Zaktualizowano: 2024-08-29
Turku to najstarsze miasto w Finlandii i jego pierwsza stolica. Daleko mu do turystycznych kurortów, natomiast jego wyjątkowy klimat docenią wszyscy, którzy lubią zwiedzać nieoczywiste miejsca w swoim własnym tempie. A całkiem niedaleko Turku znajduje się to, z czym kojarzy się wszystkim Finlandia, czyli wioska Muminków.
Turku – miasto, o którym nie mówi się w kontekście wakacyjnych wyjazdów. A szkoda! Bo to jednak z takich destynacji, które zapadają w pamięć naprawdę na długo. Cynamonowe bułeczki, archipelag z 6700 wysp i Dolina Muminków – czy to nie brzmi wspaniale?
Turku to stosunkowo nieduże miasto (szóste co do wielkości w Finlandii), w którym mieszka 200 tysięcy ludzi. Jest niezwykle malowniczo położone nad ujściem rzeki Aurajoki do Morza Archipelagowego.
Turku było niegdyś stolicą Finlandii i do dziś jest bardzo ważnym miastem w kraju. W XIV wieku mocno się rozwinęło, a w 1640 roku zyskało nawet swój własny uniwersytet. Kolejne wieki nie były jednak dla niego łaskawe: w 1812 roku stolicę przeniesiono do Helsinek, a w 1827 miasto strawił ogromny pożar, niszcząc bardzo wiele zabudowań. Turku zostało bardzo zniszczone również w czasie II wojny światowej.
Wybierając się do Turku, lepiej nie nastawiać się na ciepło i słońce, ponieważ kontynentalny klimat sprawia, że latem jest tam średnio 21°Celsjusza, a zimą -2°Celsjusza. Dni z deszczem też nie brakuje – w ciągu roku jest ich około 130. Jeśli więc jechać do Turku po to, by zwiedzić to miasto we w miarę przyjemnych warunkach, najlepiej jest zarezerwować loty w lipcu albo sierpniu. Wówczas temperatura będzie przyjemna, a ryzyko opadów małe. Niezaprzeczalnie Skandynawia ma swój urok również zimą, jednak zwiedzanie archipelagu czy dłuższe spacery po mieście w czasie mrozów będą niezbyt przyjemne. Poza tym, w zimowych miesiącach zamknięta jest jedna z najciekawszych atrakcji tej okolicy, czyli Dolina Muminków.
Do Turku latają z Polski bezpośrednio samoloty, na przykład tanie linie lotnicze Wizzair. Niedrogi lot można kupić na przykład z Krakowa lub Gdańska, choć w przypadku tanich linii trzeba pamiętać, że nie odbywają się one codziennie, ale w określone dni tygodnia. Aby znaleźć bilet w dobrej cenie, trzeba jednak polować na promocje, ponieważ lot bez promocji może kosztować nawet 2 tysiące złotych za osobę. Można również wybrać się w tę podróż z liniami Finnair albo SAS, natomiast zwykle wymagają one przesiadek i są znacznie droższe. Gdy będziesz już na miejscu, z lotniska do centrum miasta bez problemu dostaniesz się autobusem.
Miasto jest nieduże, dlatego na pobieżne zwiedzenie go z pewnością wystarczy ci weekend. Samo zwiedzanie nie powinno przysporzyć problemów – większość zabytków i istotnych punktów można zobaczyć, spacerując albo wypożyczając rower. Do dalej zlokalizowanych atrakcji dotrzesz świetnie i sprawnie działającą komunikacją miejską – przede wszystkim autobusami, które dojeżdżają do wszystkich ważnych lokacji. Autobusem bez problemu dotrzesz również do okolicznych miejscowości – na przykład oddalonej o kilkanaście kilometrów wioski Muminków.
Jako miejscowość w Skandynawii, Turku nie należy do tanich miejsc. Nie jest to jednak Kopenhaga czy Oslo, dlatego ceny nie są aż tak wysokie. Budżetowych opcji na nocleg można szukać na przykład na AirBnb – z pewnością będzie taniej niż w hotelach. Jeśli chodzi o atrakcje, ceny biletów do muzeów nie są wygórowane – zaczynają się od kilku euro. Jeśli masz zamiar zwiedzić wszystkie albo znaczną liczbę muzeów, opłaca się kupić Museum Walk Card, które kosztuje 38 euro i daje wejście do wszystkich muzeów, zamku i płatnej części Katedry i innych atrakcji.
Świetną opcją jest także zakupienie Food Walk Card, czyli karty, która daje dostęp do wielu restauracji w Turku. Płacąc nieco ponad 40 euro możesz spróbować jedzenie w 5 wybranych przez siebie restauracjach, biorących udział w programie.
W internecie można znaleźć opinie, że Turku to najbrzydsze miasto w całej Finlandii. Ile w tym prawdy? Ciężko stwierdzić, bo piękno i brzydota to przecież kwestie subiektywne. W każdym razie Turku – nawet jeśli nie należy do najpiękniejszych, zdecydowanie ma niepowtarzalny klimat i sporo atrakcji do zwiedzenia.
Stary Rynek w Turku nie jest tak stary jak inne, znane nam europejskie starówki – wszystko przez ogromny pożar, który w 1827 roku zniszczył lwią część miasta. Większość budynków na Starym Rynku pochodzi więc z XIX wieku. Wśród starszych obiektów jest na przykład wzniesiony w 1732 roku Ratusz i Dom Brinkkala z 1787 roku. Starówka w Turku nie przypomina tych, które najczęściej spotyka się w innych europejskich miastach – brak tam ciasnych, wąskich uliczek, a między budynkami znajduje się mnóstwo parków i zielonych skwerów. Przestrzeń między Katedrą a Ratuszem wiele osób uważa za najpiękniejszą w mieście!
Katedra w Turku określana jest tytułem narodowej świątyni oraz głównego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii. Zbudowano ją XII wieku, zaś rozbudowywano w XIV i XV. Jest surowa, minimalistyczna, ale w tej skandynawskiej prostocie tkwi całe jej piękno. Góruje nad miastem i stanowi jego chlubę. Wewnątrz katedry znajduje się zegar, uważany za najstarszy w kraju. To najważniejszy obiekt sakralny w Finlandii, będący siedzibą Arcybiskupa.
Przed katedrą zauważysz pewnie pomnik mężczyzny – to Peter Brahe, gubernator Finlandii, który panował w XVII wieku. To istotna postać w historii kraju, mająca duży wpływ na edukację Finów. Założył on w 1640 roku pierwszy uniwersytet w Finlandii i w ogromnym stopniu przyczynił się do zwalczenia analfabetyzmu wśród swoich krajan.
Zamek to z pewnością jedna z najważniejszych atrakcji miasta. Został wzniesiony w 1280 roku, natomiast dopiero w XIV wieku stał się budowlą gotową do zamieszkania: wówczas dobudowano do niego część mieszkalną. W XV wieku jeszcze go rozbudowano i umocniono, by w XVI wieku osiadł w nim fiński król Jan III ze swoją polską żoną – Katarzyną Jagiellonką. To ona zresztą przywiozła do Finlandii sztućce, którymi dworzanie początkowo kompletnie nie potrafili się posługiwać. Za panowania Jana III i jego żony zamek zmienił swoje oblicze na renesansowe i w tej formie możemy oglądać go dzisiaj. Na terenie zamku obecnie znajduje się muzeum.
Nowy Rynek to całkiem współczesna część Turku, w której mają swoje siedziby banki i instytucje, znajdują się przystanki autobusowe i budynki sklepów. Charakterystycznym elementem placu jest cerkiew świętej Katarzyny pochodząca z końca XIX wieku. Na Nowym Rynku znajdują się również restauracje i ogródki kawiarniane, w których można przyjemnie spędzić czas między zwiedzaniem kolejnych zabytków.
Miłośnicy natury również będą mieli co zwiedzać w Turku. Na szczególną uwagę zasługuje składający się z 6700 wysp archipelag, stanowiący istny cud natury. To obszar praktycznie nienaruszony przez człowieka – objęty ochroną i ustanowiony jednym z najważniejszych parków narodowych w kraju. Wysepki połączone są ze sobą mostami i przejściami, ale dostać się tutaj można wyłącznie drogą morską.
Archipelag to miejsce wyjątkowe ze względu na ogromną ilość unikalnych gatunków fauny i flory, ale co ciekawe – jest to również ważne miejsce kulturalne i turystyczne. Część archipelagu przeznaczono, aby wybudować na niej infrastrukturę turystyczną: hotele i restauracje. Organizuje się tutaj także sporo wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy czy koncerty.
Pozostając w klimacie naturalnych atrakcji Turku, warto przeznaczyć chwilę na spacer wzdłuż rzeki Aura. Na rzece zacumowanych jest sporo łodzi, w których znajdują się klimatyczne restauracje i bary – warto przysiąść na chwilę i zjeść tu coś pysznego.
Główną atrakcją nadbrzeża są cztery pomniki, będące serią o nazwie „Spojrzenie w gwiazdy”, zaprojektowane przez Kari-Peetteri Kakko. Monumenty przedstawiają karykaturalne osoby w różnym wieku i o różnej płci, a każdemu nadana została osobliwa nazwa. Spacerując wzdłuż Aurajoki, mijasz więc „Jutro”, „Dziś”, „Przed chwilą” i „Wczoraj”.
Aby zaspokoić swoją ochotę na lokalne wyroby i kupić najbliższym smakowite prezenty z podróży, wybierz się do Hali Targowej. To miejsce, w którym zatrzymał się czas. Hala działa od około 100 lat i wciąż wygląda tak, jak w 1896 roku. Znajdują się tutaj drewniane stoiska ze świeżym pieczywem, cynamonowymi bułeczkami i innymi pysznościami.
Klimat tego miejsca tworzą również mieszkańcy – zaczepiają się, pozdrawiają, siadają z kubkiem kawy i chwilę rozmawiają. Choć brzmi to może jak standardowy poranek na włoskim targu, w Finlandii ma to zupełnie inny wymiar.
Jedną z bardziej uroczych atrakcji Turku jest przejażdżka pomarańczowym promem Fiori. Kursuje on z jednego brzegu rzeki na drugi, pokonując trasę o długości… 500 metrów. Cała podróż trwa zaledwie 2 minuty. Fiori jest najstarszym promem w Turku, który działa nieprzerwanie od 1904 roku. Krąży między jednym brzegiem rzeki a drugim przez cały dzień i jest zupełnie darmowy. Gdy Aurajoka zamarza, Fiori przemieszcza się po niej po lodzie!
Wzgórze Kakola jest niewysokie, natomiast chętnych wwozi na górę kolejka linowa – całkowicie za darmo. Nie jest to może porywająca atrakcja, natomiast na górze w byłym więzieniu (najsurowszym w całej Finlandii) znajdują się obecnie restauracje i browar, utrzymane w ciekawym, loftowym stylu.
Port Arthur to nieduża dzielnica z charakterystycznymi domkami o spadzistych dachach i wielobarwnych elewacjach. Można zrobić sobie tędy miły spacer – najwięcej urokliwych budynków usytuowanych jest przy ulicy Puutarhakatu.
Skoro Turku uznawane jest za brzydkie miasto, czy jest tam do zobaczenia jakakolwiek sztuka piękna? Oczywiście! W mieście znajduje się całkiem sporo muzeów – w tym 3 poświęcone sztukom pięknym.
Połączenie muzeum archeologicznego i muzeum sztuki współczesnej wydaje się być osobliwą ideą? Zdecydowanie taką jest, choć w muzeum Aboa Vetus i Ars Nova taki mariaż zastosowano. W podziemiach willi z dwudziestolecia międzywojennego można podziwiać eksponaty archeologiczne, zaś sztukę współczesną na jej wyższych piętrach. Połączenie tak różnych muzeów nie było zamierzone – o tym, że trzeba będzie zmiksować dwie tak różne ekspozycje zadecydował wykopaliska prowadzone w muzeum sztuki.
Muzeum to znajduje się w pięknym gmachu z czerwonego granitu, wybudowanym na początku dwudziestego wieku. Oprócz eksponatów, na uwagę zasługuje w tym miejscu przepiękna, secesyjna klatka schodowa. Kolekcja muzeum liczy około 7 tysięcy eksponatów, ale wystawiana jest jedynie ich część. Można tu obejrzeć fińskie malarstwo oraz tematyczne wystawy czasowe.
Luostarinmäki Handicrafts Museum-Skansen to bardzo ciekawe miejsce, w którym poznasz historię Turku. Znajduje się w nim 18 bloków oryginalnych budynków datowanych na XVIII wieku oraz pochodzących z początku XIX wieku. Co ciekawe, obszar, na którym aktualnie znajduje się skansen jako jedyna dzielnica ocalał w wielkim pożarze, który niemal całkowicie strawił miasto w 1827 roku. O otwarciu takiego muzeum rozmawiano już od roku 1908, jednak przez kolejne 30 projekt nie doczekał się akceptacji. Dopiero po ustanowieniu nowego komitetu muzealnego w mieście, rozpoczęto prace nad utworzeniem muzeum. Stare domy przearanżowano na pracownie rzemieślnicze i dzisiaj można zobaczyć w skansenie jak działały niegdyś zakłady krawieckie, szewskie, tapicerskie czy fabryki cygar i peruk.
W Luostarinmäki Handicrafts Museum-Skansen odtworzono ponad 30 różnych zakładów i manufaktur, w których wyrabiane są rozmaite przedmioty – dostępne do kupienia w miejscowym sklepiku. W skansenie znajduje się także aktywnie działająca poczta – możesz więc wysłać stamtąd pocztówkę!
W Turku zwiedzisz także ciekawe Muzeum Morskie. Może nie jest to najważniejsza atrakcja miasta, ale przy dłuższym pobycie warto zajrzeć i tutaj. Zlokalizowane jest nad rzeką Aurajoka, a jego celem jest przybliżenie turystom bogatej historii morskiej Finlandii. To z jednej strony instytucja edukacja, zaś z drugiej miejsce rozrywkowe. Znajdziesz tam wystawy stałe oraz czasowe, które przedstawiają historię morską, prezentują statki i opowiadają o codziennym życiu marynarzy.
Finlandia od lat niezmiennie kojarzy się z Muminkami – fantastycznymi stworami z książek Tove Jansson. Będąc w Turku, warto wybrać się do Moominworld w zlokalizowanym zaledwie 15 km od niego miasteczku Naantali. No chyba, że nie jesteś fanem Muminków (czy są w ogóle tacy?) – wówczas możesz sobie tę atrakcję odpuścić. Jeśli jednak kiedykolwiek marzyłeś o przeprowadzce do Doliny Muminków, jest szansa, by to marzenie zrealizować i spędzić z Mamą Muminka, Ryjkiem i Paszczakiem przynajmniej kilka chwil. W Naantali znajduje się Domek Muminków, ogród Paszczaka, a po terenie Doliny spacerują postacie z bajki.
Z Turku do Naantali jedzie się około 40 minut, a kursują tam bezpośrednie autobusy. Świat Muminków znajduje się na wysepce Kailo, na którą można dojść wyłącznie pieszo (z przystanku idzie się około 20 minut). Co ważne, Muminkowo nie jest czynne cały rok – sezon zaczyna się tam w czerwcu, a kończy w sierpniu. Dokładne daty otwarcia miasteczka trzeba sprawdzać na stronie internetowej – w 2024 roku otwarcie bram nastąpi 11 czerwca, zaś zamknięcie 18 sierpnia. Poza sezonem wszystko jest tu pozamykane na cztery spusty. Wyjątkiem jest jeden weekend lutego, gdy w Naantali organizowane jest wydarzenie Winter Magic.
W Dolinie Muminków znajduje się duża strefa gastronomiczna, w której można zjeść gofry Filifionki, naleśniki Mamy Muminka albo po prostu normalny obiad w jednej z restauracji.
Turku to nieoczywisty wybór na weekendowy wyjazd. I w zasadzie tyle wystarczy, aby zobaczyć jego najważniejsze atrakcje. Jeśli masz dość oklepanych miejsc albo szukasz miasta, które ma naprawdę jedyny w swoim rodzaju klimat, Turku jest tym, czego szukasz. Nie znajdziesz tu typowych atrakcji turystycznych ani nie poplażujesz. Zwiedzisz za to surowe, minimalistyczne świątynie i spędzisz czas na łonie natury, która jest tutaj naprawdę zachwycająca. To miasto autentyczne, w którym nic nie jest robione „pod turystów” – możesz więc bardzo łatwo poczuć się jak lokals. Jedyną bardziej komercyjną, ale mimo wszystko dosyć stonowaną atrakcją, jest Dolina Muminków stworzona w miasteczku oddalonym od Turku o 15km. Turku nie jest więc z pewnością miejscem, które zachwyci każdego, natomiast jedno jest pewne – można się tu znakomicie zrelaksować.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 0 zł | 3,74 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Koszty leczenia i assistance Transport medyczny do Polski - Bez limitu Stomatolog - 1000 zł Opóźnienie lotu - o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł | ||||
Koszty leczenia 40 000 000 zł | Ratownictwo 40 000 000 zł | Bagaż 6 000 zł | 14,00 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu OC sportowe: 1 500 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Opóźnienie lotu - o 6h - 500zł | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | 5,00 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu OC sportowe: 150 000 zł Pomoc Assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia Transport powrotny do kraju - 500 zł | ||||
Koszty leczenia 800 000 zł | Ratownictwo 800 000 zł | Bagaż 4 000 zł | 14,00 zł 1 os. / 1 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Transport powrotny - 800 000 zł Stomatolog - 200 euro (≈ 906,47 zł) Assistance - pakiet Assistance Premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego Opóźnienie lotu - o 6h - 100 euro |
3,74 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Koszty leczenia i assistance Transport medyczny do Polski - Bez limitu Stomatolog - 1000 zł Opóźnienie lotu - o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł | |||
14,00 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 40 000 000 zł | Ratownictwo 40 000 000 zł | Bagaż 6 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu OC sportowe: 1 500 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Opóźnienie lotu - o 6h - 500zł | |||
5,00 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu OC sportowe: 150 000 zł Pomoc Assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia Transport powrotny do kraju - 500 zł | |||
14,00 zł 1 os. / 1 dni | |||
Koszty leczenia 800 000 zł | Ratownictwo 800 000 zł | Bagaż 4 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Transport powrotny - 800 000 zł Stomatolog - 200 euro (≈ 906,47 zł) Assistance - pakiet Assistance Premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego Opóźnienie lotu - o 6h - 100 euro | |||
Czy warto wyjechać poza Turku?
Zdecydowanie! Finlandia to piękny kraj, a zaledwie 15 km od tego miasta znajdziesz tzw. Moominworld, czyli Świat Muminków.
Jak zaoszczędzić na jedzeniu w Turku?
Dobrym pomysłem może być zakup Food Walk Card, która kosztuje 40 euro i uprawnia do zjedzenia posiłku w 5 wybranych restauracjach, które biorą udział w programie.
Jak budżetowo zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc w Turku?
Rozważ zakup Museum Walk Card, dzięki której wejdziesz do wszystkich muzeów, zamku i płatnej części Katedry. Za kartę zapłacisz 38 euro, a to niemała okazja.
Oceń artykuł: