ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jeziora Plitwickie- zwiedzanie, dojazd, najważniejsze informacje

Agnieszka Banasiak

Zaktualizowano: 2024-09-25

Park Narodowy Jezior Plitwickich to najstarszy, największy i najpopularniejszy park narodowy w Chorwacji. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r., co roku jest odwiedzany średnio przez 1,1 mln turystów. Sprawdź najważniejsze informacje o Jeziorach Plitwickich.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

16 większych jezior kresowych (Górne Jeziora i Dolne Jeziora) i liczne mniejsze jeziora, a wszystkie o niewiarygodnie turkusowym kolorze, który zmienia się w zależności od kąta padania światła i ilości znajdujących się w nim minerałów. Majestatyczne wodospady, z którego największy – Vieliki Slap – ma 78 metrów. 160 gatunków ptaków i wiele gatunków dzikich zwierząt, m.in. gryzonie, króliki, wilki, lisy, jelenie, daniele i niedźwiedzie brunatne. To tylko początek tego, co ma do zaoferowania Park Narodowy Jezior Plitwickich.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Jeziora Plitwickie położone są w historycznym regionie Lika – na górzystych terenach rozciągających się pomiędzy pasmem Welebit, górą Plješevica w Bośni i Hercegowinie oraz basenem Ogulin-Plaški, na wschodnim skraju Gór Dynarskich. Park utworzono w 1949 roku, a od 1997 roku jego łączna powierzchnia to 29 500 hektarów.

Zespoły połączonych kaskadowo jezior mają powierzchnię 200 hektarów oraz długość 8 km.

Na terenie Parku wyróżnia się Jeziora Górne i Jeziora Dolne, które połączone są kaskadami aż 90 wodospadów.

Górne Jeziora to: Jezioro Prošćansko, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Jezioro Milino, Gradinsko, Veliki Burgeti i Kozjak.
W skład Dolnych Jezior wchodzą: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod.

Wypowiedź eksperta

Największe jezioro na terenie parku to Jezioro Kozjak o powierzchni 81 hektarów, kolejnym pod względem wielkości jest Jezioro Prošćansko (69 hektarów). Najmniejsze to Jezioro Buk o powierzchni 0,1 hektara.
Magdalena Kajzer

Jeziora Plitwickie są magicznym miejscem, w których woda przybiera odmienny kolor w zależności od związków chemicznych występujących w skałach, roślinności i kąta padania słońca. Krystalicznie czysta woda górnych jezior i dolnych bywa więc szmaragdowa, błękitna lub zielona.

Turystka nad Jeziorami Plitwickimi

Fauna i flora Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Chorwacji

Teren Parku Narodowego mieści 16 jezior kresowych, które zlokalizowane są na różnych wysokościach, co jest wynikiem rozpuszczania się skał i tworzenia się obniżeń. Pomiędzy jeziorami woda przelewa się, tworząc liczne wodospady (jest ich ponad 90). Szczególnie widowiskowe są progi powstałe na skałach, które malowniczo rozprowadzają strumienie wody.

Park zasilany jest przez rzekę Matica. W okolicach Wielkiego Wodospadu płynie rzeka Plitwica, natomiast z Parku Narodowego wypływa licząca 134 kilometry rzeka Korana.

Na terenie Jezior Plitwickich występują gęste zbiorowiska leśne, przede wszystkim lasy jodłowo-świerkowe, a w nich 1100 gatunków roślin, w tym wielu endemitów. Samych gatunków roślin storczykowych stwierdzono ponad 50. Liczne siedliska bagienne są natomiast pozostałością po epoce lodowcowej.

Teren parku zamieszkuje wiele dzikich zwierząt, m.in. gryzonie, króliki, wilki, rysie, lisy, skunksy, łasice, wydry, borsuki, kuny, dziki, jelenie, daniele i niedźwiedzie brunatne.

Szlaki turystyczne Parku Jezior Plitwickich

Wielki wodospad, liczne mniejsze kaskady wodospadów, szmaragdowe wody, rejs na Jeziorze Kozjak, niezwykła roślinność, a między nimi drewniane kładki, z których można podziwiać krajobraz, niejeden punkt widokowy. To wszystko czeka na turystów w parku Jezior Plitwickich.

Spróbuj tego

Zbiorniki wodne w Parku Narodowym można podziwiać wyłącznie z lądu. Obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli.

Na terenie parku wyznaczonych zostało kilka szlaków turystycznych, którymi poruszać się mogą turyści. Są to trasy o rożnych stopniach trudności, więc z łatwością można dobrać trasę do własnych możliwości.

Miłośników natury zapraszamy do przebycia m.in. następujących szlaków:

  • Jeziora Plitwickie trasa A (wejście I) — długość 3,5 kilometrów, czas wędrówki: ok. 2-3 godziny. Jest to trasa prosta, dla mało zaawansowanych turystów. Obejmuje największy wodospad Chorwacji, czyli Veliki slap, oraz jezioro Galovac. Umożliwia zobaczenia jaskini Cave.
  • Jeziora Plitwickie trasa B (wejście I lub II) — 4 km długości, czas przejścia ok. 3-4 godziny, niski poziom trudności. Obejmuje dolne jeziora i tworzące się na nich kaskady. Prowadzi wzdłuż kanionu aż do Jeziora Kozjak. Nad jeziorem znajduje się infrastruktura umożliwiająca wypoczynek. Możliwy jest także rejs statkiem.
  • Jeziora Plitwickie trasa C (wejście I) — liczy 8 km, czas przejścia ok. 4-6 godzin, poziom średni. Trasa prowadzi przez górne jeziora i dolne jeziora. Po drodze podziwiać można malownicze wodospady.
  • Jeziora Plitwickie trasa K (wejście I, wejście II) — przejście trasy liczącej 18,3 km trwa nawet 8 godzin i do jej pokonania wymagana jest dobra kondycja. Na szlaku znajdują się górne jeziora, dolne jeziora, największy wodospad Chorwacji i jezioro Kozjak. Trasa prowadzi na wzgórze Stubica z punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na jeziora Prošćansko i Ciginovac.

Zwiedzanie Jezior Plitwickich bez tłumów – kiedy przyjechać?

Znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Jezior Plitwickich jest ogromnie popularny wśród turystów na całym świecie. W sezonie letnim ciężko o zwiedzanie w komfortowych warunkach, jednak warto zastosować się do kilku rad, co uczyni wejście do parku przyjemniejszym:

  • Najlepiej zwiedzać Jeziora Plitwickie o wczesnej porze, co daje nam gwarancje, że jeśli nie większość trasy, to chociaż jej część, zobaczmy bez tłumu i ścisku. Warto przyjechać już o godzinie 7 rano, ponieważ ok. 11 liczba turystów znacząco rośnie.
  • Zwiedzaj wieczorem – zamiast przyjeżdżać w środku dnia, przyjedź do Nacionalni Park Plitvička Jezera wieczorem, podziwiać krajobrazy w bardziej kameralnej atmosferze i mniejszym upale. Pamiętaj jednak, że w parku nie ma sztucznego oświetlenia, a godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku.
  • Wybierz mniej popularne szlaki – do rzadziej uczęszczanych tras należą m.in. prowadzące wzdłuż jezior górnych Okrugljak czy Ciginovac. Najwięcej turystów jest zazwyczaj na szlakach wiodących do Jeziora Wielkiego.
  • Zobacz Jeziora w sezonie zimowym lub jesiennym – Jeziora Plitwickie latem są przepiękne, ale nie mniej uroku mają chociażby jesienią. Jeśli ważniejsze jest dla Ciebie zwiedzanie bez tłumu turystów, niż w szczycie sezonu, rozważ przyjazd poza sezonem głównym.
  • Wejdź pierwszym wejściem – najwięcej turystów korzysta z wejścia drugiego, dlatego też tworzą się tu długie kolejki. Chcąc rozpocząć zwiedzanie bez tłumu turystów dookoła, skorzystaj z mniej uczęszczanego wejścia nr 1.

Godziny otwarcia Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji otwarty jest cały rok. Jednak godziny wejścia różnią się w zależności od pory roku. Najdłużej otwarty jest oczywiście latem, w szczycie sezonu, gdy dzień jest najdłuższy.

Dlatego należy sprawdzić godziny otwarcia na stronie Parku Narodowego przed przyjazdem. Oficjalna strona parku to: https://np-plitvicka-jezera.hr/

Godziny otwarcia parku narodowego na dzień 15.09.2024 r. to:

Wejście I – Rastovača: 07:00 – 19:00
Wejście II – Hladovina: 07:00 – 19:00
Wejście pomocnicze II – Flora: 07:00 – 19:00

Pojazdy panoramiczne:

St2 – St1 08:00 – 18:45 (co 30 min)
St1 – St2 08:15 – 19:00 (co 30 min)
St2 – St3 07:30 – 18:00 (co 30 min)
St3 – St2 08:00 – 18:30 (co 30 min)

Łódź elektryczna – godziny otwarcia i rejsów:

Trasa krótka (P1 – P2) 07:00 – 19:00 (co 30 min )
Trasa długa (P2 – P3) 08:00 – 17:00 (co 30 min)
Trasa długa (P3 – P2)08:30 – 17:30 (co 30 min)

Parking i gastronomia

Turyści, którzy wybierają się do parku samochodem, powinny go pozostawić na jednym z oficjalnie dostępnych parkingów. Zabronione jest parkowanie pojazdu poza wyznaczonymi miejscami.

Godziny otwarcia parkingów to:

Parking przy wejściu nr 1: 07:00 – 20:00
Parking przy wejściu nr 2: 07:00 – 20:00

Cennik parkingu to:

Rodzaj pojazdu15.03-31.051.06-30.091.10-30.11
Motocyklgratis5 euro/godz.3 euro/godz.
Samochód1 euro/godz.2 euro/godz.1,50 euro/godz.
Obozowicz10,50 euro/godz.17 euro/godz.15 euro/godz.
Samochód z przyczepą10,50 euro/godz.17 euro/godz.15 euro/godz.
Autobus10,50 euro/godz.17 euro/godz.15 euro/godz.

Płatność odbywa się w kasach parkingowych.

Punkty gastronomiczne znajdują się przy wejściach do parku i w jego okolicach. Pysznie zjesz w restauracji Lička kuća z tradycyjną chorwacką kuchnią, Black River – steak & pasta house z menu inspirowanym kuchnią śródziemnomorską w stylu bistro, restauracji Poljana z tradycyjnym smakami czy w końcu w restauracji Korana z dużym tarasem, gdzie możesz spożyć posiłek, słuchając śpiewu ptaków i ciesząc się pięknem przyrody.

Niewielkie punkty gastronomiczne znajdują się również wewnątrz parku, więc w razie nagłego głodu można zrobić sobie przerwę na smaczny posiłek.

Jeziora Plitwickie – bilet wstępu

W Parku Narodowym Jezior Plitwickich obowiązują bilety jednodniowe i dwudniowe, ważne dwa kolejne dni po ich zakupieniu.

Cena obejmuje wstęp do parku, statek wycieczkowy oraz kolejkę panoramiczną, a także ubezpieczenie turystyczne na terenie parku.

UWAGA! Kupujesz bilet online? Zapisz go na urządzeniu mobilnym lub wydrukuj i koniecznie zatwierdź go przy wejściu, jakie wybrałeś podczas zakupu. Zwiedzanie z nieaktywnym biletem kupionym online jest niedozwolone.

Warto zakupić bilet przez internet, szczególnie w sezonie letnim, by uniknąć kolejek przy kasie i usprawnić wejście do parku. Jeśli bilet są niedostępne do zakupu online, to znaczy że nie ma w ogóle możliwości nabycia biletów na dany dzień.

W razie chęci uzyskania bardziej szczegółowych informacji, skontaktuj się z obsługą parku.

BIURO INFORMACYJNE
Tel:   +385 (0)53 751 014
Tel:  +385 (0)53 751 015
Faks:  +385 (0)53 751 013
e-mail:  info@np-plitvicka-jezera.hr

Bilet wstępu – cennik:

Kategoria odwiedzającychOkres – cena za dobę
01.01.-31.03
1.11.-31.12
01.04-31.05
01.10-31.10
01.06-30.09
A*B*
Dorośli10 euro/godz.23 euro/godz.40 euro/godz.25 euro/godz.
Dorośli – grupa9,50 euro/godz.21 euro/godz.35 euro/godz.25 euro/godz.
Studenci6 euro/godz.14 euro/godz.25 euro/godz.15 euro/godz.
Studenci – grupa5 euro/godz.13 euro/godz.24 euro/godz.15 euro/godz.
Dzieci 7-18 lat4 euro/godz.6 euro/godz.15 euro/godz.9 euro/godz.
Dzieci 7-18 lat – grupa3,50 euro/godz.5 euro/godz.13 euro/godz.8 euro/godz.
Dzieci do lat 7 i osoby z niepełnosprawnościami (powyżej 50%)Gratis

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – czy potrzebne?

Ubezpieczenie do Chorwacji to niezbędna rzecz umożliwiająca bezpieczny wypoczynek. Zazwyczaj turyści pamiętają, by przed wyjazdem zagranicznym zadbać o swoje bezpieczeństwo, jednak nie każdy wie, że wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego to nie jedyna możliwość. Jest to też rozwiązanie niezapewniające pełnej ochrony w wielu różnych sytuacjach, które mogą mieć miejsce w trakcie zwiedzania.

EKUZ nie zapewnia:

  • Leczenia w placówkach prywatnych,
  • Leczenia stomatologicznego,
  • Transportu medycznego do kraju,
  • Ubezpieczenia NNW,
  • Ubezpieczenia OC i OC sportowego,
  • Ubezpieczenia bagażu,
  • Assistance.

Co istotne, EKUZ zapewnia jedynie podstawowe, niezbędne leczenie na zasadach, jakie obowiązują ubezpieczonych obywateli danego kraju.

Przykład

Ratownictwo górskie jest bezpłatne w Polsce, a koszty akcji ratowniczej pokrywa NFZ. Nawet, jeśli wypadek w górach spowodowany był nieodpowiedzialnością turystów, np. zignorowali komunikaty ostrzegawcze dotyczące pogody lub wyruszyli na szlak nieprzygotowani. Za granicą koszty pomocy ratowników pokrywa turysta, nawet jeśli posiada EKUZ.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji kosztuje 4 zł. Wśród kilkunastu ofert ubezpieczycieli są też droższe o większych sumach gwarantowanych. Warto porównywać OWU, gdyż nie zawsze najdroższa polisa zapewnia najpełniejszą ochronę.

Pomocnym narzędziem jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych, który w czytelnej formie zestawia najciekawsze oferty ubezpieczycieli. Po wybraniu interesującej, można zgłębić szczegóły w załączonych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zobacz, co wchodzi w skład przykładowego ubezpieczenia do Chorwacji dla 1 osoby:

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
100,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
44,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł Ochrona COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
63,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji
AXA
100,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Allianz
44,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł Ochrona COVID-19
Generali
63,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

WAŻNE!
Zaletą zakupu ubezpieczenie jest możliwość dużej indywidualizacji oferty pod własne potrzeby. Możesz nie tylko dobrać interesujące Cię sumy gwarantowane kosztów leczenia i pozostałych składowych, ale też wykupić potrzebne rozszerzenia, np. o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, o choroby przewlekłe itp.

Podsumowanie
  1. Park Narodowy Jezior Plitwickich powstał w 1949 r. i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  2. Jeziora Plitwickie czynne są cały rok, ale zmianie ulegają godziny otwarcia. Oficjalna strona parku podaje aktualne na dany miesiąc godziny wejścia.
  3. W Parku znajduje się 36 km tras spacerowych.
  4. Wodospad Vieliki w PN Jezior Plitwickich to najwyższy wodospad Chorwacji.
  5. Kąpiel w Jeziorach Plitwickich jest zakazana.
  6. Na terenie Jezior Plitwickich jeździ kolejka panoramiczna i odbywają się rejsy statkiem.
  7. Można tu spotkać wiele dzikich zwierząt jak niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, jelenie, sarny.

FAQ

  1. Ile kosztuje bilet do parku jezior Plitwickich?

    Bilet wstępu do PN Jezior Plitwickich w Chorwacji kosztuje od 10 do 40 euro, a dla dzieci od 4 do 15 euro. Cena za wejście uzależniona jest od pory roku, a w sezonie wysokim także od godziny wejścia do parku.

  2. Co jest lepsze Jeziora Plitwickie czy Krka?

    Park Narodowy Jezior Plitwickich i Park Narodowy Krka to dwa niepowtarzalne miejsca w Chorwacji, które warto odwiedzić. Z uwagi na położenie warto wybrać ten park, do którego dojazd jest korzystniejszy. Jeziora Plitwickie są większe, bardziej efektowne i słyną z drewnianych kładek, ale też położone są dalej w głąb lądu. Park Krk znajduje się bliżej wybrzeża a od Zadaru dzieli go ok. 100 km.

  3. Czy można się kąpać w jeziorach Plitwickich?

    Kąpiel w Jeziorach Plitwickich jest zabroniona ze względu na potrzebę ochrony cennego ekosystemu. Zespół połączonych kaskadowo jezior można do woli podziwiać z drewnianych kładek.

  4. Które wejście na Plitwickie Jeziora?

    Na terenie parku znajdują się dwa wejścia: wejście I (Entrance I — Rastovača) w północnej części obszaru chronionego oraz wejście II (Entrance II — Hladovina) położone bardziej na południu.

Źródła

  • www.pacjent.gov.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Agnieszka Banasiak
Redaktor

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments