamowitym doświadczeniem, a sama Transylwania ma bardzo dużo do zaoferowania. Historyczne miasta, średniowieczne zabytki, kościoły, niejedno wspaniałe muzeum i zachwycający krajobraz – sprawdź, jakie są najciekawsze atrakcje Transylwanii. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem.

Rumunia to kraj wielu narodów i religii, prawdziwy kulturowy tygiel, dzięki czemu turyści mogą chłonąć niesamowitą atmosferę i podziwiać nieprzeciętne zabytki Transylwanii, jak choćby kościoły warowne. I choć Rumunia może nie kojarzyć się jako kraj turystycznie atrakcyjnym, to rzeczywistość szybko wyprowadzi nas z błędu. Tu naprawdę warto przyjechać!

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Transylwania, czyli Siedmiogród

Położona w dorzeczu Dunaju, na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii, jest krainą historyczną, która w powszechnej opinii kojarzy się głównie z legendarną postacią hrabi Drakuli, bohatera książki irlandzkiego pisarza Brama Stokera. Jednak region ten ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko historię słynnego wampira. Malownicze krajobrazy, urokliwe miejscowości, zamki, kościoły i niezwykłe zabytki zachwycają każdego, kto odwiedził to miejsce.

Transylwania przez setki lat stanowiła część Królestwa Węgierskiego, a w ręce Rumunów została oddana dopiero po I Wojnie Światowej. W międzyczasie tkankę regionu wzbogacały też kultury niemiecka, turecka, a nawet rzymska.

Niezwykły tygiel kulturowy tworzą tu też wpływy kościołów katolickiego, protestanckich i cerkwi prawosławnej, a także tureckie (muzułmańskie). Tę różnorodność Transylwanii da się odczuć zarówno w zabytkach, architekturze, jak i kuchni regionu.

Wypowiedź eksperta

Rumunia to kraj przyjazny turystom, o takich samych standardach turystyki i poziomie bezpieczeństwa jak pozostałe kraje Europy środkowej.
Magdalena Kajzer

Transylwania – atrakcje

Kościoły warowne

Ufortyfikowany kościół, grody kościelne, kościół warowny, zamki chłopskie – pod tymi nazwami kryją się niespotykane budowle charakterystyczne dla Rumunii, a mało znane w innych zakątkach Europy. Mowa o kościołach, które pełniły funkcje obronne. Gdy w czasach najazdów imperium osmańskiego, mieszkańcy potrzebowali pewnego schronienia, bezpieczeństwo zapewniała im najtrwalsza budowla we wsi, którą najczęściej był kościół.

Świątynie pełniły więc niegdyś w Rumunii funkcje obronne. A ludność, by zapewnić sobie należyte schronienie, podejmowała szereg działań, by usprawnić i uzbroić kościoły, które przybierały wręcz wygląd i funkcje twierdź.

Jednym z najbardziej okazałych jest kościół warowny w Biertanie. Pozostałe grody kościelne w liczbie 170 nie stanowią aż tak imponujących budowli, choć nadal zapewniały mieszkańcom bezpieczne schronienie w razie niebezpieczeństwa. Ufortyfikowany kościół w Biertanie wraz z miasteczkiem zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamki

Zamki w Rumunii to jedna z chętniej odwiedzanych punktów z listy „Transylwania-atrakcje”. Wśród najciekawszych zamków znajdują się świetnie zachowane fortyfikacje i te w gorszym stanie, ale o niezwykle zajmującej historii.

Do najciekawszych zamków należą m.in:

  • Zamek Korwin w Hunedoarze – imponujących rozmiarów, strzelisty zamek, który powstał w XIV wieku i należy do najznakomitszych obiektów tego rodzaju w Europie. Na zamku i w okolicach kręcono filmy historyczne, m. in. „Prawdziwe życie Draculi” z 1979 r., „Michał Waleczny” z 1970 r. oraz biograficzne.
  • Zamek Bran – był to istotny punkt obronny, którego podwaliny liczone są na początek XIII w. Od 1920 r. stanowił letnią rezydencję królowej Rumunii, Marii. Aktualnie w zamku znajduje się Muzeum Historyczne.
  • Zamek w Bonțidzie – w czasach świetności zwany był siedmiogrodzkim Wersalem, od XVI do XIX wieku stopniowo przekształcał się, by zyskać pałacowy charakter. Od 1944 roku rozpoczął się proces jego upadku i niszczenia. Obecnie zamek znajduje się na amerykańskiej liście 100 najbardziej zagrożonych obiektów na świecie, a mieszcząca się tu fundacja prowadzi sukcesywne, choć powolne prace konserwatorskie, mające na celu odrestaurować obiekt.

Wypowiedź eksperta

Możesz spodziewać się drogich biletów wstępu do zamków rumuńskich. Ceny za odwiedzenie są nieproporcjonalnie wysokie jak na ogólne ceny w kraju, do tego często pobierane są dodatkowe opłaty, np. za możliwość robienia zdjęć.
Magdalena Kajzer

Średniowieczne miasta

W czasach niemieckiego osadnictwa na ziemiach Transylwanii znajdowało się siedem ważnych miast (grodów), stąd obowiązująca również nazwa Siedmiogród: Sighisoara, Braszów, Medias, Sybin, Kluż, Sebes, Bystrzyca.

Braszów – porównywany do Krakowa Braszów to siódme pod względem wielkości miasto Rumunii. Ciekawszymi punktami turystycznymi Braszowa są Czarny Kościół i ratusz miejski, Strada Sfori (najwęższa uliczka w Europie) oraz stare wieże strażnicze. To miasto, w którymi warto też po prostu pospacerować, podziwiając okolicę.

Sybin – należy do najpopularniejszych i najpiękniejszych miast Siedmiogrodu, a nawet całej Rumunii. Podczas nieśpiesznego spaceru po mieście koniecznie należy zajrzeć na Duży Rynek i Mały Rynek, wieżę ratuszową i Wieżę Schodów. Warto tu odwiedzić Narodowe Muzeum Brukenthala, które od 1790 roku gromadzi eksponaty, stając sie tym samym najstarszą instytucją kulturalną w Europie.

Sighisoara – wyjątkowe miasto, które zostało wpisane na na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Określane jako jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych grodów Europy. Miasto związane z legendarną postacią Draculi pióra pisarza Brama Stokera, gdyż to tutaj urodził się Vlad Palownik, który prawdopodobnie posłużył za inspiracje dla postaci Draculi. Zwiedzanie Sighisoary nocą będzie szczególną przyjemnością ze względu na zjawiskowe oświetlenie budynków i przestrzeni miejskich.

Medias – odrestaurowana starówka miejska, wieża Trębaczy, wieża Kamieniarzy, Kościół Św. Małgorzaty, pozostałości murów miejskich, ciekawa architektura domów to urokliwe akcenty tego niewielkiego miasta. I to miasteczko związane jest z legendarną postacią Draculi. W Medias w 1476 roku w wieży Trębaczy więziony był Vlad Palownik, który miał być pierwowzorem hrabiego Draculi.

Kluż-Napoka – nazywane sercem Transylwanii ze względu na lokalizację w północno-zachodniej Rumunii. To przepiękne, obfitujące w zabytki architektury miasto, w którym warto zwiedzanie rozpocząć od Katedry Metropolitarnej, Kościoła Pijarów i Casy Matia. Dla miłośników przyrody poleca się ogród botaniczny z 660 gatunkami roślin i położone 20 min za miastem jezioro Tarnita, gwarantujące piękne krajobrazy.

Sebes – na szczególne wyróżnienie zasługuje zbudowany w XIII-XV wieku gotycki kościół z największym ołtarzem renesansowym Rumunii.

Bystrzyca – miasto położone nad rzeką Bystrzycą, w którym zwiedzanie warto zacząć od prawosławnej cerkwii z XIII w., kościoła ewangelickiego i ruin twierdzy z XV w. Polecamy też zobaczyć przynajmniej jeden zabytkowy dom z XV-XVI w., w którym stworzono muzeum.

Zobaczenie choć jednego średniowiecznego miasta, zwiedzanie placów miejskich, małych uliczek, gotyckich katedr, pozostałości warowni i murów obronnych, perełek architektury to nieodzowna część podróży do Rumunii.

Trasa Transfogarska

To droga droga krajowa DN7C w Rumunii o długości 151 km, która słynie z malowniczych krajobrazów i określana jest jako jedna z najbardziej malowniczych tras widokowych w Europie. Najbardziej urokliwy odcinek znajduje się w jej północnej części. Trasa Transfogarska jest bardzo kręta, stąd ograniczenie prędkości do 40 km.

Spróbuj tego

CIEKAWOSTKA! Nigdy nie zostało udowodnione, czy postać wampira Draculi z gotyckiej powieści inspirowana była rzeczywiście żyjącym władcą Wołoszczyzny, Wladem Palownikiem, który żył w XV w. i słynął ze swojego okrucieństwa, m.in. nabijania przeciwników na pal.

Kuchnia transylwańska

Lokalna kuchnia to aspekt, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Transylwanii. Tak jak architektura, tak i kuchnia przesiąknęła wpływami wielu kultur, które w kolejnych okresach dominowały na tych ziemiach.

Najbardziej znane potrawy rumuńskie to mamałyga, czyli gotowana mąka lub kasza kukurydziana, czasami podawana z serem i śmietaną. Proste narodowe rumuńskie danie wywodzące się z czasów biedoty, gdy trzeba było najmniejszym kosztem napełnić żołądki. Jedzona samodzielnie lub jako dodatek np. do gołąbków.

Gołąbki, czyli sarma, to kolejne znane danie w Transylwanii. Jedzone z kwaśną śmietaną, mamałygą i zawinięte w liście winogrona stanowią pożywne, choć ciężkostrawne danie.

Będąc w podróży do Transylwanii, warto spróbować również małych kulek z mięsa zwane mici, chłopską zupę wielowarzywną oraz spróbować regionalnego transylwańskiego białego wina.

Ubezpieczenie do Rumunii

Ubezpieczenie na każdy zagraniczny wyjazd to nieodzowna część przygotowań do urlopu. Nie powinno mieć tu znaczenia, dokąd jedziesz i na jak długo – polisa to ochrona zdrowia i życia w każdej sytuacji. Czy jest to sąsiadujący z Polsk kraj i krótki wypad zagraniczny, czy miesięczny wyjazd na drugi koniec świata. Kierunek podroży jest ważny przy decyzji jakie ubezpieczenie wybrać i na jakie kwoty leczenia się zdecydować.

Przy wyborze polisy powinniśmy uwzględnić również rodzaj planowanej aktywności, np. wybierając się na wypad rowerowy w góry, należy rozszerzyć ubezpieczenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka; planując wspinaczkę wysokogórską, oprócz wspomnianego rozszerzenia, konieczne jest zabezpieczenie wysokimi sumami gwarantowanymi kosztów ratownictwa.

Wypowiedź eksperta

Pamiętaj, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, obowiązująca w krajach Unii Europejskiej, a więc również w Rumunii, zapewnia tylko podstawową, bezpłatną pomoc medyczną i to w zakresie, jaki obowiązuje obywateli.
Magdalena Kajzer

Czego EKUZ nie obejmuje:

  • leczenia w placówkach prywatnych,
  • leczenia stomatologicznego,
  • ubezpieczenia NNW,
  • ubezpieczenia OC,
  • Ubezpieczenia OC sportowego,
  • ubezpieczenia sprzętu sportowego,
  • ratownictwa,
  • transportu medycznego do kraju,
  • ubezpieczenia bagażu,
  • assistance.

Zobacz porównanie kilku propozycji ubezpieczeń do Rumunii:

Ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby, na 1 dzień
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Koszty leczenia i assistance Transport medyczny do Polski - Bez limitu Stomatolog - 1000 zł Opóźnienie lotu - o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
14,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu OC sportowe: 1 500 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Opóźnienie lotu - o 6h - 500zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
5,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu OC sportowe: 150 000 zł Pomoc Assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia Transport powrotny do kraju - 500 zł
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
14,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Transport powrotny - 800 000 zł Stomatolog - 200 euro (≈ 906,47 zł) Assistance - pakiet Assistance Premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego Opóźnienie lotu - o 6h - 100 euro
Ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby, na 1 dzień
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Koszty leczenia i assistance Transport medyczny do Polski - Bez limitu Stomatolog - 1000 zł Opóźnienie lotu - o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł
AXA
14,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu OC sportowe: 1 500 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Opóźnienie lotu - o 6h - 500zł
Nationale-Nederlanden
5,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu OC sportowe: 150 000 zł Pomoc Assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia Transport powrotny do kraju - 500 zł
Generali
14,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Transport powrotny - 800 000 zł Stomatolog - 200 euro (≈ 906,47 zł) Assistance - pakiet Assistance Premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego Opóźnienie lotu - o 6h - 100 euro

Podczas wakacji w Europie, na które jedziemy własnym samochodem, należy też zadbać o zabezpieczenie pojazdu i ewentualną pomoc, gdy auto się zepsuje bądź kierowca będzie w niedyspozycji.

Przykład

Franek wraz z przyjaciółmi pojechali na swoje pierwsze zagraniczne wakacje samochodem. Wcześniej każdy z nich wykupił ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, a Franek jako jedyny kierowca i właściciel auta zadbał, aby wybrana przez niego polisa miała dobry pakiet assistance, zawierający m.in. naprawę auta, nocleg/auto zastępcze na czas naprawy, pomoc prawnika i tłumacza, pomoc kierowcy zastępczego. Zapobiegliwość Franka przydała się, gdy podczas wyjazdu złamał rękę i nie mógłby prowadzić pojazdu. Ubezpieczyciel zadbał o bezpieczny powrót przyjaciół i odwiezienie samochodu do kraju.

Gdy kupujesz czy organizujesz wycieczkę, to zadbanie o bezpieczeństwo to Twój obowiązek i inwestycja w udany wyjazd i spokój finansowy. Karta EKUZ to dobre rozwiązanie, ale w wielu aspektach niewystarczające, a jej świetnym uzupełnieniem będzie ubezpieczenie turystyczne.

Podsumowanie
  1. Transylwania to historyczna kraina północno-zachodniej Rumunii.
  2. Najbardziej kojarzona jest z legendarną postacią Draculi, bohatera książki Brama Stokera.
  3. Postać hrabiego Draculi miała być inspirowana prawdziwą postacią – włodarzem Vladem Palownikiem.
  4. W Transylwanii warto zwiedzić kościoły warowne, średniowieczne miasta (np. Sighisoara, Kluż-Napoka) i zamki.
  5. Ciekawym doświadczeniem jest jazda słynna Trasą Transfogarską.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Z czego słynie Transylwania?

    Transylwania powszechnie zasłynęła legendarną postacią Draculi. Jednak region warto odwiedzić z wielu innych powodów, do których należą: wspaniałe dzieła architektury, unikalne w Europie zamki chłopskie, skanseny, grody kościelne, średniowieczne miasta oraz oczywiście piękne krajobrazy.

  2. O co chodzi z Transylwania?

    Transylwania to historyczna kraina, region w centralnej Rumunii, którego czasy sięgają jeszcze okresu rzymskiego. To niezwykły tygiel kulturowy, połączenie wielu zagranicznych wpływów i inspiracji oraz miejsce wyjątkowe na skalę Europy. Siedmiogród zaskakuje turystów, którzy zwykle nie doceniają Rumunii. A jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

  3. Czy warto jechać do Transylwanii?

    Transylwania jest miejscem, które nie tylko warto odwiedzić, ale też nieśpiesznie się w nim rozsmakować. Podziwiać unikalne kościoły warowne, przemierzać uliczki średniowiecznego miasta, chłonąć piękne widoki i poznawać terytorium Rumunii, odwiedzając przynajmniej jeden z zamków chłopskich.

  4. Co przywieźć z Transylwanii?

    Transylwania słynie z białych wytrawnych win, więc butelka dobrego trunku będzie dobrą pamiątką z podróży. Dom po urlopie ozdobią wyroby rzemieślnicze, więc jeśli lubimy przywozić pamiątki, które będą nam przypominać o podróży, można zaopatrzyć się w Transylwanii w tkane dywany, wyroby garncarskie z ornamentami czy haftowane bluzki.

Źródła

  • www.gov.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Agnieszka Banasiak
Redaktor

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments