Zaktualizowano: 2024-08-29
Rosnąca na każdym kroku drzewa pomarańczowe, modernistyczna architektura i nowoczesny kompleks znany jako Miasto Nauki i Sztuki – do specyfiki Walencji z pewnością należą kontrasty. W tym hiszpańskim mieście doskonale zjesz, napijesz się wina, a do tego zobaczysz mnóstwo interesującej architektury. A co najlepsze – możesz wybrać się tu na całkiem budżetowy wyjazd!
Walencja na weekend? To bardzo dobry pomysł, choć po zaledwie 2 dniach tutaj najprawdopodobniej będziesz czuć niedosyt. Czeka tu na ciebie bowiem ogrom pięknych miejsc do zwiedzenia, futurystyczne miasteczko, a przede wszystkim – niezwykły, hiszpański klimat, do którego po prostu chce się wracać.
Czeka Cię podróż do Hiszpanii?
Z nami zaplanujesz podróż marzeń do Hiszpanii!
Walencja to trzecie największe miasto Hiszpanii (po Madrycie i Barcelonie), w którym mieszka niemal milion osób. To tętniąca życiem metropolia z największym portem kontenerowym na całym Morzu Śródziemnym! Choć trzeba przyznać, że będąc w centrum nie bardzo odczuwa się fakt, iż jest to miasto portowe. Walencję wyróżnia niezwykle malownicze położenie: od południa otaczają je szerokie i piaszczyste plaże, a z pozostałych trzech stron wzgórza.
Jak poruszać się po Walencji? Ze względu na to, że miasto jest duże, warto wcześniej sprawdzić możliwości transportu – szczególnie, jeśli wybierasz się z dziećmi. Większość zabytków zlokalizowana jest na Starym Mieście, które bez problemu zwiedzisz pieszo. Nie ma tutaj też żadnych przewyższeń, swobodnie możesz poruszać się tu na przykład z dziecięcym wózkiem. Aby dostać się gdzieś dalej, najlepiej wsiąść do komunikacji miejskiej, która działa bardzo sprawnie.
Walencja leży w klimacie śródziemnomorskim, co oznacza, że lato jest tu suche i gorące, z kolei zima łagodna. W miesiącach wakacyjnych temperatury powietrza wynoszą średnio 26°Celsjusza, choć nierzadko termometr pokazuje powyżej 30! Woda jest wówczas niemal gorąca – jej temperatura sięga w lipcu i sierpniu prawie 30°Celsjusza. Zima jest tu dosyć ciepła – między grudniem a lutym temperatury wynoszą około 10°Celsjusza.
Kiedy więc najlepiej lecieć do Walencji? To zależy do celu podróży. Jeśli chcesz intensywnie zwiedzać, w 30-stopniowym upale będzie to uciążliwe – wybierz się więc tutaj wiosną. Jeżeli chcesz natomiast głównie plażować – zdecydowanie zarezerwuj lot w lipcu lub sierpniu. To jednak miesiące bardzo turystyczne, dlatego wtedy będzie w Walencji sporo przyjezdnych.
Ciekawym terminem na wizytę w Walencji jest marzec, a dokładnie 1-19 marca, gdy obchodzone jest tutaj Święto Ognia, tzw. Fallas. Najważniejsza część obchodów odbywa się w dniach 15-19 marca – wtedy na ulice wychodzą parady, a przed ratuszem organizowane są pokazy fajerwerków. Święto Fallas zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa.
styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec | lipiec | sierpień | wrzesień | październik | listopad | grudzień | |
Średnia temperatura w dzień | 10°C | 10°C | 13°C | 15°C | 19°C | 23°C | 26°C | 26°C | 22°C | 19°C | 14°C | 10°C |
Średnia temperatura w nocy | 7°C | 7°C | 8°C | 10°C | 13°C | 18°C | 21°C | 21°C | 17°C | 13°C | 8°C | 7°C |
Walencja to miasto, w którym chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tu wspaniała gotycka i modernistyczna architektura, piaszczyste plaże, a także ogromny targ ze świeżymi produktami! Otwartość Hiszpanów i przepyszna kuchnia to dodatkowe zalety wyboru tej destynacji. Które atrakcje koniecznie musisz umieścić w swoim planie podróży do Walencji?
Mercado Central to największy na świecie zadaszony targ z lokalnymi, świeżymi produktami. Ten, który możesz odwiedzić w Walencji ma powierzchnię aż 8 000 metrów kwadratowych i znajduje się w samym centrum miasta w przepięknym, modernistycznym budynku. Wizyta tutaj to uczta – nie tylko dla oczu, ale przede wszystkim dla podniebienia. Na Mercado Central kupisz lokalne wyroby mięsne, sery, pieczywo, owoce, wino i mnóstwo innych, przepysznych smakołyków. Warto pojawić się tutaj rano – zwykle już około 14 targowisko jest zamknięte.
To budynek niezwykły z kilku powodów – przede wszystkim jest ciekawym obiektem architektonicznym, który ma pewne wspólne cechy z Katedrą Notre Dame w Paryżu. Po drugie, historia tego miejsca wskazuje, że niemal od zawsze było to miejsce kultu religijnego: na początku stała tu świątynia rzymska, następnie gotycka, później wybudowano tu meczet, a obecnie znajduje się tu katedra. I w końcu – wnętrza katedry skrywają Świętego Graala, najsłynniejszy na świecie kielich, z którego Jezus miał pić podczas ostatniej wieczerzy. Wstęp do katedry jest płatny, ale to naprawdę wyjątkowo piękne miejsce, które z pewnością doceni każdy miłośnik architektury sakralnej. Dopłacając 2,50 euro można wejść na wieżę katedry, z której roztacza się zachwycający widok na starówkę.
Choć dworce zwykle nie kojarzą się z wybitnie zaprojektowanymi budowlami, ten w Walencji przyprawia miłośników architektury o szybsze bicie serca. Został wybudowany w stylu modernistycznym, ale zawiera również elementy wiedeńskiej secesji. Jest ogromny, a jego fasadę zdobią motywy roślinne, inspirowane rolniczym krajobrazem Walencji. Przedsionek i ściany dworca pokryte są barwnymi, urokliwymi obrazkami, przedstawiającymi wiejskie sceny. Jest to najpiękniejszy, a na pewno jeden z najpiękniejszych dworców w Europie.
To atrakcja, która budzi kontrowersje – w zasadzie nie tyle sama arena, co widowiska, które się na niej odbywają. Corrida, czyli walki pikadorów z bykami wciąż nie są w Hiszpanii zakazane i odbywają się tu każdego lata – również na terenie areny w Walencji. To miejsce można zwiedzić z przewodnikiem, niekoniecznie w czasie corridy. Ta konkretna arena jest bardzo duża i na żywo robi ogromne wrażenie – może bowiem pomieścić ponad 10 tysięcy osób.
Budynek giełdy La Lonja de la Seda, znajdującej się na Plaça del Mercat była niegdyś symbolem potęgi Walencji. Została wzniesiona w stylu walenckiego gotyku i od zewnątrz przypomina warowną twierdzę. Jej fasadę ozdabiają z każdej strony szkaradne gargulce. Budowlę doceniło UNESCO, wpisując ją w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego.
Dawna rezydencja markizów de Dos Aguas, w której obecnie znajduje się Muzeum Ceramiki oraz Sztuki Dekoracyjnej uchodzi z jeden z najpiękniejszych pałaców w Walencji. Budynek w stylu gotyckim pochodzi z XV wieku. Dzisiaj jednak nie przypomina budowli gotyckiej, a to dlatego, że w XVIII wieku przebudowano go i zmieniono na styl rokoko. Charakterystycznymi elementami pałacu są ozdobne ramy okienne, stiuki na fasadzie oraz monumentalny portal, przed którym zbierają się dziesiątki turystów.
Plac Ratuszowy to jeden z najważniejszych placów w Walencji. Znajdują się na nim dwa bardzo ważne dla miasta budynki: ratusz i budynek Poczty Głównej.
Ratusz to jeden z najbardziej spektakularnych budynków w Walencji. Został zresztą wzniesiony po to, aby odzwierciedlał potęgę miasta. Wybudowano go w stylu neoklasycystycznym w XVIII wieku – w środku znajdują się marmurowe schody i piękne sale obrad. W tygodniu można zwiedzać go całkowicie za darmo.
Drugim budynkiem charakterystycznym dla Placu Ratuszowego jest gmach Poczty Głównej. Zaprojektował go Miguel Ángel Navarro, a budowa trwała w latach 1915-1923. Jest to przykład walenckiego modernizmu – gmach ma szklano-metalową kopułę, a na szczycie budynku znajduje się wysoka metalowa wieża, z prowadzącymi do niej krętymi schodami.
Jardin del Turia to miejsce rekreacji stworzone w dawnym korycie rzeki Turia. Rzekę „przeniesiono” poza granice miasta, gdyż płynąc jego środkiem stwarzała zagrożenie dla budynków i mieszkańców, powodując powodzie. Od 1973 roku Turia płynie poza Walencją, a stare koryto wykorzystano na stworzenie wspaniałej strefy relaksu dla mieszkańców. Ogrody zajmują powierzchnię około 100 hektarów i są przestrzenią, w której można uprawiać sporty, spacerować, jeździć na rowerze czy po prostu piknikować z książką. To miejsce warte odwiedzenia, gdy jesteś w Walencji na dłużej i zmęczysz się zwiedzaniem atrakcji miasta.
Niektórzy twierdzą, że można porównać go do Kaplicy Sykstyńskiej – ile w tym prawdy można ocenić tylko wchodząc tam osobiście. Z pewnością jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w Walencji, jednak walenckim artystom daleko do najwspanialszych mistrzów renesansu. Tak czy owak, będąc w tym regionie Hiszpanii warto zobaczyć ten budynek, który łączy w sobie gotycką formę i barokowe zdobienia. Freski pokrywające całe sklepienie kościoła powstały pod koniec XVIII wieku, gdy zdecydowano się na barokową renowację budynku. To właśnie te niezwykłe malowidła, które wyszły spod pędzla Dionisa Vidala są obecnie największym symbolem kościoła.
Walencja to nie tylko zabytki, ale także sporo współczesnych inwestycji. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest Miasto Sztuki i Nauki. To rozrywkowy i kulturalny kompleks, składający się z kilku budynków oraz oceanarium. W skład „dzielnicy przyszłości”, jak bywa czasem nazywany ten park architektoniczny wchodzą:
Miasteczko zaprojektował architekt Santiago Calatrava. Budowa kompleksu rozpoczęła się w 1996 roku, a w 1998 oddano do użytku pierwsze konstrukcje.
Co ciekawe, wejście na teren miasteczka jest darmowe, płaci się dopiero za poszczególne atrakcje. Nawet jeśli nie zamierzasz wchodzić do budynków, warto się tu wybrać, by z bliska zobaczyć przykłady tej niezwykłej futurystycznej architektury. Jeśli jednak zamierzasz zwiedzić to miejsce, na spokojny spacer musisz przeznaczyć mniej więcej pół dnia.
Walencja wypracowała bardzo charakterystyczny dla siebie styl w architekturze – walencki modernizm. Charakterystyczne są dla niego nowoczesne, odważne konstrukcje, wykorzystujące szkło, ceramikę i żelazo. Aby zobaczyć, czym w rzeczywistości jest ten styl, warto wybrać się do dzielnicy Exaimple, którą rozbudowano w XIX wieku, po rozebraniu murów obronnych wokół historycznego centrum miasta. Dzielnica przeżywała swój najbardziej intensywny rozwój w XIX i XX wieku, gdy powstawało tu mnóstwo budynków w nowym stylu secesyjnym, nazywanym właśnie walenckim modernizmem.
Jeśli lubisz artystyczne i hipsterskie miejsca, zajrzyj do walenckiego Soho, czyli dzielnicy Russafa, będącej częścią Exaimple. Znajduje się tutaj sporo knajpek i barów, a wszystko ma luźny i niezobowiązujący klimat. Jest tutaj nawet targowisko z lokalnymi produktami.
Walencja, a w zasadzie jej historyczne centrum, było niegdyś otoczone murami obronnymi, chroniącymi dostępu do miasta. Dzisiaj całych murów już nie ma, ale pozostały po nich ślady – monumentalne, gotyckie bramy, pochodzące z XV wieku:
Stanowią one obecnie punkty widokowe.
Jeśli wybierasz się do Walencji na dłużej niż weekend, przeznacz trochę czasu na plażowanie. W mieście jest kilka plaż, wśród których z pewnością znajdziesz swoją ulubioną. Żadna z plaż nie znajduje się jednak blisko centrum.
Inne plaże, które są do dyspozycji turystów to Playa del Saler, Playa de La Garrofera, Playa de La Devesa i Playa de Pinedo.
Mając więcej czasu, warto wybrać się do portu Saplaya, oddalonego od centrum o jakieś 8 km. To przystań dla mniejszych łodzi, pełna kanałów, otoczonych kolorowymi domkami. W miejscu tym można pospacerować, a także usiąść w którejś z wielu restauracji i wsłuchać w spokój. To miejsce dla wszystkich, którzy marzą, by odpocząć od zgiełku panującego w centrum Walencji.
Czy kuchnię można uznać za atrakcję? Jeśli mowa o potrawach z regionu Walencji – to wręcz oczywiste! Musisz wiedzieć, że Walencja to ojczyzna paelli, czyli lokalnej potrawy składającej się z ryżu, warzyw i owoców morza. Tak podaje się ją obecnie prawie wszędzie, choć oryginalnie wersja z Walencji nie zawierała owoców morza – była daniem biednych farmerów i rolników. Do ryżu dodawali fasolę i mięso, które akurat było dostępne. Dzisiaj bez problemu zjesz w Walencji różne rodzaje paelli – również z rybami i owocami morza.
Charakterystyczny dla Walencji jest również napój orxata wytwarzany na bazie migdałów ziemnych. Można go wypić w większości kawiarni w Walencji, a poszczególne jego wersje różnią się poziomem słodkości.
W Walencji, tak jak w całej Hiszpanii, zjesz wyborne tapas, czyli rozmaite przekąski, które nie stanowią dania obiadowego, a raczej dodatek do piwa czy wina. Najpopularniejsze tapas w Walencji to na przykład:
Do słodkości, których nie można sobie odmówić, będąc w Hiszpanii należą oczywiście churrosy, czyli pałeczki z ciasta smażone na głębokim tłuszczu i podawane z płynną czekoladą.
Do Walencji bezproblemowo dolecisz z Polski, kupując bilety w całkiem przyzwoitych cenach. Jeśli uda ci się trafić na promocję w tanich liniach lotniczych, za osobę w dwie strony zapłacisz poniżej 500 złotych. Lot z Warszawy trwa jedynie 3,5 godziny. Komu polecamy wakacje w Walencji? To destynacja właściwie dla każdego: można spędzić tu romantyczny weekend, przyjechać na szalony wieczór panieński czy wybrać na spokojne wakacje z rodziną. Ogrom różnorodnych atrakcji sprawia, że jest to miejsce bardzo inkluzywne, w którym każdy poczuje się dobrze. Pamiętaj jednak, że to wielka aglomeracja – nie unikniesz hałasu i sporej liczby ludzi.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 137 076 zł | Ratownictwo 22 846 zł | Bagaż 22 846 zł | 159,00 zł 4 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie od Covid-19 10 sportów objętych polisą | ||||
Koszty leczenia 91 384 zł | Ratownictwo 27 415 zł | Bagaż 0 zł | 168,02 zł 4 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 83 sporty objęte polisą | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż 0 zł | 186,48 zł 4 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 17 sportów objętych polisą | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż 0 zł | 291,00 zł 4 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 OC: 50 000 zł |
159,00 zł 4 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 137 076 zł | Ratownictwo 22 846 zł | Bagaż 22 846 zł | |
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie od Covid-19 10 sportów objętych polisą | |||
168,02 zł 4 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 91 384 zł | Ratownictwo 27 415 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 83 sporty objęte polisą | |||
186,48 zł 4 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 17 sportów objętych polisą | |||
291,00 zł 4 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż 0 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 OC: 50 000 zł | |||
Czy Walencja to miejsce na city break czy na długie wakacje?
Walencję możesz zwiedzać tak, jak lubisz. 2-3 dni mogą zapewnić Ci za mało czasu, żeby zobaczyć wszystko, co ma do zaoferowania to miasto, ale z pewnością się nie zawiedziesz. Wybierając się tu na dłuższy pobyt, znajdziesz czas i na zwiedzanie, i na odpoczynek na plaży.
Czy można znaleźć bezpośredni lot do Walencji?
Oczywiście. Jeśli zależy Ci na braku przesiadek, poszukaj lotów z Warszawy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając się do Walencji?
Latem w mieście odbywa się tradycyjna corrida na imponującej arenie. Jeśli chcesz zobaczyć to widowisko, wybierz właśnie ten okres na wakacje w Walencji.
Oceń artykuł: